Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Kvartovi i ulice s kućnim brojevima

Grad Rijeka se sastoji od 34 mjesna odbora i 637 ulica. Zanimljivosti o nekom dijelu grada, njegovoj prošlosti, sadašnjosti. Imamo i sve ulice i kućne brojeve kvartova , pogledajte i saznajte pod koji mjesni odbor pripada vaša ulica te otkrijete po kome ulica nosi ime.
Marin
Poznata osoba
Poznata osoba

Teme: 5

Re: Kvartovi i ulice

Post broj:#76  PostPostao/la Marin » 10.10.2014, 16:23

Laura napisao:Ok. Tito je osvojio Rijeku. Jel sad paše?? I neka je, opet ponavljam. I Trst je naš, btw. Nismo ga trebali dati nakon osvajanja! Bila bi jedna luka konkurencije Rijeki manje. Eto.
Uvrstimo u imena za trg i Podhumski trg, trg stradanja Lipe, trg logora Rab, trg rastrellamenta, napravimo i popis svih stradalih Hrvata i Sciava koko nas popularno i od milja zvaše i još zovu simpatični momci u crnim fensi košuljama, zapamtimo i pjesnika, eto još prijedloga za biranje ...
Eneo i Superina, razumijem Vas, Talijani ste, naravno da tako razmišljate, ali koliko god vi pilili po žrtvama poslije rata tako ćemo i mi po onim naročito civilnom i dječjim pogotovo za vrijeme Talijana ovdje još i više. I opet ponavljam, neka Tita i Titovog trga. Zaslužio je. Žrtve nakon rata ne opravdavam, pogotovo ne žene i djecu, ali ipak nekako mislim da je u fojbama i na razne načine skončalo više onih koji su se ogriješili u ratu, i za to platili. Iz razloga da se oslabe neprijatelji nove države u nastajanju i makne ih iz pozadine u trenutku kad je prijetio novi rat sa Zapadom.
Eto moje mišljenje.

Tako je, ipak moramo mi bit jedini jadni grad u cijelom civiliziranom svijetu koji posvecuje trg genocidnom kriminalcu koji je etnicki ocistio 80% tog grada i istrebio cijelu njegovu inteligenciju.

Ajde Laura, idi malo uciti, ili barem tiho meditirati oko bezveznih stvari koje izvaljujes na javnom mjestu.

Za ostalo, kako kaze superina: LOVE hrvati, talijani, madjari i Rijeka/Fiume

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 92

Post broj:#77  PostPostao/la Vežičanka » 10.10.2014, 16:49

Nisam nikad bila neki veliki Titov fan ali mislim da prilčno pretjeruješ. Nezavisni povjesničari, mislim s odmakom od komunizma i naših nacionalnosti ga drugačije ocjenjuju.
Imao je čovjek mnogo mana ali i vrlina.
Kada se piše povijest ne smije biti gorčine, pristranosti -jednostavno to nije povijest. Za dosta događaja i osoba na ovim prostorima mnogi ljudi jednostavno nisu u stanju dati realnu ocjenu, s odmakom.
To će moći tek njihovi potomci kad prođe još koje desetljeće.

Ali nećemo se natezati oko politike. Nije ovo pravo mjesto za to.

eneo
R13kA
R13kA

Teme: 4

Post broj:#78  PostPostao/la eneo » 11.10.2014, 09:14

Imaš pravo Vežica.Slažem se donekle. Povjesničari stare generacije su skloni prešućivanju negativnosti. Ističu samo pozitivu. Srećom dolaze nam nove generacije povjesničara.
Bilo bi dobro i poučno mnogim riječanima da si pročitaju koju knjigu od svog sugrađana. Povjesničar rođeni rijećanin William Klinger obrađuje upravo tu temu.
Znaći Tito, ozna, Fiume, zločini, Yugoslavia itd. :čitati: :kava:

sposaric
Šegrt
Šegrt

Teme: 3

Post broj:#79  PostPostao/la sposaric » 11.10.2014, 10:39

Zaista ne vidim razloga da se treba "natezati oko politike" kako predlaže moderatorica Vežica, u pitanju je ipak povijest Grada Rijeke koja se NE PRIZNAJE od strane licemjernih političara. Glede J. B. Tita, neki dan čuo sam od jednoga našeg poznatog sugrađana takvu glupost da sam skoro bljuvao! Rekao je: Da, da, slažem se, Tito je bio diktator, snosi odgovornost za Bleiburg, Križni put, jednoumlje... ali on je ipak povijesna činjenica. Što to znači povijesna činjenica kad je u pitanju JBT? Za našu Rijeku doslovno ne znači NIŠTA. Zamislite "povijesnu činjenicu" da JBT nije odobravao izgradnju nebodera Novog lista, tzv. "kuću štampe"! bio je to poduhvat koji su platili sami radnici, između ostaloga i moja pok. mama, knjigoveška radnica, koja je neko vrijeme dobivala samo 45% plaće jer bi time trebala "osigurati svoju budućnost i budućnost svoje djece". Podatci o neshvatljivoj mrzovolji JBTa glede gradnje nebodera N. lista mogu se pronaći u knjizi Stanislava Škrbeca "U sazvježđu Gutenbergove galaksije", Tiskara Rijeka, 1995.
Koliko znademo "simbolično je Titovim trgom nazvan prostor gdje je nekoć bio granični most između Italije i Kraljevine Jugoslavije odn. NDH, čime se željelo naglasiti kako ondje granica više ne postoji, već je sada grad ponovno cjelovit pod okriljem Titove Jugoslavije". Taj se je trg ranije zvao Trg Josipa bana Jelačića, skr. Jelačićev trg i to s razlogom s obzirom da je njegovom zaslugom Rijeka vraćena, barem privremeno, pod okrilje Hrvatske. No, jedno vrijeme pod talijanskom upravom dio tog trga nosio je naziv Via. I. Balbo što baš i nema povijesno značenje, već političko, odnosno okupatorsko.
Moj je ozbiljan i razložan prijedlog da se taj trg preimenuje u TRG SV. LOVRE, a taj naziv jest "povijesna činjenica", ma koliko se kojekakvim ateistima ne sviđaju nazivi vjerskog karaktera. K vragu, je li se, npr. velegrad Pariz u vrijeme socijalističke uprave odrekao svojih ulica i trgova koji nose nazive svetaca?! Eh, pa zašto TRG SV. LOVRE? Treba uzeti u ruke knjigu Radmile Matejčić "Kako čitati grad". Na žalost, svi oni koji su hvalili ovu knjigu i uzdizali je na razinu "riječke biblije", zapravo nisu je niti pročitali, ili su čitali samo ono što im se sviđa. Prof. Matejčić je itekako bila oštra prema gradoupravljačima tijekom posljednjih sto godina koji itekako imaju zasluga za uništavanje riječke baštine. To valjda nitko nije primijetio. U knjizi "Kako čitati grad na 27. stranici pronaći ćete i ovo:

Sv. Lovro.jpg
Sv. Lovro.jpg (569.61 KiB) Pogledano 397 puta

eneo
R13kA
R13kA

Teme: 4

Post broj:#80  PostPostao/la eneo » 12.10.2014, 00:50

Hvala ti sposaric, sad sam naučio nešto novo. Znaš ja baš i ne idem u crkvu osim kad moram zbog obitelji.
Složio bi se da bude Sv. Lovro ili neki drugi svetac samo da maknu tu povijesnu ličnost
koja je mnoge obitelji zavila u crno. I moja pokojna nona koja je u mladosti bila spremna za njega život dati razočarala se. U starosti
je shvatila da je bio najobičniji varalica i prevarant.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 861

Post broj:#81  PostPostao/la Adamić » 22.12.2014, 13:02

U temi trening kampa na Rujevici , saznali smo da nema niti kvarta Rujevica. To se područje zove Pehlin. ;)

Slika

Sovjak
Gost
Gost

Post broj:#82  PostPostao/la Sovjak » 3.11.2016, 20:27

ozren napisao:Ivan Ćiković Beli

Rođen je 1924.godine na Zametu, u Drljevićima.Građansku školu pohađao je u Kastvu.Kao vrlo dobar i marljiv učenik dobio je stipendiju pa se upisuje na Srednju tehničku školu u Zagrebu.U Zagrebu je postao član SKOJ-a.Za praznike 1940.godine donio je u Zamet zabranjene knjige i novine koje dijeli među omladinom.Surađivao je sa Silvom Milenićem i Emerikom Marčeljom-Josom.Nakon kapitulacije Jugoslavije napušta školu i vraća se u Zamet na politički rad.U svibnju 1941.godine postaje član KPH, a kad je osnovan Kotarski komitet SKOJ-a za Kastav,postaje član toga Komiteta.Zbog predanog rada s omladinom imenovan je za člana Okružnog komiteta SKOJ-a za Hrvatsko primorje.Zajedno s kurirom Ivanom Logarom Belkićem poginuo je u borbi s fašistima u selu Kulićima 17.siječnja 1943.

Poštovani, provjerite da li se rodio u Drljevićima ili Drnjevićima, samo istine radi.

Lp!

milic
R13kA
R13kA

Teme: 6

Re: Kvartovi i ulice s kućnim brojevima

Post broj:#83  PostPostao/la milic » 4.11.2016, 09:13

Jasno da je rođen u Drnjevićima, a ne Drljevićima kako je Ozren greškom napisao odnosno, što je vjerojatnije, prepisao.
----------------------

Sovjak, možda znaš nešto više o Belom?
Volio bih znati više, osim ovih šturih podataka.
Znam da je bio jedan članak u Novom listu pred puno, puno godina o pogibiji Belog i Belkića. Možda znaš nešto o tome?
Daj balu mali!

giovanni
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#84  PostPostao/la giovanni » 9.8.2017, 16:19

Adamić napisao:Kad sam išao ubaciti kućne brojeve CENTAR-SUŠAK , ŠKOLJIĆ i LUKA , primjetio sam da nema niti Starog grada. : lud

Školjić drži cijeli Stari grad, onaj tko je pravio te podjele, stvarno nema blage veze. Školjić se proteže sve do hotela Bonavia. :shock: :lol: Povijesno granica bi mu trebala biti do ulice Žrtava fašizma i točka, nema prelaska. Šteta da Stari grad kao kvart ne postoji. Zamisli nalazite se u srcu grada Rijeke od kuda je sve počelo, npr. na poziciji današnjeg arheološkog parka (Tarsatički principij) koji nas podsjeća na antičku prošlost našeg grada unutar zidina i danas to više nije Stari grad nego Školjić. :ruka

Stari grad Rijeka Školjić kvart.jpg

P.s. oči će mi ispasti od ubacivanja kućnih brojeva... nikad kraja.. ali po posjeti vidim da mnogima koristi... ;)

Ako dobro pamtim, Rijeka je u vrijeme mog djetinjstva imala više općina, Stari grad, Sušak i ako se ne varam Zamet. Možda je to bio razlog da zbog toga ne postoji MO Stari Grad, jer se tako nekad zvala općina, pa je tako onda ostalo i do danas.

Ako pogledate katastarske općine, te općine su i danas tako nazvane:

http://www.katastar.hr/dgu/opcine?puk=868

Prethodni

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Kvartovi