Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Riječke ulice izvan Rijeke

Sve što ima veze s politikom u našem gradu.
gost

Re: Riječke ulice

Post broj:#91  PostPostao/la gost » 8.5.2012, 11:42

Stari nazivi nekih riječkih predjela, Sušačka revija

Brkalo: tako su zvali neku vodu, što je izvirala na »Korzu« i tekla kroz nekakvu krupnu žeIjeznu glavu s velikim brkovima. Ta se voda prije nekoliko godina zatrpala.
Perilo - zvao se na Školjiću u Rječini splav, na kome su žene prale robu.
Klanac - mjesto u starom gradu riječkom.
Kranjska vas -u Škurinji donjoj.
Vozdrina - što se inače zove i - Pulac.
Za gradom - mjesto na Rijeci (gdje je bila poslije via Pomerio). Drukčije to se mjesto zvalo i - na Paskvalotovem.
Ženiković - mjesto na Belvederu, gdje su podignuti radnički domovi.
Mošunišće - tako se zvao onaj predjel iza Jelačićeve kasarne u »Podmurvicama« ili tamo gdje počinju Skurinje.
Pod »Hrastinu« - u Skurinjama.
Cankovac — niže Kozale.
Zatim: Šćitari, Dolci, Brašćine, Skudarevo, Patersko, Lubanj, Breg Tarić. Rujavica.
»Pilepaj« na Krase. »Vetrenica« bezdana jama. Takva jedna »vetrenica« je i u »Podbregu«, o kome se mnogo govori u Koblerovoj povijesti Rijeke.
»Mala plaćica« ili »Gromniška placa« u riječkom Starom gradu, gdje bi Grobničani prodavali drva: »butorice« itd.
»Lešnjak« - nekakva voda, što je izvirala u blizini zgrade negdašnje riječke gimnazije. To da je bila najmrzlija voda na Rijeci. U njoj je bilo i pastrva.
»Pod smokvicom« - mjesto u riječkom Starom gradu. ,
»Porta hungarica«. Tako su neki riječki Madžaroni okrstili neku pećinu na cesti Rijeka—Grohovo zacijelo kao na ustuk sušačkim »Banskim vratima«. Medjutim narod je od toga mahom napravio: »Porka ungarika«.
»Kačjak« - tako se zvala kasnije prekrštena »Via Gelsi« kraj Pučkog vrta.
»Predgrad« - zovu još danas stari ljudi ono mjesto pred gradskim tornjem na Korzu.
»Potpalac« - neka kuća na trgu, što se prostire iza gradskog tornja. Tu bi se nedjeljom i svetkom sastajali Kozalari i Grohovčani. U staro doba ta je kuća bila »gradska«.
Rastočine, Skudarevo, Kačićevo selo, Benaši, Krasa, Krnjevo, Kablari, Patersko, brdo Veli Ples, Drenova, Brdine, Zad Klana (niže Podbrega), Recice, gdje je danas tvornica torpeda. Zvezda, brdo na riječkom teritoriju.
»Beli kamik« - mjesto kod željezničke stanice, gdje je voda izvirala. Žabica-voda kod kapucinskog samostana, potom: Vrelo Vrbice, Mlačica, Žudinka. Voda u Dolcu zvala se Andrešćica, jer je tamo bila kapela sv. Andrije. Dolac je i danas jedna od glavnijih ulica Rijeke iako se već tako ne zove.
Brajdari, Brajdarice zvali se oni, što su stanovali na Brajdici u blizini riječke željezničke stanice.
»Vozrinj« - zvalo se prije ono mjesto, što se danas zove Belvedere, a Cecilinovo - kasniji Giardino publico.
»Pod zvončić« - u blizini onog luka, što su ga prekrstili u »arco romano«. Tu je bila nekakva trošna kuća, a u njoj neka vračara. Ko je htio da udje k njoj, morao je da pozvoni. Otuda i ono -»Pod zvončić«.

http://www.klub-susacana.hr/revija/clan ... 58-59&C=24

gost

Post broj:#92  PostPostao/la gost » 12.6.2012, 22:14

Riječanka napisao:Mali dodatak iz teme Riječki izvori i perila, ali tiče se ulica pa tu prebacujem
Adamić napisao:Potok koji žubori se nalazi se u ulici Pod Jelšun odmah pokraj kućnog broja 7.

Adamić napisao:Ako je to tako onda znači da smo bili na izvoru Rečice. :pozdrav:

Izvorni naziv lokaliteta je Pod Jelši, odnosno Pod Jelše (V. Ekl, Živa baština - Studije i eseji, ICR, Rijeka 1994., str. 116), pa nije jasno zašto na uličnoj ploči, kao i na planu grada, stoji: Pod Jelšun.

nikola napisao:....
Jedna čakavska narodna pripovjedka nan poveda, kako pod Plasama ni nekada, pred tristo let bilo Zvira. Ni one vode ka teče puli fundarije podjelšami ni bilo, leh samo Rečina je tekla, a bila je puno veća i nikada da ni prestala. Ja pak tel san povedat, kako se je storil reški Zvir i Rečica. ......
Narodna priča govori da se je nekada va staro vreme odlepilo puno kamenja va veli Zvir Rečine va je za ten se je oprl ovisti na Sincu i Rečice Podielšami. Z Reke od Lešnjaka preko gore Kalvarije je šal put na Kozalu, a jedan stari put je još i sada , po ken se je hodilo va Sinac, kade su bile malenice.”[/b]

Znači, ipak se tako govorilo - Pod Jelše, Pod Jelši ili Podjelšami.
E, sad bi trebao neki prof. Hrvatskog jezika da mi objasni otkud je došao Pod Jelšun? :ne znam:

gost

Post broj:#93  PostPostao/la gost » 21.6.2012, 21:38

Reška ulica u Ljubljani. Mala mirna uličica.

capturekty.jpg
capturekty.jpg (133.86 KiB) Pogledano 1080 puta

Riječka ulica Ljubljana (1).jpg
Riječka ulica Ljubljana (1).jpg (219.54 KiB) Pogledano 777 puta

Riječka ulica Ljubljana (2).jpg
Riječka ulica Ljubljana (2).jpg (196.99 KiB) Pogledano 777 puta

Riječka ulica Ljubljana (3).jpg
Riječka ulica Ljubljana (3).jpg (158.94 KiB) Pogledano 777 puta

Riječka ulica Ljubljana (4).jpg
Riječka ulica Ljubljana (4).jpg (172.26 KiB) Pogledano 777 puta

Riječka ulica Ljubljana (5).jpg
Riječka ulica Ljubljana (5).jpg (114.01 KiB) Pogledano 777 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 862

Post broj:#94  PostPostao/la Adamić » 1.4.2013, 14:48

U Bariu sam pronašao riječku ulicu te ulicu Kvarner. :zastava:

Bari je drugo najveće ekonomsko središte na jugu Italije. Ako idete putničkim brodom, u sredini pri vrhu su vam putnički terminali , jedan za E.U. i drugi za ovu nižu rasu, pardon za ostale. :lol:

karta baria.jpg
karta baria.jpg (320.55 KiB) Pogledano 1080 puta

Imaju i gat koji se zove Sveti Vid

2012-07-13 18.55.jpg
2012-07-13 18.55.jpg (115.55 KiB) Pogledano 1080 puta

Ali draži im je Sveti Nikola , što se može vidjeti na svakom koraku, kako i ne bi bio kad im je gradski zaštitnik baš on.

Držimo se obale, vruće je a hlada nigdje.

E evo je ulica FIUME!

2012-07-19 17.52.jpg
2012-07-19 17.52.jpg (108.17 KiB) Pogledano 1080 puta

2012-07-19 17.51 dd.jpg
2012-07-19 17.51 dd.jpg (187.74 KiB) Pogledano 1080 puta

a evo i Quarnaro
2012-07-19 17.48.jpg
2012-07-19 17.48.jpg (135.2 KiB) Pogledano 1080 puta

2012-07-19 17.45.jpg
2012-07-19 17.45.jpg (188.32 KiB) Pogledano 1080 puta

Obje ulice se nalaze između teatra Petruzzelli (crvene boje) i palače vodovoda Pugliese.

Ispod malo niže su ulice Zara, Raguza, Spalato, Dalmazia, Istria, Gorizia itd., znači li to da bi Talijani opet htjeli na Jadran ?! Očito podsjećaju Talijane da ne zaborave, naše krajeve. No, čitao sam negdje da Talijani ne znaju ni gdje im se nalazi Trst a kamoli nešto drugo i složio bi se s time, tako da od toga ne treba raditi slona. :pozdrav:

luce
Šegrt
Šegrt

Teme: 1

Post broj:#95  PostPostao/la luce » 1.4.2013, 19:13

Reška cesta postoji i u Kozini i Kočevju, možda je mišljeno na rijeku, kao pojam.

gost

Post broj:#96  PostPostao/la gost » 1.4.2013, 19:37

luce napisao:Reška cesta postoji i u Kozini i Kočevju, možda je mišljeno na rijeku, kao pojam.

Jok

brziri
Poznata osoba
Poznata osoba

Teme: 1

Post broj:#97  PostPostao/la brziri » 16.11.2013, 09:38

Asterix napisao:nastavljamo u revijalnom tonu 8-)

Nitko nije spomenuo Osijek. Riječka ulica postoji i tamo, uvjerili se mi danas 8-)

Slika

Slika

Ova ulica je isto dead end 8-)

Slika

Slika

Slika

:zastava: :zastava: :zastava:

Često sam u Riječkoj ulici u osijeku, jer dosta vremena provodim blizu.
Ulica je u Donjem gradu, pored pruge, ne vodi nigdje a na njenom kraju je željeznički kolodvor Donji Grad.
Kako se vidi ulica je dosta zapuštena i siva, tješi me malo da je preko puta Splitska ulica, u recimo, istom sumornom izdanju

gost

Post broj:#98  PostPostao/la gost » 16.11.2013, 16:07

Je. Znam za tu ulicu. Poslao mi je jednom frend fotografiju od tamo, ali nije bila za ništa, pa je nisam ni stavio

Hreljan
Poznata osoba
Poznata osoba

Teme: 2

Re: Riječke ulice izvan Rijeke

Post broj:#99  PostPostao/la Hreljan » 13.5.2014, 11:51

Evo riječka ulica u Pirovcu

slike samsung galaxy 0701.jpg
slike samsung galaxy 0701.jpg (157.56 KiB) Pogledano 688 puta

giovanni
Poznata osoba
Poznata osoba

Re: Riječke ulice izvan Rijeke

Post broj:#100  PostPostao/la giovanni » 3.9.2016, 21:08

Bilo mi je čudno, da Zagreb nema Riječku ulicu. Google kaže da postoji, u Novom Zagrebu, blizu rotora. I našao sam vijest objavljenu krajem 2012, da Zagreb dobija Riječku ulicu:

ZAGREB DOBIVA RIJEČKU AVENIJU/ULICU

/Nadležni Odbor najavio je službeno imenovanje za ovu godinu na ponešto izmijenjenoj lokaciji od izvorno predložene. Umjesto da spaja budući Jarunski most, novoimenovana ulica spajat će Jadranski most s Jadranskom avenijom./

Prethodni

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Politika