JADRANSKA STRAŽA PIŠE 1933. O KATASTROFI JEDRENJAKA "SVETI NIKOLA"Nestanak motornog Jedrenjaka „Sv. Nikola"Stigao nam je novi crni glas, da je prigodom bijesne oluje u Sredozemnom moru postao žrtvom mora naš
m/j »Sv. Nikola«, luke pripadnosti Omiš, a s njime i čitava njegova posada, jedanaest naših pomoraca, većinom Omišana.
Ova je nesreća u crno zavila cijeli Omiš, koji je sa velikim zanimanjem pratio prvo putovanje najvećeg našeg motomog jedrenjaka, vlasnosti Omišana. Porodice nastradalih pomoraca sa zebnjom su očekivale vijesti svojih hranitelja. Zadnje su im stigle iz Sousse u Tunisu, otkuda je brod 10 januara o. g. otputovao za Taranto u Italiji, krcat fosfata. Na njegovu putu bjesnila je strahovita oluja.
Dani su prolazili, prošle su sedmice i mjeseci, a vijesti o brodu od nikuda. Siromašne porodice uz zle slutnje i zebnje osjećale su i nestašicu, nijesu s vremenom imale čime da se prehrane. Dobro i plemenito srce našeg naroda otvorilo se je prvo u Omišu. J. p. s. klub »Slavinj« obrazovao je odbor građana, koji im je pružio prvu pomoć i obratio se je Zakladi za pripomoć.
Zaklada, koja može da raspolaže samo prihodima, nije u mogućnosti da im primjerno pripomogne, jer je već razrezala prihode za 1933 g. za 22 porodice nastradalih u obliku redovitih mjesečnih pripomoći, a za 9 porodica u obliku jednokratne pripomoći, pa se nalazi primorana da se povodom ovog novog nesrećnog slučaja obrati opet javnosti sa novim apelom, da bi mogla pružati i porodicama nastradalih na
m/j »Sv. Nikola« ne jednokratnu, već redovitu, periodičnu pripomoć.
Ponovićemo riječi koje su pale u drugoj jednoj zgodi, i kazati, da žrrve što će ih naš narod doprinijeti za mornarske porodice nisu ona obična milostinja koja se daje sirotinji ili humanom zavodu, dakle da se tu ne radi o humanosti, već o narodnom ponosu i časti, o narodnoj snazi i veličini, jer kada pomažemo porodice nastradalih mornara, radimo na jačanju naše pomorske snage.
Prema odazivu moći će se da prosudi da li je naš narod doista shvatio što je za našu državu more i pomorstvo.
Molimo, dakle, sve narodne ustanove, sve uplivne i bogatije ličnosti, sve slojeve naroda, a osobito redove samih pomoraca da pruže svoj obol svaki prema svojoj ekonomskoj snazi, te da svoje doprinose šalju na
Zaklada »Daksa«, poštanski ček - Zagreb broj 37.563.
Posebni apel upućujemo svima ograncima Jadranske straže, pod čijom je zaštitom i pokroviteljstvom povedena prva sabirna akcija za porodice nastradalih pomoraca, da se i oni zauzmu za sabiranje doprinosa svaki u svom okružju. Apelujemo na ogranke Jadranske straže i zato, što je Jadranska straža po svome zadatku prva pozvana da u ovakovim slučajevima pruži svoju moralnu i materijalnu pomoć.
Čuvajmo naše more!
Pomozimo porodice nastradalih pomoraca!
Zaklada »Daksa« - fond za potporu porodica nastradalih jugoslavenskih pomoraca-Split.
Jedrenjak "Sveti Nikola", foto Slavija -Split

- Jedrenjak Sveti Nikola.jpg (84.98 KiB) Pogledano 211 puta
Katastrofa jedrenjaka »Sv. Nikola«Poslije katastrofe parobroda »Daksa« koja je, kako je poznato, nastradala kod Viga, evo nove žalosti za našu trgovačku mornaricu, nestankom velikog motornog jedrenjaka
»Sv. Nikola« (bivšeg »Droüning«
(Dronning Margrethe- op. Vežičanka), vlasnosti švedske), koji je pripadao luci Omiš. Tonaža
»Sv. Nikole« iznosila je netto 382 a bruto 465, građen je u Faxe Ladeplatz g. 1921, nosivosti 780 tona; dug je bio 41, širok 8.7. a visok 4.8 m. Ima motor od 150 indiciranih K.S.
Mororni jedrenjak
»Sv. Nikola« otputovao je 27. novembra 1932. sa teretom cementa iz Vranjica za Tunis, a na povratku iz Sousse (Tunis) sa teretom fosfata otputovao je 10. januara o. g, prema Tarantu. Od toga dana do danas za
»Sv.Nikolu« ne zna se ništa, pa se drži sigurnim da je za nevremena u drugoj polovini januara nastradao u Malteškom Kanalu, gdje znadu da vremenske nepogode budu kao pred Finisterom.
Priča se da su neki parobrodi čuli zov SOS i da je tom prigodom pored
»Sv. Nikole« nastradao i neki engleski parobrod koji se je nalazio u orkanu.
Kako mu od tada nema traga, niti se je dosad ko od posade javio, drži se da je čitava posada našla grob u hladnim morskim valovima, vršeći svetu dužnost pionira naše zastave i naše privrede.
Posada
»Sv. Nikole« sastojala se je od 1) zapovjednika Ćepulić Bonifacija iz Kostrene Sv. Barbare, 2) časnika Mimice Marina pok. Jure iz Rogoznice (kod Omiša). 3) šofera Ružić Dobroslava Nikolina iz Splita, 4) nadglednika tereta i suvlasnika broda Kuzmanić Ante Dinkova iz Omiša, 5) vođe palube Dragičević Ante Jurina iz Starigrada, 6) kormilara i suvlasnika broda Stella Vicka Božina iz Omiša, 7) kormilara Lovrić Tome pok. Ante iz Rogoznice kod Šibenika, nastanjena u Omišu, 8) mornara Nižetić Jerka Viktorova iz Spliske, 9) mornara Usmijani Dragomira pok. lvana iz Rogoznice kod Šibenika, nastanjena u Omišu, 10) mladića palube i suvlasnika broda Stella Ante Božina iz Omiša, 11) nepoznato ime, jer je ukrcan u Milni.
Na parobrodu "Rab" ispred Omiša obavljena je 1933. godine komemoracija za poginule pomorce jedrenjaka "Sv. Nikola". Predsjednik oblasnog odbora Jadranske straže Dujam Mikačić održao je govor i bacio vijenac u more.

- 1933 vijenac za poginule pomorce jedrenjaka Sv. Nikola.jpg (101.99 KiB) Pogledano 211 puta