Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Gljive

Flora našeg kraja (PGŽ)
Pravila foruma
Molimo što više komentirati svojim riječima i stavljati svoje fotografije ! Slike stavljati u privitke !
ozren
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 16

Re: Gljive

Post broj:#31  PostPostao/la ozren » 1.10.2012, 16:54

Ljetni vrganj (latinski Boletus edulis) je gljiva koja raste u šumama Europe u kasnom ljetu i jeseni. Raste u bjelogoričnim i crnororičnim šumama.
U Hrvatskoj raste u šumama do nadmorske visine od oko 1200 m.

Ljetni vrganj, pravi vrganj,jurček, kako još u narodu nazivaju ovu vrstu, je jestiva i vrlo cijenjena gljiva. Klobuk je 7-30 cm širok. Bjelkastosmeđe je boje, koja se razlikuje od staništa do staništa. Prema središtu je tamniji. U mladosti je polukrugast, zatim je raširen. Ponekada je ulegnut. Cjevčice su prvo bijele pa žute, a na kraju zelenkaste.
Lako se odvajaju od klobuka.
Stručak je 8-25 cm visok i do 7 cm debeo - dosta velik u odnosu na klobuk.
Kako stari, postaje smeđ.
Spore su vretenaste i maslinastosmeđe boje.
Ne postoji opasnost od zamjene sa otrovnim gljivama, ali postoje mnoge varijacije ove vrste, usljed čega dolazi do zabune.

ljetni vrganj 1.jpg
ljetni vrganj 1.jpg (136.57 KiB) Pogledano 987 puta

ljetni vrganj 2.jpg
ljetni vrganj 2.jpg (117.17 KiB) Pogledano 987 puta

Slikano jučer u šumi pokraj Fužina. :slikanje:

Muhara (lat. Amanita muscaria, var. muscaria) je otrovna gljiva iz porodice Amanita, kojoj također pripada smrtno otrovna zelena pupavka (lat. Amanita phalloides). Raste u Evropi, Americi i Africi od juna do kasne jeseni u brezovim, ali i mješovitim šumama, na sunčanim proplancima. Na crvenom ili žuto-narandžastom klobuku nalaze se bijele fleke, koje su prepoznatljive za sve gljive iz te porodice. Mada otrovna, smatra se da u sjevernoj Evropi, kao i u dijelovima Rusije, raste varijacija koja je jestiva, ali joj se crvena kora mora oguliti. Također se smatra jestivom i u južnoj Evropi, sa oguljenom korom sa klobuka i prokuhana u vrućoj vodi oko deset minuta. Pravilo važi za mlađe primjerke, jer kod starijih gljiva otrov prelazi u meso.

muhara 1.jpg
muhara 1.jpg (153.98 KiB) Pogledano 987 puta

muhara 2.jpg
muhara 2.jpg (161.05 KiB) Pogledano 987 puta

ozren
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 16

Post broj:#32  PostPostao/la ozren » 9.10.2012, 19:22

Sunčanica (Macrolepiota procera)

Prekrasna gljiva koju nalazimo na sunčanim proplancima svijetlih listopadnih i mješovitih šuma te na livadama uz rubove šuma.
Na stručku ( dršci ) visokom oko 30 cm nalazi se velik klobuk tanjurastog oblika koji, ovisno o terenu na kojem raste, može biti svih nijansi krem do smeđkaste boje.
Na klobuku koji također može biti velik oko 30 cm nalaze se točke koje su neravnomjerno poredane po klobuku:

sunčanica 1.jpg
sunčanica 1.jpg (330.25 KiB) Pogledano 986 puta

sunčanica 2.jpg
sunčanica 2.jpg (411.07 KiB) Pogledano 986 puta

sunčanica 3.jpg
sunčanica 3.jpg (362.82 KiB) Pogledano 986 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 92

Post broj:#33  PostPostao/la Vežičanka » 6.1.2015, 15:03

Iz teme Bunkeri iz riječke šire okolice
ozren napisao:Tu sam slikao bukvu iz koje rastu gljive.Gljiva bukovača? :ne znam:
Slika

Jedna ljubiteljica gljiva mi kaže da je to najvjerojatnije zimska panjevčica http://www.boletus.hr/prikaz.asp?slovo= ... 29+Karsten

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 862

Post broj:#34  PostPostao/la Adamić » 6.1.2015, 19:49

Baš fora. Gljiva penjačica! :lol:

Nego ova tema se nalazi u rubrici "Biljke" a treba biti pod "Životinje" ? :mrgreen: :lol:

Marius von Weinburg
Poznata osoba
Poznata osoba

Teme: 1

Post broj:#35  PostPostao/la Marius von Weinburg » 14.11.2015, 16:18

Šetnja na Platku.
IMG_6431.JPG
Platak, proljeće 2015. god.
IMG_6431.JPG (230.3 KiB) Pogledano 940 puta
um Gnade würde ich weder bitten, noch Gnade walten lassen

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 92

Post broj:#36  PostPostao/la Vežičanka » 11.9.2016, 17:48

Kovrčava kokica (Sparassis crispa) https://www.pijanitvor.com/threads/kovr ... ispa.9615/

OPIS GLJIVE
Kovrčava kokica (Sparassis) spada u red parazitskih gljiva koje odlikuje jedinstven izgled. Njezin izgled se može opisati sličnim morskoj spužvi ili glavi cvjetače, po kojoj je i dobila jedan od naziva. Tijelo ove gljive može narasti od 10 do 25 centimetara, ali može narasti poprilično velika. Zabilježeni su primjerci od 50 centimetara i 14 kilograma veliki. Obično je nešto šira nego što je visoka. Cijela gljiva je većinom blijedo žute boje, te se sastoji od velikog broja isprepletenih i sraštenih grančica koje ostavljaju dojam kovrčavosti. Grančice izviru iz zajedničkog mesnatog stručka. Boja varira od svijetlo žute do smeđe-žuto-siva ili kremasto-bijele boje cvjetače. Zbog svoje jedinstvene veličine i morfologije nemoguće ju je zamijeniti za neku otrovnu gljivu.

STANIŠTE GLJIVE
Gljiva raste u jesen diljem Europe i Sjeverne Amerike. Uspjeva u crnogoričnim i miješanim šumama. Najčešće parazitiraju na korijenu različitih vrsta bora, smreka i jela, stoga je najčešće nalazimo uz navedeno drveće iako ih se nalazi i pored hrastova.

OKUS I MIRIS
Meso joj je bijelo, vlaknasto i elastično, miris ugodan koji podsjeća na smilje, dok okus je slatkast i pomalo podsjeća na orahe. Dobre su za sušenje i za juhe.

SLIČNE GLJIVE
Jedina gljiva koja liči na kovrčavu kokicu jest lisnata ili hrastova kokica (Sparassis laminosa) koja je također jestiva. Za razliku od kovrčave kokice,lisnata kokica (kako joj i samo ime kaže) tvori lisnate grane koje se ne kovrčaju na krajevima,te miriši izrazito na kvasac. Okus joj je također slatkast,ali je meso poprilično vodenasto.

Kovrčava kokica je strogo zaštićena gljiva Republike Hrvatske i izuzetno je rijetka.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ovo izuzetno rijetka me malo čudi jer smo na nju naišli više puta.

ovu neobičnu gljivu slikala sam u okolici Fužina:

gljiva kovrčava kokica (2).JPG
gljiva kovrčava kokica (2).JPG (304.84 KiB) Pogledano 911 puta

gljiva kovrčava kokica (5).JPG
gljiva kovrčava kokica (5).JPG (302.25 KiB) Pogledano 911 puta

ovo je da se vidi veličina
gljiva kovrčava kokica (7).JPG
gljiva kovrčava kokica (7).JPG (283.64 KiB) Pogledano 911 puta

milic
R13kA
R13kA

Teme: 6

Post broj:#37  PostPostao/la milic » 11.9.2016, 20:20

Ja sam tu gljivu prvi put vidio, pred ulazom u lift zgrade u kojoj živim, u rukama moje susjede, koja je rođena Zlobinjanka. A vidim da je strogo zaštićena vrsta, što ja čitam da se nebi smjela brati.
Pred, a bit će, više od trideset godina, sam se bavio mišlju da postanem gljivar. Međutim puno toga me priječilo u toj nakani. Jedna od osnovnih prepreka je bilo neznanje. Nakupovao ja literature, izučavao, ali falila mi praksa. Moji Studenjci beru samo vrganje i lisičice (zato se nikad, što ja znam, nitko nije otrovao gljivama) a rijetki još poneku kao sunčanice i još neke. No, praksu sam mogao obaviti, jer mi je bila na dohvat - lifta. Nakon puno godina saznao sam da u mojoj zgradi živi osnivač, jasno i dobar poznavatelj gljivarstva, Ožujke - udruge koja se bavi gljivarenjem. I onda sam bio dobar s njim, viđao ga, ali nikad nismo pričali o gljivama. A baš mi je žao jer je to lijep hobi, a može biti i unosan. :gore
Daj balu mali!

Prethodni

Vrati se na: Biljke