Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

"Krvavi Božić" 1920.24-29.12.

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#1  PostPostao/la nikola » 23.10.2009, 12:57

Ovo je tema koja je isključivo vezana za "Krvavi Božić" 1920.24-29.12 a sve ostalo vezano za razdoblje Dannunzia u Rijeci izdvaja se u temu :
Gabriele d'Annunzio- njegovo doba.

:arrow: viewtopic.php?f=98&t=44&p=73#p73

Krvavi Božić, tzv. Pet riječkih dana (cinque giornate di Fiume), naziv je rata za Rijeku koji je trajao od 24. do 29. prosinca 1920. godine.

Povjesni osvrt:

Sve frustracije neuvjerljive talijanske pobjede u Prvom svjetskom ratu Gabriele D’Annunzio, književnik i pustolov, pokušao je razriješiti jednim suludim pothvatom – zauzećem Rijeke. Rijeka je do propasti Austro-Ugarske bila poznata kao mađarski grad u kojem Hrvati govore talijanski; kao grad koji je imao više stanovnika od Zadra, Šibenika, Splita i Dubrovnika zajedno, te kao vrata Dalmacije. Uz to grad je bio osma europska luka s velikim brodogradilištem; u njemu je bila najveća europska rafinerija; tu je izmišljen torpedo i djelovala je fantastično uspješna istoimena tvrtka; tu je bila i najveća tvornica duhana Srednje Europe. Grad je imao i dvadeset hotela, dok je Opatija s trinaest bila drugi turistički centar cijele Monarhije. Upravo spoj geopolitičkog položaja i izvanrednog bogatstva naveo je D’Annunzija da krene u Marš iz Ronchija i bez borbe zauzme Rijeku, u kojoj su bile međunarodne mirovne snage. U sam grad ušao je 12. rujna u 11.40 u crvenom Fiatu 501, na čelu 186 dobrovoljaca u ukradenim kamionima.
U šest sati poslijepodne održao je govor s balkona Guvernerove palače. Prve riječi bile su mu: „Talijani Rijeke! U bezumnom i kukavičkom svijetu, Rijeka je danas simbol slobode. U bezumnom i kukavičkom svijetu, postoji samo jedna jedina čista činjenica: Rijeka. Postoji samo jedna istina: a to je Rijeka. Postoji samo jedna ljubav: a to je Rijeka. Rijeka je poput blještavog svjetionika što sja usred oceana podlosti.“

dannunziosfiumanskimdra.gif
dannunziosfiumanskimdra.gif (50.23 KiB) Pogledano 1812 puta

D'Annunzio s FIUMANSKIM državnim vrhom

Dolazak Mussolinija
Osmoga listopada 1919. u gradsku luku sletio je lagani hidroavion. U gradu koji je, opijen vlastitom važnošću, često teturao kroz povijest, to je bio novi važan događaj. Iz zrakoplova, koji je posrtao pod naletima juga, na obalu se iskrcao Benito Mussolini. Taj učitelj i novinar, vođa tek rođena fašizma, još je čekao pravu prigodu za preuzimanje vlasti u Italiji. Građani su, znatiželjni i prostodušni, ubrzo ispunili obalu, naguravajući se oko niska, čvrsto građena čovjeka u tamnom odijelu. No Mussolini nije gubio vrijeme, nego se odlučno zaputio Guvernerovoj palači. Tamo je, u bijelom salonu, sat i pol dogovarao s D’Annunziom zauzeće Dalmacije, način preuzimanja vlasti u Italiji i sve ostalo što je bilo važno u tim burnim vremenima.
Dakle, D’Annunzio je bio prvi Duce, onaj koji je postvario fašizam tri godine prije Mussolinijeva Marša na Rim i četrnaest godina prije Hitlerova dolaska demokratskim putem na vlast u Njemačkoj! To je ono što se dogodilo 12. rujna 1919. – i s time nema nikakve šale!
Dana 13. travnja 1920. u lokalnom Službenom listu objavljen je razgovor s D’Annunziom u kojem je on iznio projekt Riječke lige, koja se trebala suprotstaviti „Ligi naroda, toj uroti povlaštenih lopova i kradljivaca“. Lega di Fiume bila je idejni preteča pokreta nesvrstanih, jer je trebala okupiti sve nezadovoljnike tadašnjega svijeta: Indijce, Irce, Egipćane, Riječane, Dalmatince, Hrvate, Crnogorce, Albance, Mađare, Flamance, Turke. Bio je to još jedan pokušaj da se iz Rijeke mijenja povijest svijeta. (Na to se logično nadovezuje prijedlog grofa Carla Sforze, inače D’Annunzijeva ogorčena protivnika, koji je iznio 1944. – naime, da eksteritorijalna Rijeka postane sjedište Ujedinjenih naroda, organizacije koja je trebala zamijeniti neuspješnu Ligu naroda!)
Poslije godinu dana vlasti, 8. rujna 1920, D’Annunzio je proglasio Talijansku upravu Kvarnera (Reggenza Italiana del Carnaro), prvu fašističku državu u povijesti. Ono što se mora naglasiti jest da je ta država prva u svijetu priznala Lenjinovu boljševičku Rusiju te da su oba revolucionara održavala srdačne odnose! Komentar u novinama bio je: „Luđak je luđaku dao baklju i zapalit će svijet!“ Druga država koja je priznala Lenjinovu krvavu tvorevinu pljačke i bezumlja bila je, jasno, Mussolinijeva Italija!
Kad je talijanska država shvatila da joj je D’Annunzio postao odveć veliki politički teret, pokrenula je napad regularnih snaga na grad. U iščekivanju sukoba Pjesnik je zapovjedio rušenje mostova na Rječini 24. prosinca 1920, a potom je uslijedio Krvavi Božić. U borbama je poginulo 27 legionara – od kojih nijedan nije bio Riječanin! Opatijskim paktom od 31. prosinca 1920. formalno završava ta mračna epizoda. Ipak, još 3. siječnja 1921. D’Annunzio je održao posljednji govor u gradu potrošene ljubavi (njegova fraza!), i to s balkona Municipija.

Igor Žic

Evo jedne slike koja je nastala na "krvavi Božić".Naravno da znam gdje je to, dan danas izgleda isto.Samo na zidiću više nema boce vina i čaše.Jooooj, baš bi probao taj crnjak, mora da je bilo fino!
P.S.Adamiću, ne prepisuj! :kava:
Pa kad riješimo, idemo dalje.

krvavboiusponbuonaroti.jpg
krvavboiusponbuonaroti.jpg (46.85 KiB) Pogledano 1811 puta

Slika br.1
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 918

Re: "krvav Božić"

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 23.10.2009, 15:57

Slika prikazuje Trinajstićevu ulicu odnosno to je cesta iznad Guvernerove gdje je Dom policije.

Kako ta lokacija izgleda danas:
Slika

Slika
Lokacija iz zraka.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: "Krvavi Božić"

Post broj:#3  PostPostao/la nikola » 23.10.2009, 16:51

barikade na ulici, pogledajte detalje-kola!Baš fora.Nego... gdje je to?

kurab.jpg
kurab.jpg (53 KiB) Pogledano 1811 puta

Slika 2
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 23.10.2009, 23:57

Pazi ove slike nisu lagane za odgonetnuti. Nekome će se činiti lagano kad bude vidio odgovor.

Ovako moj odgovor je da je to negdje kod HEP-a,ulica 1.maja ali nisam točno siguran da je. :ne znam:

Slika
Bijeli zid sa slike 2 a ovdje smo mi iznad njega .
Slika
pogled prema bijelom zidu

Btw.nakon što se riješi ova slika onda ja postavljam sljedeću sliku ;)
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 24.10.2009, 08:17

Bravo! :bravo:
Original slika je slikana je sa pozicije današnje pizzerije "Victoria". :slikanje:
OK, daj slijedeću, iako mislim da znam koju ćeš staviti. :kava:
P.S.Što samo nas dva sudjelujemo u temi? :ne znam:
P.S.1 Odlično si umetnuo tekst gosp.Žica u svezi ove teme, tako da sada ima i glavu i rep.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 24.10.2009, 11:21

Toooo ,riješena je jos jedna enigma. Slike su više manje sa Škurinja ili blizu pa i tu treba tražiti odgovor. :pušiti:

nikola napisao:P.S.Što samo nas dva sudjelujemo u temi? :ne znam:

Zato sto fotke nisu lagane za riješavanje. Da bi uključili i druge u raspravu moramo i neke lagane stavljati.

Riješenje za sliku 2:

Slika

Slika
Lokacija iz zraka
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 24.10.2009, 11:36

evo jedne fotke za zagrijavanje. Ali necemo riješavati ja i ti... neka netko drugi pogodi.Kad se pogodi idemo dalje.

Ovo je kako bi ja rekao easy level. :)
Obrise ovih zgrada možemo i dan danas vidjeti.Zgrade su na jako prometnom mjestu u gradu.

Slika br. 3
fiumara1920.jpg
fiumara1920.jpg (86.6 KiB) Pogledano 1739 puta
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 24.10.2009, 12:03

Btw imam jedno pitanje cemu služe ove velike antene na krovovima? Vidim ih dosta na starim fotografijama Rijeke.
Slika
Ako je slika iz 1920 tada nije bilo televizije jer tek se 1952 godine razvila javna televizija.
Početak razvoja televizije
1924. razvijena je elektronska cijev (iconoscop) Zworkin koja je zamijenila Nipkowljev disk.
1936. prvo emitiranje televizijskog programa u Berlinu (Olimpijske igre).

a radio antene nisu sigurno jer

Prva radio stanica koja je proradila na podrucju exYU je bila Radio Zagreb. Signal sa AM predajnika jacine 350 W je krenuo 15.5.1926.g. sa zgrade na Markovom trgu 9, gdje je bio montiran i predajnik te studio i studijski uredjaji.

Znači to jedino može biti gromobran :?:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#9  PostPostao/la nikola » 24.10.2009, 14:28

Fotografija prikazuje Fiumaru, potez gdje se nalazi "Konoba Blato" i "Riječka pivnica", preko puta današnje "Strige", a bivše državne granice Ita-Jug.
Zapravo prikazuje kompleks zgrada nakon što su (d`Anunzio i Arditi) srušili most na Rječini i djelovanje eksplozije na zgradama.

Riješenje za sliku 3:

lokacija Fiumara.jpg
lokacija Fiumara.jpg (135.59 KiB) Pogledano 1815 puta

fiumarakarta.jpg
fiumarakarta.jpg (144.5 KiB) Pogledano 1815 puta

Iz zraka

One "antene" naravno nisu antene.Ali nigdje ne možete vidjeti stupove od struje, pa predpostavljam da je to razvod struje koji se koristio u ono doba.Ma nema slike na kojoj krovovi zgrada nisu "okićeni" tim "križaljkama".

Ajde, daj slijedeću sličicu! :zastava: :kava:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 24.10.2009, 14:36

Dobro bravo kolega ... :bravo:

Idemo dalje... sami cemo riješavat..tko želi neka se uključi u raspravu..
Evo da pomognem malo fotka je nastala na Korzu ali gdje :?:

20090920163034.jpg
20090920163034.jpg (97.62 KiB) Pogledano 1739 puta

Ps. idem poslikat neke pozicije pa cu ih večeras staviti. :slikanje:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#11  PostPostao/la nikola » 24.10.2009, 14:56

Ma nije valjda ul.Garibaldi???!!! :ne znam:
A daje mi i na onu ulicu gdje je taxi, kod bivšeg YUR-a.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la Adamić » 24.10.2009, 16:33

Sta kažeš na ovu poziciju ,ispričavam se i mene je zavaralo nije baš na Korzu nego u ulici Matija Gubca. Tek kad sam dosao doma i usporedio slike vidio sam da je to ipak ulica gdje je stajalište od taxija a ne ulica Ante Starčevića (gdje je Jelačićev trg)

Slika
Stablo je još tu, ova 2 zgrada s desne strane najviše odaje informacija jer ima vodoravne pruge na fasadi i ova prva zgrada s desne strane sto ima prugu između katova ista je na oba dvije slike. Naravno robne kuce Korzo nema još u daljini jer ce se tek za 50 godina izgraditi. :pušiti:

Slika
Iz zraka
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#13  PostPostao/la nikola » 24.10.2009, 19:50

Bi` će te zafrkla popločana ulica, i ja sam mislio da je Jelačićev trg.
ajd` dalje.
Evo i moja slika te ulice
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 24.10.2009, 20:58

Još jedna zanimljiva pozicij

krvavboi.jpg
krvavboi.jpg (137.52 KiB) Pogledano 1803 puta

Slika 4

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#15  PostPostao/la Adamić » 25.10.2009, 11:53

Da li je to na zavoju kod Škurinja preko puta onog zidića gdje piše Hrvatska -Njemačka 3:0 ? :kava:

Riješenje za sliku 4:

Slika
Križanje Osječke i Tizianove ulice

Slika
Iz zraka
Slika

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Povijest