Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Izrada pomorske knjižice (D2) i ostalih breveta u Rijeci

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Izrada pomorske knjižice (D2) i ostalih breveta u Rijeci

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 2.7.2011, 22:08

Izrada pomorske knjižice u Rijeci
Kratak vodič

Za one koji žele ići na brod moraju imati riješen D2 (nekoć se je zvao B2) to je brevet kojeg obavezno treba položiti ukoliko želite pomorsku knjižicu ili matrikulu. Nedavno sam sve to prošao, pa da napišem dok mi je sve to svježe u glavi i tako pomognem ne samo Riječanima nego i svima onima koji samo zbog toga dolaze u Rijeku a ima ih dosta.

Pomorska knjižica ili matrikula se u pomorstvu upotrebljava odavnina i služi u svrhu identifikacije pomorca i njegovih vještina, ista može i zamjeniti putovnicu.

pomorska knjizica matrikula.jpg
pomorska knjizica matrikula.jpg (85.83 KiB) Pogledano 26540 puta

Ovako izgleda najnovija pomorska knjižica.

Odmah na početku pripremite 2,800 kuna, toliko trenutno košta taj poseban program temeljne sigurnosti na brodu koji se sastoji od 4 modula :

Osobno preživljavanje
Osnovna prva pomoć
Protupožarna zaštita
osobna sigurnost i društvena odgovornost

Tečaj te sigurnosti obavlja se na Pomorskom fakultetu u Rijeci.
Javite se osobno u Centar za izobrazbu pomoraca (prizemlje) ili nazovite na telefon 051/ 214 - 587 da vas smjeste u slijedeći slobodni termin kad se skupi dovoljno ljudi.
Može ga pohađati i ispit polagati svaka fizička osoba koja je napunila 16 godina.

Ukupan broj sati koje morate odslušati je 55 i traje 6 dana. Nakon toga idete na ispit u Lučku kapetaniju (nalazi se kod Terminala). Samnom u grupi bili su ljudi iz cijele PGŽ ali i iz Slavonije.
Polaznik je dužan prisustovati nastavi najmanje 95 %. U praksi možete dati potpis kad počne predavanje i otići kad želite. Protupožarnu zaštitu imali smo na Škrljevu tamo je vatrogasni poligon, gdje ćete učiti kako pravilno gasiti požare. Više o tome na :
viewtopic.php?f=48&t=1131&p=23394#p23394

Predavanje shvatite ozbiljno nemojte se zezati i glumiti mangupa. Ovo znanje vam je stvarno potrebno na brodu a i na kraju imate ispit pa se nemojte osramotiti i opet bezveze ići polagati i plaćati , smo zato što niste htjeli ponoviti gradivo.

Znači po završetku tečaja idete polagati ispit u Lučku kapetaniju. No prije toga trebate ga prijaviti u njihovom uredu na prizemlju.

Prilikom prijave ispita potrebno je priložiti:

1. presliku osobne iskaznice
2. presliku potvrdnice
3. 70,00 kn taksenih marki (kupite ih na kiosku)
4. dvije vaše fotografije s potpisom na poleđini

Pitanja ćete dobiti na predavanju. Napišite sve odgovore na 60 pitanja. :čitati:

Cijena ovog ispita je 240 kuna, plaća se na dan ispita.

Nakon položenog ispita dobit ćete svjedožbe , slijede opet dodatni troškovi a to su liječnički i tek nakon njega izrada pomorske knjižice.

Ukoliko imate pitanja u vezi pomorske knjižice nazovite Lučku kapetaniju Rijeka na telefon 051/211-422.

Liječnički možete obaviti u jednom danu. Ja sam radio to u ProVita imaju lijepi ured u Riječkom neboderu (Trpimirova 2, na Jadranskom trgu). Gore iznad njih se nalazi i Zorović koji krca ljude na brod. Doduše ne više obično osoblje tipa mornara ili čistać.
Liječnički me je koštao 810 kuna. Izdaje se na trajanje od 2 godine na HR i ENG jeziku. Pregled se sastoji od pregleda: vida , sluha , krvi , EKG , kapacitet pluća , mokraće, psiho i testa osobnosti ze razgovora s lječnikom. Cijena zna varira od ureda do ureda Ali ja sam napravio i test na drogu i alkohol. Zato pazite šta unosite u sebe i nemojte prije liječničkog jesti ,pogotove ne nešto masno jer se to vidi u krvi.

Sad se vračate u Lučku kapetaniju kuću svih pomoraca i tamo vam trebaju :

2 fotografije
60 kuna
preslika D2
preslika osobne
donesite i orginale svih svjedožbi za svaki slučaj

Eto i to je to napokon , sad čekate nekih 10 dana toliko sam ja barem čekao izradu pomorske knjižice, vjerojatno toliko dugo zbog praznika koji su bili.

Znači ukupno vas sve košta nekih 4030 kuna. Pa još ako želite polaganje nekih drugih breveta recimo za tankere onda vas dođe još nekih dodatnih 5 000 kuna, no to je neka druga priča..
Želim vam puno sreće u pronalasku posla , trebat će vam jer je danas teško naći posao zbog jeftinije radne snage. :pozdrav:
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Izrada pomorske knjižice (D2) i ostalih breveta u Rijeci

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 25.5.2012, 17:29

Svjedožba za RO-RO brodove (posada) - mjere sigurnosti na putničkim brodovima D21-22-23,D26

Tečaj za Ro-Ro brodove možete prijaviti na Pomorskom fakultetu u Rijeci.
Program izobrazbe traje 2 dana. Dnevno po 6 i pol sati. Profesori su mi bili dr.sc.Đani Šabalja, dr.sc.Renato Ivče i mr.spec. Sanja Jovanović. Zadnjeg dana tečaja dobiju se svjedožbe.
Cijena je 1940, 00 kn.

Nakon odslušanog tečaja potrebno je prijaviti ispit lučkoj kapetaniji.

Potrebno je donijeti
a) 4 fotografije (možete uzeti staru fotografiju i umnožiti, sken vam je 5 kn - ukupno 20 kn)
b) 140 kn taksene marke (kupljene na kiosku)
c) Preslika (fotokopija) osobne iskaznice
d) Preslika (fotokopija) potvrdnica o pohođanju izobrazbe.

Ispit bude par dana kasnije,da ne mislite da i lučka kapetanija neće sebi uzeti malo novca, ispit će vas doći 219 kn.

UKUPNO : 2319 kn

------------------------------------------------------------

Ako ste ovo sve obavili mogli bi već malo početi tražiti posao jer morate vratiti dugove koji su ovi breveti stvorili. Pa dajmo jedan primjer za domaću brodarsku kompaniju.

Kod zasnivanja radnog odnosa primjerice kod nas u Jadroliniji tražit će vas slijedeće dokumente:

1.) Molba za posao
2.) Životopis
3.) Domovnica i njena preslika
4.) Osobna iskaznica i njena preslika
5.) Svjedožba o školskoj spremi i njena preslika.
6.) Fotografija
7.) Radna knjižica
8.) Važeća pomorska knjižica (liječnički pregled, krvna grupa)
9.) Važeća sanitarna knjižica (samo za opću službu)
10.) Uvjerenje o nekažnjavanju, ne starije od mjesec danas
11.) Sve potrebne svjedožbe po STCW konvenciji D2, RO-RO (D21,22,23,24)
12.) Odjava od zdrastvenog osiguranja
13.) Liječnička potvrda kojom uvidom u zdrastveni karton pacijenta izabrani liječnik opće medicine potvrđuje da pacijent ne boluje od kroničnih, psihičkih te bolesti ovisnosti.

-------------------------------------------------------------------
Ispunite ove uvjete i dostavite u kadrovsku, nikad ne znate kad im može zatrebat radnik. Možemo sad proći malo neke važnije točke. Neke vam možda neće trebati. Idemo odmah na točku 8.

8.) O Pomorskoj knjižici sam pisao u prethodnom postu. Uz nju se spominje liječnički pregled i krvna grupa.
Liječnički pregled možete obaviti u poliklinici ProVita , Riječki neboder,Trpimirova 2. Njihova svjedožba vam traje 2 godine .
Ako želite u njemu naknadno promijeniti naziv radnog mjesta to vam košta 50 kn.
*krvna grupa - u pomorskoj knjižici trebate imate upisanu krvnu grupu i RH faktor od strane ovlaštene osobe. To možete učiniti u transfuziološkoj službi, Camberieva 17. Ja sam to učinio tamo gdje sam radio liječnički pregled uz predočenje knjižice dobrovoljnog darivanja krvi.

9.) Sanitarna
Sanitarna knjižica dobiva se u Nastavnom zavodu za javno zdrastvo PGŽ, Krešimirova 52/A.
Radi se liječnički pregled i pregled stolice : ) . Uzorak stolice čeka se 5 dana.
Cijena 312 kn.

13.) Liječnička potvrda
Kod svojeg doktora otiđite i zatražite potvrdu radi osnivanja radnog odnosa u koju mora pisati da ne bolujete od psihičkih bolesti te bolesti ovisnosti.
Cijena 30 kn.
Slika

gost

Post broj:#3  PostPostao/la gost » 25.5.2012, 17:55

Adamić napisao:Liječnički pregled možete obaviti u poliklinici ProVita , Riječki neboder,Trpimirova 2. Njihova svjedožba vam traje 2 godine .
Ne traje samo njihova. Kad radiš liječnički pregled za matrikulu u RH, to ti je uvijek 2 godine. Ako budeš u firmi za 2 god; radit ćeš liječnički u našoj zgradi na V katu kod dr. Šimundića. Besplatno!!!

Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Post broj:#4  PostPostao/la Fiuman » 25.5.2012, 21:34

Kod ćelavog mladog koji se uvijek zaje....a kod Sesara prije izađeš nego što uđeš... :lol:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 26.3.2013, 15:35

Ajmo Riječani i Riječanke , nemojte da vas preteknu drugi koji dolaze iz svih krajeva Hrvatske a vama je to ispred nosa! Jadrolinija traži 142 radnika.
http://www.jadrolinija.hr/pdfs/POMORCI%202013.pdf

-ČASNIK PLOVIDBENE STRAŽE (III) 15 izvršitelja
-ČLAN PLOVIDBENE STRAŽE ( KORMILAR) 11 izvršitelja
- MORNAR 30 izvršitelja
- VJEŽBENIK PALUBE 3 izvršitelja
- 2.ČASNIK STROJA (I) 2 izvršitelja
-ČASNIK PL. STRAŽE U STROJU (II) 2 izvršitelja
-ČASNIK PL. STRAŽE U STROJU (III) 6 izvršitelja
-ČLAN PL. STRAŽE U STROJU (MOTORISTA) 9 izvršitelja
-ČISTAČ STROJA 5 izvršitelja
- VJEŽBENIK STROJA 3 izvršitelja
- KONOBAR 4 izvršitelja
- KUHAR 5 izvršitelja
- SOBARICA 18 izvršiteljica
- SERVIRKA 2 izvršiteljice
- MLADIĆ SOBE 20 izvršitelja
- MLADIĆ KUHINJE 7 izvršitelja

Zamolbe s dokazima o ispunjavanju traženih uvjeta potrebno je dostaviti u roku do
08.04.2013. godine .

Sretno!
Slika

sljiky
Gost
Gost

Post broj:#6  PostPostao/la sljiky » 10.5.2015, 14:43

Ima li neko odgovore na pitanja za mjere sigurnosti na putničkim brodovima D21-22-23,D26?

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Općenite rasprave