Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Donja Vežica / Podvežica

Grad Rijeka se sastoji od 34 mjesna odbora i 637 ulica. Zanimljivosti o nekom dijelu grada, njegovoj prošlosti, sadašnjosti. Imamo i sve ulice i kućne brojeve kvartova , pogledajte i saznajte pod koji mjesni odbor pripada vaša ulica te otkrijete po kome ulica nosi ime.
Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Re: Donja Vežica / Podvežica

Post broj:#16  PostPostao/la Fiuman » 2.1.2014, 20:56

Mislim mali pogon za preradu drveta, i neko gradevinsko poduzece, toga se sjecam dok sam zivio tamo...

Sent from my U8815 using Tapatalk 2

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Post broj:#17  PostPostao/la Vežičanka » 2.1.2014, 21:04

Fiuman napisao:Mislim mali pogon za preradu drveta, i neko gradevinsko poduzece, toga se sjecam dok sam zivio tamo...

Sent from my U8815 using Tapatalk 2

Bivši Vežičanin :zastava:
Mogao bi ići poslikati onaj mali tunelčić kroz veliki nasip (onaj koji se može proći samo puzeči) da se prisjetiš starih dana. Naravno izvana.
Baš bi to htjela vidjeti. Ja sam htjela, ali bolje je da se mlađi provlače kroz grmlje. : zubi2

Laura
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#18  PostPostao/la Laura » 3.1.2014, 00:37

Iza zidina je bilo skladiste skela i zeljeza GP Konstruktor.

Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Post broj:#19  PostPostao/la Fiuman » 3.1.2014, 06:27

Eto, znam da je bilo neko građevinsko poduzeće, a čuj čim vrijeme bude ok ja idem u obilazak svog rodnog kvarta...meni najdraže...

diana
Gost
Gost

Post broj:#20  PostPostao/la diana » 25.8.2014, 10:27

Castel napisao:Može li mala pomoć o tome što se nekad' nalazilo na ovoj lokaciji (preko puta autopraone na Podvežici)?
Photo 1.JPG
Photo 2.JPG

radnicka ulica prema pekari tu je nekada bila gradevinska firma Konstruktor pa onda skladiste gradevinskog materijala

Laura
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#21  PostPostao/la Laura » 26.8.2014, 06:59

Da, to i pise gore. Konstruktor je to morao vratiti bivsim vlasnicima, a oni ocito nemaju pojma sto bi s tim, pa stoji tako ko da je vojska Cerkeza prosla i poharala. Za vrtove desno od Tikvesa i dvorane Bencic sve do pruge i onog tunelcica pod njom se svojevremeno pricalo da ce tamo biti sportski tereni / stadion.

diana
Gost
Gost

Post broj:#22  PostPostao/la diana » 26.8.2014, 08:54

Laura napisao:Da, to i pise gore. Konstruktor je to morao vratiti bivsim vlasnicima, a oni ocito nemaju pojma sto bi s tim, pa stoji tako ko da je vojska Cerkeza prosla i poharala. Za vrtove desno od Tikvesa i dvorane Bencic sve do pruge i onog tunelcica pod njom se svojevremeno pricalo da ce tamo biti sportski tereni / stadion.

Ja sam rodena 1964 i zivjela sam tamo ja se sjecam uvjek vrtova, smokve koje smo krali i velike livade di je dvorana tu smo se igrali i brali cvijece, moji su od 1957 tu ni oni se ne sjecaju terena sportskih znaju da je samo Radnicka bila skoro cijela od jednih vlasnika Mataije, kuca im je zuta kod pjesackoga i semafora na kantunu , cudnog oblika i svi su od njih kupovali terene za izgradnju kuca

Laura
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#23  PostPostao/la Laura » 27.8.2014, 06:43

Krivo si me shvatila. Nisu sportski tereni bili na mjestu vrtova, vec su planirani, nogometni stadion mislim da ae pricalo. Od toga se dio izveo - Bencic, te oni tereni za tenis prema pekari. Ostalo nece nikad. A koliko ljudi je nekad tamo ispred Tikvesa bocalo na kamenjaru uz pivce ili gemist iz podruma!

diana
Gost
Gost

Post broj:#24  PostPostao/la diana » 27.8.2014, 09:57

Laura napisao:Krivo si me shvatila. Nisu sportski tereni bili na mjestu vrtova, vec su planirani, nogometni stadion mislim da ae pricalo. Od toga se dio izveo - Bencic, te oni tereni za tenis prema pekari. Ostalo nece nikad. A koliko ljudi je nekad tamo ispred Tikvesa bocalo na kamenjaru uz pivce ili gemist iz podruma!

aha , sory sad sam skuzila da sjecam se i ja bocara i sjecam se onih sokica pipi sta smo kao djeca tamo kupovali

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#25  PostPostao/la Vežičanka » 28.8.2014, 15:27

Vežičanke : daj pet

Laura napisao:....... Za vrtove desno od Tikvesa i dvorane Bencic sve do pruge i onog tunelcica pod njom se svojevremeno pricalo da ce tamo biti sportski tereni / stadion.

Ja zamišljam kako je to bilo dok još nije napravljena pruga i veliki nasip. Lijepo se moglo dolinom prošetati sve do mora.

diana napisao:....... znaju da je samo Radnicka bila skoro cijela od jednih vlasnika Mataije, kuca im je zuta kod pjesackoga i semafora na kantunu , cudnog oblika i svi su od njih kupovali terene za izgradnju kuca

To je ova kuća:
kuća Vežica (2).JPG
kuća Vežica (2).JPG (207.85 KiB) Pogledano 1408 puta

kuća Vežica (3).JPG
kuća Vežica (3).JPG (220.92 KiB) Pogledano 1408 puta

Stara je najmanje 140 godina jer je vidimo na Austro Ugarskom katastarskom planu iz 19.stoljeća: http://croatia.arcanum.hu/?zoom=16&lat= ... n=14.47011
zgrada Vežica na AU katastru.JPG
zgrada Vežica na AU katastru.JPG (57.69 KiB) Pogledano 1408 puta

Današnji plan istog područja iz Google Earth.
Vežica google earth.JPG
Vežica google earth.JPG (64.72 KiB) Pogledano 1408 puta

Iz koje je godine točno stari plan nije baš jasno. https://www.facebook.com/permalink.php? ... 8428328337
Katastarski planovi su u osnovi iz 1847-1877, a mogu biti i do 1890.

Vjerojatno je rađen u dužem periodu vremena.
Na našem području ne vidim prugu u tim planovima, pa mora da je za naše područje stariji od 1873.godine.

kuća Vežica (1).JPG
kuća Vežica (1).JPG (185.55 KiB) Pogledano 1408 puta

milic
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 6

Post broj:#26  PostPostao/la milic » 28.8.2014, 16:47

Tu, prilikom radova na ovoj kući "neobičnog oblika" početkom 90-ih je poginuo neki čovjek, moguće vlasnik.
Pao je sa skele koja je bila postavljena u visini gornjeg ruba grafita. Pa sam se čudio kako je moguće s 2 metra visine poginuti. Ali sve se može, kad se kockice poslože.
Nisam znao da su stanari odnosno vlasnici te kuće i okolnih terena Mataije. Hvala Diana.
No, kad se već grupišemo, i ja sam dobrim dijelom Vežičanin. Živio u Gabrovšekovoj (ni dandanas ne znam kako se točno piše-ovako piše na osobnoj. Na kamenoj ploči na ulazu u ulicu je nekada pisalo Grabrovšeka.) ulici od 1965.-88.
A jedan dan, ako budete dobre, ću vam napisati tko je bio dr. Jože Grabrovšek. : zagrljaj grupni
Daj balu mali!

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#27  PostPostao/la Vežičanka » 28.8.2014, 16:55

milic napisao:A jedan dan, ako budete dobre, ću vam napisati tko je bio dr. Jože Grabrovšek. : zagrljaj grupni

: o )

diana
Gost
Gost

Post broj:#28  PostPostao/la diana » 28.8.2014, 21:48

milic napisao:Tu, prilikom radova na ovoj kući "neobičnog oblika" početkom 90-ih je poginuo neki čovjek, moguće vlasnik.
Pao je sa skele koja je bila postavljena u visini gornjeg ruba grafita. Pa sam se čudio kako je moguće s 2 metra visine poginuti. Ali sve se može, kad se kockice poslože.
Nisam znao da su stanari odnosno vlasnici te kuće i okolnih terena Mataije. Hvala Diana.
No, kad se već grupišemo, i ja sam dobrim dijelom Vežičanin. Živio u Gabrovšekovoj (ni dandanas ne znam kako se točno piše-ovako piše na osobnoj. Na kamenoj ploči na ulazu u ulicu je nekada pisalo Grabrovšeka.) ulici od 1965.-88.
A jedan dan, ako budete dobre, ću vam napisati tko je bio dr. Jože Grabrovšek. : zagrljaj grupni

nije vlasnik pao pokojni Mataije imali su dva sina jedan je umro negdje pocetkom osamdesetih, ovaj drugi je osamdesetih dobio stan u Kosterni, u kuci je ostala najstarija kcer Tatjana, mlada Dunja je otisla s roditeljima u Kosternu, u zivjela je u drugom djelu kuce teta Valerija (nevjesta od starih Mataija)Tatjana je u djelu kuce di je ova reklama, kuca je iznura hgradena poput dvoca zanimljiva arhitektura povezana poput labirinta, mi smo se kao djeca volila igrati kod nih pogotovo skrivaca po kuci, bili su to dobri ljudi. a cuj mozda se nas dvoje i znamo, ja sam zivjela na broj 17 u prizemlju i onda 1985 digla udajom sidro s moje Vezice

diana
Gost
Gost

Post broj:#29  PostPostao/la diana » 28.8.2014, 21:52

A jedan dan, ako budete dobre, ću vam napisati tko je bio dr. Jože Grabrovšek.

nestrpljivo cekam

milic

Teme: 6

Post broj:#30  PostPostao/la milic » 29.8.2014, 18:06

:lol: Nisam siguran jeste li bile dobre, ali kako nisam ništa loše čuo pretpostavljam da jeste.
Pa evo priče.

Jože_Gabrovšek.jpg
Jože_Gabrovšek.jpg (35.78 KiB) Pogledano 1386 puta

Dr. Jože Gabrovšek je rođen u Ljubljani 10. ožujka 1915. gdje je studirao na Medicinskom fakultetu koji je završio u Beogradu 1939. Kao mlad liječnik na početku 2. svjetskog rata se priključio partizanskom pokretu te je bio prvi partizanski liječnik na Gorenjskom odnosno slavnog Cankarovog bataljuna (Dražgoška bitka 9.-11. siječanj 1942.). Zbog malog broja liječnika, skupa s ženom Marijom-Mimom (dr. stomatologije), dolazi u Gorski Kotar gdje liječe partizane iz primorsko-goranskih udarnih btigada. Ubrzo ga hapse Talijani te zatvaraju u Rijeci. U svibnju 1943. opet odlazi u partizane gdje se razbolio od pjegavog tifusa koji je i uzrok njegove smrti 6. lipnja 1943. u Mošunjah kod Drežnice.
Mislim da je svojom žrtvom zaslužio da postane i ostane dio grada Rijeke preko ove mirne, podvežičke ulice.
Ozren i ja smo ga posjetili u spomen kosturnici na Trsatu dana 14.12.2014.

Kosturnica_11 trsat jože gabrovšek.JPG
Kosturnica_11 trsat jože gabrovšek.JPG (121.19 KiB) Pogledano 1386 puta

Grobnica dr. Jože Gabrovšeka u spomen kosturnici na Trsatu.
Vidi se da ga je netko iz vragćegaznati kojih razloga prekrstio u Josipa.

No, više-manje to se može naći na netu.

Ja sam vas htio uvesti, preko njega, do jedne pričice koju ću vam, eto-ispisati.
Godina je negdje 1982., ljeto. Moja tadašnja djevojka i ja bili smo na godišnjem u Lunu, zaseok Dudići, uvala Mulobedanj. Divota ljepote :lol: . Na gradelama sam pekao ribice, netom izvučene iz mora, kad je kraj mene zastala starija žena s malenim djetetom. I riječ po riječ dođemo do toga da me zapitala otkud sam. Rijeka, Vežica, ulica Gabrovšekova, ja ću. Ona se na to gorko nasmjehnula i rekne - znala sam tog čovjeka.
Ja, ovako znatiželjan, već drugi dan sam saznao da je ona u stvari Mima, žena pok. Jože Gabrovšeka. Čini mi se da je već tada bila u mirovini. Kako sam čuo, ona je nakon WWII imala zavidnu karijeru. Čuo sam da je bila, nešto kao danas, pročelnica zdravstva tadanjeg kotara Rijeka.
S Jožom je imala kćerku, zaboravio sam ime. Kasnije se udala za Milana Blaževića, Sušačana koji je bio poslijeratni vrsni privrednik. Prvi direktor «Rijekatekstila». Ali još veći trag je ostavio u sportu. Bio je aktivan nogometaš Orijenta i Kvarnera, današnje Rijeke. Međutim najpoznatiji će ostati kao osnivač Kvarnerske Rivijere-poznatog juniorskog nogometnog turnira.
S Milanom je Mima imala dva sina. Dr.Milana, radiologa, osnivača klinike Medico, koji je preminuo prije malo više od godinu dana te Mladena koji je isto, kao tata, bio poznati riječki privrednik. Čitam da mu je san napraviti žičaru od Medveje do Učke.
I dr. Mima je umrla, malo prije dr. Milana, čini mi se.
Daj balu mali!

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Kvartovi