Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Vila Olga (1925.)

Sve zgrade iz razdoblja 1901 pa do 1945. kad smo bili pod Mađarima i Talijanima.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 859

Vila Olga (1925.)

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 12.10.2009, 19:44

20091007142854.jpg
20091007142854.jpg (128.65 KiB) Pogledano 891 puta

Vila na Sušaku.

Marko
Šegrt
Šegrt

Teme: 14

Re: Stare slike grada Rijeke

Post broj:#2  PostPostao/la Marko » 12.10.2009, 23:11

Baš su lijepi kipići u ovoj vili.
FORZA FIUME !

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Post broj:#3  PostPostao/la nikola » 13.10.2009, 11:40

O, da lijepa vila Olga.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 13.10.2009, 12:50

nikola napisao:O, da lijepa vila Olga.

Jeli znaš možda dali to i danas tako izgleda ? Bas bi malo pronjuškao tamo ako se može nekako ući.

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 13.10.2009, 15:55

Adamić napisao:

Jeli znaš možda dali to i danas tako izgleda ? Bas mi malo pronjuškao tamo ako se može nekako ući.

Izgleda isto, samo je zelenilo toliko naraslo da je malo promjenjen ambijent.
Kapija na cesti je uvijek zatvorena, probaj sići na plažu pa sa donje strane slikati.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 13.10.2009, 16:07

nikola napisao:
Adamić napisao:

Jeli znaš možda dali to i danas tako izgleda ? Bas mi malo pronjuškao tamo ako se može nekako ući.

Izgleda isto, samo je zelenilo toliko naraslo da je malo promjenjen ambijent.
Kapija na cesti je uvijek zatvorena, probaj sići na plažu pa sa donje strane slikati.

Ok,thanks.

Gost
R13kA
R13kA

Teme: 23

Post broj:#7  PostPostao/la Gost » 14.10.2009, 14:58

Ali šta je danas u Vili Olgi?
Dali tu neko živi ili šta?
Znam da je kapija uvijek zatvorena i izgleda sve to prilično neuredno, ali danas i sve druge vile u parkovima na Pećinama izgledaju prilično loše. :ne znam:

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#8  PostPostao/la nikola » 14.10.2009, 16:05

seas napisao:Ali šta je danas u Vili Olgi?
Dali tu neko živi ili šta?
Znam da je kapija uvijek zatvorena i izgleda sve to prilično neuredno, ali danas i sve druge vile u parkovima na Pećinama izgledaju prilično loše. :ne znam:

U vila "Olga" stanuju obitelji, po sjećanju 3 stana su po katovima, u suterenu jedan i na zadnjem dva.
Dio "Kapelskih kresova" sniman je u toj vili, prilikom razmjene partizana i talijanskog generala, pa je "profesor" išao na pregovore.

alancro
Šegrt
Šegrt

Teme: 10

Post broj:#9  PostPostao/la alancro » 30.12.2010, 20:38

Adamić napisao:

ja inače živim u toj vili. Sagradio ju je Mikuličić na terenu koji je kupio od Sablića. Ulazna kapija se zatvara ali ako hoćeš javi se pa ti mogu pokazat. Baš bi me zanimalo da li netko zna nešto o tom Mikuliliću navodno je bio jako bogat, rudnici bakra u Peruu ili nešto slično, konzul itd, možda netko zna priču o njemu i vila Olgi?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 30.12.2010, 20:43

Da li možda znaš nešto više o ovom kukastom križu ?
viewtopic.php?f=76&t=895&start=30

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#11  PostPostao/la Adamić » 30.12.2010, 21:20

Alane gdje si nestao. :lol:

Da volio bi po dvorištu malo proći , baš je predivno sve. :putopisac: Čut ćemo se preko poruke kad budem imao fotić sad ga trenutno nemam. :pozdrav:

gost

Post broj:#12  PostPostao/la gost » 31.12.2010, 00:52

jednoj mojoj poznanici mama je živjela u vili olgi. koje li sretnice! imaju onaj prekrasan portun za na plažu, i prelijep park i sjenicu i sve sve......
kako su samo neki ljudi sretni u životu.
ne, ne mislim na one koji su tamo kupili stan za velike pare, ili su ga imali preci-vlasnici, nego na one koji su stan dobili po nekakvom je****m dekretu...............
nemoj se ljutit ti stanaru ville olge, iz mene zavist progovara

gost

Post broj:#13  PostPostao/la gost » 31.12.2010, 08:42

Već sam bio napisao, ali još jednom ću navesti, da tko želi, može i kupiti stan u vili Olgi jer je jedan upravo na tržištu...
ekola..
http://www.nekretnine-rijeka.com/nekret ... 17414.html

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 31.12.2010, 09:47

alancro napisao:ja inače živim u toj vili. Sagradio ju je Mikuličić na terenu koji je kupio od Sablića. Ulazna kapija se zatvara ali ako hoćeš javi se pa ti mogu pokazat. Baš bi me zanimalo da li netko zna nešto o tom Mikuliliću navodno je bio jako bogat, rudnici bakra u Peruu ili nešto slično, konzul itd, možda netko zna priču o njemu i vila Olgi?

Alancro, hoćeš li ti slikati ogradu ili se ja sa Škurinja moram spuštati?

alancro
Šegrt
Šegrt

Teme: 10

Post broj:#15  PostPostao/la alancro » 1.1.2011, 16:28

mikimiki napisao:jednoj mojoj poznanici mama je živjela u vili olgi. koje li sretnice! imaju onaj prekrasan portun za na plažu, i prelijep park i sjenicu i sve sve......
kako su samo neki ljudi sretni u životu.
ne, ne mislim na one koji su tamo kupili stan za velike pare, ili su ga imali preci-vlasnici, nego na one koji su stan dobili po nekakvom je****m dekretu...............
nemoj se ljutit ti stanaru ville olge, iz mene zavist progovara

Ja nisam jedan od tih sretnika koji je stan dobivao zbog političke podobnosti, kupio sam ga na tržištu po tržišnoj cijeni 2003 godine. Inače istina je da su u Villa olgi stanove dobivali (u socijalistička vremena) uglavnom pripadnici službe bezbjednosti, direktori i slični.
Bilo je pitanje o ogradi, ne znam koga zanima ograda, mogu stavit kakve fotke... zanimljivo je da je motiv na ogradi kukasti križ, što može biti slučajno jer vila je građena 1925 kada nacizam nije ni postojao pa tako i nije imao simbol kukastog križa. Četiri mramorna kipa na pročelju zgrade, prema moru, pretstavljaju zimu, jesen, proljeće i ljeto.
Vila ima 15 stanova u 5 etaža
I točno je da su snimani kapelski kresovi, ovdje je ta scena, negdje oko 7me minute, kad Profesor dolazi na pregovore i susreće bivšu učenicu na hodniku villa olge
[youtube]fPlqTyMWIL0&feature=related[/youtube]

Meni je povijest vile zanimljiva ali ne mogu pohvatati konce, pa ako tko zna kakav detalj neka napiše.
Sigurno je to da ju je sagradio Mikuličić koji je živio u susjednoj villi Kostrena, za svoju kćer Olgu 1925, Olga je kasnije umrla na porodu. Vila nije bila građena kao stambena, već kao reprezentacijska vila (sobe za biljar, sobe za ples itd), u vili je u prizemlju bio (navodno) zimski vrt, u prvom katu stanovi za služinčad a ostalo čista reprezentacija.
Drugo nisam siguran, navodno su je već nacisti oduzeli. Nakon rata, prvih par godina navodno su komunisti imali sjedište Ozne, pa čak i priručni zatvor, no uskoro već oko 1947 su počeli useljavati u vilu zaslužne građane i to se je nastavilo do pada komunizma. Jedni od stanara bile su sestre Vladimira Bakarića. Nakon što je Ustavni sud oborio odluku da se stanovi oduzeti u vrijeme komunističke vladavine ne mogu prodavati a da se nije ponudio prvokup originalnim vlasnicima (bilo je to 2003) stanovi iz vile počeli su se prodavati na tržištu pa je do sada prodano 4 stana. Cijena kvadrata bila je najviša u Rijeci bez obzira na to koje godine se je prodavalo, vila ima osim zaista reprezentativne arhitekture i vrtnih skulptura, sjenicu nad moreme poprilično propalu, fontanu koja ne radi, 5.000m2 parcele, izlaz na plažu, parkiralište itd.
Eto ako još tko zna išta na tu temu nek napiše.
Pozdrav.

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: 1901. - 1944.