Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Muzej grada Rijeke

Kulturne ustanove, zbivanja, predstave, izložbe, književnost i jezik, dijalekti nacionalne manjine itd.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Muzej grada Rijeke

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 11.12.2009, 08:55

Muzej grada Rijeke osnovan je odlukom Gradskog vijeća Grada Rijeke 11. travnja 1994. godine, preimenovanjem bivšeg Muzeja narodne revolucije. Smješten je u parku Guvernerove palače, u zgradi koju je 1976. godine namjenski za muzej projektirao ing. arh. Neven Šegvić.

Muzej grada Rijeke 2009 (1).jpg
Muzej grada Rijeke 2009 (1).jpg (109.71 KiB) Pogledano 4561 puta

Muzej grada Rijeke 2009 (2).jpg
Muzej grada Rijeke 2009 (2).jpg (85.14 KiB) Pogledano 4561 puta

Muzej grada Rijeke 2009 (3).jpg
Muzej grada Rijeke 2009 (3).jpg (49.24 KiB) Pogledano 4561 puta

Jedini plus ovog muzeja je što se na ulazu mogu kupiti knjige , cd-iji,dvd-iji pod dosta prihvatljivim cijenama.

Zamislite da je turist došao pojestiti ovaj muzej iznenadio bi se kad bi vidio kakav ga očaj i tuga očekuje.

Ulazim unutra i imam sto vidjeti dječju izložbu . Nemam ništa protiv toga, čak sam vidio i neke odlične likovne radove ali ako zgrada nosi muzej grada Rijeke onda bi se izlozbe takvog tipa trebale održavati u nekoj gradskoj galeriji.

Rijeka ima bogatu povijest ,u zadnjih 6 mjeseci koliko je vec ovaj forum otvoren naisli smo na mnoge stvari na koje Riječani mogu biti ponosni ali ipak se stalno i stalno guraju pod tepih.
Još kad se zna činjenica da je u pomorskom i povijesnom muzeju hrvatskog Primorja Rijeka čak više od 50 % izloženih djela geografski pripada izvan Rijeke.
Sve u svemu razočaran izlazim iz muzeja da tako se zove ali opet sretan jer sam si kupio jedan odličan dvd "Bitka za Rijeku" bilo je još nekih zanimljivih knjiga o riječkoj luci,Adamicu itd pa koga zanima neka svrati.

Ocjena 2/5 samo zbog ljubazne tete na ulazu dajem dvojčicu.
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Muzej grada Rijeke

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 17.8.2010, 13:04

Dožupanica o (ne)radu muzeja nedjeljom: Turiste to ne zanima!

Dožupanica Nada Turina Đurić je u svojem jučerašnjem redovitom gostovanju na Radio Rijeci govorila je o razvoju turizma u našoj županiji. Odgovarajući na pitanje urednika emisije Alena Čemeljića zašto riječki muzeji pod županijskom ingerencijom ne rade nedjeljom Turina Đurić je odgovorila kako za to među turistima nema dovoljno interesa.
– Osim toga, kako su nas obavijestili naši muzealci, za to ne postoje ni ‘organizaciono-tehnički preduvjeti’.

Nada Turina Đurić.jpg
Nada Turina Đurić.jpg (16.72 KiB) Pogledano 4560 puta

Nada Turina Đurić

Na opasku novinara kako ne vjeruje u izrečenu frazu budući da se upravo vratio iz Zadra u kojem primjerice Arheološki muzej radi i nedjeljom i to s puno dužim radnim vremenom, dožupanica je priznala da ne zna odgovor na pitanje kako Zadrani rješavaju ‘organizaciono-tehničke preduvjete’ za rad muzeja na neradni dan.
– Predložiti ću našim muzealcima da nazovu zadarske i da ih pitaju kako to oni rade pa vam dostaviti njihov odgovor, zaključila je dožupanica. (rd)
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Post broj:#3  PostPostao/la nikola » 17.8.2010, 13:46

O sveta čarapo! :lupiti:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: hotel Bonavia

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 26.1.2011, 18:32

panoramaizzrakaiz1955.jpg
panoramaizzrakaiz1955.jpg (116.35 KiB) Pogledano 4560 puta

Panorama iz zraka iz 1955.

Na ovoj panorami iz 1955. godine smetaju me dvije stvari . Lijevi vrt kod Guvernerove , ne znam koji se to pametnjaković sjetio izgraditi onakav objekt (gradski muzej) u tom dvorištu i na prostoru Gomile baš na području zgrade Socijalnog vidimo mnoštvo starih zgrada koje su se srušile.

Zanimljiva fotka :!:

P.s. vidimo još da je ispred hotela Bonavia bila neka kućica koje danas više nema sad je tamo malena zelena površina s par stabala.
Slika

gost

Post broj:#5  PostPostao/la gost » 26.1.2011, 20:39

slažem se s tobom, ne znam zašto su onaj ružni betonski kubus sagradili kraj Guvernerove palače. isto tako ne znam zašto se nije još uredio Benčić, a sagradili su se toliko preskupi sportski objekti, od kojih nemamo nijednu pravu pristojnu dvoranu, nego nekoliko malih.....općenito, politika gradnje zgrada u gradu nakon rata pa sve do današnjih dana je katastrofa. ono malo što bi se još moglo urediti u Starom gradu-taj arheološki park-koče konzervatori. imam dojam da su svi urbanisti i arhitekti rijekomrsci. počev od autora najvećih rugoba a to je toliko hvaljeni dvojac Randić-Turato. napuhane veličine bez razloga.

kobler
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 9

Post broj:#6  PostPostao/la kobler » 26.1.2011, 20:44

Adamić napisao:Na ovoj panorami iz 1955. godine smetaju me dvije stvari . Lijevi vrt kod Guvernerove , ne znam koji se to pametnjaković sjetio izgraditi onakav objekt (gradski muzej) u tom dvorištu i na prostoru Gomile baš na području zgrade Socijalnog vidimo mnoštvo starih zgrada koje su se srušile.

Nije pametnjaković, nego pok. Neda Andrić

gost

Post broj:#7  PostPostao/la gost » 26.1.2011, 20:47

dakle osim koksare još jedan biser te gospe...

iako je ona tvrdila da ona nije kriva za koksaru-ja joj to nisam povjerovala.
ma bolio je nju đon za Rijeku-ona je iz Gorskog kotara i tamo se i preselila poslije penzije.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la nikola » 26.1.2011, 20:51

kobler napisao:
Adamić napisao:ne znam koji se to pametnjaković sjetio izgraditi onakav objekt (gradski muzej)

Vako pišu novine, pardon, internet...
Muzej narodne revolucije, smješten je u parku Guvernerove palače, u zgradi koju je 1976. godine namjenski za muzej projektirao ing. arh. Neven Šegvić.

A glede gosp. Nevena samo jedan podatak:
Neven Šegvić (Split, 26. siječnja 1917. - Split, listopad 1992.)
Njegovo djelo je i škola u Kumrovcu. Meni sve jasno :kava:
: lud :dole
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#9  PostPostao/la Adamić » 26.1.2011, 20:55

kobler napisao:
Adamić napisao:Na ovoj panorami iz 1955. godine smetaju me dvije stvari . Lijevi vrt kod Guvernerove , ne znam koji se to pametnjaković sjetio izgraditi onakav objekt (gradski muzej) u tom dvorištu i na prostoru Gomile baš na području zgrade Socijalnog vidimo mnoštvo starih zgrada koje su se srušile.

Ona kažeš ,pa ona je meni čak i neka vrsta uzora , gradonačelnica koja je zapamćena po brojnim projektima ali ima i jednu veliku mrlju dopustila je da se izgradi koksara u Bakru.

Radila je projekte i pokrenula Rijeku ali nije imala stila što pokazuje ova neprimjerena građevina pokraj Guvera. No o pokojnima sve najbolje . Njezini stručnjaci i arhitekti mogli su je savjetovat bolje i naći bolje rješenje. No dobro šta je tu je.
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 28.1.2011, 01:31

Kobler kako Neda Andrić može biti kriva kad je njezin mandat bio od 1969. - 1974 ? Onda je za to kriv gradonačelnik koji je bio poslije nje a on je bio Nikola Pavletić 1974. - 1978.
Slika

gost

Post broj:#11  PostPostao/la gost » 28.1.2011, 08:41

ipak mislim da je njena "zasluga" koksara.....čak i ja se sjećam da je ona ubjeđivala Bakrane da će koksara bit "čista" a ne zagađivač i da će svi radit u bijelim kutama po Koksari.
koksara se izgradila nakon njenog mandata, ali pripreme su išle prije, dok je ona bila gradonačelnica.
tako da.....ipak mislim da je mogla odstupit da je imala morala.
nije bila bez zvanja, mogla je reć "ne hvala" , te otić radit na fakultet, i dandanas pamtili bi je samo po dobrom.....ali vlast je slast.

kobler
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 9

Post broj:#12  PostPostao/la kobler » 28.1.2011, 12:28

Adamić napisao:Kobler kako Neda Andrić može biti kriva kad je njezin mandat bio od 1969. - 1974 ? Onda je za to kriv gradonačelnik koji je bio poslije nje a on je bio Nikola Pavletić 1974. - 1978.

Tako što znam za jedan razgovor na koji je zvala također pok. Mohorovičića iz JAZU i inzistirajući na gradnji i smještaju oprala čovjeka po prvo put u povijesti. Obično je on prao.
E, sad, tko ili što joj je bio iza leđa, je li projekt već bio gotov, a Šegvić isto imao jako zaleđe koje je "pridobilo" i Andričku ...e, to već ne znam.

gost

Post broj:#13  PostPostao/la gost » 28.1.2011, 12:38

a to se nepoklapanje vremena odnosilo na Muzej Revolucije a ne na koksaru.....

ma vjerujem da je ona poduprla oba projekta. i Muzej se nije izgradio za dvije minute, trebalo ga je isprojektirat, pa dozvole-lokacijska (nekad se to zvalo uvjeti uređenja) pa zatim građevinska...minimalno je trajalo dvije godinice....nikad nisu službe rješavale to brzo.

osim toga, Neda Andrić je sigurno bila ispravna drugarica komunistica, pa bila je i u borbi.
htjela je to dokazat izgradnjom Muzeja znakovita imena.
šteta da je upropastila onaj park.
:(

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 28.1.2011, 13:50

mikimiki napisao:osim toga, Neda Andrić je sigurno bila ispravna drugarica komunistica, pa bila je i u borbi.
htjela je to dokazat izgradnjom Muzeja znakovita imena.
šteta da je upropastila onaj park.
:(

Taj, tj. takav muzej i pod tim imenom je već postojao. Bio je u kući Lavala ispred Trsatske kule. Dakle, nije se morao graditi pošto-poto.
Doduše, postojao je na Sušaku, pa su valjda htjeli da i Rijeka ima muzej Narodne revolucije.
P.S. Naravno da Narodna, pa ne može biti buržoazijska ili kraljevska ili koja druga revolucija!!! : lud Ispiranje mozga.

rijeka53

Post broj:#15  PostPostao/la rijeka53 » 28.1.2011, 14:24

mikimiki napisao:šteta da je upropastila onaj park. :(

... a cujte, vidimo koliko je Rijeka bila unistena pa i sam Guver pa su ga pokrpali i
ispal je kao novi,mmmmmm da malo dobre voje i se se da popraviti
:radovi: malo miniranja i dole s'njin :zastava:

chinahouse2zq4.jpg
chinahouse2zq4.jpg (20.61 KiB) Pogledano 4567 puta

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Umjetnost i kultura