Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Dom za psihički bolesne odrasle osobe "Turnić" 1914

Sve zgrade iz razdoblja 1901 pa do 1945. kad smo bili pod Mađarima i Talijanima.
Fiuman
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 22

Dom za psihički bolesne odrasle osobe "Turnić" 1914

Post broj:#1  PostPostao/la Fiuman » 8.2.2012, 11:52

Eto danas sam otišao do doma na Turniću, i razgovarao s ravnateljom doma gospodinom Željkom Nujićem. Jako ljubazan gospodin, odmah me odveo u ured jedne referentice koja mi je nakon 10 minuta traženja po ladicama našla kratku povijest doma, i jednu jedinu sliku koju imaju. Unutrašnjost nisam slikao jer su mi rekli da štićenici i ne vole ljude koji nemaju veze s njima, pa sam zato slikao okoliš doma. Ova jedna unutrašnja je nastala kriomice. Evo što kaže povijest:

Prošlost

Zgrada doma "Turnić" izrađena je sredstvima Mađarske kraljevske vlade koja je u studenom 1912. godine od Poglavarstva grada Rijeke tražila dozvolu za izgradnju dviju zgrada na Tumiću: za državni vrtić i mađarsku osnovnu školu. Projektiranje zgrade povjereno je Tehničkom odjelu Kraljevskog ministarstva kulture i javnog obrazovanja, a radovi ing. Carlu Conighi.
U ožujku 1914. god. u zgradu je useljen vrtić i osnovna škola. U travnju 1926. zgrada je postala crkveno vlasništvo i služila je u bogoštovne i prosvjetne svrhe. Godine 1959. zgrada je nacionalizirana i upisana kao društveno vlasništvo općine Rijeka. U razdoblju od 1964. do 1985. god. u zgradi je bio smješten dom umirovljenika kao zasebna ustanova koja je 1985. god. pripojena Centru za društvenu brigu o starijim osobama Kantrida-Rijeka sve do studenog 1999. godine.

Sadašnjost

Rješenjem Trgovačkog suda u Rijeci od 1. prosinca 1999. god., dom "Turnić" je upisan u sudski registar kao samostalna ustanova u vlasništvu Republike Hrvatske, a pod ingerencijom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi s ciljem: pružanja usluga stanovanja, prehrane, održavanja osobne higijene, brige o zdravlju, njege psihički bolesnih odraslih osoba, organiziranja radnih aktivnosti, psihosocijalne rehabilitacije i korištenja slobodnog radnog vremena. Odlukom nadležnog Ministarstva u siječnju 2000. god. domu "Turnić" pripojena je i podružnica "Radočaj", Brod na Kupi, koja rješenjem Trgovačkog suda u Rijeci u travnju iste godine postaje sastavni dio doma "Turnić". Ustanova u cijelosti zbrinjava 120 štićenika o kojima brine 48 stalno zaposlenih radnika.

Slika doma pretpostavljam nastala ubrzo nakon izgrade doma...znači 100 godina je stara zgrada i slika...

Slika

A ovako to izgleda danas:

Slika

Ulazna vrata doma

Slika

Slika

Ulazni dio

Slika

Slika

Slika

Slika

Dvorište doma

Slika

Onda sam otišao krug oko doma da poslikam malo i stražnju stranu, ovo je bočna strana i zid koji stoji od izgradnje

Slika

Stražnji dio doma

Slika

Tu moj oblizaka doma završava, gospođa koja mi je nabavila ove podatke je rekla da će se potruditi ako što nađe spremiti, pa da nadopunimo ove kolekciju. I hvala nikoli što je dao ideju za ovo, i kratke natuknice kako da to obavim. :gore

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Re: Dom za psihički bolesne odrasle osobe "Turnić"

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 8.2.2012, 12:10

Odlično!
Zgrada je okružena zelenilom i malo ljudi zna za nju, njezinu prvotnu namjenu i prošlost. Ljudi moji, da danas sagrade toliki vrtić...danas ima dvoje-troje dječice u zgradi, a prije je bilo i po 10 u obitelji.
Fiuman, čestitke! Dakle nemojmo se samo držati centra grada, ima i okolo zanimljivih materijala. :bravo: :bravo:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#3  PostPostao/la gost » 8.2.2012, 13:13

Vidi vraga. Nisam znao da originalno zgrada nije napravljena za crkvu neko su ju oni 1926. prisvojili.
Ja mislio da je od početka bila crkvena.

Fiuman se neće ljutiti ako stavim jednu malo veću i bolju sliku.
Slika

A ovako je izgledala unutrašnjost.
Slika

Fiuman
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 22

Post broj:#4  PostPostao/la Fiuman » 8.2.2012, 13:15

Ovu zadnju u sam trebao ići poslikati opet, eto uštedio si mi vrijeme, neka si ih stavio, bolje se vide...da oni su prisvojili zgradu...

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 8.2.2012, 13:50

Dakle, ova slika zapravo prikazuje crkvu. Prije toga očito da nema slikanog traga, dakle ne znamo da li je tako izgledala originalno.
Na ovoj fotki unutrašnjosti, lijevo je oltar Sv. Nikole, desno je Gospa. A na kraju, iznad glavnog oltara vidim sliku Gospe koja bi lako mogla biti ona na stepenicama koju je Fiuman fotkao. Kraj onog lifta za poslugu. I on je zanimljiv. Da li je u originalu ili je tek kasnije izgrađen.
I na fotki koja prikazuje zgradu, vide se crteži na fasadi, vjerojatno svetaca. Zanimljivo na kvadrat! Tko je crtao te ikone, kada su maknute i da li zapravo još postoje ispod današnje fasade.
Svakako zanimljiv materijal, a nadam se da će još nešto iskrsnuti.
FiumeRi, svaka čast na ovoj fotki unutrašnjosti crkve! Ovo sigurno mnogi vide prvi put u životu.

:bravoveliki:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#6  PostPostao/la gost » 8.2.2012, 15:03

nikola napisao: A na kraju, iznad glavnog oltara vidim sliku Gospe koja bi lako mogla biti ona na stepenicama koju je Fiuman fotkao.

Ja sam uvjeren da je to ta slika. A sad stoji tamo, nezaštićena, na udaru svega i svakoga ... :(

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#7  PostPostao/la nikola » 8.2.2012, 15:20

FiumeRi napisao:
nikola napisao: A na kraju, iznad glavnog oltara vidim sliku Gospe koja bi lako mogla biti ona na stepenicama koju je Fiuman fotkao.

Ja sam uvjeren da je to ta slika. A sad stoji tamo, nezaštićena, na udaru svega i svakoga ... :(

Dakle, Fiuman je slobodno ušao unutra? Hm :ne znam:
Gledam ovu zgradu, na vrhu je cijeli krov terasa omeđena kovanom ogradom. Mora da je krasan pogled sa nje, cijeli Kvarner na dlanu. :srce

KarlaRi
Šegrt
Šegrt

Teme: 1

Post broj:#8  PostPostao/la KarlaRi » 8.2.2012, 15:42

nikola napisao:Dakle, Fiuman je slobodno ušao unutra? Hm :ne znam:
Gledam ovu zgradu, na vrhu je cijeli krov terasa omeđena kovanom ogradom. Mora da je krasan pogled sa nje, cijeli Kvarner na dlanu. :srce

možda ti to tako izgleda na ovoj "staroj" slici gdje je zelenilo i prazna površina okolo. ova zgrada je danas sa svih strana omeđena zgradama i bojim se da ništa od pogleda, nije dovoljno visoka.

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#9  PostPostao/la nikola » 8.2.2012, 15:48

KarlaRi napisao:
nikola napisao:Dakle, Fiuman je slobodno ušao unutra? Hm :ne znam:

možda ti to tako izgleda na ovoj "staroj" slici gdje je zelenilo i prazna površina okolo. ova zgrada je danas sa svih strana omeđena zgradama i bojim se da ništa od pogleda, nije dovoljno visoka.

Da da, krivo sam se izrazio, mislio sam reći da je tada bio prekrasan pogled. :pozdrav:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 863

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 8.2.2012, 16:47

Originalna zgrada koja je bila predivna je uništena ovom jugoslavenskom modifikacijom dodatkom još jednog kata. : lud

Ovo što je danas mi se ne sviđa.

Bravo Fiuman, tako se to radi! :bravo:
:putopisac: :slikanje: :zastava: :srce :čitati:

gost

Post broj:#11  PostPostao/la gost » 8.2.2012, 18:05

A šta je ovo?
Slika

Slika

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#12  PostPostao/la kobler » 8.2.2012, 22:06

Ovakve stvari u Rijeci odlična su ilustracija sindroma koji sam shvatio još u gimaziji:
daj vojsci milijun maraka i otić će ukopat se u prvo brdo (s idejom da gradi Maginot liniju); daj popu milijun i počet će gradit milansku katedralu ...

Ovo je po ambicijama veće od, bože me prosti, kapucinske na Žabici! Sjetite se kako je istovremeno zaživio projekt Otkupitelja na Mlaci (Giardinu), da nema desetak godina od dovršenja sv. Romualda na Kozali ... Hybris u čistom stanju u okruženju koje nema (ili vrlo uskoro neće imati) kruha jesti.

PS. Hybris (uznositost) od gr. ὕβρις je, da velim po domaću: exaggerated self pride. Mačku je ubila radoznalost, Ikara pak hybris.

gost

Post broj:#13  PostPostao/la gost » 8.2.2012, 22:30

U tom mi je domu umrla teta 1995. godine ... i ne nosim jako lijepe uspomene odatle! Uffff ... :(

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 9.2.2012, 13:58

ilirija napisao:A šta je ovo?
Slika

Meni pročelje daje na crkvu Salezijansku na Podmurvicama, sagrađena je 1934. godine. ali definitivno nije ta crkva.

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: 1901. - 1944.