Koliko gradovi Bakar i Kastav ulazu u skolsvo i demografiju najbolje pokazuje njihova nominacija u top gradove koji ulazu u demografiju. Koliko god demografske mjere nemaju smisla bez zdravih gospodarskih osnova, toliko ni dobar posao i plaća roditeljima nisu dovoljni za kvalitetan i zadovoljan život u jednom gradu ako u njemu ne postoji infrastrukturna podrška – od sigurnog i kvalitetnog smještaja djece u vrtićima, do produženog boravka u školi, školarina i stipendija.
Grad Bakar iz godine u godinu sve više ulaže u djecu i mlade, pa se tako samo za vrtiće izdvaja preko osam milijuna kuna. Sva djeca imaju siguran upis u vrtiće, a tu je i obrt za dadilje. Dijele naknade za bebe, stipendije i školarine, svim učenicima osiguravaju besplatne udžbenike i radne bilježnice, a prvašićima i sav školski pribor.Osiguran je besplatan prijevoz, a iz gradskog proračuna financira se i šest nastavnika pa je u svim osnovnim školama osiguran produženi boravak. Grad je opremio i osigurao prostor za ordinacije pa financira pedijatra, logopeda, a za sve građane su omogućeni i specijalistički liječnički pregledi.Za korisnike socijalnog programa financiraju se i troškovi prijevoza, prehrane u produženom boravku i učeničke marende.
Grad za srednju pomorsku školu, dvije osnovne i pet područnih škola na svom području, iako nije njihov osnivač redovito godišnje donira sredstva i opremu za podizanje pedagoškog standarda, za što izdvaja preko 2 milijuna kuna. U proteklih 10 godina izgrađena, tako, su dva nova vrtića, trenutno je u pripremi i izgradnja još jednoga. Iako nisu osnivači škole, Grad Bakar je uložio čak 20 milijuna kuna u gradnju nove školske sportske dvorane s vanjskim igralištima, školskim trgom i novim učionicama opremljenim najsuvremenijom opremom.Logika politike prema najmlađima u Gradu Bakru je jednostavna, svedena u nekoliko riječi - svaka uložena kuna za najmlađe, uložena je u budućnost. I toga se drže, a da je to i formula uspjeha govori i podatak da je u proteklih desetak godina gradski Proračun utrostručen
Grad Kastav posljednjih je godina, zbog kontinuiranog ulaganja u nadpedagoške i nadzdravstvene standarde postao ugodno i privlačno mjesto za život mladih obitelji pa bilježe rast nataliteta i doseljavanja mladih obitelji. Uz naknade za novorođenčad, Grad ulaže u povećanje kapaciteta vrtića te sufinanciraju smještaj djece pa je tako cijena vrtića za drugo dijete u obitelji snižena za 50 posto, dok je za treće i svako iduće vrtić besplatan. Također, iz EU fondova osigurali su sredstva za produženje rada vrtića do 21 sat. Sufinanciraju i smještaj u privatnim vrtićima, ali i kod dadilja te dijele učeničke i studentske stipendije. Imaju, nadalje, program besplatnog cjepiva, edukacije trudnica i roditelja, lokomotorne preglede i korektivnu gimnastiku za djecu, Savjetovalište za prehranu dojenčadi, te Savjetovalište za djecu mlade, brak i obitelj.
Financiraju produženi boravak u školi, plaće socijalnog pedagoga, logopeda te stručna usavršavanja učitelja. Demografija i obrazovanje su, uz komunalnu infrastrukturu, glavna zadaća jedinice lokalne samouprave. Briga kreće od najranije dobi, tako da su osigurali jaslice i vrtić za svu kastavsku djecu. Ujedno pokušavamo osigurati razvoj vrhunskog predškolskog odgoja u Gradu Kastvu. Osim ulaganja u predškolski odgoj, pratimo i stipendiramo učenike osnovnih i srednjih škola, te studente.
Od ove godine otvorili su novi natječaj za stipendiranje deficitarnih zanimanja te nece stati samo na tome. Briga za djecu i mlade najvažnija je uloga jedinice lokalne samouprave.
Gdje je Rijeka u ovoj prici?