Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Park Nikole Hosta i park Vladimira Nazora

Sve vezano za parkove i igrališta u našem gradu.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 862

Re: Park Nikole Hosta i park Vladimira Nazora

Post broj:#31  PostPostao/la Adamić » 16.6.2015, 20:02

A ovako je prije izgledao ! :slikanje:
1900 park vladimira Nazora park reszlet jozsef foherceg.jpg

1900.

fiumanuzg
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#32  PostPostao/la fiumanuzg » 7.7.2015, 16:37

Koja je to bila voda, neki potok, rječica koja utječe u jezercu u parku. Jel znamo što o tome kad je i kako taj vodotok prekinut, preusmjeren? Ovo izgleda jako efekno i baš mi se sviđa.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 92

Post broj:#33  PostPostao/la Vežičanka » 7.7.2015, 18:50

Još postoji jezerce u tom parku, vjerojatno na istom mjestu kao na staroj slici, samo nema slapa, koji nije bio od nekog potoka, nego voda koja se puštala iz gornjih bazena. Voda se crpila iz dubine od 17m.
slika iz posta br.4
Slika

Prema pisanju vojvode Josipa, on je pronašao podzemni tok vode na dubini od 17m na svom imanju, što nije neobično za kraški teren a posebno za područje na kojem je naš grad.
Vojvoda Josip piše 1885.: Iz teme Villa Giuseppe u parku Nikole Hosta (1895.) (post. br. 39)

Prije no sam počeo obrađjivanjem vrta, potražio sam dosta veliku rieku, koja po iztraživanju riečkoga nadmjernika Izidora Wauchniga protiče izpod pečina do mora. Ista je nadjena, pošto je u dubljinu od 17 met. probijeno tlo, sastojeće od bielog, tvrdog, mramora podobnog vapnenca.

Kad je zdenac bio gotov, providjen je isti strojevi za sisanje i tlak, a ovi u gibanje stavljeni pomoću motora od 8 konjskih sila.
Na najuzvišenijem dielu vrta dadoh u pećini izdubsti dva reservoira, u koje je dignuta voda uticala, a odatle položen je mrežoliki sistem vodovodnih cievi po cielom vrtu. Tako sam osjegurao obstanak bilja na samom kamenitom tlu i za doba vrućeg ljeta.

(prema sadržaju, očito je da se u tekstu riječ "pećina" koristi za stijenu)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ne vjerujem da danas u parku koriste tu podzemnu vodu.
Sigurna sam da je taj podzemni tok doživio sudbinu svih riječkih potoka, nadzemnih i podzemnih (osim Rječine). Zatrpani su, ako nisu, onda su nadkriveni da se ne vide, pri čemu im je često promijenjen tok i služe za otpadne vode (neki i ilegalno kao na Brajdi kod jedinog perila)
Što je točno s tim podzemnim potokom možda zna netko iz Parkova i nasada.

fiumanuzg
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#34  PostPostao/la fiumanuzg » 8.7.2015, 17:54

Vežićanka, hvala.
Znao sam da jezerce postoji, ali ovo sa ovim vodopadom nisam nikad ni ztaislio dok sad nisam vidio. Šteta je što je ta mogućnost vjerojatno trajno izgubljena, a i vjerojatno bi netk orekao da je preskupo ukoliko bi se morala voda pumpat.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 92

Post broj:#35  PostPostao/la Vežičanka » 27.7.2016, 15:35

još dvije slike parka iz 1900. dok je to bio perivoj nadvojvode Josipa

klikni za veći prikaz
park 1900-1.jpg

park 1900-2.jpg