Statut škole: 1. Svrha škole.U ubavom mjestu Kraljevici, na prekrasnom našem Jadranskom moru, leži stari Frankopanski grad, u kom je Udruga učiteljica, sekcija za našu djecu, uredila školu za praktična ženska zvanja s internatom.
Škola obuhvaća dva odjela: kućanski i trgovački. Svrha je kućanskoga odjela, da se učenice izvješte u svim granama kućanstva, kako bi mogle valjano upravljati ne samo svojom kućom, već da uzmogu i stečenim znanjem privređivati svoj kruh kao upraviteljice, kućanice, bonne i t. d. A svrha je trgovačkog odjela, da djevojkama poda toliko stručnoga znanja, da uzmogu zauzimati samostalna mjesta kao korespondentkinje, kontoaristice i t. d., a jednako da budu sposobne voditi samostalno manju trgovinu.
2. Vrijeme obuke.Svaki tečaj, kućanski i trgovački traje deset mjeseci, od 1. rujna do konca lipnja. Nastavni je jezik hrvatski.
3. Uvjeti primanja.Primljena može biti svaka zdrava djevojka, koja je navršila 15. godinu života. U tu svrhu treba da se iskaže: a) svjedodžbom, da je svršila bar dva razreda više pučke (djevojačke ili srednje) škole
Od učenica trgovačkoga tečaja traži se kao prednaobrazba svršena viša djevojačka škola (ili 4 razreda srednje škole). Učenice, koje bi želile polaziti trgovački tečaj, a nijesu svršile višu djev. školu, mogu biti primljene, ako se podvrgnu prijamnom ispitu iz hrvatskoga i njemačkog (odnosno talijanskog) jezika i iz matematike; b) očitovanjem roditelja ili skrbnika, da će nositi sve troškove; c) obvezom, da će sve dodijeljene poslove točno i savjesno obavljati i strogo se držati kućnoga i disciplinarnog reda.
Prijave sa strane učenica primaju se do 20. kolovoza s. g., a imaju se upraviti na ravnateljstvo škole za praktična ženska zvanja u Kraljevici, Frankopanski grad. Ravnateljstvo javit će pravodobno svakoj moliteljici, da li je primljena i što sve treba da sobom donese.
U internat primaju se najviše 24 učenice.
4. Odredbe za internatistice, školarina.Internatistice dobivaju stan i čitavu opskrbu u zavodu i stoje pod posebnim nadzorom učiteljica.
Za stan, opskrbu i školarinu plaćaju internatistice mjesečno 60 K, koje se imadu platiti unaprijed svakoga mjeseca. Odšteta za porabu zavodske rubenine i posoblja iznosi mjesečno 1 K 50 f. Eksterne učenice, koje ne stanuju u zavodu, plaćaju mjesečno 10 K školarine, a kad kuhaju, doprinos od 40 f za objed.
Sve učenice plaćaju kod upisa 5 K. Tijekom dana dobivaju učenice pet obroka: zajutrak, doručak, objed, užinu i večeru.
5. Nastavna osnovaa) Kućanski odio.Nastavna osnova obuhvaća ove predmete:
1. Kućanstvo 2 sata.
2. Kuhanje 4 puta na nedjelju.
4. Bijelo šivanje i krojačenje 6 sati.
5. Kitničarstvo 4 sata.
6. Krpanje 2 sata.
7. Glađenje rublja 4 sata.
8. Friziranje 2 sata.
9. Upoznavanje građanskih prava dužnosti 1 sat.
10. Uzgoj djece 1 sat.
11. Higijena 1 sat.
12. Hrvatski jezik 1 sat.
13. Vježbe u glasoviru i francuskom jeziku prema prilikama za učenice, koje su tim predmetima vješte, a namjeravaju stupiti u službu kao bonne. Broj sati prema potrebi.
1. Kućanstvo.
Stan. Opskrba vodom. Grijanje stana. Osvijetljenje stana. Pranje rublja.
Posuđe. Hrana. (Izbor i vrste hrane). Spremanje i čuvanje hrane.
2 sata.
2. Kuhanje.Kuhanje građanske i fine kuhinje, te bolesničke hrane s osobitim obzirom na lokalne prilike i navike pojedinih krajeva naše domovine.
4 puta na tjedan.
3. Radnje u vrtu.Sađenje i gojenje cvijeća, povrća i voćaka. Obiranje, spremanje, ukuhavanje voća. U zimsko doba prave se jednostavni predmeti, što rabe u vrtu, kao škrinjice za nasad, pletenje hasura, košarica i t. d.
Najvažnije teoretično i praktično o peradarstvu. 4 sata.

- Kraljevica škola za ženska praktična zanimanja.jpg (135.48 KiB) Pogledano 1279 puta
4. Bijelo šivanje i krojačenje.Učenice uče pravilno i samostalno praviti najpotrebitije vrste ženskoga odijela. Tkaninu i pribor donose učenice same. Upoznavanjem različitih tkanina po vrijednosti i svrsi treba sebi da prisvoje spretnost u izboru i kupovanju robe. Svaka učenica mora znati proračunati trošak za pojedini predmet. Učenice uče uzimati mjeru, vježbaju se u risanju krojeva umanjivanju i povećavanju normalnoga kroja. Krojenje i šivanje jednostavnih haljina i rubenine. 6 sati.
5. Kitničarstvo.Predvježbe od organtina. Pošto su učenice sebi prisvojile neku vještinu, vježba se ukus pojedine učenice. Prave se šeputi, garniture za jednostavne haljine, kravate, kapice. Prenapravljaju se stari šeširi, očistivši i prepravivši stari nakit prave se sasvim jednostavni šeširi.
4 sata.
6. Krpanje.
Radnje u ovome odjelu iziskuju osobito praktičan pogled i dublje razumijevanje, koje je olakšano time, što su učenice već ponešto šivanju vješte a uporedo uče i krojačenje. Učenice donose razne trošne predmete, koje krpaju, popravljaju, odnosno preudešavaju. 2 sata.
7. Glađenje rublja.Praktične vježbe u pranju i glađenju običnoga i nakitnog veziva, tkanina i svile. Vađenje mrlja. 4 sata.
8. Friziranje.Njega vlasi. Prisvajanje ukusa i vještine u jednostavnim i elegantnim gospojinskim frizurama. 2 sata.
9. Upoznavanje građanskih prava i dužnosti.
Ljudi među sobom. Zakon. Općina: prava i dužnosti općinara. Kuće-vlasnik i stanari. Gospodari i služinčad. Socijalne uredbe. Zdravstveno redarstvo. Ine oblasti.
Jednostavno kućansko knjigovodstvo. Poslovni sastavci: ispunjavanje poštanskih tiskopisa s najvažnijim o poštanskim propisima, ispunjavanje prijavnice, otkaznice i drugo. 1 sat.
10. Uzgoj djece.Porodica. Žena kao majka.
a) Tjelesna njega djece, hrana, odijelo i stan. Igre nijeme i igre sa pjesmama, igračke, slikovnice i pjesme;
b) Duševni i ćudoredni uzgoj: Uzgoj ćutila, pamćenje, religijozni uzgoj. Priče, pripovijesti i basne i dječje pjesme. Uzgoj poslušnosti, sućuti, istinitosti, zahvalnosti, reda i čistoće u djece. 1 sat.
11. Higijena.Važnost zdravlja. Čuvanje zdravlja. Prva pomoć. Uzgoj za njegovanje bolesnih. Samaritanska služba. 1 sat.
12. Hrvatski jezik.
Čitanje odabranih djela hrvatske književnosti i razgovor o čitanome.
Prigodično ponavljanje pravopisnih pravila. 1 sat.
13. Francuski jezik i glasovir.Vježbe prema prilikama i sposobnostima učenica, koje namjeravaju stupiti u službu kao bonne, da se stane na put poplavljivanju hrvatskih kuća tuđim elementima.
Broj sati prema potrebi.