Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Astrofotografija

Sve o astronomiji.
Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Teme: 1

Astrofotografija

Post broj:#1  PostPostao/la Umole » 5.1.2015, 03:43

Vidim da nema teme o astrofotografiji pa otvaram novu, nadam se da nitko nema ništa protiv, ne znam kamo inače stavit ovakve fotke...

Pa da stavim i jedan moj friški uradak...

Dakle Messier 42 ili ti ga Orionova Maglica za koju ne mogu vjerovat da sam je uspio ufotkat danas na iznimno jakoj mjesečini ali zato super čistom i vedrom nebu...

Tehnikalije:
DSLR aparat + objektiv na žarišnoj duljini 210mm (315 equiv.)
Okinuto 55 fotki (light frameova) na ISO 6400, f/4.5 (jbg. nemam svijetliji objektiv :D) i ekspoziciji 2 sekunde + 6 dark frameova na istim postavkama
Spojeno sve skupa u DeepSkyStacker-u, dorađeno i cropano u Photoshopu.
Obzirom da nemam nikakvo praćenje niti teleskop ja poprilično zadovoljan...

Orionova Maglica M42.jpg
Orionova Maglica M42.jpg (140.67 KiB) Pogledano 1548 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Re: Astrofotografija

Post broj:#2  PostPostao/la Vežičanka » 5.1.2015, 09:01

Prekrasno1 :bravo:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 5.1.2015, 13:40

: bravo3

: astrolog

Nisam znao da je moguće uslikati ovako nešto. Imam objektiv 100-400 L USM (Canon). Možda bi mogao nešto uslikati jer koliko vidim i u amaterskom fotografiranju je vidljiva, ali prekomplicirano je to za mene, sudeći po tvojem opisu..

Amaterska promatranja

Orionova maglica je lako vidljiva uz pomoć i najjednostavnijeg optičkog pomagala. Dalekozor će pokazati sjajnu zvijezdu okruženu ovalnim oblakom. Kroz veće dvoglede može se uočiti i Messier 43 malo iznad Orionove maglice.

Teleskopska promatranja uvijek mame uzdahe. Pod tamnim nebom mogu se uočiti dugi izdanci maglice kako se šire iz Trapeza. Kroz 200 mm teleskop izdanci se pretvaraju u prsten koji zatvara šupljinu ispod maglice. Veći teleskopi, 300 mm i više, u veoma tamnim noćima mogu pokazati neke naznake boje. Kroz teleskope manjeg promjera maglica ima plavo-zelenu nijansu dok je regija oko Trapeza bijela. (Wikipedija)
Slika

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#4  PostPostao/la Umole » 5.1.2015, 15:56

@Adamić zapravo je fotkanje poprilično jednostavno, treba imati stativ i naciljati na objekt koji fotkaš (otprilike sredinom kadra jer su objektivi tu najoštriji), manuelno namjestiš postavke (ISO, otvor blende i dužinu ekspozicije), fokusiraš prije okidanja na neki udaljeni objekt pa isključiš auto focus jer ti ne treba dalje. Okineš rafal fotki s po mogućnosti podignutim ogledalom (mirror lock up na Pentaxu, ne znam kako se to zove na Canonu) ili kadriranjem preko displaya jer je tad ogledalo dignuto. Dobro je imati i nekakav daljinski da se čim manje dira aparat... Praćenje nije potrebno (iako bi dobro došlo jer bi se mogle raditi i duže ekspozicije), nego okineš dosta fotki ciljanog objekta u RAW-u i nakon toga još cca 10% fotki na istim postavkama ali s pokrivenim objektivom (tzv. dark frameovi). Učitaš sve to u besplatan program DeepSkyStacker, koji sve to poravna i posloži automatski i koji je super jednostavan za koristit a OVDJE imaš i odličan tutorial. Dobivenu fotku spremiš kao 32-bitni TIFF (ja sam dobio fotku od cca 180 MB). Poslije još možeš doraditi u PS-u - ja sam je učitao u Adobe Camera Raw (u Photoshopu: File->Open As...->Camera Raw...), malo sredio u njemu i otvorio u Photoshopu, još malo doradio nijanse, cropao (to možeš i u nekom drugom programu naknadno) i spremio kao JPG...

Ti bi sa svojim objektivom dobio još bolje rezultate, pogotovo ako je uparen s kakvim full frame aparatom... Ja sam ove rezultate dobio sa Sigmom koja košta ohoho manje nego Canonovi L objetivi, tako da nemoj se obeshrabrit misleći da je komplicirano...

Korisni programi za traženje nebeskih objekata su Stellarium za računalo i recimo Google Sky Map za Android kojim prilično lako nađeš objekt na nebu jer te usmjerava preko zaslona. Ako imaš I-phone postoje i za njega slični programi...

Evo još jednog mog uratka od prije - Galaksija Andromeda (M31) koja je od nas udaljena cca 2.5 milijuna svjetlosnih godina (najbržom letjelicom koju je ljudska ruka napravila bi nam trebalo cca 11 milijardi godina da stignemo do tamo, znači skoro 2.5 puta duže nego što je starost našeg planeta). Fotka je malo lošija od ove Orionove maglice jer je to jedan od mojih prvih pokušaja fotkanja deep sky objekata, u međuvremenu sam malo i usavršio tehniku, čekam samo super bistro nebo da pokušam napravit malo bolju fotku Andromede... Uf raspisah se ja! :D

Andromeda.jpg
Andromeda.jpg (287.3 KiB) Pogledano 1535 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 5.1.2015, 17:59

Vauuuu.

Svaka čast na detaljnom opisu.

Šta znači s pokrivenim objektivom (tzv. dark frameovi) ?
Slika

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#6  PostPostao/la Umole » 5.1.2015, 18:50

Znači da staviš poklopac na objektiv i da na istim postavkama kojima si do tad fotkao nebo napraviš još par crnih fotografija. Te fotografije služe da snime hot pixele i digitalni šum koji nastaju na visokim ISO vrijednostima i dužim ekspozicijama jer se senzor aparata na takvim postavkama jače grije. Na takvim fotografijama će znači biti snimljen samo šum i hot pixeli na svima na istom mjestu i na istom mjestu na kojem je i na drugim fotografijama (fotografijama bez pokrivenog objektiva). Software tada usporedi sve fotke i skuži što je šum i hot pixeli (na svima fotkama na istom mjestu) a što ostatak (nabeski objekti koji su u svakom kadru pomaknuti - malo ali dovoljno). Nekom svojom metodom (mislim da je metodom substrakcije) se automatski pobrišu hot pixeli i smanji digitalni šum a ostaju nebeski objekti. Bitno je da se dark frameovi naprave neposredno nakon snimanja ostalih fotki tako da budu napravljeni svi u istim uvjetima i pri istoj temperaturi... Na taj način software eliminira dosta šuma i dozvoli ti da posvijetliš fotku softverski bez da generiraš dodatni šum. Za usporedbu kad bi išao softverski podignut svjetlinu na samo jednoj fotki koja je snimljena pri ISO 6400 to ne bi na ništa ličilo jer fotka sama po sebi na toj ISO vrijednosti ima i previše šuma. Zato se ovakav tip fotografije i radi na način da se snimi puno fotografija...

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Post broj:#7  PostPostao/la Vežičanka » 5.1.2015, 20:12

Umole napisao:@Adamić zapravo je fotkanje poprilično jednostavno, ......

Ja mislim da je sve prije nego jednostavno. to ti se čini jer si to prilično dobro savladao. Vidi se po rezultatima.

Umole napisao:Galaksija Andromeda (M31) koja je od nas udaljena cca 2.5 milijuna svjetlosnih godina....

Meni je taj svemir fascinantan. Mi zapravo gledamo prošlost, kako je ta galaksija izgledala pred 2,5 milijuna godina (toliko treba da njena slika dođe do nas). Možda te galaksije uopće više nema, ili bar nema dijela zvijezda u njoj.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 5.1.2015, 20:36

@Umole OK, jasna mi je teorija. Prasak i to... :lol:

Istina je što kaže Vežica, puno vremena, volje i truda je uloženo da bi došao do slika kao što je napravio Umole ! Ovo defintivno nije za nubove.
Slika

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 16

Post broj:#9  PostPostao/la ozren » 5.1.2015, 21:30

Samo kratko od mene,jaaako dobro!

Umole, :bravoveliki:

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#10  PostPostao/la Umole » 5.1.2015, 21:57

Vežica napisao:
Umole napisao:@Adamić zapravo je fotkanje poprilično jednostavno, ......

Ja mislim da je sve prije nego jednostavno. to ti se čini jer si to prilično dobro savladao. Vidi se po rezultatima.

Drago mi je da ti se sviđaju rezultati! :D
Ma u biti se da naučiti u par tutoriala, evo recimo TUTORIAL u kojem je objašnjen cijeli proces od fotkanja do obrade. U njemu tip okida puno više fotki od mene ali naravno može se i s manje i na kraju radi obradu u Lightroom-u a ja većinu obavim u Adobe Camera RAW-u koji je dio Photoshopa i ima skoro isto sučelje za obradu RAW-a kao i Lightroom. Bitna stavka u svemu je dobro poznavati aparat koji koristiš. Naravno treba imati i dobar aparat a Adamić ga vjerovatno ima...

Vežica napisao:
Umole napisao:Galaksija Andromeda (M31) koja je od nas udaljena cca 2.5 milijuna svjetlosnih godina....

Meni je taj svemir fascinantan. Mi zapravo gledamo prošlost, kako je ta galaksija izgledala pred 2,5 milijuna godina (toliko treba da njena slika dođe do nas). Možda te galaksije uopće više nema, ili bar nema dijela zvijezda u njoj.

Andromeda naravno još postoji i na putu sudara je prema našoj galaksiji Mliječnoj Stazi ali nema razloga za paniku, sudar će se dogoditi za otprilike 4 milijarde godina. Dio zvijezda u proteklih 2.5 milijuna godina je sigurno nestao ali su nastale i neke nove, tako to biva i u našoj Mliječnoj Stazi i u drugim galaksijama. Uglavnom, Andromeda je nama najbliža spiralna galaksija a ujedno i najudaljeniji objekt koji se sa zemlje može vidjeti golim okom i to za iznimno čistog neba i bez svjetlosnog zagađenja. Iako je udaljenost od nas ogromna, vidimo je jer je i ona sama ogromna, prostire se na diametru cca 220.000 svjetlosnih godina i sadrži preko bilijun zvijeza, znači više od duplo je veća od Mliječne Staze (diametar cca 100.000 svj.god.) i ima cca 3x više zvijezda...

Da ne budu samo riječi o fotkama za koje trebaju neka uvećanja evo i jedne za koju je čak poželjno da ima čim manje uvećanja tj. širi kut. Takvu fotku je malo jednostavnije dobiti budući da se radi o samo jednoj fotki, znači ne treba toliko kerefeka kao što su provlačenja kroz razne programe. Isto naravno treba stativ. Postavke su ISO 3200, f/3.5 i 15 sekundi ekspozicije. Budući da je ekspozicija 15 sekundi, što prikupi prilično puno svijetla za razliku od ovih "deep sky" od po 2 sekunde, dovoljno je napraviti jednu fotku i naknadno samo malo srediti digitalni šum u PS-u ili nekom drugom programu. Kut je prilično širok pa nema efekta star trailsa na 15 sekundi ekspozicije za razliku od zoomiranih gdje već par sekundi pusti tragove.

Mliječna staza.jpg
Mliječna staza.jpg (286.49 KiB) Pogledano 1515 puta

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#11  PostPostao/la Umole » 5.1.2015, 21:58

ozren napisao:Samo kratko od mene,jaaako dobro!

Umole, :bravoveliki:

Hvala! :pozdrav:

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#12  PostPostao/la Umole » 12.1.2015, 12:53

Evo par novih fotkanih pri malo boljim uvjetima, znači čisto nebo i prije nego je Mjesec izašao (osim ove Mjeseca naravno :D )

Plejade - M45.jpg
Plejade - M45.jpg (86.01 KiB) Pogledano 1502 puta

Orionova Maglica - M42.jpg
Ovaj put nešto ukratko o Orionovoj Maglici:
Nalazi se u Zviježđu Oriona i od nas je udaljena 1.344 svjetlosne godine, inače se golim okom ne vidi a dalekozorom se malo nazire. Velična središta je oko 30 svj.god. a cijele maglice oko 280 svj. god. Koliko je to daleko i kolika je njezina veličina? Najbrža letjelica koju je ljudska ruka napravila je Hellios II i postigla je brzinu nešto više od 240.000 km/h. Zvuči jako brzo ali svejedno bi nam tom letjelicom (pod uvjetom da može održavati tu maksimalnu brzinu) trebalo više od 465.000 godina da stignemo do maglice. Veličina maglice? Za prijeći 280 svj. god. tj. s jednog kraja maglice na drugi tom istom letjelicom bi nam trebalo nešto malo manje od 100.000 godina. Dakle, dok bi mi sve to obavili čovječanstvo bi fizički evoluiralo kao vrsta i to zamjetno...
Orionova Maglica - M42.jpg (73.58 KiB) Pogledano 1502 puta

Mjesec 12.1.2015.jpg
Mjesec 12.1.2015.jpg (24.14 KiB) Pogledano 1502 puta

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#13  PostPostao/la Umole » 21.1.2015, 14:38

Evo još jednog aktualnog astronomskog objekta - Komet Lovejoy C/2014 Q2 koji nas je prije ovog prolaska zadnji put posjetio prije 11.500 godina a slijedeći put će tek za 8.000 godina.

Komet Lovejoy C2014 Q2.jpg
Komet Lovejoy C2014 Q2.jpg (89.63 KiB) Pogledano 1493 puta

Umole
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Post broj:#14  PostPostao/la Umole » 26.1.2015, 18:37

Samo ja održavam ovu temu. :( Nema veze glavno da se informiramo! Volio bi da se pojavi netko tko će staviti kakve prave astrofotke dobivene u kombinaciji s teleskopom i fotićem...

Jedna od danas - Sunce s vidljivim sunčevim pjegama (ovo isto spada u astrofotografiju pa kačim ovdje)

Tehnikalije:
Osjetljivost: ISO 100
Blenda: f/32
Shutter: 1/8000
fotkano na 300mm (450mm equiv.) s ND4 filterom na objektivu

Sunce i sunčeve pjege.jpg
Sunce i sunčeve pjege.jpg (36.5 KiB) Pogledano 1486 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma