I Novi list je također popratio tu važnu akciju za naš kraj. Kinez ubija Kineza.
ZADNJI ČAS ZA SPAS IZ LOVRANSKE DRAGE ZAPOČELA AKCIJA SPAŠAVANJA LOVRANSKIH MARUNA
SPAŠAVANJE MARUNA
Sto pedeset mušica iz laboratorija u lovu na kinesku osu šiškaricuUz pomoć stručnjaka s Hrvatskog šumarskog instituta iz Jastrebarskog, iz epruveta je u prirodu odletjelo 150 mušica Torimus Synensisa, jedinog poznatog biološkog nametnika na osu šiškaricu koja je zadnjih godina ozbiljno ugrozila urod poznatih lovranskih maruna
Marina KIRIGIN
LOVRANSKA DRAGA » Akcija spašavanja lovranskih šuma maruna od ose šiškarice krenula je jučer u Lovranskoj Dragi. Na navedenom lokalitetu iz epruveta je u prirodu odletjelo 150 mušica, sto ženki i pedeset mužjaka Torimus Synensisa, jedinog poznatog biološkog nametnika na osu šiškaricu. Isti je postupak ponovljen na još sedam lokaliteta na području od Mošćenica do Poljana, a sve kako bi se suzbio ovaj nametnik na marunu koji je u posljednjih pet godina, od pojavljivanja zahvatio čitavu lovransku šumu maruna, a prema riječima vlasnika šuma smanjio urod za preko devedeset posto. Slab urod maruna na Lovranšćini poljuljao je i tradiciju kraja, ali i lovransku jesensku gastro priredbu Marunadu koja se temelji na ovoj deliciji, pa se posljednjih godina neumorno radilo kako bi se pronašlo rješenje i omogućio ovaj bitan korak u suzbijanju invazivne vrste na lovranskim stablima maruna.
- Ovo je početak biološkog suzbijanja invazivne vrste - vrste stranog porijekla, konkretno kestenove ose šiškarice koja napada marun, a koja je porijeklom iz Kine, a za koju se pretpostavlja da je došla sa zaraženim materijalom. Ona je stigla u novo područje gdje nema prirodnih neprijatelja, pa mi danas ovdje ispuštamo njezinog prirodnog neprijatelja. Osa je našla pogodnu klimu i domaćina - marun i naglo se počela širiti. Prouzročila je velike štete, značajno je smanjila urod maruna. Osa živi u šiškama i nikakvu njezino suzbijanje nije moguće, osim eventualno mehaničkog koje nije moguće jer postoje milijarde i milijarde šiški. Tretiranje insekticidima nije djelotvorno ni učinkovito, osim toga niti ekološki prihvatljivo i vrlo je skupo. Zato je jedina učinkovita metoda biološko suzbijanje odnosno ispuštanje prirodnog neprijatelja. Prirodni neprijatelj Torimus Synensisa je također porijeklom iz Kine.
Nametnik koji parazitira štetnikaHrvatski šumarski institut, kolege u Japanu 1970. godine, kolege u Americi 1981. godine, kolege u posljednjih deset godina u Italiji i u Francuskoj radili su ispitivanja i ustanovili da taj prirodni neprijatelj isključivo napada kestenovu osu šiškaricu i što je najvažnije, ne može prijeći ni na šta drugo, niti na pčele, niti na bilo kakve druge naše autohtone vrste. On djeluje tako da nametnik - parazitoid parazitira štetnika i njegova se populacija smanjuje. Prvi vidljivi rezultati ove metode bit će za oko pet godina. To ne djeluje kao aspirin ili antibiotik, već je potrebno vremena da se uspostavi populacija - objasnila je dr. sc. Dinka Matošević s Hrvatskog šumarskog instituta iz Jastrebarskog prilikom ispuštanja prirodnog neprijatelja ose šiškarice objašnjavajući kako će se jedinke u prirodi umnožiti.
Sada treba prirodi prepustiti da odradi svoj dio posla, a na vlasnicima šuma je da odgovorno njima gospodare baš kao što su to činili i dosad. Privatni vlasnici šuma trebali bi čistiti i održavati šume, raditi sanitarnu sječu, a Matošević savjetuje kako se mora izbjeći bilo kakvo tretiranje insekticidom jer takav pristup nema učinka na osu šiškaricu i može ubiti mušice koje su jučer puštene u prirodu.
Osa šiškarica u pet godina, od kada je uočena 2010. godine, rasprostranila se čitavom šumom lovranskog maruna, pa tako i onom Milovana Žiganta koji u vlasništvu ima parcelu rasprostranjenu na 7.000 »kvadrata« u blizini tunela Učka. Urod je od pojavljivanja ose šiškarice u njegovoj šumi smanjen za sto posto. Lani je iz cijele šume uspio izvući tri kilograma maruna, a nekad se urod mjerio u tonama.
- Nekad smo od tega živeli, školovali se. Naša šuma je pod kostanjom, a imamo i neš lovranskega maruna. Puno ulažemo, i u suradnji s lovranskom udrugom koja se bavi zaštitom maruna posadili smo 105 novih sadnica maruna. Nadamo se da će ovaj današnji čin uroditi plodom te da ćemo ponovo imati više maruna. U Italiji su u ovu borbu krenuli pred deset godina i danas tvrde da su njihovi voćnjaci maruna čisti, u što sam se i osobno uvjerio. Zaista, kada sam ih posjetio, nisam mogao naći niti jedan truli list. Ako je njima uspjelo, valjda će i nama, jedino mi je žao da se nije moglo prije reagirati - rekao je Žiganto.
Radionice i podjela sadnica U nastojanju da lovranske šume ponovo budu plodne, Udruga Lovranski marun bar jednom u dva mjeseca organizira radionice na kojima se lokalno stanovništvo može educirati i dobiti dobar savjet. Nedavno je udruga nabavila i dvjesto sadnica maruna. Sto ih je podijeljeno, a druga polovica bit će podijeljena ove jeseni. U međuvremenu šume maruna morat će se dobro očistiti.
U Italiji uspješno suzbili osuMušice koje su puštene u Lovranskoj Dragi nastale su u laboratoriju u Jastrebarskom. Tamo su uzgojeni sitni kukci iz materijala uvezenog iz Italije, za što su bile potrebne brojne dozvole. Svako ispuštanje 100 ženskih jedinki u prirodu stoji oko 200 eura, a ono što je najbitnije ono se sustavno i pod kontrolom mora izvršavati kako bi se proširilo čitavom šumom.
- Akcija će se ponavljati, ali na različitim lokalitetima. Najkvalitetnije ispuštanje je da se ispusti na više susjednih lokaliteta. Prošle godine prvo ispuštanje napravljeno je u Pazinu. Ove godine planiramo još ispuštanja na području Medvednice, Karlovca i Ozlja, Petrinje i Koprivnice i na najviše lokaliteta na području Lovrana. Kada se sve te populacije spoje, kada pokrijemo cijelo područje, onda je to najučinkovitije, zaključila je Matošević za jučerašnje aktivnosti u koju su bili uključeni Hrvatski šumarski institut, Udruga Lovranski marun, Park prirode Učka, Općina Lovran i CBPP Primorsko-goranske županije.
- Ovo je do sada najvažniji događaj u borbi sa osom šiškaricom u zaštiti šuma pitomog kestena i maruna. Zaštitom maruna počeli smo se baviti prije pet godina, a ovo danas službeni je početak borbe sa osom šiškaricom koja je zahvatila čitavu lovransku šumu i ugrozila urod maruna. U Italiji je ovaj način suzbijanja ose šiškarice isproban prije osam godina i danas su došli do toga da im je »napad« manji od tri posto. Drugim riječima, uspjeli su se kompletno riješiti ose šiškarice. Bez kontinuirane sanitarne sječe i održavanja šuma, taj proces može biti vrlo dugačak, zato pozivam vlasnike šuma maruna da se uključe u suzbijanje ove vrste koja je znatno ugrozila urod - istakao je Ante Bistre iz lovranske udruge koja je pokrenula inicijativu spašavanja šuma maruna, a u kojoj su joj pomogli Ministarstvo poljoprivrede RH, JU PP Učka, Općina Lovran i naravno lokalno stanovništvo.