Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Riječki morčić (Moretto Fiumano)

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 918

Re: Morčić

Post broj:#136  PostPostao/la Adamić » 1.4.2015, 16:49

Tnx, fiumanuzg na prilogu ! Hvala. Vidio si i moj izvještaj izgleda stanja morčića, baš kao što i ti kažeš da je tvoj.
Da, ponovimo što imamo napisano na prethodnoj stranici , izgovoreno od zadnjeg morettista koji se nalazio pokraj Kosog tornja.
Ovo što se danas po zlatarnicama nudi kao morčić je najgrublji falsifikat

I tradicionalno ih jer radio, u sipinoj kosti !

Dakle , 2 zlatarne bi trebalo izbjegavati.

Zlatarna Contour Stari grad.
i
Sophiu.

Moram reći da mi je zapela za oko Kajtazi ali ona na Fiumari . U Robnoj kući RI na prvom katu je još jedna njihova zlatarna ali nemoj velik izbor morčića izložen. Ponudila mi je prodavačica neki od 1200 kn s popustom od 20 %. Nije problem dao bi ja i toliko, samo da znam da je kvalitetno.

Ali ovo je grad kriv što je zapustio gradski tradicionalni nakit , jer po tom pitanju nije učinio ama baš ništa. Naprotiv, čak je i oduzeo prostor zadnjem riječkom moretistu. :dole Sramota.

Nigdje ne mogu pronaći podatak da li ona zagrebačka zlatarna Križek proizvodi morčiće po tradiocinalnom načinu. Ako su htjeli oživiti riječki morčić i npr. dubrovački nakit kako treba , onda bi trebao biti.
No web prezentacija im je katastrofa, neki dan sam gledao. niti znaš koja je veličina nit ništa. Ali morčić im je prva liga barem po pažnji uloženo u sam izgled , unutar lijepo upakirane ambalaže se dobije cd. Čista petica.
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 157

Post broj:#137  PostPostao/la Vežičanka » 1.4.2015, 16:52

Adamić napisao: I tradicionalno ih jer radio, u sipinoj kosti !

Sipina kost mu je služila kao kalup za lijevanje.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#138  PostPostao/la Adamić » 12.4.2015, 13:34

Moderan pogled na morčić. 8-) :gore

morčić majica (1).jpg
morčić majica (1).jpg (283.04 KiB) Pogledano 2325 puta

morčić majica (3).jpg
morčić majica (3).jpg (57.94 KiB) Pogledano 2325 puta

Inkognito Design Studio
Slika

Nadel
Gost
Gost

Post broj:#139  PostPostao/la Nadel » 13.4.2015, 09:15

To je mozda Morcic za Helloween a ne za Karneval.

Nadel
Gost
Gost

Post broj:#140  PostPostao/la Nadel » 13.4.2015, 09:35

Bila bi dobar ideja da se i Halloween slavi u Rijeci u stilu "Rijeckog Karnevala", sa velikim balovima... Povuklo bi se turiste u jesenu u HR i u Rijeku.
Ja cu iz Njemacke doci, kada bude.

Ivan10
Gost
Gost

Post broj:#141  PostPostao/la Ivan10 » 13.5.2015, 16:50

Više mi se nekako sviđaju srebrni morčići za na uho nego zlatni. Kako znati da li je original i kvalitetan ? Cijena jednog kompleta srednje veličine srebrnih naušnica morčića dođe oko 250-300 kn. Kao tinejdžer nosio sam naušnice na oba uha po više komada, kasnije sam zbog prirode posla morao maknut naušnice. Sada bih nosio jednog morčića na uhu, i zanima me da li ima kakova regola (pravilo) da odrasli muškarac mora nosit morčića na lijevon ili desnon uhu, ili je svejedno ? I kamo bi mi predložili da gren malo pogledat za srebrne morčiće a da ta zlatarska radnja ima svojevrsnu reputaciju i kvalitetu ? Hvala.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#142  PostPostao/la Adamić » 13.5.2015, 17:12

Danas je svejedno koliko nosiš morčića i gdje na uhu. Dobro ima pravilo da pederi nose naušnicu na desnoj pa zbog toga moraš na lijevoj ako nisi GAJ. :lol:

Ja nosim samo jedan morčić . Srebrni ? Kažeš ? Nisam razmišlljao o toj kombinaciji. U svakom slučaju, puna podrška za stavljanje morčića. :zastava: :gore
Slika

Ivan10
Gost
Gost

Post broj:#143  PostPostao/la Ivan10 » 13.5.2015, 18:14

Adamić napisao:Danas je svejedno koliko nosiš morčića i gdje na uhu. Dobro ima pravilo da pederi nose naušnicu na desnoj pa zbog toga moraš na lijevoj ako nisi GAJ. :lol:

Ja nosim samo jedan morčić . Srebrni ? Kažeš ? Nisam razmišlljao o toj kombinaciji. U svakom slučaju, puna podrška za stavljanje morčića. :zastava: :gore

Zlatarna Frederiko.JPG
Zlatarna Frederiko.JPG (39.83 KiB) Pogledano 2271 puta

evo ovako izgledaju, što mislite ?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#144  PostPostao/la Adamić » 13.5.2015, 18:17

Meni se sviđaju. :gore :zastava:

P.s. ubuduće stavljaj slike u privitke ;)
Slika

Ivan10
Gost
Gost

Post broj:#145  PostPostao/la Ivan10 » 13.5.2015, 18:19

Adamić napisao:Meni se sviđaju. :gore :zastava:

Ma i meni i to jako, neznam zašto ali uvijek sam nekako više preferirao srebrni nakit nego zlatni, iako naravno znam da je zlatni vrijedniji, ali eto.

Prelistao sam par stranica unatrag, i postavlja se pitanje kako da ja recimo znam da je su ovi morčići sa slike original, da su kvalitetni i da nije neki fuš npr ?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#146  PostPostao/la Adamić » 13.5.2015, 18:28

Piše ti na njihovim stranicama.

Za svaki kupljeni proizvod jamčimo kvalitetu, sigurnost i garanciju daljnjeg kontakta s kupcima i nakon izlaska iz trgovine uvažavamo reklamacije i stojimo Vam na raspolaganju u svakom trenutku!

Mislim da su se potrudili oko proizvoda. Loša reklama im se ne isplati. Tko bi želio kupovati kod takvih ? !
Slika

Ivan10
Gost
Gost

Post broj:#147  PostPostao/la Ivan10 » 13.5.2015, 18:31

Adamić napisao:Piše ti na njihovim stranicama.

Za svaki kupljeni proizvod jamčimo kvalitetu, sigurnost i garanciju daljnjeg kontakta s kupcima i nakon izlaska iz trgovine uvažavamo reklamacije i stojimo Vam na raspolaganju u svakom trenutku!

Mislim da su se potrudili oko proizvoda. Loša reklama im se ne isplati. Tko bi želio kupovati kod takvih ? !

Hvala ti. Otići ću osobno i pogledati, tako je najbolje. :zastava:

fiumanuzg
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#148  PostPostao/la fiumanuzg » 15.5.2015, 13:32

Ajde kad pogledaš, ili još bolje, ako ih kupiš javi nam za god dana kako se drže :)

luce
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 2

Post broj:#149  PostPostao/la luce » 15.5.2015, 14:43

Ivan10 napisao:Više mi se nekako sviđaju srebrni morčići za na uho nego zlatni. Kako znati da li je original i kvalitetan ? Cijena jednog kompleta srednje veličine srebrnih naušnica morčića dođe oko 250-300 kn. Kao tinejdžer nosio sam naušnice na oba uha po više komada, kasnije sam zbog prirode posla morao maknut naušnice. Sada bih nosio jednog morčića na uhu, i zanima me da li ima kakova regola (pravilo) da odrasli muškarac mora nosit morčića na lijevon ili desnon uhu, ili je svejedno ? I kamo bi mi predložili da gren malo pogledat za srebrne morčiće a da ta zlatarska radnja ima svojevrsnu reputaciju i kvalitetu ? Hvala.

Ako si mlad i naočit na lijevom, a inače na desnom. : smajl
Zadnja izmjena: luce; 15.5.2015, 16:31; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 157

Post broj:#150  PostPostao/la Vežičanka » 15.5.2015, 16:11

Izgleda da su muškarci nosili morčića nekad na desnom uhu-
Iz knjige "Zlatni trag" (Ivana Šarić-Žic) http://ppmhp.hr/dokumenti/e-books/Zlata ... atalog.pdf

O muškom nakitu nalazimo zanimljiv tekstualni prilog u radu Ive Jardasa o Kastavštini:

"Saki muški, star i mlad, nosil je na desnen uhe raćin morac. Potleje su mladići nosili zlatu zvezdicu. Okol teh raćini špotali su se Merikani, to ki su se vrnuli z Meriki. Ontrat je lišto nestalo teh raćini. Tamo 1900. leta nosil je raćin još lih ki tr ki starac, a ovako neki bogateji nosil je dva morca na jenen uhe. Judi, ki su po svete bili, nosili su uru na kordune prek vrata pak va žepi}e od šutani. Potleje su nosili uru na srebrneh ale zlateh kadinah."

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Općenite rasprave