Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Vila (Ossoinack) u Mošćenićkoj dragi

Općina Mošćenička Draga
Broj stanovnika: 1 536
gost

Vila (Ossoinack) u Mošćenićkoj dragi

Post broj:#1  PostPostao/la gost » 10.1.2011, 14:00

da li tko zna čija je ovo vila bila?
i nju su koristili glavonje nakon rata. a i sada je od Vlade ili nešto sl. ako nije prodana kakvom tajkunu.

Slika

po mom skromnom mišljenju, jedna od najljepših na Kvarneru.
u rangu sa Frappartom, nekim opatijskim i lovranskim vilama.

PS: ni uz najbolju volju ne mogu povećat sličice, uploadam ih već 3. put sa imageshackom i svaki put biram sve veću dimenziju, ovaj put format za 19 inčni monitor, ali uzalud. help? gdje je kvaka?
Zadnja izmjena: gost; 9.12.2011, 08:45; ukupno mijenjano 1 put/a.

gost

Re: Vila u Mošćenićkoj dragi

Post broj:#2  PostPostao/la gost » 10.1.2011, 14:05

Slika

Slika

gost

Post broj:#3  PostPostao/la gost » 10.1.2011, 14:11

:bravoveliki: hvala ilirija

a zaboravila sam reći da ova vila ima predivnu vrtnu kućicu, sa fasadom obloženom školjkama.

gost

Post broj:#4  PostPostao/la gost » 10.1.2011, 16:03

pa možda netko i nađe nešto o ovoj vili.....kad ima razglednica puno banalnijih mjesta i detalja, možda netko ima i ovu....

evo ja za sada našla ovo:Šetalište (lungomare) prema plaži Sv. Ivan budi u vama romantiku, a cijelim vas obalnim putem prati šum mora i miris mediteranske vegetacije. Kruna je tog puta vila Zagreb (ex Ossoinack

i ovo:Rezultat takve politike ugarskog premijera bilo je osnivanje Autonomne stranke u Rijeci 1896. godine od strane istaknutog riječkog političara Michelea Maylendera i industrijalca i financijera stranke Luigia Ossoinacka te kraj vladavine liberalne stranke Mađarske u Rijeci jer je 1897. godine Maylender izabran za gradonačelnika.

i još sam našla ovo što potvrđuje tezu da je Ossoinack gradio tu vilu:"Ero piccolina e non ho tanti ricordi, però mi è rimasto impresso che una volta mia nonna Fanny – che era sorella di Luigi Ossoinack e madre di Andrea Ossoinack, il quale fece costruire a Draga di Moschiena la villa sulla spiaggia che ora è adibita a sede di rappresentanza – mi portò a teatro a vedere la 'Tosca'"-citat iz interview-a sa pijanisticom Mariom Cristinom Mohovich.
dakle nije Luigi Ossoinack nego njegov sin Andrea izgradio tu prekrasnu kuću, koja kako kaže žena "sada služi za reprezentaciju".

gost

Post broj:#5  PostPostao/la gost » 10.1.2011, 17:11

Danas je u vlasništvu države, ali nisam siguran 100%

Čitao sam negdje, da ju je 1947-e tadašnja vlast u Mošćeničkoj dragi mijenjala za stari kamion marke škoda i izgubila vlasništvo, ne znam s kime...

Fiamma

Post broj:#6  PostPostao/la Fiamma » 11.1.2011, 17:03

Ja sam naprosto zaljubljena u tu vilu. :srce
Svaki put kad šećem onuda tužno uzdahnem znajući kako mi je nedostižna... :(

jazbac
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 7

Post broj:#7  PostPostao/la jazbac » 15.2.2011, 10:10

salsoul napisao:Danas je u vlasništvu države, ali nisam siguran 100%

Čitao sam negdje, da ju je 1947-e tadašnja vlast u Mošćeničkoj dragi mijenjala za stari kamion marke škoda i izgubila vlasništvo, ne znam s kime...

To s kamionom je točno, a koliko je meni poznato sadašnji vlasnik vile je Grad Zagreb :cry:

gost

Post broj:#8  PostPostao/la gost » 17.2.2011, 18:46

Slika

jel znate da sam pred koju godinu sa saxom prolazio tim lungomarem ispod ovog prolaza do plaže Sv. Ivan - onda smo radili sječu te bujice uzvodno od plaže, pa mi se nije dalo pješačiti do tamo - sa strane auta uz skupljene retrovizore bilo je po par cm! I prošao!

gost

Post broj:#9  PostPostao/la gost » 17.2.2011, 18:49

kakvu ste bujicu sanirali u Mdragi?

ti si inženjer hidrotehnike zoki?

jazbac

Teme: 7

Post broj:#10  PostPostao/la jazbac » 18.2.2011, 16:25

Glede & u svezi vile u Mošćeničkoj Dragi potrudio sam se od lokalnog stanovništva doznati još po koji detaljčić. I evo pričice (ukratko):
Revolucionarni poslijeratni zanos zahvatio je mještane M.D. i kako to obično biva nekog manje, nekog jače, a nekog previše. Tragikomičnost priče leži u činjenici da su vlast prigrabili upravo oni koji su se zanijeli malo pretjerano. Na mjestu današnjeg nogometnog igrališta igrao se nogomet i prije II svj. rata. Po završetku rata nogometno igralište je preorano i pretvoreno u poljoprivredno zemljište (zadruga). Namjera je bila proizvoditi poljoprivredne proizvode koje će plasirati na riječkoj tržnici, a zarada će biti usmjerena u poslijeratni razvoj i obnovu Mošćeničke Drage. Iako vrsni pomorci, Dražani su ipak odlučili da je puno sigurniji, moderniji i jeftiniji prevoz kamionom nego morem. I pada odluka da se krene u nabavku kamiona. Putem komiteta saznali su da je Grad Zagreb voljan ustupiti stari njemački kamion (ratni plijen), ali naravno ne besplatno. Dražanski komitet ocjenio je da će kamion puno više pridonijeti razvoju mjesta nego jedna obična vila u koja tako i tako ne nosi nikakav prihod. Dalji tijek priče i sudbina vile poznati su.....

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#11  PostPostao/la nikola » 18.2.2011, 16:30

:ruka
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#12  PostPostao/la gost » 18.2.2011, 18:08

nikola napisao: :ruka

:ruka

Tko je bio vlasnik ville, kojem je oduzeta u ime naroda?

gost

Post broj:#13  PostPostao/la gost » 18.2.2011, 18:30

pisala sam u početnim postovima , neki Ossoinack.

a ovi dražani svaka čast, koje budale.

Nadodano naknadno!
viewtopic.php?f=98&t=1162&p=24175#p24175

Nikola

gost

Post broj:#14  PostPostao/la gost » 18.2.2011, 18:59

Bravo Nikola.

Sad nešto i znamo o villi, pa kad budem prolazio kraj nje, mogu se pravit pametan.

gost

Post broj:#15  PostPostao/la gost » 18.2.2011, 19:37

da mi je samo znat koliko su skupljali one silne školjke za fasadu vrtne kućice?

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Mošćenička Draga