Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Iz našeg kraja-priče i legende, imena i nazivi

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
gost

Re: Iz našeg kraja-priče i legende, imena i nazivi

Post broj:#481  PostPostao/la gost » 23.4.2012, 22:13

klanjac napisao: :bravo:

Eto ti Rudeta, uživaj... cijeli tekst ti donesem za par dana :pozdrav:

klanjac
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#482  PostPostao/la klanjac » 23.4.2012, 22:15

..već duže vremena razmišljam da probam nać nešto o ovom majstoru,kao i o Rubeši...Bravo! Baš si me razveselila!
Hrvatina

gost

Post broj:#483  PostPostao/la gost » 23.4.2012, 22:21

Nema nigdje na netu o njemu, zato sam i stavila jer si me pitao; ubuduće, mladi gospodine, cipelcugom do knjižnice! (Periodika) :D :pozdrav:

klanjac
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#484  PostPostao/la klanjac » 23.4.2012, 22:24

:gore hvala...
Hrvatina

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#485  PostPostao/la kobler » 24.4.2012, 00:59

U isto doba kad je Rebecca West posjetila Trsat, posjetio ga je i Gjuro Szabo, tadanji zemaljski povjerenik za očuvanje historijskih spomenika i na poziv gradonačelnika Gjure Ružića jr. dostavio mišljenje o pregledu Trsata.
Bit ću posve slobodan citirati nekoliko redaka iz tog dopisa, koje bi moglo baciti svjetlo i na pisanje Westove.

"U posve desperatnom stanju nalazi se muzejska kula, koja je i onako bila veoma pregradjena i oslabljena, pogovo na prednjem dijelu, gdje su umetnuti veliki prozori, koji su davali rasvjetu za brojne umjetnine Nugentove. Tu se mora pomišljati na temeljit opravak, a prije svega - nema tu vremena otezanju - mora se opet uspostaviti krovište.

… u kratko: treba požaliti, da nisu više batine u praksi, za takovo zapuštanje nema druge opravdane i zaslužene kazne.

Svuokolo zaraslo sve, ništa nije njegovano, a lijepi nasadi uokolo grada nisu no šikarje, koje susjedi upotrebljavaju doista za smetište, pa tamo leže u obilju stare cipele, papuče, polupane boce i stari lonci. Tako izgleda danas "Mir Junaka"!!!

To je sve tako očito, da se o tome može svatko uvjeriti, koga je volja. Vlasnica se ne može ni izgovarati na svoje navodno siromaštvo, jer je poznato, da je nebrojeno puta stavljena sa strane oblasti ponuda, da se sve to pod stanovitim uvjetima opravi, a vlasnici nikakova šteta ne nanese. Nu ona je sve to tvrdokorno odbijala, tako da je danas Trsatgrad, nekada divno počivalište Lavala grofa Nugenta - prosto smetište i ruševina ruina, tako da bi se oblastno morao pristup do grobnice zabraniti. A čemu se onda ubire još i razmjerno visoka pristojba od 10 dinara (a i više) za razgledanje toga jada. Čini se, kao da se stari venecijanski lav sam svega ovoga zastidio, pa je napustio svoje mjesto nad ulazom u donji dio grobnice i leži kao da i on tu osjeća, da je na smetištu.
"

Provarite prvo ovo, pa ću potom dalje komentirati.

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Post broj:#486  PostPostao/la nikola » 24.4.2012, 08:29

Zanimljivo štivo.
A instituciju batine trebalo bi uvesti u praksu (i zakon). Ne govori se uzalud: "Batina je izašla iz raja". Nestrpljivo očekujem nastavak...
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Post broj:#487  PostPostao/la kobler » 24.4.2012, 08:56

Gopođa grofica, kako su je najčešće zvali, bila je Lavalova unuka, no djeda, koliko znam, nikad nije upoznala. Dvojim da je osobito puno kontaktirala i s Arturom.
A on je, kao što je poznato, potkraj života, rasprodao sve što s dalo od pokretnina s Trsata. S druge strane, Ana nije imala nikakve prihode koje bi eventualno naslijedila, ni od oca, nit od matere.
Da ponovim: niti je imala para, niti je imala prilike išta ozbiljnije naučiti o bilo Trsatu, bilo o predajama vezanima uz njega. Rođena i, pretpostavljam, odrasla u Napulju, pa s Marsa pala na Trsat - zbilja svjedok kome ćeš pokloniti vjeru!
E, sad mo'š mislit vrtlar! Ne juhine juhe juha, već ... juha od kamena s malo prašine!

Iz ove kuhinje potječe pomisao o "tamnicama" pod Trsatom, otuda vjerujem i glupava štorija o tunelu koji vodi na Majur na Grobniku (zaljubljeni Frankulin, čuo sam štoriju, kopa tunel od Majura prama Trsatu - ne samo da ima šanse profulat brdo, nego mu ni dva-tri života ne bi dostajal za takvo što).

Eleonora
Šegrt
Šegrt

Teme: 6

Post broj:#488  PostPostao/la Eleonora » 24.4.2012, 13:31

o Ani Nugentovoj sam čula i pročitala svašta, ali mene zanimaju neke druge stvari:
- koje je godine Szabo posjetio trsatsku gradinu? West ju je posjetila 1937. g.
- čitajući njegov i njen iskaz, ne vidim nekih naročitih odstupanja - osim vrtlara i njegove priče, naravno. postavlja se pitanje je li "vrtlar" to stvarno i bio, ili možda samo kartodrapac koji se pravio da radi i zna nešto više?

ono što ona zove "tamnicom" je svakako rezultat slušanja legendi i ne-ulaženja u dotični otvor, slažem se. glede na podastrte dokaze, pasus iz njenog putopisa se može gledati kao turistički dojam trsatske gradine i Sušaka.
nažalost, to što sam prevela je sve što je napisala o Rijeci i okolici.
No, poštovani čitaoče, od toga prihvati ono što ti se svidi, jer misliti ovo ili ono, ne protivi se vjeri i budi mi zdravo! (Francesco Glavinich)

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Post broj:#489  PostPostao/la kobler » 24.4.2012, 15:55

Službeni posjet: 9. 12. 1936.
Uglavnom se slažem - žena pokazuje razumjevanje, no mada smatra da ima insiderski uvid, ustvari ostaje na razini dojmova turista.
Vrtlara što se tiče - za taj period imam zapis Miroslava Blažičevića (direktor sušačkog muzeja na Trsatu) da je od 19. 10. 1934. za čuvara na Trsatu postavljen Petar Voiska, koji je došao iz Metlike još 1924. Potom imam podatke da sud postavlja za čuvara odnosno povjerava nadzor nad Trsatom susjedu Josipu Rakaru (10. 10. 1942.); potom tek iz 1943. kada talijanske okupacijske vlasti postavljaju za čuvara nekog Marangona iz Zadra, sklonog piću, no vokacijom pristalici fašizma. Osuđen je ubrzo na 4 godine zatvora zbog iznuđivanja pod izlikom da će intervenirati kod vlasti u svrhu povoljnog ishoda dobivanja propusnica.
Od 19. 10. 1943. postavio je Grad Sušak nekog Voisku Josipa za čuvara (Ana je umrla još 4. 9. 1941.) sve do lipnja 1945., možda i kasnije.

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#490  PostPostao/la nikola » 24.4.2012, 18:55

Čitam u Nedeljnom Jutarnjem priču koju dijelim sa vama, a riječ je o zadnjem živom čovjeku koji je izvučen iz Auschwitza, a riječ je o Olegu Mandiću iz Opatije, koji je put logora krenuo iz riječkog zatvora Via Roma.

Tekst prilagodio i uredio: nikola

Ante Mandić, Olegov nono, bio je u vrhu jugoslavenske vlasti, jedan od tri namjesnika malodobnog kralja Petra prema sporazumu Tito-Šubašić, a bio je i potpredsjednik ZAVNOH-a.
Padom Italije u rujnu 1943., Ante je postao čelnik Narodnooslobodilačkog odbora u Opatiji. Kasnije su Nijemci ušli u Volosko i okupirali cijelo područje. Olegov nono i tata su pobjegli u partizane.

Obitelj dvojice partizana u početku zaista nije bila direktno ugrožena, ali je sljedećih mjeseci pokušala nekoliko puta pobjeći na slobodni teritorij. To im nije uspjelo, a u međuvremenu su bili izloženi svakodnevnim psihičkim torturama i premetačinama. Nadali su se da će ipak sve proći, ali su se prevarili. ‘Ono najgore od još goreg koje će se obitelji Mandić događati u idućim mjesecima dogodilo se 15. svibnja 1944., kada su u kuću upala četvorica do zuba naoružanih Nijemaca, a nosili su oznake s kolajnom Feldgendarmerie.
O tome Oleg kaže:
"Pokupili su nas i pravo u riječki zatvor Via Roma. Ispratio nas je miris jorgovana, zasađen u našem vrtu, u punom cvatu. I danas me miris jorgovana podsjeća na te strašne Nijemce i strah koji smo proživljavali tih trenutaka. Bio sam smeten, nisam znao što se događa, a majka me stalno grleći tješila 'sine proći će ovo i brzo ćemo doma'. Nažalost, kuću dugo nećemo vidjeti.’

Zajedno sa mamom i bakom odvezen je u Trst u zloglasni zatvor Coroneo gdje su proveli idućih šezdeset dana. Tamo su bili preslušavani, a Nijemca i Talijana koji su ih ispitivali zanimali su najviše Olegov otac i nono. No oni su se držali priče već ranije dogovorene po kojoj su oni otišli u Rim i da od tada ništa o njima ne znaju. Dva su mjeseca bili u Coroneu, kada su došli po njih i rekli im da idu na put. Nisu rekli gdje idu ni što će se s njima dogoditi.
‘Došli su po nas i uzeli smo ono malo stvari koje smo imali. Na sporednom kolosijeku čekala nas je spremna kompozicija petnaestak stočnih vagona. U njih su nas ugurali doslovce kao stoku. Za nama su zatvorili klizeća vrata i zabravili ih velikim željeznim šipkama, a zatim i lokotima.’

Iz Trsta je krenulo sedamdeset ljudi ugurano u svaki od vagona. Na podu je bilo nešto slame i stajali su gotovo u potpunom mraku, jer je postojao samo jedan maleni otvor kroz koji je pogled bio ograničen. ‘Nisam o ničemu razmišljao nego o tom trenutku u kojem smo se zatekli i iscrpljen sam pokušavao spavati oslonjen na majku u polustojećem položaju. Slama je već prvog dana istrunula, jer nuždu smo vršili u vagonu i riječima je teško opisati kako je to smrdjelo’.

Jednom su ih bombardirali saveznici, a najgori im je osjećaj bio potpuna nemoć dok slušaju fijuk bombe, znajući da im nema spasa ako ih pogode. Jednom su ih pustili iz vlaka da se napiju vode. Nisu znali koliko su dugo putovali ni gdje se nalaze, ali su vidjeli da je kompozicija narasla na četrdeset vagona. Na okvirima tih novih vagona stajalo je - AUSCHWITZ .

‘Tada smo postali svjesni da je cilj našeg putovanja to do tada nama nepoznato mjesto. Nitko nije znao što nas tamo čeka i što se krije iza toga imena. No uskoro ćemo saznati,’ priča Mandić i dodaje kako u kasnijim razmišljanjima naprosto nije mogao vjerovati da baš nitko od tri tisuće zatvorenika u tom transportu u kojem su mahom bili ljudi s područja Hrvatskog primorja, Trsta, Istre, nije znao za Auschwitz, logor koji je postojao već četiri godine i u kojem se sistematski ubijalo danju i noću.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 856

Post broj:#491  PostPostao/la Adamić » 26.4.2012, 23:58

Maznuo si mi članak, taman ga spremio u favorites da ga objavim kad budem mogao . :gore :pozdrav:

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#492  PostPostao/la nikola » 5.5.2012, 12:48

Nesuđeno parkiralište

Svršetkom rata 1945. godine, posjetio me dobar prijatelj, arhitekt Zdenek Sila u inspekcijskom uredu. Došao je tražiti pomoć za oce franjevce s Trsata koje je pomagao pri obnovi vjerskih zdanja. Naime, mjesne vlasti Trsata odlučile su zemljište ispred crkve pretvoriti u parkiralište za vozila. Zamislio sam se poznavajući teren. Trebalo je spriječiti tu namjeru.
Rat je mnogo toga opustošio. Ogradu i dvoja velika željezna vrata odnijela je okupaciona talijanska vojska u talionicu. Predložio sam da se teren uredi, isplaniraju puteljci i postave nova velika vrata na ulazu u park s bravom i lokotom i napomenom da moraju biti zaključana. Trebalo je ostaviti otvorena samo mala vrata uz crkvu za ulaz vjernika. Teren je privatno vlasništvo i tko želi ući mora se najaviti franjevcima. Ukoliko bi netko htio nasilno ući, u tom bi slučaju postupili po zakonu o zaštiti privatne imovine. Franjevci su tako postavili nova željezna vrata i nitko se do danas više nije sjetio mijenjati namjenu terena ispred crkve. Danas taj dio krasi divan spomenik blaženom Ivanu Pavlu II., zamisao vrlog oca Serafina.

Max Peč-Zvona

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#493  PostPostao/la nikola » 7.5.2012, 11:42

KRUNIDBA GOSPE TRSATSKE

Svečana trodnevnica u kojoj se proslava odvijala, a riječ je o krunidbi slike Majke Božje, Gospe Trsatske, koje se dogodilo 1715. godine, za doba gvardijana Petra Francetića Riječanina.

Dakle, počelo je 07.09.1715. godine kada se na Trsatu okupilo oko 30 000 hodočasnika. Sabrali su se Hrvati, Slovenci i Talijani pa su propovijednici govorili na sva tri jezika. Kako je za toliki broj ljdi crkva bila premala, narod se okupio na negdašnjem trsatskom groblju u uglu što ga danas čine Krautzekova i Schonova ulica.
Prvog dana je sliku Gospe Trsatske okrunio pomoćni pićanski biskup Juraj Franjo Marotti, veliki poklonik trsatskog svetišta. U procesiji prije krunidbe upravitelj svetišta i gvardijan samostana, Petar Francetić Riječanin, nosio je same krune.

Drugog dana proslave tek okrunjenu sliku nosila je velika procesija kroz grad Rijeku. Riječani su, predvođeni od gradske uprave, iskazivali čast po ulicama i u svim riječkim crkvama.

Treći dan je proslava krunidbe završila opet na trsatu masovnim okupljanjem.

Bila je to prva krunidba jedne Gospine slike izvan Italije.

gost

Re: Stari grad -arheološko nalazište

Post broj:#494  PostPostao/la gost » 18.5.2012, 21:06

Kada je sušačka Općina odlučila od vatre oštećenu veliku zgradu »Kortil« porušiti započeli su radovi u kolovozu 1934. Tom je prilikom došlo do senzacionalnog nalaza rimske nekropole iz IV stoljeća. Kortil je bila velika industrijska građevina sagrađena početkom XIX stoljeća. Nema vijesti da li je prilikom njene gradnje bilo što otkriveno. Međutim kad su radnici počeli otkopavati temelje te građevine jedan je radnik 21.08.1934. udario u u zemljanu posudu. Kasnije se uspostavilo da je to rimska amfora u koju su položeni ostaci jednog djeteta. O tom je nalazu obavijestio javnost direktor Gradskog muzeja dr I. Sveško, koji je nadgledao daljnji proces istraživanja.
Nalaz je otkriven na mjestu gdje je Kortil graničio sa cestom koja vodi od glavne ulice na Boullevard, otkrivene su prvo ljudske kosti, zatim na dubini od 2m horizontalno položenu amforu s kostima djeteta i tri groba s kostima od kojih su dva bila obložena premazom ružičaste žbuke s tim da su kosti bile položene na crijepovima, a treći je bio sa svih strana premazan. U drugom paralelnom rovu bila su tri groba od kojih su dva imala dno od keramičkih ploča a strane premazane ružičastom žbukom. Grobovi su bili smješteni u živcu kamenu a svega ih je otkriveno devet, i to: jedan s amforom, četiri premazana ružičasta žbukom s glinenim pločama na dnu, dva obična, jedan samo obložen žbukom i prazan. Grobovi su ležali na prostoru od 20 m2.
Amfora je dugačka 1,06 m, a široka 32 cm. Spada u tip »afričkih« amfora čestih u našim podvodnim ležištima (Povile — Novi Vinodolski), Ove se amfore datira u III i IV stoljeće te je veoma siguran indikator za datiranje nekropole u IV st. Tegule, koje su služile za pod grobnice, nisu imale utisnut natpis.

Kada je godine 1894. porušena crkvica Sv. Lovre otkriveni su također grobovi udaljeni od Kortila oko 30 m. Nije isključeno da su se kršćani nastavili zakapati na paganskom groblju na kojem je mogao biti zakopan neki mučenik pa se tako može tumačiti i gradnja crkve Sv. Lovre upravo na tom mjestu. Naime, uz grobove na Kortilu otkriveni su temelji građevine drugačke 5 m, sedam paralelnih zidova je postavljeno jedan do drugoga ili u razmaku od 40 cm. Taj je razmak ispunjen kamenjem. Orijentacija zidova je Sjever—Jug, okomito na glavnu ulicu. Šteta je da se nije mogao pronaći nacrt tih zidova, ali oni sigurno govore da se radi o podlozi za neku kultnu građevinu.
Nalazi na Kortilu potvrđuju da je rimska cesta za Vinodol išla u tom pravcu, jer su groblja obično postavljana uz cestu. Kako se ova nekropola sa sigurnošću može datirati u IV stoljeće moguće je da je napuštena nekropola iz I—II stoljeća na području riječkog nebodera i da su se stanovnici Tarsaticae počeli zakapati u nekropoli ispod Kortila. Za povijest trsatske općine, u čijem je sklopu bio Sušak do 1924. godine, veoma je značajan ovaj nalaz iz rimskog doba. On potvrđuje da se u IV stoljeću s obje strane Rječine van gradskih zidina odvijao normalno život i da je širi areal oko utvrde gravitirao k njoj.

Slike su već negdje bile, ali nema veze.
Iz knjige "Trsat od davnih do današnjih dana"
1934. Kortil.jpg
1934. Kortil.jpg (259.94 KiB) Pogledano 836 puta

1934. Kortil amfora.jpg
Nalaz rimskog groba u Kortilu na Sušaku 1934.
1934. Kortil amfora.jpg (283.51 KiB) Pogledano 836 puta

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Re: Stari grad -arheološko nalazište

Post broj:#495  PostPostao/la nikola » 18.5.2012, 21:41

Da, negdje smo imali slike, bi`će u temi o bolnicama. Znam da sam komentirao kako se cisterna puno vodom, dakle bio je tamo hidrant.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijest