Osnivač ustanove za palijativnu skrb, koja će imati 15 kreveta i zauzimati 1.180 metara četvornih bit će Caritas Riječke nadbiskupije, a kao mogući početak rada hospicija spomenut je početak iduće godine
Zgrada starog sjemeništa u kojoj će biti smješten budući hospicij
RIJEKA U zahtjevan socijalno-zdravstveni projekt – suradnju pri pokretanju ustanove za palijativnu skrb u Rijeci – zajednički su ušli Riječka nadbiskupija, Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka. Sporazum o toj suradnji jučer su u Nadbiskupskom domu u Rijeci potpisali riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić, župan Zlatko Komadina i gradonačelnik Vojko Obersnel, i time je označen početak suradnje s kojom će Rijeka i PGŽ vjerojatno prvi u Hrvatskoj dobiti hospicij, neophodnu socijalno-zdravstvenu ustanovu.
Ustanovu za palijativnu skrb sa stacionarom kapaciteta 15 kreveta Riječka nadbiskupija će urediti u svom prostoru na Belvederu, u bivšoj zgradi riječke Teologije te se sporazumom definira da su uređenje prostora i troškovi rekonstrukcije od oko 8,5 milijuna kuna u nadležnosti Nadbiskupije, a da će Županija i Grad Rijeka u jednakom omjeru – do vrijednosti 2 milijuna kuna – financirati opremanje prostora. Daljnja suradnja, u smislu načina i financiranja rada hospicija, među ovim će ustanovama biti dogovorena kasnije posebnim sporazumom.
Rok do kraja godine
Kako je objasnio nadbiskup Devčić, osnivač ustanove za palijativnu skrb bit će Caritas Riječke nadbiskupije i ona će zauzimati 1.180 četvornih metara u zgradi nekadašnje Teologije. Uz hospicij u ustanovi će biti smješten i dnevni boravak te pokretni timovi djelatnog riječkog Centra za palijativnu skrb. Rekonstrukcija prostora – što izvodi karlovačka AB gradnja – vjerojatno će biti završena do konca ove godine, te je, ovisno o drugim okolnostima, kao mogući početak rada hospicija spomenut početak iduće godine. S ostalim potpisnicima sporazuma župan Komadina je konstatirao da palijativna skrb još nije zakonski dovoljno regulirana i da HZZO još ne prati njezino financiranje, no izrazio je nadu da će riječki hospicij u financiranju dobiti potporu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi. I gradonačelnik Obersnel, izrazivši očekivanje da će se to pitanje urediti, naglasio je zadovoljstvo Grada što će sudjelovati u opremanju hospicija, ali i u dijelu troškova njegova rada dok se to pitanje zakonski ne uredi.
U zgradi starog sjemeništa
– S pitanjima da li Crkva može nešto učiniti za otvaranje hospicija u Rijeci obraćali su nam se iz riječkog KBC-a i mnogi drugi. Nismo mogli ništa učiniti sve dok nismo oslobodili zgradu starog sjemeništa, a kada je to učinjeno prva nam je misao bila tamo otvoriti hospicij, rekao je nadbiskup Devčić iznijevši i jednu zanimljivost iz povijesti zgrade u kojoj će hospicij biti otvoren. Riječ je o tome da je prije više od 90 godina, prije no što su te zgrade na Belvederu postale sjemenište, postojala ideja da u njima bude formiran sanatorij, odnosno da će sada taj prostor biti korišten za sličnu namjenu.
Kapaciteti dovoljni za PGŽ
Riječki hospicij bit će dovoljnog kapaciteta za potrebe u PGŽ-u, a kriteriji za prijem bolesnika bit će medicinski i socijalni kako bi najpotrebnijima bili omogućeni dostojanstveni posljednji dani života. Potpisnici sporazuma složili su se da je ustanova za palijativnu skrb još jedan primjer dobre i nužne suradnje Crkve i lokalnih, odnosno regionalnih vlasti.
Mirjana GRCE
--------------------------------------
Hospicij,sanatorij,palijativna skrb razni pojmovi a da li čovjek uopće zna šta je to?
Hospicij
Naziv palijativan je kanadskog porijekla iz druge polovice dvadesetog stoljeća i potječe od «pallium» - plašt koji zaštićuje od zime i sunca. Odnosi se na bolest u periodu od fatalne dijagnoze do kraja, dakle često na duži period života.
Glavni interes palijativne medicine jest skrb za terminalno oboljele, dakle bolesnike u završnom stadiju bolesti, gdje klasična, kurativna medicina svojim dijagnostičko-terapeutskim pristupom više ne može vratiti bolesnika u stanje zdravlja, odnosno odsutnost bolesti.
Hospicij je vrlo stari naziv kojemu se pripisuje različita značenja. Danas se uglavnom upotrebljava kao oznaka za multidimenzionalnu filozofiju skrbi o bolesniku ili kao termin za modernu zdravstvenu ustanovu koja pruža usluge ljudima u njihovih zadnjih desetak dana života.
Mislim da mi nećemo dobiti prvi hospicij..jer je navodno otvoren već u Splitu. U novinama iz svibnja 2010 piše da će se otvorit za mjesec dana no taj dan otvaranja nije nigdje objavljen, ni u jednim medijima.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/t ... fault.aspx