Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Iz podmorja Riječkog zaljeva

Morske životinje na području Kvarnera
Pravila foruma
Molimo što više komentirati svojim riječima i stavljati svoje fotografije ! Slike stavljati u privitke !
petasatus
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Teme: 9

Re: Iz podmorja Riječkog zaljeva

Post broj:#46  PostPostao/la petasatus » 4.1.2020, 12:27

Evo, pošto ove zime sunce s'ja, da se i ja vratim moru i priobalju. Po traženju kolega sa foruma prešao sam na svakodnevne ribe; i našao se u problemima... Shvatio sam da imam najmanje fotografija običnih, sveprisutnih, riba i ribica pa krenuo da ispravim tu nepravdu :D

Crnej ( Chromis chromis )

riba je iz porodice Pomacentridae ili češljoustki.
Naziva se još i črnac, kaliger, čančol, prajčić, šćoka, indijanac, crnjul, crnelj. Rasprostranjen je po cijeloj hrvatskoj obali, gdje ga se može naći u brojnim jatima.

crnej.jpg
crnej.jpg (52.09 KiB) Pogledano 789 puta

Crnej je vrlo lako prepoznatljiv po svojoj boji po kojoj je dobio i ime. Iako se doima crne boje, on je zapravo negdje između tamno smeđe i tamno
ljubičaste boje s manjim zlatnim sjajem na velikim ljuskama pokrivenim bokovima. Mladi crneji su također lako prepoznatljivi po svojoj jarkoj modroj boji.
Tijelo mu je spljošteno s boka i oblo. Ima kratku glavu s malim ustima i malim očima. Sve peraje dobro su razvijene, a najviše prsne. Živi u priobalju, na dubinama do 40 m,
a može narasti do 25 cm[1]. Kod nas su primjerci crneja manji, najveći naraste do 16 cm duljine i 80 g težine. Mrijeste se ljeti (lipanj i srpanj), kada ženka polaže ljepljiva jaja
u obliku niti na kamenitom ili pješčanom dnu. Do pojave mladih, jajašca čuva mužjak. Hrani se algama, te sitnim životinjicama.

izvor podataka: https://hr.wikipedia.org/wiki/Crnej

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Post broj:#47  PostPostao/la Adamić » 4.1.2020, 13:26

Da se nadovežem i da dam pohvalu ti. ;)

Kupio sam nedavno knjigu Sportski ribolov - uz hrvatsku obalu (Branko Šunjić) iz 2001. i mogu reći da imaš bolje fotografije nego ta knjiga. Tvoje su jasnije i bistrije slike te lakše za identifikaciju. Imaš ih više nego cijela ta knjiga, koja košta 291 kn.

Obavezno žig na njih stavi da ti ih ne bi neki krelac uzeo pod svoje.
Slika

petasatus
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Teme: 9

Post broj:#48  PostPostao/la petasatus » 4.1.2020, 18:04

Zahvaljujem na stvarno velikoj pohvali.Potrudit ću se da je opravdam...

Prethodni

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Morske životinje