Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Riječki mostovi

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Re: Riječki mostovi

Post broj:#121  PostPostao/la Fiuman » 15.5.2015, 11:09

Ovo kaže wikipedia...

"Vijadukt (lat. via = put + ducere = voditi) je konstrukcija koja premoščuje dolinu. Opće pravilo je isto kao kod mosta, ali ispod mosta, se nalazi voda (rijeka, more, jezero), a pod vijaduktom je obično dolina ili prometnica. Posebna vrsta vijadukata su vodovodi ja na kojima su Rimljani dovodili vodu u gradove."

S tim da je onda i na Piramidi isto vijadukt, zapravo sve osim mostova iznad Rječine su u Rijeci vijadukti...

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Post broj:#122  PostPostao/la Vežičanka » 15.5.2015, 12:05

fiuman, ostajem pri tome da su mostovi građevine preko prepreka, bilo kakvih, dolina, voda, itd.

I Hrvatski leksikografski zavod to kaže, našla sam prije tu stranicu, moram opet.
To što su u nekoj struci odlučili stvoriti neku internu terminologiju, to je njihova stvar. I tu za mene svaka rasprava prestaje.

fiumanuzg
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#123  PostPostao/la fiumanuzg » 15.5.2015, 14:19

http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search stavljam link na stranicu jezičnog portala koju koriste i profesori hrvatskog jezika kada provjeravaju nedoumice.

Vežica i Fiuman, moram vam nažalost spomenuti da ste oboje podjednako u pravu ili u krivu kako gledate. Definicija vijadukta: "most (ob. s blagim zavojem) za cestovni ili željeznički promet koji premošćuje dolinu ili kakvu prometnicu, obično ima više kraćih lukova "

Most je općenit pojam, Vijadukt je specifičan pojam. I da, vijadukt nije interna terminologija već općepoznat i prihvaćen pojam koji se može srest u svakodnevnom korištenju vozeći se hrvatskim autocestama ili cestama.

Peter Salcher
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#124  PostPostao/la Peter Salcher » 15.5.2015, 14:36

Sve to ok, samo ja nisam nikad nikog čuo viaduktom zvati ona dva (odn. 3) objekta što spajaju G. Vežicu sa ostatkom grada. Činjenica je da prije odaju dojam mosta nego vijadukta.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#125  PostPostao/la Vežičanka » 15.5.2015, 14:46

Vijadukt nije hrvatska riječ. Nije da inzistiram na isključivo hrvatskim riječima, samo kažem činjenicu.

Možda bi se mogli složiti da se stručna građevinska termoinologija u pojmu mostova razlikuje od standardnog hrvatskog jezika.

Isto kao da inzistiramo da određena riječ koja znači isključivo jednu stvar u brodogradnji, nema drugo značenje izvan te struke u svakodnevnom govoru.
Milić i Adamić će se možda sjetiti nekog primjera

Prma tvom postu fiumanuzg - vijadukt je vrsta mosta
--------------------------------------------------------------------------------
@fiumanuzd- iz jezičnog linka koji si dao u svom postu
mȏst m 〈G mȍsta, N mn mòstovi〉

1. građevina ili objekt koji služi za prelaženje ljudi i tereta preko rijeke, morskog tjesnaca, provalijeitd. [pontonski most; viseći most; željeznički most]

I prema definiciji s te stranice, znači most nije samo preko vode

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#126  PostPostao/la Adamić » 15.5.2015, 21:43

Piše u rječniku hrvatskog jezika nešto jasnije značenje vijadukta ...

vijadukt (lat) - građevina za cestovni ili željeznički promet preko doline, provalije, usjeka, druge prometnice ili iznad dijelova naselja, manjega raspona stupova od mosta.
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#127  PostPostao/la Vežičanka » 17.8.2015, 18:20

Lijepi smo mostić nekada imali na Gornjoj Vežici preko željezničke pruge. Danas više nije takav. Kako danas izgleda vidite u postu br. 119 na prethodnoj strani. Donja ilustracija je iz knjige Dragutina Hirca "Gorski kotar". Rekla bih da je zalutala u tu knjigu, jer se o Svetoj Ani (Hirc je smješta u Dragu :?: ) govori u njegovoj knjizi "Hrvatsko primorje"
O ilustratoru koji je ujedno i autor donje skice: Češki slikar Vaclav Lev AnderIe (25. 8. 1859 - 27. 6. 1944) Boravio je tri godine u Gorskom kotaru, pa njegove slike prirode i ljudi tog kraja, kao i Hrvatskog primorja, vjerodostojna su i impresivna svjedočanstva o vremenu u kojem su nastala.

Jedna zanimljivost iz knjige D. Hirca "Hrvatsko primorje" vezana za područje kod Svete Ane:
Godine 1880.* prigodom gradnje željezničke odkriše kod Sv. Ane jednu pećinu, na koju bijaše ogromna kamena ploča navaljena. Unutra nadjoše mnogo predmeta iz kamenite dobe, dakle one dobe, kad se žitelji dražke doline kamenim oružjem služahu, što potvrdjuje krasna sjekira od jaspisa**, darovana kasnije ljubljanskomu (!) muzeju.
Sad bih se ja zapitala gdje su ti predmeti ali shvatila sam da takva pitanja nažalost nemaju odgovora. : pletenje
* Ovdje Hirc griješi, pruga od Rijeke do Karlovca je izgrađena 1873.
**jaspis- poludragi kamen

Prije što vlak u dolinu naleti, sieče kod Sv. Ane dugačku i visoku stienu, zalazi na veliki nasip
Sv. Ana u Dragi .jpg
Sv. Ana u Dragi .jpg (305.57 KiB) Pogledano 1623 puta

Usporedba iz teme Stara fotografija-nova fotografija
Slika

Spilje i pećine nisu na krasu riedke, pa sam takovu i u Dragi kod Sv. Ane našao. Ulaz joj se otvara poput vrata, visok je S, širok 3,50 m, te se širi odmah u pećinu, koja je 12 m i 64 cm duga, na kraju 2 m i 70 cm široka, posve vidna, zračna, suha i za stanovanje prikladna. Na kraju našao sam humak izprebacana kamenja, pomiešan zemljom crnicom. Sluteć, da bi on mogao kriti koju znamenitost iz pradobe čovjeka - špiljara, počeo sam lopaticom prekapati i kamenje prevraćati. Nadjem jedan zub, poslije jednu opečenu ljušturu školjke i opet jedan zub. Našao sam u svem sliedeće predmete: nekoliko klapunica ili kokoška (Mytilus edulis), sićaka (Cardium edule) i grka. Zubi pripadaju prasetu i teletu, a kosti valjda takodjer ovim životinjama, od kojih sam našao komad gornjega gnjata. Dva komadića, reć bi na suncu sušene zemljane posude, takodjer sam pobrao.
Nije li opisana pećina možda ona predhistorička, kad znamo, da su spomenute školjke i u drugim špiljama i pećinama nadjene?
Još ima kod Sv. Ane jedna prirodna satvorina. Nedaleko pećine, 10-12 m duboka, je osovna kamenita ciev ili ždrielo, u koje za kiše jedan potočić uvire. S druge je strane nasipa željezničkoga osovna razpuklina, u koju bi se samo konopom unići dalo. Puk pripovieda, da se podzemno u špilju širi. (D.Hirc)

sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 3

Post broj:#128  PostPostao/la sposaric » 18.8.2015, 12:43

Predlažem namjesto vijadukta - prekoputovod! :lol: :jupi :lol: :jupi :lol: :jupi :piva2

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#129  PostPostao/la Vežičanka » 31.8.2015, 15:50

Iz slovenskih novina 1926.

slovenske novine 1926.JPG
slovenske novine 1926.JPG (121.72 KiB) Pogledano 1589 puta

milic
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 6

Post broj:#130  PostPostao/la milic » 25.10.2015, 08:43

Vežičanka napisao:Da, trebaju nam bolje slike. Ne smije se slikati kada sunce udara u aparat. Treba doći u neko drugo vrijeme. Milić- na popravni! : pletenje

Evo, mrvicu bolje.

most sv Ana 003.jpg
Pješački most sv. Ana, Podvežica
most sv Ana 003.jpg (380.06 KiB) Pogledano 1569 puta
Daj balu mali!

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#131  PostPostao/la Vežičanka » 25.10.2015, 09:10

Odlično!

:gore :cvijece

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#132  PostPostao/la Adamić » 25.10.2015, 11:08

:gore :zastava: :slikanje:
Slika

milic

Teme: 6

Post broj:#133  PostPostao/la milic » 25.10.2015, 14:12

hahaha, a kako biste me tek hvalili da je fotka dobra?! :lol:
Daj balu mali!

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#134  PostPostao/la Vežičanka » 25.10.2015, 19:35

Ma hajde Milić, nećemo sad lažnu skromnost.
Ako je ona bila za dvicu ova je za .... e sad se dvoumim +4 ili -5 :lol:

to ja primjenjujem onaj bradati i otrcani profesorski .............samo dragi bog zna za pet (na sreću ne kod svih profesora)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#135  PostPostao/la Adamić » 13.1.2016, 14:55

Mrtvi kanal .Sadašnja ribarnica koju vidimo na slici je izgrađena ( 1913.) .

Slika
Slika

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijest