Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Povijest Rijeke u kratkim crticama

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Re: Povijest Rijeke u kratkim crticama

Post broj:#76  PostPostao/la nikola » 5.12.2009, 20:43

1690. U Rijeci se otvara prvi konzulat, i to Dubrovačke Republike
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#77  PostPostao/la nikola » 5.12.2009, 20:46

2003. U svojem 100. pastoralnom pohodu i 3. posjetu Hrvatskoj, Sveti Otac Ivan Pavao II. pet je dana boravio u Rijeci. Na blagdan Duhova, Papa Ivan Pavao II. predvodio je na Delti, u Rijeci, Svetu misu kojoj je prisustvovalo 100.000 vjernika. Budući da su mnoge televizijske kuće popratile stoto Papino putovanje, ne samo kao jubilarni pastirski pohod već i zbog misnog slavlja povodom blagdana Duhova, Rijeka je na kratko vrijeme bila središte duhovnog svijeta rimokatoličke crkve. Bio je to najveći događaj Papina III. pastirskog pohoda Hrvatskoj i sigurno jedan od najvećih događaja u povijesti grada Rijeke.
Naša Rijeka bila je 5 dana Vatikan!!!!!!!!
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#78  PostPostao/la nikola » 7.12.2009, 23:02

Petak, 29.4.2005 15:00 sati na Koblerovu trgu u središtu Rijeke otvoren jee "govornički kutak", prvi u Hvatskoj, na kojem će svatko tko želi moći izraziti svoja stajališta i razmišljanja o bilo kojoj temi.
Ideja se temelji na istovrsnu "govorničkom kutku" u Hyde Parku u Londonu, a inicijator je Riječanin Marin Miočić Stošić.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#79  PostPostao/la Adamić » 8.12.2009, 12:59

Marin Miočić Stošić je iz udruge "Vox" .Sad se bas bio nedavno oglasio u ovom slučaju smrti mladog studenta i organizirao miran prosvjed za bolju Rijeku. Pohvalno sto postoje ovakvi ljudi koji pokrecu građane da se malo vise aktiviraju i informiraju o svim problemima u ovom gradu.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#80  PostPostao/la nikola » 11.12.2009, 20:22

U kratkim crtama od 1471.godine tko je sve vladao Rijekom.Molim oprostite, nema prijevoda, počeo sam, ali ovako je izvorno

1471 Part of Austria (part of Krain).
26 May 1508 - 2 Oct 1509 Venetian occupation, under Girolamo Contarini.
23 Jul 1530 Styled Magnifica comunitas terrae Fluminis S. Viti.
14 Feb 1776 Administration transferred to Hungary.
23 Apr 1779 "Corpus separatum adnexum" of the Hungarian Crown.
20 Mar 1786 Part of Hungary as Ugarsko Primorje.
5 Apr 1797 - 1797 French occupation.
14 Oct 1809 Annexed to France; part of the Illyrian provinces (see Dalmatia).
25 Dec 1809 Province of Fiume.
15 Apr 1811 Intendance of Croatie Civile formed from province of Fiume
and part of province of Croatia.
3 Jul 1813 - 26 Aug 1813 British occupation.
26 Aug 1813 Austrian occupation.
30 May 1814 Formally restored to Austria, subordinated to Trieste.
5 Jul 1822 Civil administration transferred to Hungary.
3 Jun 1848 Declared incorporated into Croatia, occupied on 30 Aug 1848.
21 Dec 1867 "Corpus separatum" of the Hungarian Crown.
23 Oct 1918 Occupied by Croatian forces.
28 Oct 1918 Fiume; Status indeterminate, under the Principal Allied and
Associated Powers (from 17 Nov 1918 including Susak).
8 Sep 1920 Reggenza Italiana del Carnaro (Italian Regency of Carnaro).
13 Nov 1920 - 5 Jan 1921 Fiume seizes the islands of Arbe and Veglia in the
Gulf of Carnaro.
31 Dec 1920 Free State of Fiume (Stato Libero di Fiume)
16 Mar 1924 Incorporated into Italy (from 1925 as Carnaro province),
Susak is ceded to Yugoslavia.
11 Sep 1943 - 24 Apr 1945 Occupied by Germany.
Sep 1943 - 1943 Administered by the Italian Social Republic.
24 Apr 1945 Occupied by Yugoslavia; Rijeka and Susak merged.
10 Feb 1947 Incorporated into Yugoslavia, part of Croatia; named Rijeka.
25 Jun 1991 Part of independent Republic of Croatia.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#81  PostPostao/la nikola » 27.1.2010, 15:30

Dana 27.siječnja 1924.godine Italija i Kraljevina SHS Rimskim ugovorima likvidirale Slobodnu Državu Rijeka

Rimski ugovorima potpisanima 27. siječnja 1924. između Italije i Kraljevine SHS, van snage su stavljeni pojedini dijelovi Rapallskog ugovora na temelju kojih je stvorena Slobodna Država Rijeka. Prema ovom ugovoru, Rijeku je anektirala Italija, dok je grad Sušak priopojen Kraljevini SHS. Dogovorena je i zajednička lučka uprava za ova 2 grada.

Nakon 1. svjetskog rata i raspada Austrougarske, pitanje statusa grada Rijeke postaje veliki međunarodni problem ili riječko pitanje. U jeku spora između Kraljevine SHS i Kraljevine Italije, međunarodne sile zagovaraju uspostavu nezavisne tampon države. Američki predsjednik Woodrow Wilson postaje arbitar u jugoslavensko-talijanskom sporu oko grada. Predlaže da se grad Rijeka uredi kao samostalna država i potencijalno sjedište Lige naroda.

U samom gradu dolazi do bezvlađa pa grad u vrlo kratkom vremenu prelazi iz ruke u ruku Južnoslavenskog nacionalnog komiteta i talijanskog nacionalnog vijeća da bi se na kraju anglo-francuske trupe iskrcale s ratnog broda i zaposjele grad. Takvu konfuznu situaciju koristi talijanski pjesnik Gabriele D’Annunzio koji sa svojim anarho-fašističkim pokretom 1919. godine zaposjeda grad i proglašava talijansku regenciju Kvarnera.

12. studenog 1920., Kraljevina Italija i Kraljevina SHS potpisuju Rapallski ugovor kojim obje strane priznaju ‘potpunu slobodu nezavisnost Države Rijeka i obavezuju se da će to vječno poštivati’. Tim aktom stvorena je Slobodna Država Rijeka koja će de facto postojati jednu, a de iure četiri godine. Novostvorenu državu odmah priznaju sve svjetske sile uključujući SAD, Francusku i Veliku Britaniju. D’Annunzio ne priznaje sporazum te je akcijom talijanska regularna vojska istjeran iz grada (’Krvavi Božić’ 24 – 30.prosinca).

Nakon izbora na kojima kojima koaliciju talijanskih aneksionista uvjerljivo pobjeđuje riječka Autonomna stranka, predsjednikom Riječke države postaje autonomist Riccardo Zanella. Međutim, godinu dana kasnije fašisti izvode puč, a legalna Vlada bježi u Kraljevicu.

Rimske ugovore kojima je ukinuta Riječka država nisu priznale međunarodne institucije poput Lige naroda, a nisu je priznale ni sile koje poput Amerike, Velike Britanije i Francuske koje nikad nisu povukle međunarodno priznanje Slobodne Države Rijeke. Pod upravom talijanske države Rijeka ostaje sve do 1943. godine kada su je nakon talijanske okupacije okupirale njemačke snage.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#82  PostPostao/la Adamić » 27.1.2010, 15:36

Danas je bilo na tv kalendaru zanimljiva reportaža o Rijeci 1920 o Rapalskom ugovoru itd.., pokušat cu nabaviti taj video.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#83  PostPostao/la nikola » 27.1.2010, 15:53

Gledao sam oko 14,30 na 1.programu i pretražio sve internet stranice HRT-a, ali TV kalendar nisam mogao pronaći, kako bi ga prenio nama.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#84  PostPostao/la Adamić » 27.1.2010, 17:08

nikola napisao:Gledao sam oko 14,30 na 1.programu i pretražio sve internet stranice HRT-a, ali TV kalendar nisam mogao pronaći, kako bi ga prenio nama.

Neki čovjek na youtube kanalu stalno snima Tv kalendar pa cu ga pitati jeli snimio današnju emisiju.

Stavio je vec, lik je car ... :bravoveliki:

Evo Nikola ovdje

http://www.youtube.com/user/vorpatril38

ps .ja cu izrezati video gdje se Rijeka samo spominje pa ga stavim na forum !
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#85  PostPostao/la nikola » 27.1.2010, 17:23

Adamiću!! :majstore:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#86  PostPostao/la Adamić » 27.1.2010, 19:08

Evo gotov je, uzeo sam tvoj opis i zaljepio ga na filmić.

Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#87  PostPostao/la nikola » 4.2.2010, 14:32

01.06.1628.godine umro je kanonik Ivan Kučić u dobi od 150 godina.
I za današnje prilike rijetki su koji dožive 100.
A još i podatak da je 21.12.1625. godine umro Riječan Slovenskog porijekla u 150 godini.

Gost
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 23

Post broj:#88  PostPostao/la Gost » 5.2.2010, 21:59

Nikola, a i svi ostali Lokalpatrioti!

Kako sam vec i jedno ranije u ovom threadu rekao, stvarno je tesko naci prave datume nekih dogadjaja. razni izvori navode razlicite datume za isti dogadjaj. neki put je razlika samo par dana, ali neki put je razlika i koju godinu.
Naprimjer po podacima koje ja imam, a drukciji su nego u tvom prvom postu na ovoj stranici desavalo se ovako:

1920. 31 Prosinca Rapallskim ugovorom nastaje Riječka država (Stato Libero di Fiume), a Sušak je prepušten Kraljevini SHS; Rijeka je proglašena Talijanskim namjesništvom Kvarnera

1924. 16 Ožujka Rimskim ugovorom Rijeka je pripojena Kraljevini Italiji. U Rijeku dolazi Kralj Vittorio Emanuelle III dočekan od Antonia Grossicha.

molim svih da prodiskutiramo ove datume jer su to jedni od bitnijih datuma u rijeckoj povijest. ne vjerujem da treba diskutirati dogadjaje jer svi znamo sta se je desilo, samo me datumi interesiraju.

I, BTW, Adamicu, ja sam skupio veliku "kolekciju" datuma, sve sta je objavljeno u ovoj temi, plus mnogo drugih datume iz moje "baza podataka HA, HA :smijeh: ".
toga materijala ima oko 25 stranica pisanih u Wordu. Muslis li da ce to sve stati na jednu stranicu kao jedan post, iji bi to trebao razbiti na vise postova? mislio sam uz neke datime objaviti i slike, isto kako sam napravio u mom prvom postu u ovoj temi. To bi sve jos vise izduzilo. sta ti mislis, sta bi bilo dobro napraviti?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#89  PostPostao/la Adamić » 5.2.2010, 22:27

seas napisao:Nikola, a i svi ostali Lokalpatrioti!

1920. 31 Prosinca Rapallskim ugovorom nastaje Riječka država (Stato Libero di Fiume), a Sušak je prepušten Kraljevini SHS; Rijeka je proglašena Talijanskim namjesništvom Kvarnera

1924. 16 Ožujka Rimskim ugovorom Rijeka je pripojena Kraljevini Italiji. U Rijeku dolazi Kralj Vittorio Emanuelle III dočekan od Antonia Grossicha.

Ovako ovaj datum prvi ti je točan i imaš pravo. Post od Nikole koji je kopiran sa portala "Rijeka danas" je kriv. Nije 12. studenog 1920. Autor članka se je vjerojatno zabunio.

Po meni ovaj drugi datum je da je Rijeka bila u sastavu Kraljevine Italije od 3. ožujka 1924.do 1947. Pisao sam o tome ovdje.. :arrow: viewtopic.php?f=28&t=267

seas napisao:
I, BTW, Adamicu, ja sam skupio veliku "kolekciju" datuma, sve sta je objavljeno u ovoj temi, plus mnogo drugih datume iz moje "baza podataka HA, HA :smijeh: ".
toga materijala ima oko 25 stranica pisanih u Wordu. Muslis li da ce to sve stati na jednu stranicu kao jedan post, iji bi to trebao razbiti na vise postova? mislio sam uz neke datime objaviti i slike, isto kako sam napravio u mom prvom postu u ovoj temi. To bi sve jos vise izduzilo. sta ti mislis, sta bi bilo dobro napraviti?

I ja vodim svoju kolekciju. :čitati: :lol:

Pa bilo bi odlično ali daje posloženo po godinama ovako čovjek ako bude nesto tražio nece naci ništa jer su godine razbacane. Trebao bi to netko sve složiti .
Ako misliš u jedan post staviti brdo riječi ,neces moci zablokirat ce ti ili neces moci ni kopirati to sto si htio. Jedino rješenje da takav ogroman tekst podijeliš na više postova.
Slika

Gost

Teme: 23

Post broj:#90  PostPostao/la Gost » 6.2.2010, 02:35

Sve je poslozeno po datumima. i nisu samo godine kako je bilo na pocetku ove teme, nego je na mnogo dogadjaja dodan i datum.

U stvari sam i mislio da jedan post foruma nemoze prihvatiti toliki tekst, ali nisam bio siguran. Ja imam svoje web stranice, ali to je normalna web stranica i ja nemam nikakvih ogranicenja sto se tice duzine. Zato sam htio pitati tebe, a mozda bi i admin znao. U principu bi bilo bolje da je sve u jednom postu, ali nije problem niti ako ga razbijem na vise postova. moze naprimjer po godina, recimo: 1700 - 1800, 1800 - 1900, 1900 - 2000, 2000 itd, ili tako nesto

Adamic
Po meni ovaj drugi datum je da je Rijeka bila u sastavu Kraljevine Italije od 3. ožujka 1924.do 1947. Pisao sam o tome ovdje.. viewtopic.php?f=28&t=267

Evo to je to sa datumima. Ono sta ja znam da je Rimski ugovor potpisan 16 Ožujka, a to bi automatski znacilo da je od toga dana Rijeka bila u sastavu Kraljevine Italije. Stvarno je to kazin. Sada sam gledao u knjigu Igora Zica "Kratka povijest Rijeke" i tamo pise isti datum koji sam i ja naveo. A stvar je u tome da sam i ja vidio razne verzije tog datuma, i da ti budem iskren, neznam zasto sam se odlucio bas za 16 Ožujka.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijest