Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

KRAJ PRIČE O SUZANIĆEVOJ CESTI! DIO OD KRIŽIŠĆA DO KRALJEVICE!

maxsakot
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 17

KRAJ PRIČE O SUZANIĆEVOJ CESTI! DIO OD KRIŽIŠĆA DO KRALJEVICE!

Post broj:#1  PostPostao/la maxsakot » 6.4.2016, 17:15

I na kraju da u slici i riječi spojim Križišće sa Kraljevicom Suzanćićevom cestom. Mislim da sam prošao pravom trasom te stare ceste uz napomenu da se ona na mjestu spajanja sa Štrosmajerovom ulicom u potpunosti gubi jer dio štrosmajerove preme Kraljevici je znatno proširen čime su nestali svi kolobrani i zasuti podzidi. Na svu sreću, pri prelasku preko magistrale po nadvožnjaku sa plavom metalnom konstrukcijom uočio sam desetak metara sjevernije stari nadvožnjak preko magistrale sa neupitnim ostacima Suzanićeve ceste, karakterističnim kolobranima. Dalje se u potpunosti gubi ispod široke štrosmajerove ulice. Sve je na fotografijama.
001.JPG
Plavom bojom je moj pređeni put od Križišća do centra Kraljevice. Slikao sam endomondo aplikaciju na mobitelu. To bi trebala biti zadnja etapa Suzanićeve ceste Kraljevica - Melnice.
001.JPG (259.63 KiB) Pogledano 3297 puta
004.JPG
Raskrižje u Križišću. Ja sa svojom zvjeri od bic.-a idem desno put Kraljevice.
004.JPG (285.48 KiB) Pogledano 3297 puta
017.JPG
Ni dvadesetak metara od raskrižja jedan bunker, zazidane puškarnice i vrata blokiranih kontejnerima za smeće.
017.JPG (274.66 KiB) Pogledano 3297 puta
019.JPG
Ostaci parapetnih zidova sa desne strane ceste dokaz su da je taj dio trase zajednički svim starim cestama kao i sadašnjoj.
019.JPG (376.84 KiB) Pogledano 3297 puta
020.JPG
Oko kilometar od centra Križišća pojavljuju se obrisi neke stare ceste koja se blago odvaja od postojeće u pravcu zapada .
020.JPG (239.15 KiB) Pogledano 3297 puta
022.JPG
Kako se cesta sve više uzdiže od donje asvaltirane prometnice, to se pojhavljuju prvi podzidi, zarasli i jedva vidljivi, bez gornjih parapetnih zidova ali sa tragovima devastacije istih.Mještani su vremenom odnosili gornje dijelove zida i proces urušavanja ceste je primjetan.
022.JPG (335.32 KiB) Pogledano 3297 puta
009.JPG
Da sam na dobrom tragu uvjerili su me ovi rijetki kolobranski stupići.
009.JPG (345.24 KiB) Pogledano 3297 puta

023.JPG
Sad je cesta u blagom zavoju skrenula jugozapadno i nakon par stotina metara "uronila" u štrosmajerovu ulicu.
023.JPG (369.2 KiB) Pogledano 3297 puta
kretanje je život, život je kretanje

maxsakot
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 17

Re: KRAJ PRIČE O SUZANIĆEVOJ CESTI! DIO OD KRIŽIŠĆA DO KRALJEVICE!

Post broj:#2  PostPostao/la maxsakot » 6.4.2016, 17:40

024.JPG
Idući sada štrosmajerovom u pravcu Kraljevice, ka zapadu, dođem do plavog metalnog nadvožnjaka preko magistrale a desno ugledam stari nadvožnjak sa trgovima Suzanićeve ceste koja se odmah gubi ispod štrosmajerove.
024.JPG (352.91 KiB) Pogledano 3296 puta
027.JPG
Štrosmajerova se strmo spušta ka Kraljevici, asvalta skoro da i nema.
027.JPG (362.16 KiB) Pogledano 3296 puta
029.JPG
Lijevo za Oštro a ravno za Kraljevicu. Negdje ispod je Suzanićeva cesta.
029.JPG (200.29 KiB) Pogledano 3296 puta
034.JPG
Prošavši kroz Kraljevicu izašao sam na magistralu kod INA-e i tijekom uspinjanja primjetio sam sa desne strane kamene kolobrane što može navoditi na pretpostavku da je ta cesta stara ali su kolobrani drukčijeg oblika od onih sa Suzanićeve ceste, u obliku su pravilnog krnjeg stošca pa mislim da su iz devetnaestog stoljeća.
034.JPG (193.59 KiB) Pogledano 3296 puta

036.JPG
Izašavši iz Kraljevice na magistralu, spustio sam se prema Bakarcu a onda ka Bakru do odvojka za Meju i na vrhu sam snimio ove renovirane Bakarske terase zahvaljujući praputnjarskoj udruzi -Takala- čestitam! Eto, štovani lok.patrioti, toliko o Suzaničevoj cesti! Ako mislite da sam pogriješio trasu, recite, komentirajte pa ćemo vidjeti. Ja ću još jednom ako treba proći i pregledati ostatke tih cesta samo da ne padnu u zaborav i da se zna koja je Suzanićeva cesta. Živjeli!
036.JPG (354 KiB) Pogledano 3296 puta
kretanje je život, život je kretanje

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Re: KRAJ PRIČE O SUZANIĆEVOJ CESTI! DIO OD KRIŽIŠĆA DO KRALJEVICE!

Post broj:#3  PostPostao/la Vežičanka » 6.4.2016, 19:43

Jako je zanimljivo pratiti taj putopis! :bravo:

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijesne ceste