Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Arheološki materijal iz Rijeke

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Teme: 2

Arheološki materijal iz Rijeke

Post broj:#1  PostPostao/la Petar Lončarić » 17.7.2013, 14:11

Dobar dan sugrađani,

zanima me da li itko na ovom forumu ima sigurne podatke o tome gdje je nestala arheološka građa naše Tarsatike u trenutku talijanske kapitulacije (1943). Mišljenja sam da bi bilo jako korisno za naš grad kako bi se ta građa trebala opet proučiti jer se naše spoznaje oslanjaju na članke i fotografije iz prve polovice 20. stoljeća. Ako od Italije ne možemo dobiti nazad taj materijal, nadam se da ga barem možemo dobiti u u uvid i napraviti objavu. Zahvaljujem se na bilo kakvoj informaciji.

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Re: Arheološki materijal iz Rijeke

Post broj:#2  PostPostao/la Petar Lončarić » 19.7.2013, 15:12

Ovo je pravi krimić. Slično ovome

http://www.jutarnji.hr/treba-li-blago-i ... -/1084037/

a nitko ništa ne zna...

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 98

Post broj:#3  PostPostao/la Vežičanka » 19.7.2013, 17:11

Pročitala sam link o arheološkoj građi iz Zadra.
Da mi je znati na kojoj su osnovi ti predmeti ostali u Italiji umjesto da se vrate u Zadar?

Najvjerojatnije po onoj - tko jači, taj tlači. : mafija

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#4  PostPostao/la Petar Lončarić » 21.7.2013, 12:42

Kad si birokrat ili pravnik dovoljne su ti riječi da nešto opravdaš. Tako da materijal iz Zdra nije UKRADEN nego je PREMJEŠTEN na sigurno. Ne možeš tražiti očito povratak nečega što je do tada pravno gledano bila ista država. Valjda je to dovoljna logička formulacija s kojom ćeš se braniti do vijeka. Tužno je da je Hrvatska potpisala ugovor o suradnji u Kulturi (s posebnim naglaskom na arheologiju) .

http://www.altalex.com/index.php?idnot=19405 (pročišćeni tekst)

E sad, jednog dana zovem njihovo Ministarstvo vanjskih poslova u vezi nekakve suradnje u iskopvanjaima, a oni meni da ne znaju za nikakv ugovor koji je potpisan te da do tada za njih vrijedi onaj popisani sa Jugoslavijom iz 1960. I onda sam im JA morao naći na netu ono što su potpisali ONI. Birokrati su uvijek ista pašta bilo koje nacionalnosi. Samo gledaju kako da dobiju paru bez da mrdnu prst. I onda ti objašnjavaju da im je posao nije lagan :D

Uglavnom, glede materijala iz Rijeke. Treba se naći popis u Konzervatorskom u Rijeci iako se ne zna gdje se on točno nalazi. Tako da osoba koja to ide tražiti može izgubiti nekoliko mjeseci života tražeći po spisima.

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#5  PostPostao/la kobler » 22.7.2013, 10:56

Ajmo malo stat na loptu:
Formulacija koji ti diže živac je takva, budući da se odvoženje materijala ne može kvalificirati kao krađa. Pa čak ni 1944., ako je Zadar bio dio RSI.
To međutim, nema nikakve veze s onim što se kasnije događalo. Ovo kasnije je obično nacionalističko izvrdavanje, jer prema principu provenijencije, sav materijal treba biti vraćen na mjesto nastanka ili nalaza, odnosno prvotnom zakonitom vlasniku.
No, ovo izvrdavanje puno je šire i zahvaća puno više sudionika i relacija - od Akropole i British Museuma, Egipta i raznih posjednika staroegipatskog materijala nadalje. Pitanje je prvenstveno političko, a tiče se i samih temelja privatnog vlasništva, odnosno definicije legalnog vlasništva nad nečim što očito potječe iz drugih krajeva.

Ova naša situacija također je prvenstveno u rukama političara, nastala je i bit će razriješena tek pojavom političke dobre volje da ju se razriješi.

Lav1
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#6  PostPostao/la Lav1 » 22.7.2013, 14:43

Petar Lončarić napisao:Ovo je pravi krimić. Slično ovome

http://www.jutarnji.hr/treba-li-blago-i ... -/1084037/

a nitko ništa ne zna...

Da možda kad tim ljudima vrate kuce, posjede, drage, (i ..živote) onda će ova trenutna zadarska inteligencija imat neko pravo da prica o povratku par umjetnina.

Kakvo je to licemijerije i manjak humanog suosiječaja prema drugima.. njih briga za ljude, štoviše, brišu ih gdje god stignu, al umjetnine.. e to može, to nam se sviđa.

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#7  PostPostao/la Petar Lončarić » 22.7.2013, 15:56

kobler napisao:Ajmo malo stat na loptu:
Formulacija koji ti diže živac je takva, budući da se odvoženje materijala ne može kvalificirati kao krađa. Pa čak ni 1944., ako je Zadar bio dio RSI.
To međutim, nema nikakve veze s onim što se kasnije događalo. Ovo kasnije je obično nacionalističko izvrdavanje, jer prema principu provenijencije, sav materijal treba biti vraćen na mjesto nastanka ili nalaza, odnosno prvotnom zakonitom vlasniku.
No, ovo izvrdavanje puno je šire i zahvaća puno više sudionika i relacija - od Akropole i British Museuma, Egipta i raznih posjednika staroegipatskog materijala nadalje. Pitanje je prvenstveno političko, a tiče se i samih temelja privatnog vlasništva, odnosno definicije legalnog vlasništva nad nečim što očito potječe iz drugih krajeva.

Ova naša situacija također je prvenstveno u rukama političara, nastala je i bit će razriješena tek pojavom političke dobre volje da ju se razriješi.

Iskreno, ako dobijemo uvid u materijal, ako ga pručimo i objavimo, što se mene tiče neka im i ostane. Ovo je era informacije.

A glede povratka imovine esulima. Mojoj se obitelji ništa nije dogodilo jer je ostala. Za povrat imovine, ako se ne varam, Jugoslavija i Italija su potpisali Osimski sporazum. Tako da oni koji imaju volje neka se grupiraju i poput udruge Franak neka se domognu pravde. Ili ostaje i dalje kukat iz Trsta o srbokomunjarama i sličnim fanfarama ala Thompson. Svi znamo da se to nabijanje grižnje savjesti nezadovoljstva lijepo naplaćuje i da postoje fondovi hvala kojim se čitavi klanovi hrane. To je etnobiznis i sigurno kod mene nema razumjevanja za takve pošto se ja za svoj kruh želim pobrinuti radom, a ne kukanjem. Da netko nebi mislio da nemam problema sa divnim pravosuđem ove divne kifle: mojem pokojnom nonotu nije priznata penzija radi mjesec dana što je pord prijetnjom Njemaca morao biti u Battaglione volontari Fiume i onda u Rusiji. 30 godina čekamo da se razriješi pitanje koje su zakuhtali Juga (pa Hrvatska poslije) i Italija. Ionako se čeka da nam nona umre pa da nam ne moraju dati ništa. Ali sad da ću oko toga raditi stvar nacionalnosti...., boli me patak koje su nacionalnosti birokrati kad su mi svi jednako nehumani.

Ono što me zanima su informacije o našemu Gradu jer volim Grad i volim arheologiju. A materijal iz Tarsatike ima smisla samo nama jer je nastao u ovom kontekstu i ne možemo očekivati od nikoga doli nas da ga valoriziramo.

Treba igrati na sporazum u suradnji parafiran prošle godine između Italije i Hrvatske.

http://www.altalex.com/index.php?idnot=19405 Kad tad će se situacija razriješiti ako se naiđe na ljude koji neće usporavati iz kojekakvih principa.

Hvala.

Lav1
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#8  PostPostao/la Lav1 » 22.7.2013, 19:43

Petar Lončarić napisao:A glede povratka imovine esulima. Mojoj se obitelji ništa nije dogodilo jer je ostala. Za povrat imovine, ako se ne varam, Jugoslavija i Italija su potpisali Osimski sporazum.

a ljudi dobili nesto kao 2000 kuna isplaceni kroz cijelo desetljece tamo oko 60ih. Bome, velike pare za izgubljenje kuce, imovine, 99% poduzeca.

Petar Lončarić napisao:Tako da oni koji imaju volje neka se grupiraju i poput udruge Franak neka se domognu pravde. Ili ostaje i dalje kukat iz Trsta o srbokomunjarama i sličnim fanfarama ala Thompson. Svi znamo da se to nabijanje grižnje savjesti nezadovoljstva lijepo naplaćuje i da postoje fondovi hvala kojim se čitavi klanovi hrane. To je etnobiznis i sigurno kod mene nema razumjevanja za takve pošto se ja za svoj kruh želim pobrinuti radom, a ne kukanjem.

Nije istina, udruge tamo rade 90% donacijama clanova i narocito zahvaljujuci dobroj volji nekoliko pojedinaca. Vidi se da uopce nisi upucen u ovu temu, dalje od rekla-kazala informacije.

Da netko nebi mislio da nemam problema sa divnim pravosuđem ove divne kifle: mojem pokojnom nonotu nije priznata penzija radi mjesec dana što je pord prijetnjom Njemaca morao biti u Battaglione volontari Fiume i onda u Rusiji. 30 godina čekamo da se razriješi pitanje koje su zakuhtali Juga (pa Hrvatska poslije) i Italija. Ionako se čeka da nam nona umre pa da nam ne moraju dati ništa.

E pa, onda umijesto da branis nepravdu, trebao bi izrazit bar moralnu podrsku drugim ljudima obmanjenima sa strane tih 2 (3) drzava kao tvoj nono ..a ima ih tisuce i tisuce (i dalje zivih).

Treba igrati na sporazum u suradnji parafiran prošle godine između Italije i Hrvatske.

Da al sporazum koji ce vratit ne samo umjetnine, nego i povjesnu pravdu ovom gradu i njegovoj kulturi/povijesti.

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#9  PostPostao/la kobler » 22.7.2013, 21:44

Lav1 napisao:... Da al sporazum koji ce vratit ne samo umjetnine, nego i povjesnu pravdu ovom gradu i njegovoj kulturi/povijesti.

Malo smo zabrazdili, ali ne mogu odoljeti da ne upitam: gdje počinje povijesna pravda, kada?
1945? 1924? 1922? 1918? 1872? ...

Lav1
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#10  PostPostao/la Lav1 » 22.7.2013, 23:39

kobler napisao:
Lav1 napisao:... Da al sporazum koji ce vratit ne samo umjetnine, nego i povjesnu pravdu ovom gradu i njegovoj kulturi/povijesti.

Malo smo zabrazdili, ali ne mogu odoljeti da ne upitam: gdje počinje povijesna pravda, kada?
1945? 1924? 1922? 1918? 1872? ...

Ako se mene pita pred 13,77 miliarde godina, a mozda i ranije... ;)

Salu na stranu (ma da i nije sala). Ako ima zivih ljudi nad kojima je pocinjena nepravda najmanji zalogaji je da im se to prizna. A ti Koblere kao pametan covjek koji pozna grad vijerovatno bolje od mene, znas da se puno toga u nas u glavnom skriva ili se ceka da ljudi crknu radje nego da se priznaju neke krivice nasih predaka.

Ipak, ako mozemo imat u sred grada ogromni spomenik covjeku i partiji/sustavu koji su ubili barem 600 nasih sugradjana i 2700 drugih ljudi tu u okolici, bilo bi fer "reklamirat" u istoj mijeri i one koji su od toga patili, neko zivotom, neko kao izgnanik a neko kao desetljecima drugorazredni gradjanin.

Ne trebas se slozit sa mnom, ali bar mi reci, mislis da je ovo sto sam napisao nekoerentno i nekorektno?

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#11  PostPostao/la Petar Lončarić » 23.7.2013, 11:14

Ono što je nekome smeće drugome je blago, ono što je nekome pravda, dugome je nepravda i takvi smo mi ljudi. Najbitnije je usredotočiti se na budućnost da se uvijek iste stvari ne ponavljaju. Ja sam ovdje pisao samo da saznam ako tko zna nešto o našj arheološkoj građi koja je premještena i to je jedino što me trenutačno zanima. Ako ćemo cijepidlačiti oko pravde treba uvijek spominjati uzrok koji je doveo do reakcije jer tako povijest funckionira. Talijan sam ali shvaćam da je do određenih nepravdi došlo tijekom esoda jer je postojao prije toga 20 godina terorizam (etnički, kulturološki, fizički) talijanske politike nad slavenskim stanovništvom. Da mene netko tlači i ne dopušta da živim i da to traje 20 godina vjerovatno bi i ja bio u nemogućnosti da racionalno sudim već da tražim osvetu. Ljudi smo i podilazimo prije našim slabostima nego vrlinama. Kada ćemo prestati sa viktimizacijom biti će bolje. Nije li Osimskim sporazumom Italija preuzela obavezu da svojim građanima isplati imovinski gubitak?

Lav1
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#12  PostPostao/la Lav1 » 23.7.2013, 23:10

Nemozes gradit buducnost ako skrivas pod tepih proslost, i jos vaznije: ne postoji pravedna buducnost medju dva-tri naroda dok se povijesna pravda (istina, znaci) ne spominje..
...u nasem slucaju bilo bi dovoljno spomenut onoliko koliko se spominje nepravdu/propagandu (kako npr sa onim velikim spomenikom partiji u sred grada, al to je samo jedan primjer).

Ne pricam ja da se treba placat ljudima nesto, jer nisu ove generacije krive za nepravdu koju su pocinili njihovi djedovi i pradjevovi... Al povijesno slavit pravdu umijesto lazi, ili jos gore pravit se da nesto nije postojalo, to da. Inace bi se gradilo buducnost na nepravdi, a ja kao hrvat ne zelim gradit buducnost mog naroda na nepravdi prema drugima.

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#13  PostPostao/la Petar Lončarić » 26.7.2013, 11:14

Lav1 napisao:Nemozes gradit buducnost ako skrivas pod tepih proslost, i jos vaznije: ne postoji pravedna buducnost medju dva-tri naroda dok se povijesna pravda (istina, znaci) ne spominje..
...u nasem slucaju bilo bi dovoljno spomenut onoliko koliko se spominje nepravdu/propagandu (kako npr sa onim velikim spomenikom partiji u sred grada, al to je samo jedan primjer).

Ne pricam ja da se treba placat ljudima nesto, jer nisu ove generacije krive za nepravdu koju su pocinili njihovi djedovi i pradjevovi... Al povijesno slavit pravdu umijesto lazi, ili jos gore pravit se da nesto nije postojalo, to da. Inace bi se gradilo buducnost na nepravdi, a ja kao hrvat ne zelim gradit buducnost mog naroda na nepravdi prema drugima.

Ironično mi je to malo, pogotovo nakon što pročitam Miloševićeve i Tuđmanove transkripte iz Karađorđeva...

Nego, znači nitko ništa ne zna gdje je nestala građa. Po zadnjim saznanjima postoji spis kojeg su riječki konzervatori trebali predati nekakvoj delegaciji SFRJ za povratak materijala ali taj popis nije zgotovljen na vrijeme. Ili je u Državnom arhivu u Rijeci pod nemam pojma kojom signaturom ili je u arhivi K.O Rijeka pod nemam pojma kojom godinom, ni tko ga je sastavio, samo glasine... . Niti akademik Petar Strčić ne zna o tome.

Ako ima kakva dobra duša koja zna više od mene nek mi se javi na inboxu, hvala...

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijest