Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Današnji riječki govor

Govori našeg kraja.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 918

Današnji riječki govor

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 31.3.2014, 18:05

Slika
viewtopic.php?p=69222
Svi kažu kad čuju Riječanina, da znaju da su iz Rijeke.

U današnjem govoru Riječana nailazimo na riječi koje nisu sastavni dio hrvatskog književnog govora. Također neke riječi koje se koriste na riječkom području u nekim krajevima Hrvatske se uopće ne razumiju.

Tako imamo riječi:

Šta da ?
čvenger
kanotjerica
špigule

a mogu se tu dodati i neke svima poznate riječi koje se koriste bus, fažol itd.

Šta da? - je tipična riječka poštapalica "Šta da?!" . Iako se nama podrazumijeva da ju svi razumiju, to ipak nije tako. :lol: Zanimljiv je i strancima zbog njima nepoznatog slova š . Unatrag nekoliko godina , ta riječka poštapalica stavljena je pod brand grada.
čvenger - mogu li ti dati čvenger ? Udarac odapetim prstom. Postoji više varijanti udarca. Takođe tko je ikad dobio čvenger po ledenom uhu , vjerojatno je zapamtio tu riječ. :lol: Nema ga u rječniku hrvatskog jezika ali postoji inačica čvoknuti (kvrcnuti) , čvoka (kvrga)
kanotjerica - ili potkošulja . Osobno sam se uvjerio da Zagorci ne znaju što znači ta riječ , pa čak i na jugu Hrvatske bio je problem objasniti što je to.

špigule - špekule (hrv.), kuglica obično staklena, izrađena za dječju igru. U ostaku Hrvatske ova riječ nailazi na različite varijante.

bus - ili bas "Kad će taj bus ?" ili "Idemo na bus/bas" često se koristi među mladima dok se čeka autobus na stanici. Pravilno bi bilo kad će taj autobus ? Idemo na autobus.
fažol - potječe od talijanske riječi "fagioli" koja je ukorijenjena u našem kraju. Hrvatska varijanta je grah.

Današnji riječki govor mix je svega rječnik mladih, rječnik raznih subkultura, riječkih ulica pa onda još na to ide fiumanski, čakavski, hrvatski , šatrovački , njemački , pa sigurno ima i mađarskog utjecaja.

Ovo je ono što sam se sjetio na brzinu. Teško mi se sjetit riječi iz tog divnog riječkog govora jer meni se sve podrazumijeva da tako svi govori.. :zastava:
Imamo specifični naglasak ali i jednu specifičnost vezanu za muška imena. Jedna od njegovih specifičnosti je i deklinacija muških imena kao što su Lovro, Moreno, Rade i sl.
Riječanin kaže "Idem kod Lovrota" a standarni književni govor kaže "Idem kod Lovre" . Riječke varijante "Idem kod Morenota, Radeta " vrijede samo za muška imena, ne za sva. Dakle Rade bi po riječki bio Radet. :lol:
Zaključak riječki govor odnosno njegov naglasak je prepoznatljiv u ostatku Hrvatske. Sjednite negdje u Zagrebu na cugu naručite piće, siguran sam da će konobar prepoznati vaš naglasak i vrlo brzo zaključit da se radi o Riječaninu. Autor ovog posta se o osobno sam uvjerio u to. :zastava:
Kažem, meni je to sve normalno pa ne shvaćam razliku i ne mogu se sjetiti i drugih riječi koje bi bile prepoznatljive za nas. Toliko od mene , pozivam vas da se uključite u raspravu da saznamo što više o specifičnostima riječkog govora.

Molim samo da ne brkate čakavski (realiziran rječnik ) i fiumanski (realiziran rječnik), jer te teme već imamo otvorene. Također otvara se i zasebna rubrika svih govora u našem kraju.
Slika

luce
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 2

Re: Današnji riječki govor

Post broj:#2  PostPostao/la luce » 31.3.2014, 19:04

Najbolji mi je izraz "čo", svog pasa tako zovem "ej, Čo", iz nostalgije, da ne zaboravim. :mrgreen:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 22.8.2014, 17:11

palindžati - krasti :mrgreen:
bakula - kondukter
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 23.9.2014, 17:14

Šta da ? :mrgreen:
Šta da kafić Rijeka.JPG
Šta da kafić Rijeka.JPG (283.04 KiB) Pogledano 5638 puta

Novootvoreni kafić "Šta da?", Finderlove stube uz Pomerio ulicu.
Slika

eneo
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 4

Post broj:#5  PostPostao/la eneo » 24.9.2014, 10:08

Svakodnevno prolazim tim stubama. Ova inače prekrasna zgrada vapi za obnovom fasade. Sram ne kad vidim zapadne turiste da snimaju iz automobila. :radovi:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 24.9.2014, 12:17

Znači i ti si primjetio lošu fasadu i meni je zapela za oko ali uživo nije strašno. :lol:

Trgovina koje proizvode te stvarčice , koliko se sjećam jedna je bila ili još je u ulici Matije Gupca a druga u Starom gradu.

riječki govor.JPG
riječki govor.JPG (175.9 KiB) Pogledano 5610 puta

šta da vrećica.JPG
šta da vrećica.JPG (100.63 KiB) Pogledano 5610 puta

Badnjak sta da 24.12.2012..jpg
Badnjak sta da 24.12.2012..jpg (546.47 KiB) Pogledano 5610 puta
Slika

Riječanin
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#7  PostPostao/la Riječanin » 24.9.2014, 21:08

bo

predrag
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Post broj:#8  PostPostao/la predrag » 24.12.2014, 12:29

današnji riječki govor je mješavina službene štokavice i primorske čakavštine, koji je u zadnjih 60-tak godina ipak evoluirao u poseban naglasak

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Jezici i rječnici