Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Grb Rijeke - dvoglavi orao

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .

Jeste li za povratak riječkog orla na Gradski toranj ?

Da
66
99%
Ne
1
1%

Ukupno glasova : 67

Lokalpatrioti Rijeka
Administracija
Administracija
R13kA
R13kA

Teme: 65

Re: Grb Rijeke - dvoglavi orao

Post broj:#121  PostPostao/la Lokalpatrioti Rijeka » 29.11.2015, 21:55

Danas je preko društvene meže FB poslan javno upit gradonačelniku, vezano za povratak riječkog dvoglavog orla na gradsku uru. Bez kulturnog poštovanja, "poštovani" i sl. jer nas je slagao a takvi ne zaslužuju poštovanje. Mi smo njegovu izjavu pospremili prije 5 godina i danas smo ga podsjetili. Također, bez obzira na politčki odgovor gradonačelnika , dvoglavi orao neće ići u realizaciju, tako da ne nasjedajte.
vojko dvoglavi orao.jpg
vojko dvoglavi orao.jpg (49.36 KiB) Pogledano 353 puta

https://www.facebook.com/LokalpatriotiR ... 6590873605

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#122  PostPostao/la DoX » 30.11.2015, 00:43

Pazi odgovora: "Iako ne mislim da je taj orao najvažnija stvar na svijetu..."

Nije, Obi, nije. Galeb je puno važniji. Zato ste i povećali davanja za njega. Za ruzinu koja sa Rijekom nema baš nikakve veze. Koja nikoga od investitora ne zanima. Dok je dvoglavi orao povijesni i originalni simbol Rijeke.

I još su djeci iz usta uzeli da bi povećali budžet za Galeba! Sramota od gradonačelnika!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 866

Post broj:#123  PostPostao/la Adamić » 30.11.2015, 01:19

Sad je odobrio za brod Galeb, iznos od 800 000 kn, koji će biti bačen u vjetar.

Dvoglavi orao će se vratiti, kad u gradu Rijeci sazrije "klima" za to. Mislim da kolektivna svijest nije dovoljno jaka da se to i realizira.
Pogledajmo odnos prema riječkoj povijesnoj baštini , lansirna rampa za torpedo nestaje a želj.okretaljka do nje također.

Zato guštajmo u ovoj temi i privucimo što više ljubitelja riječkog da nešto i nauče. Samo tako možemo naprijed.

Ja sam osobno ludi fan našeg riječkog grba i volio bi saznati što više o tome, te sve moguće, vrste tumačenja značenja našeg orla.
Zašto,ne. Čak i one najbolesnije teorije.
Npr. neki znaju reći za našeg riječkog dvoglavog orla da je srpski. Pogotovo kad je naš nogometni klub igrao E.l. u dresovima sa gradskim simbolom. Pogotovo u navijačkom svijetu gdje je inteligencija smanjena,gdje vlada mržnja a i nedavno smo imali rat pa su nacionalističke tenzije ogromne a primitivaca na lopate i s jedne i druge strane . No, malo sam išao čitati o tome. Srpski mediji većina su samo žutilo i to teško. Kao da im je cilj stvarati glupe ljude. Tako veličaju svoj postanak, kao da su najvažniji u Svemiru , pa je teško rasaznati istinu od laži. Povjesničari su ionako u službi nacije i često neobjektivni. Uglavnom ,ima nekih zanimljivih detalja. Negdje sam pročitao da srpski grb , njihovi beli orlovi vuku na bjeloglave supove , u Srbiji ih ima najviše na Balkanu ,čak 300 jedinki. Na prvi tren prva takva informacija. Išao guglati ,hr wikipedija ništa o tome se ne spominje tamo. Spominju kratko samo Crnu goru ali ni slučajno Srbiju jer bi im kosa ispala. I tako. Ostao sam iznenađen da i Srbi imaju bjeloglave supove. Sad treba vidjeti kakav je službeni stav Srbije oko porijekla orla, spominju li i oni beloglave supove ili je to samo nečija izmišljotina.

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#124  PostPostao/la DoX » 30.11.2015, 06:28

E sad ti vidi Adamiću koliko godišnje riječkih dvoglavih orlova proguta Galeb...

Što se tiče dvoglavog orla kao simbola ili grba, imali su ga mnogi kroz povijest, no guglajući tu temu najviše se spominje Bizantsko carstvo, dakle doba Rimljana. Srpski dvoglavi orao je po meni pak samo kopija onog ruskog. A ima i jedan detalj koji riječkog dvoglavog orla čini drugačijim od svih ostalih, naime jedini je čije su obje glave okrenute na istu stranu. Barem po onome šta sam ja uspio pronaći na netu. Osobno nisam čuo tu priču da je dvoglavi orao na riječkom dresu srpski, ali svakakvih bolesnika ima. Čak bi mogao i pretpostaviti tko je plasirao tu trulu priču. Meni je taj dres sa orlom i najljepši riječki dres, a očito nisam jedini jer je u fan shopu konstantna nestašica istih.

Za ovo o bjeloglavim supovima u Srbiji također prvi put čujem, tko zna, možda je i istina. Znam samo za one creske. Ali opet to nema nikakve veze sa riječkim grbom.

Slažem se da u Ri nije baš klima povoljna za našega orla, ali tu se opet vraćamo na onu temu kako je ovdje malo lokalpatriota i općenito ljudi koji vole ovaj naš grad, a u njemu žive.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#125  PostPostao/la Adamić » 30.11.2015, 12:35

Slažem se s navedenim. Čestitam na odabranom avataru. :gore

Da , ne izmišljam to što sam rekao, jer sam i osobno to osjetio i na vlastitoj koži na jugu Hrvatske, kad sam gledao našu Rijeku u E.L. protiv Stuttgarta. Da su to srpski dresovi s gradskim uzorkom, valjda aludirajući da smo srpski grad.Bo. Prvo nisam reagirao , ali nakon koje pive, nisam mogao izdržati, pa su me napali.

E sad od koga Srbi vuku dvoglavog ola. Kroz povijest su ga micali i stavljali. Prema zastavi ispada da je to prema ruskom utjecaju. No Hasburg i Rusko carstvo su imali dvoglavog orla. Mislim da je to razdoblje najbliže nama za razumijeti. Sve ostalo su nagađanja, jer i sami Srbi ne znaju točno porijeklo.

Manje je poznato da je prva zastava Srbije, po Sretenjskom ustavu iz 1835. godine, bila crveno-belo-plava (poput zastave Hrvatske), inspirisana trobojkom francuske revolucije. Ovu zastavu je posebno kritikovala Rusija, zbog istovetnosti sa revolucionarnom francuskom zastavom, te je ubrzo morala biti zamenjena crveno-plavo-belom (obrnutom ruskom zastavom).

Grb Srbije
1888. godine proglašenjem kraljevine promenjen je i srpski državni grb. Stojan Novaković je u grb novovekovne Srbije ubacio dvoglavog orla, pretpostavljajući da je to bio grb Nemanjićke Srbije. Grb je u čl. 2. Ustava od 21/12 1888 opisan ovako: Grb je kraljevine Srbije dvoglavi bijeli orao na crvenom štitu s krunom kraljevskom. Vrh obje glave dvoglavoga bijelog orla stoji kruna kraljevska; ispod svake pandže po jedan krinov cvijet. Na prsima mu je grb kneževine Srbije: bijeli krst na crvenom štitu sa po jednim ognjilom u svakom uglu krsta. Sličan je opis grba u Ustavima od 6/4 1901 i 5/6 1903.
Grb Socijalističke Republike Srbije je službeno važio 62 godine, što ga čini najdugovečnijim grbom Srbije u novijoj istoriji.

1947. godine je usvojen grb Narodne Republike Srbije, iz kojeg su izbačena dinastička obeležja, a ubačena obeležja radnika i seljaka, u duhu socrealizma. Zadržan je štit sa četiri ocila, izbačen dvoglavi orao, a vraćena hrastova grana. Od novih simbola je ubačena pšenica koja predstavlja seljake, zupčanik koji predstavlja radnike, crvena petokraka simbol komunizma, i sunce na izlasku koje znači novo svitanje. U dnu su ispisane godine narodnih ustanaka u Srbiji, 1804. i 1941. Tvorac grba je Đorđe Andrejević Kun. Ovaj grb Srbije je službeno važio 62 godine (uveden ustavom 1947 - ukinut zakonom 2009), što ga čini najdugovečnijim grbom Srbije u novijoj istoriji.

Na referendumu o nacionalnim simbolima 1992. većina građana je bila za grb s četiri ocila, bez dvoglavoga orla. Referendum nije uspeo, pa su monarhijski simboli (orao i kruna) kasnije uvedeni bez referenduma. Skupština Srbije je 2004. mimo ustava naložila da se važeći grb Republike suspenduje, a da se koristi grb Kraljevine iz 1888. godine, što je 2009. godine zakonom potvrđeno.
https://sh.wikipedia.org/wiki/Grb_Srbije

Rekao sam već zastava Srbija bi nam mogla dati odgovor.

Istorijske zastave Srbije
901px-Flag_of_Serbia_(1835).svg.png
901px-Flag_of_Serbia_(1835).svg.png (56.94 KiB) Pogledano 324 puta

Prva Zastava Kneževine Srbije iz 1835. godine.

State_Flag_of_Serbia_(1882-1918).svg.png
State_Flag_of_Serbia_(1882-1918).svg.png (149.05 KiB) Pogledano 324 puta

Zastava Srbije, 1882-1918

Kraljeivna Jugoslavija 1929..png
Kraljeivna Jugoslavija 1929..png (194.94 KiB) Pogledano 323 puta

Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (kasnije Kraljevina Jugoslavija), naziv je za monarhiju koja je obuhvaćala područja Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije, nastala je 1. prosinca 1918. Na grbu možemo vidjeti i grb Hrvatske. 3. listopada 1929. proglašen je Zakon o nazivu i podjeli kraljevine na upravna područja, čiji prvi članak glasi: Službeni naziv države Srba, Hrvata i Slovenaca je Kraljevina Jugoslavija. Izvor Wikipedija.
https://sh.wikipedia.org/wiki/Zastava_Srbije

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#126  PostPostao/la Adamić » 30.11.2015, 13:10

Također , mi smo bili pod Mađarima stoljećima dok je Srbija bila pod Turcima (Osmansko Carstvo).

Pogledajte ovaj spektakularan video kako se karta Europe , mijenjala kroz povijest. : o )

Gledaj na youtube.com

Europa 1000-2005

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#127  PostPostao/la DoX » 30.11.2015, 19:30

Hvala na čestitkama za avatar, malo je blijed, ali nisam uspio pronaći bolji na netu. Nisam htio ovaj "novokomponovani".

Na jug Hrvatske sam i mislio kad sam rekao da pretpostavljam tko je izmislio tu priču o srpskom orlu na riječkom dresu. Ne znam jel Ghetaldus ima poslovnicu u Dalmaciji, ali ako nema, trebao bi. Jer vizualno srpski orao sa ovim riječkim baš i nema nekih dodirnih točaka.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#128  PostPostao/la Adamić » 30.11.2015, 21:05

Vidi što sam upravo pronašao na Njuškalu. Nevjerojatno otkriće za našu povijest. Minijatura dvoglavog orla izrađena u spomen na postavljanje novog orla na gradski toranj 1906. Izgrađena također u ljevaonici Matteo Skull.
Služila je kao original za potrebe uprave i kako bi mogla darovati zaslužene radnike, suradnike i značajne ljude grada Rijeke. Skulpturu je izradio Giovanni Legan.

Netko je kupio predmet za 12 000 kn !!!

grb grada rijeka minijatura (1).jpg
grb grada rijeka minijatura (1).jpg (69.01 KiB) Pogledano 303 puta

grb grada rijeka minijatura (2).jpg
grb grada rijeka minijatura (2).jpg (141.31 KiB) Pogledano 303 puta

STATUA IZ 1906. GODINE KOJA JE OBLIKOVANA U LIKU DVOGLAVOG RIJEČKOG ORLA, NA DRVENOM POSTOLJU. METALNA SKULPTURA ORLA IZLIVENA JE OD LEGURA SREBRA, MESINGA I CINKA, NA DRVENOM POSTOLJU SU APLICIRANE DVIJE METALNE PLOČICE S NATPISIMA. GORNJA JE U OBLIKU LENTE S UPISANIM GESLOM RIJEKE "INDEFICIENTER", DOK JE ISPOD NJE NA KVADRATNOJ PLOČICI UPISANO "RICORDO FIUME XXIV GIUGNO MCMVI". SKULPTURA RIJEČKOG ORLA POSTAVLJENA JE NA GRADSKI TORANJ U LIPNJU 1906. I BILA JE IZRAĐENA U RIJEČKOJ LJEVAONICI "MATTEO SKULL", PREMA SKULPTURI KOJU JE IZRADIO "GIOVANNI LEGAN ". PONUĐENI PREDMET JE MINIJATURA ORIGINALA IZRAĐENA U SPOMEN NA POSTAVLJANJU NOVOG ORLA NA GRADSKI TORANJ 1906.GODINE. STATUA JE IZRAĐENA U LJEVAONICI "MATTEO SKULL" KAO I ORIGINAL ZA POTREBE UPRAVE KAKO BI SE MOGLA DAROVATI ZA USPOMENU SVOJIM ZASLUŽNIM RADNICIMA, SURADNICIMA,ZNAČAJNIM LJUDIMA GRADA RIJEKA. POVIJEST IZRADE STATUE I DETALJE O NJENOJ PROIZVODNJI AUTENTIFICIRALI SU POVIJESNI MUZEJI I POVJESNIČARI GRADA RIJEKE.

http://www.njuskalo.hr/stare-stvari/grb ... s-12404415

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#129  PostPostao/la DoX » 30.11.2015, 23:57

E ovo je fantastičan komad riječke povijesti!

Da li je to jedini ili ih ima još? Ako je jedini onda ne čudi cijena od 12000 kn.

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#130  PostPostao/la kobler » 1.12.2015, 00:30

Riječki grb nastao je 1658.-1659. kao inačica Leopoldovog carskog orla. U to nema ni trunke sumnje ili dvojbe jer postoji grbovnica koja rečeno potvrđuje.
Svaka dalja rasprava o tome na što taj grb nekome "liči" ili ne naprosto je besmisleni gubitak vremena.

Stoga, priča kako riječki grb "liči" na srpski, a ne recimo na albanski, najobičnije je trolanje, politička provokacija zasnovana na gluposti.

Isto važi i za "spoznaju" kako srpski grb, tobože, prikazuje bjeloglavog supa, a ne orla. Ordinarna glupost i svjesno trolanje, jer srpski grb nastaje izravno od bizantskog i puno je stariji od srpsko-ruskih političkih veza.
Autor trolanja pokušava nametnuti asocijaciju: sup = strvinar, pa naravno da Srbi ("četnici") uzimaju za grb pticu "primjerenu sebi" - neće valjda orla!? Jadno!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#131  PostPostao/la Adamić » 1.12.2015, 02:25

Kobler tvoj post me je umirio. Sad sam miran, što se tiče traženja pravog odgovora jer sam polako počeo luditi u raznim teorijama. Hvala ti. :bravo: :bravoveliki: :zastava: :piva

@ Dox - piše da je predmet prodan. Sva sreća prodavatelj ga nije izbrisao , jer da je ne bi sad imali registriran taj podatak. Mogao bi se javit prodavatelju, pa ga pitat ,ima email javim odgovor. ;)

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#132  PostPostao/la DoX » 1.12.2015, 11:21

Adamić napisao:Kobler tvoj post me je umirio. Sad sam miran, što se tiče traženja pravog odgovora jer sam polako počeo luditi u raznim teorijama. Hvala ti. :bravo: :bravoveliki: :zastava: :piva

@ Dox - piše da je predmet prodan. Sva sreća prodavatelj ga nije izbrisao , jer da je ne bi sad imali registriran taj podatak. Mogao bi se javit prodavatelju, pa ga pitat ,ima email javim odgovor. ;)

Ma ne valja se uopće nervirat oko nečega šta je produkt nečije bolesne mašte. Čuvaj živce Adamiću, trebat će ti još u životu, a potrošna su roba.

Odlično za e-mail, baš me zanima odgovor.

Daluka
Šegrt
Šegrt

Teme: 7

Post broj:#133  PostPostao/la Daluka » 1.12.2015, 11:24

Adamić napisao:Vidi što sam upravo pronašao na Njuškalu. Nevjerojatno otkriće za našu povijest. Minijatura dvoglavog orla izrađena u spomen na postavljanje novog orla na gradski toranj 1906. Izgrađena također u ljevaonici Matteo Skull.
Služila je kao original za potrebe uprave i kako bi mogla darovati zaslužene radnike, suradnike i značajne ljude grada Rijeke. Skulpturu je izradio Giovanni Legan.

A da to nije krivotvorina, previše detalja odskače od originala izlivenog 1906!

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#134  PostPostao/la DoX » 1.12.2015, 11:26

Jel imaš kakvu dobru sliku tog originala pa da usporedimo?

Daluka
Šegrt
Šegrt

Teme: 7

Post broj:#135  PostPostao/la Daluka » 1.12.2015, 11:30

DoX napisao:Jel imaš kakvu dobru sliku tog originala pa da usporedimo?

Nije li to na stranici četiri i pet?

citat: STATUA JE IZRAĐENA U LJEVAONICI "MATTEO SKULL" KAO I ORIGINAL ZA POTREBE UPRAVE KAKO BI SE MOGLA DAROVATI ZA USPOMENU SVOJIM ZASLUŽNIM RADNICIMA, SURADNICIMA,ZNAČAJNIM LJUDIMA GRADA RIJEKA. POVIJEST IZRADE STATUE I DETALJE O NJENOJ PROIZVODNJI AUTENTIFICIRALI SU POVIJESNI MUZEJI I POVJESNIČARI GRADA RIJEKE.
Nije li čudno da o tome nema nikakvog zapisa, slike?
Nije li čudno da nema sačuvano više od jednog primjerka, zar su za svako darovanje statue ponovo lijevali istu?
Zadnja izmjena: Daluka; 1.12.2015, 11:55; ukupno mijenjano 1 put/a.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijest