Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Matulji

Općina Matulji
Broj stanovnika: 11 274
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: Matulji

Post broj:#91  PostPostao/la nikola » 20.11.2012, 09:59

Ničim izazvan uradio sam usporedbu staro-novo sa materijalom koji se nalazi na ovim stranicama...pa sada izgleda bolje...

lisina 91.jpg
lisina 91.jpg (202.03 KiB) Pogledano 479 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

jazbac
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 7

Post broj:#92  PostPostao/la jazbac » 20.11.2012, 10:57

Bravo Mikula!
Meni je zanimljiivo da su stari talijanski natpis sa nazivom doma i novi hrvatski natpis napravljeni tehnički potpuno identično. Izrezana željezna slova navarena na poprečne štange. Nadalje, na ovoj usporedbi se to ne vidi, ali s lijeve (zapadne strane) dograđena je (bez "papira" naravno) poslije rata još jedna prostorija u koju je smještena kuhinja. Vrlo zanimljivo je da je ta kuhinja izgrađena na čestici koja spada pod katastarsku općinu Kućeli, a sam dom spada pod katastarsku općinu Zvoneća. Danas je to priličan problem budući da prema zakonu jedan objekt ne može biti izgrađen na području dvije katastarske općine.

jazbac

Post broj:#93  PostPostao/la jazbac » 20.11.2012, 11:24

fusher napisao:je istina da su ga '15 il '16 ruski zarobljenici izgradili?
i ka je ta kuća od taljanske financi?

Je, istina je. Bilo je to vreme 1. sveckega rata. Mi smo bili pod Austrijun (KuK monarhija) ka je va to vreme imela jako čuda zarobljeneh ruskeh soldati. Ti zarobljenici korišteni su za razne javne radove (ako ćeš jist ćeš i delat) pa su tako iskorišteni i na izgradnje ovega doma. Ne znan ako ti je poznato, ali ovaj dom je storen na meste na ken je do tada bila lugarnica ku su otprli još Francuzi va vreme Napoleona 1810. leta.
Par slik kako je dom zgledal va vreme Italije, a ke su čini mi se već bile tu na forume:

lisina 93-1.jpg
lisina 93-1.jpg (102.91 KiB) Pogledano 479 puta

I va to vreme kako i potla rata bil je omiljeno izletište Fijumanon ki su z prihajali z vlakon do Matuj ili Jurdani pa po markacije zgorun. Na ovoj reklame se to lepo vidi:

lisina 93-2.jpg
lisina 93-2.jpg (35.67 KiB) Pogledano 479 puta

Moran napomenut da mi ni jasno zač se ovde navodi nadmorska visina od 644 metra kada je dom na 710 metar???? Bo!

fusher
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#94  PostPostao/la fusher » 20.11.2012, 12:55

zapalo mi ovo segnalazione bianco-rosso-bianco...to mi je pred kućun, na susednen zide...zid je bil vas obrasal va bršjan (vlasnik zida i kući pokojni Dušo Pupis, malo ćaknjen čovek bil, brat mu je isto pokojni al poznateji, Pupis od Jušić,, ča je letrični motori namatal, sin mu sada ima firmu ka marendi okole popejuje, Portapranzo.) a mi kod mulci smo se prtili tuda i našli spoda tega bršjana napisano lisina, strelicu i belo-črjeni krug...pred ko leto su ga ovi z planinarskega društva Lisina namazali va zeleno-žuto....ni mi pravo bilo, a sada još manje...gren kopat po stareh slikah ako se kade vidi kako je nekada zgledal...
Inače je ta put pejal od štacijona, preko osojnak i trtan prema rukavcu, kod mulac se spametin i da je bil i put ki je pejal po šume ki je bil va funkcije pre nego se je storila cesta jušići-matuji, apropo, kega leta je prokopana cesta?

jazbac

Post broj:#95  PostPostao/la jazbac » 20.11.2012, 13:05

Cesta je delana zmej 1933. i 1935. A Pupisa se spametin, kako ne. Alkos, a mi deca smo ga užali nahuškat da nan tanca. Povedali su da ima sifilis pak su mu vavek davali pit va plastičnen žmuje. Znal san da je bival zgora štaciona, al nisan znal jušto kade. Sad i to znan :D

fusher
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#96  PostPostao/la fusher » 20.11.2012, 13:24

saku nedeju je znal prit z sićon od lamarina po teplu vodu za oprat se, po ten san navadil ki dan je nedeja...ni imel nikakovu bol, nego je bil ćuknjen va šufit, na kraje je opatijska soc. služba trebala prezet brigu o njemu ma se je dogodilo neč grdegaPupis je storil ugovor z direktoron soc. službi (ivan pocrnić) o uzdržavanju a ov magarac ga je prevaril, poslal va dom aš da mu treba stručna briga (pofin tega ča je ćuknut), on prezel kuću ko da bi uzdržavatelj, ča je najboje, još je za fintu jedan del kući preparedil ko da bi za pupisovu kamaru...
se jin je prišlo na naplatu... (bi rekli ima boga)

jazbac

Post broj:#97  PostPostao/la jazbac » 20.11.2012, 15:49

Ne moreš ni očekivat boje od nekega ki je va škole predaval Teoriju i praksu samoupravnog socijalizma. Gomila od čoveka. Mane je jedanput zakačil z auton na biciklite pul Jušić. Još je prišal van z auta zijat na me. Kad sen se refal počel san teć za njin, a on je pobegal va butigu i skril se zad frižidera i da neka policiju zovu. Magarac i svinja. A ne znan ča mu se je pripetilo va živjenje?

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#98  PostPostao/la nikola » 20.11.2012, 20:47

jazbac napisao:... A Pupisa se spametin, kako ne. Alkos, a mi deca smo ga užali nahuškat da nan tanca. Povedali su da ima sifilis pak su mu vavek davali pit va plastičnen žmuje...

jazbac napisao:Ne moreš ni očekivat boje od nekega ki je va škole predaval Teoriju i praksu samoupravnog socijalizma...

:ruka
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

fusher
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#99  PostPostao/la fusher » 20.11.2012, 22:07

nikola napisao:
jazbac napisao:... A Pupisa se spametin, kako ne. Alkos, a mi deca smo ga užali nahuškat da nan tanca. Povedali su da ima sifilis pak su mu vavek davali pit va plastičnen žmuje...

jazbac napisao:Ne moreš ni očekivat boje od nekega ki je va škole predaval Teoriju i praksu samoupravnog socijalizma...

:ruka

a Cvele, Kralj, Ratko i Bajro, Pss-Pss Branko?? da čuješ štorije od njihovega života bil bi double face palm... :pušiti:

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 16

Post broj:#100  PostPostao/la ozren » 22.11.2012, 23:06

Još par slika doma na Lisini,za vrijeme talijanske vladavine poznat kao Rifugio "Egisto Rossi":

Matulji 100-1.jpg
Matulji 100-1.jpg (312.62 KiB) Pogledano 479 puta

Slika

Matulji 100-3.jpg
Matulji 100-3.jpg (376.96 KiB) Pogledano 479 puta

Matulji 100-4.jpg
Matulji 100-4.jpg (78.16 KiB) Pogledano 479 puta

Matulji 100-5.jpg
Matulji 100-5.jpg (99.76 KiB) Pogledano 479 puta

jazbac

Post broj:#101  PostPostao/la jazbac » 23.11.2012, 16:15

Ozren ti nisi kralj. Ti si car svih careva : bravo3 Ne daj bože da si žensko :lol: :lol: :lol:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#102  PostPostao/la nikola » 23.11.2012, 17:55

Pa dobro ljudi, otkud vama sav taj materijal! Nikad ni čuo za taj dom, a vi sipate k`o iz rukava! Svaka čast...ma nema straha za našu budućnost dok je ovkavih kao vi! Svaka vam čast! :gore
A da je Ozren žensko, bio bi carica! :lol: :lol:

fusher
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#103  PostPostao/la fusher » 23.11.2012, 23:01

danas san bil gore, šal san nivu propuhat....komplet porazbijeno, finit će to loše.. :roll:
neki i biva va konobice zdola skalini

jazbac

Post broj:#104  PostPostao/la jazbac » 24.11.2012, 13:37

nikola napisao:Pa dobro ljudi, otkud vama sav taj materijal! Nikad ni čuo za taj dom, a vi sipate k`o iz rukava! Svaka čast...ma nema straha za našu budućnost dok je ovkavih kao vi! Svaka vam čast! :gore
A da je Ozren žensko, bio bi carica! :lol: :lol:

Evo Nikola, najbolje da se dogovoriš sa Fusherom da te otpelja gore sa svojom Nivom 8-)
Ćo, Fusher, danas san ganul z bičikletun v Lisinu da ću malo poslikat onu katastrofu z nutri. Na pol puta san se spametil da si napisal da je neki nutre pak san se obrnul i promenil rutu. Strah me je da me ne bi ki tamo još s kakovun sekiricun zatukal.

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 16

Post broj:#105  PostPostao/la ozren » 24.11.2012, 18:55

ozren napisao:Slika
Zaboravio sam napisati da je ova slika sa otvaranja doma.Dom je službeno otvoren 04. prosinca 1921.
Spavanje je bilo moguće za 12-16 ljudi u dvije sobe,jedna je bila muška soba u kojoj je u krevetima na kat moglo spavati 8-10 muškaraca,a druga soba je bila za 6-8 žena.Treća soba je bila rezervirana isključivo za lugare iz Matulji.Kažu da su na zidovima bile brojne slike naše regije.Domar i lugar sve u jednoj osobi bio je u to vrijeme Matteo Rubessa,kod kojeg se moglo dobiti malo skromnog jela i pića,a živio je u velikoj prostoriji u produžetku doma(onaj niži dio kuće).

fusher napisao:danas san bil gore, šal san nivu propuhat....komplet porazbijeno, finit će to loše.. :roll:
neki i biva va konobice zdola skalini

Baš mi je žao da je ovaj dom tako završio,da Fusher finit će to jako loše.Isto kao i dom na Snježniku iznad Platka,prepušten je propadanju zbog nebrige,a bio je dom sa najljepšim vidikom u Hrvatskoj.
Jazbac,možda bi mogao sklepati neki tekst o propadanju doma i staviti ove stare slike da ljudi vide kako je nekad bilo živo oko doma.Matujci niti neznaju da je dom u tako očajnom stanju,pa neka to saznaju barem iz Tramontane. :gore

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Matulji