Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

lišajevi Rijeke i okolice

Flora našeg kraja (PGŽ)
Pravila foruma
Molimo što više komentirati svojim riječima i stavljati svoje fotografije ! Slike stavljati u privitke !
18Delta
Gost
Gost

Teme: 2

lišajevi Rijeke i okolice

Post broj:#1  PostPostao/la 18Delta » 15.6.2013, 21:36

Pozdrav,

u znak zahvalnosti prema moderatoru Nikoli, koji mi je pomogao pronaći jedan toponim na području Rijeke, odlučio sam otvoriti ovu temu i u glavnim crtama napisati što stoji iza mojeg upita.

Naime, trenutno se radi na katalogizaciji lišajeva (=simbioza gljve i alge) Hrvatske, odnosno obradi sveukupne literature i herbarskih etiketa lišajeva koji su zabilježeni na području Hrvatske. Najraniji podatak koji imamo je iz 1866 (odnosi se na Slavoniju). U procesu obrade trebamo, između ostalog, odgonetnuti o kojim lokalitetima se točno radi jer može biti riječ o mjestima čiji su nazivi drugačiji od onih koji su danas u primjeni, makar to samo bio naziv mjesta na talijanskom (npr. Pinguente; Ruine Castello Pietra pellosa im oberen Quitetotale; Nordseite der Insel Lussin; Ruine Vrania am Westfusse des Mte. Maggiore itd.).

Dosta je lišajeva sakupljeno na području Rijeke, ali i šire prema granici sa Slovenijom. Dvojica lihenologa koji su bili aktivni na tom području su Johann Schuler i jedan manje poznati F. Blechschmidt. Neki toponimi koji se spominju su: Sv. Nikola, Plase, Drenova... zatim više prema sjeveru spominju se naselja Lisac, Klana, Škalnica itd.

Evo jedna etiketa koja govori o lišaju sakupljenom na području Rijeke. Njegov današnji validan naziv je Caloplaca adriatica. Etiketa je iz herbarija Botaničkog zavoda u Zagrebu.
lišajevi Rijeke i okolice.jpg
lišajevi Rijeke i okolice.jpg (92.22 KiB) Pogledano 1741 puta

Primjer fotografije s neta kako taj lišaj izgleda (sori, nemam svojih fotki od te vrste):
Caloplaca_adriatica_FG.jpg
Caloplaca_adriatica_FG.jpg (201.19 KiB) Pogledano 1741 puta

Toliko za sada, a budem li imao još pitanja u vezi starih toponima riječkog područja, neću oklijevati ponovo upitati.

:pozdrav:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: lišajevi Rijeke i okolice

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 16.6.2013, 19:31

Super podatak 18Delta! :bravo:
Dakle, današnji validan naziv za taj lišaj je Caloplaca adriatica, no koliko sam shvatio, prvotni je nosio naziv Caloplaca fiumana? Interesantno...
Drago mi je da sve veće znanje o Rijeci i okolici završi na našem forumu za buduće naraštaje.
Hvala tebi što si nas upoznao sa ovom pričom i naravno, očekujemo nastavak, nadam se da tvoj boravak ovdje tek počinje. :pozdrav:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

18Delta
Gost
Gost

Teme: 2

Post broj:#3  PostPostao/la 18Delta » 16.6.2013, 21:11

nikola napisao:Super podatak 18Delta! :bravo:
Dakle, današnji validan naziv za taj lišaj je Caloplaca adriatica, no koliko sam shvatio, prvotni je nosio naziv Caloplaca fiumana? Interesantno...

Caloplaca fiuma je jedna druga vrsta (sada se zove C.polycarpa) tako da nije isto što i Caloplaca adriatica. C. fiumana je malo jače narančasta.

Drago mi je da sam malo popularizirao lišajski svijet na području Rijeke. :D

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la nikola » 16.6.2013, 21:45

A za neuke i one koji se nisu nikada našli sa lišajevima lice u lice, evo što kažu na wikipediji, onako ukratko...
"...Lišajevi (lat. Lichenes) složeni su organizmi, izgrađeni od minimalno dva člana: mikobionta - gljiva i fotobionta - algi i/ili cijanobakterija , združenih u mutualističku simbiotsku zajednicu. No, postoji i struja znansvenika koji tvrde da je odnos u biti drugačiji, da mikobiont drži fotobionte zatočenima. Glavni dio, od kojega zavisi oblik i izgled lišaja i koji količinski predvlađava je gljiva. Hife gljiva su tako gusto isprepletane, da grade lažno tkivo, plektenhim..."
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 19.6.2013, 15:38

Nisam mislio ta će se i lišaj naći na našem forumu. : D Bravo na temi.

Poslano sa Samsung GT I9000, tapatalk. FOF!
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la nikola » 19.6.2013, 15:43

Adamić napisao:Nisam mislio ta će se i lišaj naći na našem forumu. : D Bravo na temi.

Čekam da li će još koji podatak isplivati pa da uvrstim u Rubriku "Jeste li znali". :pozdrav:
Eto nove parole: Rijeka, grad lišajeva!
:lol:
:pozdrav:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 19.6.2013, 16:29

18Delta napisao:
nikola napisao:Super podatak 18Delta! :bravo:

Caloplaca fiuma je jedna druga vrsta (sada se zove C.polycarpa) tako da nije isto što i Caloplaca adriatica. C. fiumana je malo jače narančasta.

Drago mi je da sam malo popularizirao lišajski svijet na području Rijeke. :D

Može ako ima i slikica C.polycarpe tj. Caloplaca fiume? Nek se nađe. Tako da ukoliko naiđemo na nju možemo uslikati. Kažeš ista je samo narančasta, da ne bi bilo kao kod crvendaća koji se može naći na bezbroj varijanti: D

Slika

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Biljke