Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

{RIJEŠENO} Nepoznati ugao

Prije svega dobrodošli na forum, bili samo u prolazu ili stalni član. U ovoj rubrici Vi pitate a mi, članovi foruma odgovaramo. Ako imate kakvo pitanje, koje ima veze s Rijekom i našim krajem, slobodno ga postavite. Stojimo svima na usluzi !
Za postavit pitanje trebate se registrirat, što je vrlo brz i jednostavan postupak u koji ćete se i sami uvjeriti.
Postavite pitanje i pretplatite se na odgovor.
Pogledajte RIJEŠENA i NERIJEŠENA pitanja.
Pravila foruma
Što bolje opišete naslov i vaše pitanje, to je veća vjerojatnost i da ćete prije dobiti odgovor. Vi kao autor pitanja možete označiti temu "NERIJEŠENO" ili "RIJEŠENO". Obavezno prilikom pisanja pitanja postavite opciju na NERIJEŠENO, s time će se vaše pitanje, prikazati u listi neriješenih pitanja, što još više povećava odgovor. Pretplatite se na temu, opcija je pri dnu svake teme. Ne stavljajte slike s drugih poslužitelja za pohranu sliku, koristite našu opciju za umetanje privitaka .
Hvala Vam na pitanju i nadamo se, da ćete što prije dobiti odgovor na vaše pitanje i biti zadovoljni s njime. Ukoliko ste dobili traženi odgovor, označite temu kao "RIJEŠENO".
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 866

Re: Nepoznati ugao

Post broj:#16  PostPostao/la Adamić » 13.11.2015, 17:32

Odlična informacija a ja dajem sliku Jadranskog trga.

Slika
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 98

Post broj:#17  PostPostao/la Vežičanka » 13.11.2015, 18:28

DoX napisao:Mislim da lokacija kod Nebodera otpada, jer nasuprot nema ove zgrade čiji dio fali. Kopam po SW-u, ali nigdje ne mogu naći lokaciju koja bi odgovarala onoj sa slike. Ali opet, dosta se toga u međuvremenu promijenilo.

Moglo bi biti ako je fotografija napravljena prije 1896. U tom slučaju bi zgrada s "oglodanim" zidom bila stara guvernerova palača

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#18  PostPostao/la Adamić » 13.11.2015, 18:34

E tako već može !!!! Paše sad sve. Riječ je o jako staroj slici, zato nas sve buni. :gore

Slika
Ulične svjetiljke odgovaraju , raspored zgrada.Sve je kako treba biti.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#19  PostPostao/la Vežičanka » 13.11.2015, 18:54

Plus ovo ispod krova pričvršćeno na starom guveru se slaže, što ne znam što je.

stari guver 3.jpg
stari guver 3.jpg (316.46 KiB) Pogledano 292 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#20  PostPostao/la Adamić » 13.11.2015, 19:07

Keramičke šalice oko kojih se zamotaju krajevi žica. Možda Kobler bude znao to bolje objasnit. Javim mu.

Kratka povijest el.energije u Rijeci, neka se nađe jer savršeno prati tijek slike.
Premda postoje spoznaje o korištenju raznih električnih naprava i ranijih godina, prvi značajni datum iz povijesti opskrbe električnom energijom vezan je uz 1881. godinu kada je otvorena prva elektrana u Rijeci, tada još u sklopu luke. Već 1885., godine svjetla su osvjetljavala riječko kazalište. Potom je 1892 godine izgrađena druga elektrana, i prva koja je proizvodila izmjeničnu struju u ovom dijelu Europe, a njih su slijedile, treća elektrana 1897. i četvrta izgrađena na izvorištu Zvir 1908. godine.

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#21  PostPostao/la DoX » 13.11.2015, 20:52

Ja bi ipak rekao da je to Jadranski trg. Usporedite ove dvije slike:

Obratite pažnju na prozore na zgradi desno (iznad današnjeg Tiska). Donji kraći, gornji duži na obje slike. Zgrada sa druge strane, preko puta - 2 kata, isti prozori, balkon, čak i oluk prolazi na istom mjestu, između 2 i 3 prozora s lijeva. Jedino mi kamen smutnje baca ova zgrada lijevo koje na gornjoj slici nema. I ne znam koja je od ove dvije slike novija. Moguće je da je ova gornja starija jer očito još nisu izumili grilje na prozorima, :lol: pa ni ove zgrade lijevo još nema, ne znam. Nekako mi pre ravno djeluje da bi bilo kod Nebodera, tamo je ipak nagib.

Ovu gornju sliku sam posudio iz teme "Stare slike Rijeke".

! Adamić napisao:
Slike duple maknuo

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#22  PostPostao/la Vežičanka » 13.11.2015, 21:02

Dox, ne paziš na satu! : palica

O toj lokaciji i govorimo, ona je potvrđena. a ova zgrada za koju kažeš da nedostaje lijevo, to je srušena stara Guvernerova na mjestu današnjeg trga!

Onu sliku sa starom Guvernerovom u postu br. 18 je Adamić stavio da se vidi položaj stare guvernerove sa strane Korza.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#23  PostPostao/la Adamić » 13.11.2015, 21:04

Dox ne stavljaj duple slike na server kad ih imaš već gore. Nismo da imamo baš neograničen prostor.

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#24  PostPostao/la DoX » 13.11.2015, 21:10

Je, točno, nisam ni skužio ove postove gore. A što se slika tiče, ovo je prvi put da sam uopće stavljao slike pa sam se držao onog tutorijala. Sorry na zauzimanju prostora.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#25  PostPostao/la Vežičanka » 13.11.2015, 21:16

:zastava:
Slike koje su već u privitku stavimo (kopiramo) tako da sa desnim klikom kopiramo lokaciju i stavimo je u post pomoću ikone za slike viewtopic.php?f=80&t=2106

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#26  PostPostao/la DoX » 13.11.2015, 22:47

Hvala, sad znam za ubuduće.

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#27  PostPostao/la kobler » 17.11.2015, 22:40

Post #16, prva slika: sasvim desno je kuća Vio, koja će biti srušena da se na njenom mjestu sagradi riječki neboder. U njoj je bio "Caffe Adria". Ispred nje na uglu vidimo trafostanicu u obliku oglasnog stupa. U nju i iz nje vodovi idu ukopani u zemlju. Zato ih ne vidimo. Bili su napona 110V / 60Hz. Dovoljno da ubije na dodir.
U visini drugog kata vidimo nosač telefonske mreže u obliku okrenutog slova E. On nosi keramičke bijele "šalice" na koji su pričvršćivane žice. To je dio mreže razvođenja po stanovima. Glavni vodovi idu po krovovima i imaju mase "šalica", 30, 50 i više.

Istovrsni nosač vidi se na detaljima u postu #19: to su žice za tri telefonske linije, jer su od centrale do telefona za svaku liniju vodile po dvije žice (zvane "parice") - jedna naponski vod, a druga povratni. Napon u njima bio je manji od 20V istosmjerne struje, tako da bi na dodir "drmnule", ali su ustvari bile bezopasne. Zato je i bio moguć njihov smještaj na fasadi uz prozor gdje su bili nadohvat svakom radoznalcu.

Prethodni

Vrati se na: Pitanja i odgovori