Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Stare novine koje su izlazile u Rijeci

Novine i časopisi
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Stare novine koje su izlazile u Rijeci

Post broj:#1  PostPostao/la nikola » 22.1.2010, 15:33

Pregled starih novina koje su izlazile u Rijeci i županiji.Klikom na svaki naslov otvara se novi prozor sa podacima o tim novinama, za sada nažalost bez mogućnosti listanja istih.
Osobno, za neke novine sam čuo, tj. znao sam da su izlazile, ali za neke prvi put čujem.Također, zanimljiva je činjenica da su se u Rijeci tiskale novine na hrvatskom, talijanskom, mađarskom i njemačkom jeziku."Bili smo face".A gdje smo danas?

http://dnc.nsk.hr/Newspapers/Regions.as ... CD196DC30D
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Re: Stare novine koje su izlazile u Rijeci

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 22.1.2010, 15:54

Rijeka je kroz svoju povijest imala jako puno lokalnih novina . Neke su bile kratkog vijeka od cak jedan dan ,pa onda sve do novina kao što je Novi list koji je premašio stoljece čitanja.

Zanimljivo da je Novi list mijenjao svoje ime nekoliko puta ,često je to morao činiti zbog vlasti koja ga je morala gasiti da ne pišu članke koje se njima ne sviđaju,pa su se ljudi iz Novog lista dosjetili da samo promijene ime novina međutim nakon takvih trikova vlast im je i na tome stala na kraj.

Dok se je zvao Riječki list bilo je ograničeno sto se tiče prodaje i zarade međutim čim su promijenili ime u Novi list i orijentirali se više na vijesti iz zemlje i svijeta tiraža im je naglo porasla.
Slika

gost

Post broj:#3  PostPostao/la gost » 8.12.2012, 10:22

Prve novine objavljene u Rijeci
Notizie del Giorno

Prve novine objavljene u Rijeci bile su „Notizie del Giorno", koje su izlazile od 8. rujna 1813. do listopada 1814. Primjerak ovih novina otkriven je slučajno. Prilikom postavljanja izložbe o Rijeci u Padovi u lipnju 1956. godine, iseljenik Armando Dalmin ustupio je za postav svoj primjerak lista „Notizie del Giorno" (Cella 1957: 197). Prvi broj novina izašao je 8. rujna 1813. i u cijelosti je sačuvan u arhivu društva Societa' di studi Fiumani u Rimu, te je objavljen i preveden u časopisu „Fluminensia" 1992. godine (Konestra-Srdoč 1992: 15). Societa' di studi Fiumani posjeduje još jedan primjerak tih novina, kopiju broja 6 od 23. rujna 1813. godine. „Notizie del Giorno" tiskane su u tiskari braće Karletzky, a izlazile su utorkom, četvrtkom i subotom. Formom podsjećaju na bilten, sastoje se od dva lista i donose vijesti s europskih bojišta te informacije vezane uz Rijeku, Zagreb, Berlin i Podgrad. Gase se nakon jedne godine izlaženja; od pojave tih prvih pravih riječkih novina do sljedećeg naslova proći će dvadeset devet godina.

Edit : adamić

Michele Maylender
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 10

Post broj:#4  PostPostao/la Michele Maylender » 8.12.2012, 11:49

Znam da je neka gospođa napisala članak u Zborniku Rijeka iz 1953. u kojemu pokušava prikupiti s podatke o svim novinama koje su izlazile u Rijeci, tj. Fiume. Kako sam trenutno izvan Rijeke, zbornik mi nije dostupan pa ne mogu reći ništa više o tome. Tamo će se nešto naći na ovu temu.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 8.12.2012, 14:12

JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 8.12.2012, 15:05

LIST ZA POLITIKU l NARODNE INTERESE

Fora je malo prolistati..i vidjeti kojim su se problemima bavili..
Slika

Michele Maylender
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#7  PostPostao/la Michele Maylender » 8.12.2012, 18:36

nikola napisao:Listajte i čitajte...

http://crolist.svkri.uniri.hr/liste/002n/

Uh, kako fino, taman za guštat u ove hladnije dane! :D

gost

Post broj:#8  PostPostao/la gost » 8.12.2012, 20:58

Michele Maylender napisao:Znam da je neka gospođa napisala članak u Zborniku Rijeka iz 1953. u kojemu pokušava prikupiti s podatke o svim novinama koje su izlazile u Rijeci, tj. Fiume. Kako sam trenutno izvan Rijeke, zbornik mi nije dostupan pa ne mogu reći ništa više o tome. Tamo će se nešto naći na ovu temu.

U online katalozima knjižnica ( GKR i Sveučilišna) ne nalazim knjigu. Gdje da ju tražim? :ne znam:

Michele Maylender
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#9  PostPostao/la Michele Maylender » 8.12.2012, 21:26

Riječanka napisao:
Michele Maylender napisao:Znam da je neka gospođa napisala članak u Zborniku Rijeka iz 1953. u kojemu pokušava prikupiti s podatke o svim novinama koje su izlazile u Rijeci, tj. Fiume. Kako sam trenutno izvan Rijeke, zbornik mi nije dostupan pa ne mogu reći ništa više o tome. Tamo će se nešto naći na ovu temu.

U online katalozima knjižnica ( GKR i Sveučilišna) ne nalazim knjigu. Gdje da ju tražim? :ne znam:

Ha!Stvarno katastrofa. Nema. Ne znam gdje tražiti.

Međutim, imam tu knjigu doma, pa ću svakako kada se vratim u Rijeku za praznike malo pročačkati, odnosno, ako je netko oran, voljan sam je posuditi jer je monografija dosta zanimljiva. :gore

gost

Post broj:#10  PostPostao/la gost » 8.12.2012, 21:32

Michele Maylender napisao:Međutim, imam tu knjigu doma, pa ću svakako kada se vratim u Rijeku za praznike malo pročačkati, odnosno, ako je netko oran, voljan sam je posuditi jer je monografija dosta zanimljiva. :gore

Ako nemaš vremena ... :mrgreen:
Za sada ću nastaviti s tekstovima iz knjige Irvina Lukežića ;)

gost

Post broj:#11  PostPostao/la gost » 9.12.2012, 19:20

Nakon što su 1846. prestale izlaziti „Eco del litorale ungarico”, punih se jedanaest godina čekalo na izlazak slijedećeg naslova. Bile su to novine „L’eco di Fiume”, koje su se počele tiskati u ljeto 1857. Prvi broj izašao je 04.07.1857. Izlazile su tri puta tjedno, i to srijedom, četvrtkom i subotom. Posljednji broj izašao je 28.11.1860. „L’eco di Fiume” su se tiskale kod nakladnika Ercole Rezza (došao u Rijeku iz Trsta 1848) u Tipografia Rezza. Rezza je preuzeo izdavački posao od braće Karletzky. Tipografia Rezza bila je smještena u kući Persich na Korzu.

gost

Post broj:#12  PostPostao/la gost » 9.12.2012, 19:32

Riječanka napisao:Prve moderne riječke novine : čitam
Eco del Litorale Ungarico

U proljeće 1843. godine, uz hrvatske i njemačke listove koji početkom četrdesetih godina izlaze u Zagrebu i Karlovcu, u Rijeci se pojavio polutjednik na talijanskom jeziku Eco del Litorale Ungarico (Jeka Ugarskoga Primorja). Izlazio je u Privilegiranoj gubernijskoj tiskari braće Karletzky dva puta tjedno, srijedom i subotom, a vlasnikom lista bilo je istoimeno izdavačko društvo (Societa editrice). Uredništvo mu se nalazilo u Šporerovoj kući pored Gradske straže (Corpo di guardia). Izdavačko je društvo pokrenulo inicijativu za tiskanjem novina kako bi se Riječanima, koji tada većinom još nisu poznavali mađarski jezik, olakšalo upoznavanje s Ugarskom i njenim suvremenim problemima. Izdavače lista Eco del Litorale Ungarico podupirao je riječki kraljevski Gubernij kojim tada upravlja guverner Pál Kiss de Nemeskér.

Nakon višemjesečnih priprema, prvi broj novoga riječkoga glasili pojavio se pred čitateljima 5. travnja 1843. Svoj opširni izdavački program datiran 8. veljače iste godine, Eco del Litorale Ungarico započinje sljedećim riječima:
Pogrešna je i nepravedna optužba stranaca, više puta ponavljana, kako među civiliziranim narodima Ugarska u pogledu napretka nepomična. Ne, nije nepomična ta plemenita i slavna nacija radi tisuća svojih junačkih poduhvatu u ratovima, puna hrabrosti i duhovno slobodna.
Glavni pokretači, izdavači i suradnici ovih novina pripadali su riječkoj građanskoj inteligenciji. Bila je to duhovna elita koja se, poput većine tadašnjih dalmatinskih i istarskih intelektualaca, školovala na Sveučilištu u Padovi. Stoga je i osnovno sredstvo njihove kulturne komunikacije talijanski jezik, na kome su se obrazovali i kojega su najbolje poznavali. Uredničku jezgru novina tvorili su uglavnom liječnici i gradski činovnici, Riječani i doseljeni Talijani. Čini se daje najaktivniju ulogu medu njima imao tadašn protofizik Ugarskoga primorja, dr. Gerolamo Fabris, koji će tijekom četvorogodišnjega izlaženja lista biti ne samo stalnim članom njegova uredništva nego i pravi spiritus movens čitavoga projekta.
Neobična je okolnost da se prvih mjeseci izlaženja novina nije navodilo ime glavnoga urednika. Ovo bi se moglo objasniti činjenicom da odmah nije bilo odlučeno kome će se taj posao povjeriti. Tek u broju 22. od 17. lipnja 1843. kao "redattore" počinje se potpisivati dr. Giovanni Spagnolo, tadašnji honorarni liječnik Dječjeg prihvatilišta (Asilo infantile) u Rijeci, koji je imao stanovitoga izdavačkoga iskustva, jer već bijaše urednikom riječkih obiteljskih almanaha (Deh pensa a me - Strenna fiumana) koji su se tiskali u Trstu.

U razdoblju od 30. srpnja do 23. kolovoza 1845. novine Eco del Litorale Ungarico su, iz nepoznatih razloga, privremeno bile prestale izlaziti.

U nastojanju da svojim čitateljima pruži što bolje obavijesti o domaćim i međunarodnim zbivanjima, uredništvo Eca vrlo često informacije prenosi iz brojnih talijanskih, mađarskih, austrijskih, hrvatskih, njemačkih, francuskih pa čak i engleskih listova.

Nije poznato zastoje Eco del Litorale Ungarico, poslije tri pune godine relativno uspješnoga rada, prestao izlaziti. Možemo pretpostaviti da bi razlog za to trebalo tražiti u financijskim poteškoćama ili se Riječani nisu u dovoljnome broju odazivali pozivima na pretplatu kako bi list pokrio sve troškove izlaženja. Osim toga tiskanje je bilo vrlo skupo a i Tiskara braće Karletzky, u kojoj su novine štampane, već zastarjela, tako da su izdavači naposljetku bili prisiljeni odustati od daljnjeg publiciranja. Posljednji sačuvani broj (106) koji se nalazi u Sveučilišnoj knjižnici u Rijeci pojavio se u subotu, 4. travnja 1846. godine.

Nije poznato kakav su učinak ove novine zapravo imale na svoje suvremenike. Premda nisu imale političkih pretenzija, svakako su morale utjecati na ukupno pozitivno raspoloženje prema Mađarima, dok se o Hrvatima nastojalo oblikovati neutralno mišljenje. Riječko se građanstvo tada služilo ponajviše talijanskim jezikom, hrvatskim se govorilo samo u krajnjoj potrebi a mađarskim gotovo nikada.

(Irvin Lukežić, Ogledalo bašćinsko, str.255-274)

Prve sačuvane novine u fondu Sveučilišne knjižnice Rijeka
EcodelLitoraleUngarico.jpg
EcodelLitoraleUngarico.jpg (45.49 KiB) Pogledano 2676 puta

gost

Post broj:#13  PostPostao/la gost » 10.12.2012, 12:05

L`eco di Fiume
ilirija napisao:Nakon što su 1846. prestale izlaziti „Eco del litorale ungarico”, punih se jedanaest godina čekalo na izlazak slijedećeg naslova. Bile su to novine „L’eco di Fiume”, koje su se počele tiskati u ljeto 1857. Prvi broj izašao je 04.07.1857. Izlazile su tri puta tjedno, i to srijedom, četvrtkom i subotom. Posljednji broj izašao je 28.11.1860. „L’eco di Fiume” su se tiskale kod nakladnika Ercole Rezza (došao u Rijeku iz Trsta 1848) u Tipografia Rezza. Rezza je preuzeo izdavački posao od braće Karletzky. Tipografia Rezza bila je smještena u kući Persich na Korzu.

Još malo mesa :mrgreen:

Imale su stalne pretplatnike u sljedećim riječkim lokalima: Caffe della Dogana, Caffe della Fiumara, Caffe Marittimo-mercantile, Caffe al Porto, Caffe del Commercio i Caffe tedeseo. Novine su izlazile utorkom, četvrtkom i subotom, po cijeni od tri karantana za svaki pojedini broj. Preplainici su primali novine na svoju kućnu adresu. Pretplata se obavljala u Rezzinoj knjižari i tiskari, dok je u Trstu taj posao preuzela Libreia Schubart.

Urednička koncepcija novih riječkih novina gotovo da se nije razlikovala od one koju će provoditi njegov prethodnik, Eco del Litorale Ungarico. Osim uvodnika i opširnijega komentara na aktualna zbivanja, novine su redovito donosile podlistak u nastavcima (appendice), pregled gradskih zbivanja (gazzettino di cittd), rubriku različitih novosti iz svijeta (fatti diversi), izvještaj o dolasku brodova (navigli/arrivati), izvještaj o dolasku i odlasku gostiju u/iz Rijeke (arrivatil/partiti), izvještaj o bečkoj burzi (borsa di Vienna) i oglase (avvisi). Povremeno bi pak znale izlaziti i rubrike o povijesti (storia), o stranim sudskim procesima (processi criminali), dopisi (corispondenze) i zagonetka u slogovima (sciarada). Novine su pored oglasa na talijanskom i njemačkom, povremeno objavljivale i oglase na hrvatskome jeziku.

gost

Post broj:#14  PostPostao/la gost » 11.12.2012, 10:25

Kronološki pregled povijesnih novina objavljivanih između 1813. i 1918.

1.jpg
1.jpg (101.6 KiB) Pogledano 2676 puta

2.jpg
2.jpg (72.98 KiB) Pogledano 2676 puta

gost

Post broj:#15  PostPostao/la gost » 11.12.2012, 10:30

Kronološki pregled naslova bez dostatnih podataka
1.jpg
1.jpg (61.93 KiB) Pogledano 2676 puta

2.jpg
2.jpg (45.31 KiB) Pogledano 2676 puta