Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Astronomski centar Rijeka

Sve o astronomiji.
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Astronomski centar Rijeka

Post broj:#1  PostPostao/la nikola » 20.11.2009, 20:53

OSOBNA ISKAZNICA ASTRONOMSKOG CENTRA RIJEKA

Lokacija: Brdo Sveti Križ (45° 19’ 29’’ s.g.š. i 14° 28’ 59’’ i.g.d), 3 km od središta Rijeke Površina: 545 m2 zatvorenog i 325 m2 otvorenog prostora
U realizaciji sudjelovalo: 5 arhitekata, 160 radnika i 12 inženjera tehničkih struka
astro3.jpg
astro3.jpg (14.75 KiB) Pogledano 1463 puta

Rezervacije i pretprodaja ulaznica:
- Info ured Astronomskog centra Rijeka, Sveti Križ 33, Rijeka, tel. 051/455 700 (15 minuta prije početka prezentacije)
- Turistički informativni centar, Korzo 33a Rijeka,Tel. 051/335 882
- http://www.kulturaplus.com
- kartomat na Korzu
Za grupe je potrebna prethodna najava dolaska u vremenu od 17 do 18 sati na broj telefona 051 455 700.
Cijene ulaznica za planetarij iznosi 20 kuna za odrasle i 10 kuna za djecu, studente i umirovljenike.
Radno vrijeme za građanstvo: od utorka do subote prezentacije u 19 i 21 sat.

Posebnosti:
- najveći projekt tehničke kulture u Hrvatskoj
- jedini astronomski centar u Europi smješten na gradskoj liniji
- najbliži sličan centar nalazi se tek u Milanu i Beču

Od ideje do realizacije:

Otvaranje astronomskog centraZgrada u kojoj je danas uređen suvremeni Astronomski centar Rijeka nalazi se na grebenu brda Sv. Križ. Sagrađena je 1941. godine kao vojna utvrda za potrebe vojske u II. svjetskom ratu.
Smještena je unutar parka - šume s prirodnom submediteranskom vegetacijom, niskim drvećem i šikarom koju čini zajednica bijelog graba i hrasta medunca s nasadima crnog bora.
Na inicijativu i zalaganje članova Akademskog astronomskog društva Rijeka i podršku Grada Rijeke 2001. godine ugrađen je teleskop i pokretna astronomska kupola čime je osnovan prvi riječki astronomski opservatorij.
Astronomski centar Rijeka formiran je interpolacijom nove dvorane planetarija u postojeću utvrdu zvjezdarnice. Ovakvo oblikovno rješenje ima i posebno simboličko značenje. Izdvajaju se opservatorij s teleskopom, smješten unutar sferne kupole (stvarna slika svemira) i nasuprot njemu planetarij, smješten u geometrijskom tijelu poliedra (simulirana slika svemira). I opservatorij i planetarij dva su značajna i neizostavna sadržaja za bolje razumijevanje astronomije i svijeta koji nas okružuje u beskonačnim udaljenostima.

PLANETARIJ

Riječ planetarij novolatinska je riječ kojom se opisivala sprava za prikazivanje kretanja planeta oko Sunca. Danas tu riječ upotrebljavamo za kružne dvorane sa svijetlo obojenom kupolom na koju se digitalnim projektorima projicira potpun izgled zvjezdanog neba. Osnovna namjena planetarija jest edukacija i popularizacija astronomije i srodnih znanosti, a može se koristiti i kao dvorana za razna predavanja ili druga događanja. Dvorana planetarija u Rijeci, izgrađena 2009. godine, opremljena je najsuvremenijom digitalnom tehnologijom što omogućuje doživljaj simulirane, ali i stvarne slike svemira. Projekcija se vrši pomoću digitalnog sustava s pet projektora. Njima se mogu prikazati 83 000 zvijezda, Sunce, Mjesec, planeti, Mliječni put i druge pojave na zvjezdanom nebu, razne slike kao i filmovi. Projektori također omogućuju promatranje noćnog neba u bilo koje vrijeme i s bilo koje lokacije na zemaljskoj kugli.

Tehničke karakteristike planetarija:
Dvorana planetarija: 50 sjedeća mjesta (klimatizirana)
Kupola: promjer 8 m
Projektori: In Space System (RSA Cosmos)

ZVJEZDARNICA

Davne 1974. godine u Rijeci je osnovano Akademsko astronomsko društvo s ciljem razvoja i popularizacije astronomije, srodnih znanosti i pratećih tehničkih i informatičkih disciplina među mladima i građanstvom. Već od samog osnutka javila se potreba za izgradnjom zvjezdarnice koja će zadovoljiti potrebe za ozbiljnim radom na području astronomije i koja će omogućiti popularizaciju znanosti i edukaciju građana. Značajniji pomak prema realizaciji dugogodišnjeg sna započinje krajem osamdesetih godina da bi se konačno 2001. godine izgradnjom riječke zvjezdarnice i ostvario.
Zvjezdarnica je znanstvena ustanova opremljena astronomskim instrumentima i uređajima za promatranje i proučavanje nebeskih tijela i astronomskih pojava.
Opremljena zvjezdarnica s astronomskim teleskopom MEAD LX 200, CCD kamerom, računalima i ostalom prijenosnom astronomskom opremom omogućuje stručan i edukativan rad. S riječke zvjezdarnice mogu se promatrati Sunce, Mjesec, planeti Sunčeva sustava, bliže promjenjive zvijezde, mala tijela Sunčeva sustava (kometi, meteori, asteroidi) te galaksije i ostali magličasti objekti.

Tehničke karakteristike teleskopa:
Teleskop: MEADE LX 200
Otvor objektiva: 16 " (406,4 mm)
Maksimalno povećanje: 800 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Re: Astronomski centar Rijeka

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 14.1.2012, 23:06

Bio sam danas (subota) u Astronomskom centru oko 19 i pol sati jer mi je to bila želja. No zvijezde nisam mogao gledati.. : astrolog :cry:
Moram to još istudirati , mislio sam da se može doći pogledati bilo kad dok radi zvjezdarnica ali ne može se , koliko znam može se samo četvrtkom. Zašto takva ograničenja ne bih znao .:ne znam:

Kako se u zvjezdarnicu nije moglo, već sam se mislio okrenuti i otići doma no lik koji radi na ulazu rekao da se mogu gledati video projekcije . Nagovorivši me platio sam 20 kn kartu za planetarij. To je prostorija u kojoj se zavaljen u udoban naslonjač na plafonu gledaju specijalne filmske projekcije. Odlično, zanimljivo je. Na repertuaru je bio film Vibrato. Sjedalice u kupoli bile su zauzete do pola. Što je okej. Posjete ima.
planetarijrijeka.jpg
planetarijrijeka.jpg (59.33 KiB) Pogledano 1464 puta

Planetarij. Teško je uslikati prostoriju a i zabranjeno je slikanje. No ova fotka je sasvim dovoljna da vam dočaram kako je unutra. :srce

Inače cijeli astronomski centar je lijepo uređen, jedina zamjerka je prilaz koji je neosvjetljeni. Od glavne cesto do samog centra. Nema nijedne lampe pa nije ugodno hodati po mraku.

Našao sam sad informaciju... koju tražim..nemaju svoju web stranicu nego im je razbacano sve na više mjesta.. zbrka..
Promatranja raznih nebeskih objekata kroz teleskop održavaju se na zvjezdarnici četvrtkom nakon predavanja koja započinju u 20:30 sati.

Dodatne informacije mogu se dobiti putem e-maila: kontakt@aad.hr
ulaznicaastronomskicent.jpg
ulaznicaastronomskicent.jpg (114.38 KiB) Pogledano 1464 puta

kartaastronomskicentarr.jpg
kartaastronomskicentarr.jpg (125.05 KiB) Pogledano 1441 puta

Eto vam i karta da vidite gdje se to nalazi.
Slika

LPR
lr1-2014
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 6

Post broj:#3  PostPostao/la LPR » 14.1.2012, 23:53

Ne sviđa mi se što je mračan pristup, od ceste gdje sam parkirala, je cca 50 m do zvjezdarnice, sve u mraku! Drugo sve je ok, oduševio me svemir :D

Prilaz, dole svijetli glavna cesta
p1010664hc.jpg
p1010664hc.jpg (66.76 KiB) Pogledano 1464 puta

Izvana
p1010680u.jpg
p1010680u.jpg (79.73 KiB) Pogledano 1464 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 15.1.2012, 00:09

To je ta prva slika gdje je mrak živi. Nema lampe nijedne.

Evo još materijala što sam uzeo .
plakatastronomskicentar.jpg
plakatastronomskicentar.jpg (187.37 KiB) Pogledano 1464 puta

Akademsko astronomsko društvo - Rijeka osnovano je 1974. godine. Glavna aktivnost Društva je popularizacija astronomije i srodnih znanosti te edukacija mladih, što se provodi brojnim predavanjima, promatranjima nebeskih objekata, organizacijom izložbi, radionicama I slično.

Društvo djeluje u Astronomskom centru Rijeka, Sveti križ 33 (iznad zadnje stanice autobusne linije 7a), gdje se održavaju gotovo sve aktivnosti. Svakog četvrtka održavaju se predavanja i promatranja neba na zvjezdarnici za sve zainteresirane građane (satnica i teme predavanja mogu se naći na našim web stranicama), dok se petkom održavaju druženja članova.

Velika pažnja posvećuje se radu s učenicima. Svake školske godine provodi se astronomska radionica za učenike viših razreda osnovne škole koja traje četiri do pet mjeseci, a uključuje I jednu stručnu ekskurziju. Tijekom ljetnih mjeseci održava se i mala škola astronomije u trajanju od četiri predavanja. Mladi članovi Društva sudjeluju na natjecanjima Iz astronomije i redovito ostvaruju zapažene uspjehe na državnim natjecanjima.

Ako vas zanima astronomija, pozivamo vas da nam se pridružite u radu Društva. Pred vama su razne mogućnosti: predavanja, sudjelovanje u terenskim promatranjima, znanstveni rad, astrofotografija, ekskurzije itd. Predznanje nije potrebno za učlanjenje, već samo interes i dobra volja. Dobrodošli u AAD Rijeka!

Akademsko astronomsko društvo - Rijeka 051 400 658 • 095 904 98 89 • http://www.aad.hrkontakt@aad.hr
Slika

kigor

Post broj:#5  PostPostao/la kigor » 15.1.2012, 09:03

Priznajem, ja jos nisam bio u astronomskom centru :oops:
Sto kazete da se nademo u cetvrtak 19.1? Vidimo planetariji, poslusamo predavanje i onda pogled u nebo ;)

LPR
lr1-2014

Post broj:#6  PostPostao/la LPR » 15.1.2012, 09:40

E to bi bilo super :gore Ja bi samo u zvjezdarnicu jer sam u planetariju film pogledala.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 15.1.2012, 14:22

Može ići ćemo u četvrtak. :gore Tko želi s nama neka donese dopuštenje roditelja. :lol:
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 19.1.2012, 12:34

Dobio odgovor na svoj upit a zašto se ne može bilo kojim danom proviriti kroz teleskop, na to pitanje nisam baš dobio konkretan odgovor.

Planetarij je otvoren svakog dana od utorka do subote u 19:30 sati. Četvrtkom u 20:30 sati AAD Rijeka organizira popularno-znanstvena predavanja u trajanju od oko pola sata, nakon cega slijedi promatranje; cetvrtkom nije potrebna rezervacija. Subotom se u 21 sat takodjer organiziraju promatranja, ali bez predavanja i potrebna je najava na tel. 455-700. Ostali dani u tjednu rezervirani su za skolske grupe, s kojima mnogo radimo u ACR-u, jer je nasa glavna aktivnost edukacija mladih i popularizacija znanosti.
Slika

LPR
lr1-2014

Post broj:#9  PostPostao/la LPR » 26.1.2012, 23:11

Evo i slika, inače je zabranjeno slikati... :lol:
Astronomski teleskop MEAD LX 200, CCD kamerom, kroz koji smo gledali zvijezde Orionova pojasa, Jupiter, i nama najbližu galaksiju udaljenu 2,2 milijuna svjetlosnih godina!
p1010213h.jpg
p1010213h.jpg (67.58 KiB) Pogledano 1464 puta

p1010214y.jpg
p1010214y.jpg (95.56 KiB) Pogledano 1464 puta

p1010215kf.jpg
p1010215kf.jpg (81.88 KiB) Pogledano 1464 puta

p1010216b.jpg
p1010216b.jpg (100.59 KiB) Pogledano 1464 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 26.1.2012, 23:41

Bravo! :bravo: Vidim pazila si na satu.
Nije mi bilo jasno vidim nešto bljeska a to ti klikaš. :slikanje: :gore

Tehničke karakteristike teleskopa:

teleskop: MEADE LX 200
otvor objektiva: 16 " (406,4 mm)
max. korisno povećanje: 800 puta

Eto našli smo se na parkiralištu ispred Zvjezdarnice. Slobodno možete s autom doći tik ispred.

Riječka zvjezdarnica opremljena je astronomskim teleskopom MEAD LX 200, CCD kamerom, računalima i ostalom prijenosnom astronomskom opremom omogućava stručni i edukativni rad. Slike vam je stavila Riječanka. Vrijednost teleskopa je nekih 25.000 € . Uvećat može do 1000 puta tako nam je rekao vodič.
astronomskicentarrijeka.jpg
astronomskicentarrijeka.jpg (134.95 KiB) Pogledano 1464 puta

Ovako to izgleda kad se kupola otvori. : astrolog
Taman se je otvarala kad smo mi došli.Zvjezdarnica istodobno može primiti 10 posjetitelja. No nas je bilo čak 16. Bilo je to kolo sreće. U doslovnom smislu. :lol:
p1070434w.jpg
p1070434w.jpg (536.19 KiB) Pogledano 1464 puta

Većina ljudi je došla da vidi mjesec . Uslikao sam ga no dok smo bili na predavanju , mjesec nam je pobjegao. :( Kažu dok je ovakav da ga je najbolje gledati.
p1070435.jpg
p1070435.jpg (264.63 KiB) Pogledano 1464 puta

Ovaj dio je bio zanimljiv. Predavanje o najvećim nesrećama astronautike. Tamo sam kupio njihov časopis Polaris. Sve u svemu vrlo zanimljivo. 10 kuna je po osobi , prvo ide predavanje pa onda teleskop.

Planetarij je do 2011. primio više od 15.500 posjetitelja a sam Astronomski centar više od 27.500 posjetitelja.

E da u Zvjezdarnici je jako hladno. BRRRR obucite se dobro ako mislite da vam bude ugodno.
Slika

kigor

Post broj:#11  PostPostao/la kigor » 27.1.2012, 08:09

Odlicna reportaza i pogotovo slike. Kao da sam bio tamo ;)

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la nikola » 27.1.2012, 10:38

Dobro dobro, doduše ova fotka samog objekta.... A niste ni jednu zvijezdu slikali :slikanje:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

LPR
lr1-2014

Post broj:#13  PostPostao/la LPR » 27.1.2012, 11:24

Tko kaže da nismo? :slikanje: Pogledaj! :lol:

Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 27.1.2012, 11:40

Ahaaaa...
Baš romantično : šok
To su EU zvijezdice rasute po HR nebu.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#15  PostPostao/la Adamić » 27.1.2012, 23:00

Vezano za upit u vezi neosvijetljenog prilaza koji vodi od glavne ceste pa do Astronomskog centra Rijeka .

gradska-uprava odgovara:
Poštovani,

Iz TD Energo d.o.o. dobili smo informaciju kako će se osvjetljenje puta prema Astronomskom centru Rijeka izvesti u prvoj polovici ove godine. Naime, prema planu održavanja, proširenja i investicija javne rasvjete Grada Rijeke u 2012. godini, predviđena su sredstva za izgradnju javne rasvjete na prilaznoj cesti prema Astronomskom centru Rijeka.

S poštovanjem,
Gradska uprava
Slika

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Astronomija