Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

KAROLINOM OD FUŽINA DO SUNGERA, DIO DRUGI

maxsakot
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 17

KAROLINOM OD FUŽINA DO SUNGERA, DIO DRUGI

Post broj:#1  PostPostao/la maxsakot » 13.4.2017, 18:15

Nastavljam dalje Karolinom uz jednu napomenu. Idući od centra Fužina ka Vratima i dalje nisam nigdje primjetio kolobrane, kamene, ručno klesane stupove uz rub ceste i jedini zaključak koji mi se nameće je da su u vremenu asfaltiranja Karoline oni jednostavno maknuti a i mnoga dvorišta kuća su uz samu cestu pa su vlasnicima kolobrani smetali pri omeđivanju njihovih dvorišta. Još jedna karakteristika Karoline dosta me se dojmila a to su usponi mjestimice tako strmi da se pitam uz kakvu su muku te jadne životinje izvlačile zapregu na vrh. Možda su zato i česte kapelice uz put da ako ne pomogne bič i psovka kirijaša možda spomen na Boga bude od pomoći.
Ide još jedna slika iz Vrata a onda dalje.

DSC06807.JPG
Natpis u goranskom stilu govori sve o crkvi. Zgrada lijevo što se veže uz crkvu je vatrogasni dom.
DSC06807.JPG (231.01 KiB) Pogledano 1743 puta

DSC06809.JPG
Napuštajući Vrata, mjesto smješteno u povelikoj dolini i sa širokom ulicom, dolazim do Belog Sela, mjestašca od 50 stanovnika stiješnjenog između autoceste sa lijeve strane i željezničke pruge sa desne strane. Davne godine 1890 Belo Selo je brojalo 252stanovnika.
DSC06809.JPG (242.25 KiB) Pogledano 1743 puta

DSC06810.JPG
Autocesta sa lijeva...
DSC06810.JPG (275.14 KiB) Pogledano 1743 puta

DSC06811.JPG
...željeznica sa desna.
DSC06811.JPG (264.66 KiB) Pogledano 1743 puta

DSC06812.JPG
Belo Selo sam prošao jako brzo zbog njegove neznatne veličine i onda došao do ovog raskrižja koje je jako važno za shvačanje prve trase Karoline. Karolina ima zapravo dvije izvorne stare varijante a prva najstarija je ova kada skrenem desno prema selu Slavica. Iduća satelitska slika će Vam pojasniti prvu staru trasu Karoline.
DSC06812.JPG (290.15 KiB) Pogledano 1743 puta

Capture.jpg
Na ovoj satelitskoj snimci vidi se ovo skretište u desno pod skoro pravim kutem i put kroz selo Slavicu a ja sam plavom crtom označio daljnju jedva vidljivu makadamsku cestu, staru Karolinu. Strelicom sam označio satelitskom oku vidljive "fajere", kamene piramidalne objekte koji su rađeni od klesanog kamena slaganog na suho a služili su da nose konstrukciju drvenog mosta dugog 170 metara. nakon teške nesreće kada je kočija pala sa mosta i svi izginuli Karolina je premještena još u osamnaestom stoljeću kroz sungerski lug a ispred Belog Sela se dotiče svoje prve varijante. Pogledajte moj endomondo prikaz iz prvog dijela gdje sam došavši u Sunger starijom trasom napravio obilazak kroz sungerski lug novijom trasom i opet se našao kod ovog raskrižja ispred Belog Sela. I jedna i druga varijanta su stare ceste iz vremena austrijske carevine a ja sada idem kroz Slavicu preko "fajera" u Brestovu Dragu i Sunger ali o tome u trečem dijelu.
Capture.jpg (183.8 KiB) Pogledano 1733 puta
kretanje je život, život je kretanje

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijesne ceste