Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Riječki morčić (Moretto Fiumano)

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
milic
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 6

Re: Morčić

Post broj:#151  PostPostao/la milic » 15.5.2015, 18:12

Bravo Vežica! Gdje ti sve ulaziš... :gore
Na temu morčića odnosno morca kako ga naziva I. Jardas nadovezao bih se sljedećim.
Neki dan sam tek čuo da je moja teta od svoje bake, dakle moje prabake, dobila na poklon dva morčića koje je prabaka kupila početkom XX.st. To me iznenadilo jer znam kakva sirotinja su bili moji u Studeni. Znači to je bilo must have onog doba.
Nadalje, moja mama se sjećala da je u Studeni tridesetih godina bio neki starac (Kranjčićev) koji je još nosio rećin. Ne znam je li bio morčić.
Da se za naušnicu kaže raćin čudio sam se dok sam čitao tu, Jardasovu knjigu. Rećin da, ali raćin - nikad čuo. Ali inače je rječnik kojim je Jardas pisao i meni, kao rođenom i prakticirajućem čakavcu, to bila jezično teška knjiga. I danas se čudim koliko je vokabular promijenjen u samo 50-tak godina, pa i manje.
Daj balu mali!

sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 3

Post broj:#152  PostPostao/la sposaric » 16.5.2015, 13:05

Ovoj zanimljivoj temi prilažem jedan dio moje priče /nedovršeno, u skici/; Črni Moro je možda došao u naše krajeve preko jedne predaje vezane uz Bakar:

Crkva Majke Božje od Porta u Bakru, ili u glagoljaškome zapisu iz 1445. Crikva Deve Marije pod Bakrim, najstarija je u tom gradu, ali vjerojatno je još ranije podignuta. Bakarska župa bila je u ovlasti krbavskoga biskupa Vida Ostoje Marinića koji ju je posvetio 1451. Zbog turskih nasrtaja biskupija je preseljena 1460. u sigurniji Modruš.
Turci su se u pljačkaškim pohodima, osobito nakon teškog poraza jedne slabašno opremljene i potpomognute hrvatske vojske 1493. na Krbavi, zalijetali na sve strane trusne i nezaštićene zemlje te nije čudo što su se pojavili i pred Bakrom, ali sa zlom srećom. U to vrijeme građani su se pred opasnošću sklanjali unutar zidina kneževa dvorca, dok su njihovi domovi, imanja i stoka prepušteni na nemilost ovim pljačkašima. I crkva Blažene Djevice Marije za tih je nasrtaja bila nezaštićena. Turci su se jedne večeri spustili u bakarski zaljev, provalili u crkvu te su, osim nekojih drugih vrijednosti, odnijeli i pozlaćenu srebrnu krunu sa drvena kipa Bogorodice. Zatim su se uputili istim putem prema Krasici.
Po njihovu odlasku Bakrani su žurno otišli u crkvu da utvrde štetu te su otkrili da je ukradena kruna koja je resila drveni Bogorodičin kip. Knez je obećao nagradu onome tko pronađe i donese krunu te su vojnici i dragovoljci odmah krenuli u potjeru za pljačkašima.
Kod Krasice uhvatili su crnoputa razbojnika koji je došao s Turcima. Bio je silno prestrašen, ali ne zato što su ga gonitelji uhvatili. Netko ga je namjeravao sasjeći mačem, ali svima je bilo čudno što maše rukom u jednome pravcu. Poslušali su ga i krenuli onamo. Pronašli su na tome mjestu krunu i nešto predmeta ukradenih iz crkve; Turci su ih pobacali u grmlje i otišli. Čudan zarobljenik gotovo luđački je mucao, vrištao, mahao rukama, pokazivao u nebesa i zatim se je zahvalan klanjao do poda jer su mu poštedjeli život. Bakrani su ga odveli knezu da mu presudi. No, knez je drukčije razmišljao:
– Moro je našao krunu. – reče knez. – Pošteno ju je vratio, zar ne?
– Gospodaru, ne ćeš valjda njemu dati nagradu? – pobune se Bakrani. – Vidiš da je crn kao sotona, on je pljačkaš!
– Crn ili bijel, ipak vam je on pokazao gdje je kruna. – odgovori knez te doda. – Ja mu ne ću dati nagradu, poštedjet ću mu život, ali ostat će ovdje kao uznik.
Bakrani su se zatim pokunjeno razišli svojim kućama. Znali su oni da se ne valja s gospodarom nadglasavati…
Crnac je zatvoren u tamnicu i s vremenom se je privikao na rad kod kneza, služio je pokorno i nije niti pomišljao pobjeći. No, kad bi mu pogled odlutao u brdo prema Krasici, ukočio bi se od straha, zatim bi se nervozan otputio dalje po poslu. Kad je naučio nešto našeg jezika, objasnio je knezu i kapelanu da ih je onoga dana "zaustavila nekakva sila" te nisu mogli niti naprijed niti nazad. Zatim je njihov vođa naredio da sve ukradeno blago ostave, jer da su kršćanske svetinje sotonsko zlo. Nakon što su blago pobacali, sile je nestalo te su mogli otići. No, njega nisu poveli sa sobom uvjereni da im baš on, Crnac, u posljednje vrijeme donosi nesreću…
Kapelan je nevjerojatnu priču zarobljena Crnca pripisao čudesnoj moći blažene Djevice Marije koja će, dakle, zaštiti Bakar od svakojakih zala. Unatoč tome, kruna je obnoć čuvana na skrovitu mjestu u drvenoj kutiji s latinskim natpisom:

Corona B. V. M. argentea deaurata,
quae has portes olim Turcis depraedantibus ablata
ab iisdem non nisi ipsa restituta, recessutn habuere

Što je bilo s crnoputim mladićem, tko bi znao, jer njegova sudbina zapečaćena je u zaboravu. Možda se je brižan ipak vratio u svoju domovinu. Tek je ostao zabilježen u pučkoj pjesmi kao "Črni Moro".
No, niti kruni Blažene Djevice Marije nije bilo suđeno da zauvijek ostane u svome bakarskom svetištu. Prodana je, ali nema zapisa kome, kada i za koliki iznos. Prema jednome zapisu tim novcem crkva je obnovljena 1641. No, 1666, u vrijeme župnika Gašpara Plešića, produljena je, a sljedeće godine proširena prema moru. Podignut je mramorni oltar sa slikom Vele Gospe uznesenja (stari kip Bogorodice, bez krune, smješten je u udubljenje oltara), podignuti su i drveni oltari posvećeni sv. Ivanu Krstitelju, sv. Franji od Paole te oltar razapeta Isusa. Znade se da je u to vrijeme Bakar bio u posjedu obitelji Zrinski. Jedina potvrda o kruni bila je drvena kutija s rečenim natpisom, ali i ona je kasnije nestala.

Prema kratkom zapisu u knjizi "Grad Bakar kroz vjekove" Ive Marochina, Gradski muzej, Bakar, 1978.

Ivan10
Gost
Gost

Post broj:#153  PostPostao/la Ivan10 » 23.5.2015, 01:52

Evo ga moj novi rećin kupljen kod poznatog riječkog zlatara Tončija. Ide naravno na lijevo uho :))

morčić naušnica.jpg
morčić naušnica.jpg (34.68 KiB) Pogledano 4351 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#154  PostPostao/la Adamić » 23.5.2015, 11:53

Odlično a cijena ?

Ja sam trenutno na korak od kupnje novog morčića. Čekam plaću.
Slika

Ivan10
Gost
Gost

Post broj:#155  PostPostao/la Ivan10 » 23.5.2015, 12:17

Adamić napisao:Odlično a cijena ?

Ja sam trenutno na korak od kupnje novog morčića. Čekam plaću.

170 kn komad ili 340 kn za par. Uzel san srebrni kako se i vidi iz slike, inače volim nosit nakit od srebra više nego od zlata, iako je zlato naravno vrijednije.

Vidio sam također iste takve morčiće u bijelom zlatu, prekrasno, ali u ovom trenutku malo van moga budžeta. 1800 kn za par morčića iste veličine kao ovaj moj.

Jednog dana... ;)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#156  PostPostao/la Adamić » 23.5.2015, 14:31

Da,da skupi su morčići postali. Šta će onaj s plaćom od 3000 kn ? Plati režije, plati ovo ne ostane mu ništa. Plaće ostale iste a ostalo sve poraslo.
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#157  PostPostao/la Adamić » 8.9.2015, 10:58

Htio bih samo spomenuti da u 3.maju mnogo ljudi nosi morčić. Od šefova pa do baš svih profila radnika.
Stalni rad s željezom vjerojatno daje snažan poticaj da i sami kao i ja stave morčića ali naravno prije svega izraze pripadnost svojem kraju.
Može se naći i radnike koji nisu odavdje , no svejedno nose morčić, što mi je drago za vidjeti.
Sudeći po tome ulijeva nam svima nadu da se ne trebamo bojati za budućnost morčića. Pretežno ga nose mlada i srednja dob.
Slika

Shpongle
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#158  PostPostao/la Shpongle » 5.10.2015, 11:02

Trenutno je u izradi nova maska Morčića
https://www.facebook.com/52396219108720 ... =3&theater
...pa tko ima facebook može pogledati, a u izradi je i web stranica.

fiumanuzg
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Post broj:#159  PostPostao/la fiumanuzg » 9.10.2015, 08:39

Pa ovako u izradi, nova maska morčića izgleda ok, bit će puno ljepša kad se dovrši vjerujem. A čemu će služit, oće biti negdje izložena ili?

Shpongle
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#160  PostPostao/la Shpongle » 9.10.2015, 09:04

U fazi farbanja je, kroz koji dan bi trebala biti gotova. Biti će izložena kod nekoga doma :) Naime, maske su na prodaju. Evo ispod link jedne od maski...

http://www.njuskalo.hr/suveniri/maska-s ... s-16787434

bibic
Gost
Gost

Post broj:#161  PostPostao/la bibic » 28.5.2016, 19:01

Jedan od prvih uradaka mojih gimnazijalki -
Gledaj na youtube.com

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#162  PostPostao/la Adamić » 28.5.2016, 21:19

Odličan prilog. Neke stvari nisam znao. :gore
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#163  PostPostao/la Adamić » 24.3.2018, 14:20

Od Slovenije do Dubrovnika :gore

Slovenski carinik (ex) nosi morčić. Iz odličnog dokumentarca BLUE AND BLACK JEANS (2016.). Riječ je o zlatnom šoping razdoblju Trsta kad je cijela Jugoslavija išla kupovat u Trst. Film je mozaični niz priča i ispovijesti, s obje strane granice, u kojima se protagonisti prisjećaju tih godina.

peter mahnič carinik slovenija morčić.jpg
peter mahnič carinik slovenija morčić.jpg (96.86 KiB) Pogledano 3963 puta
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#164  PostPostao/la Adamić » 28.5.2018, 22:17

Tajanstveni Morčići :čitati:

U petak 2. prosinca 2016. predstavljena je u dvorani Instituta Santa Maria in Aquiro knjiga Gjon Antonija Tajanstveni Morčići – Moretti Misteriosi. Predstavljanje je vodio gospodin Silvije Tomašević a nazočili su hrvatski veleposlanik prof. dr. sc. Damir Grubiša, hrvatski veleposlanik pri Svetoj Stolici gospodin Neven Pelicarić, gradonačelnik grada Zagreba gospodin Milan Bandić, autor knjige gospodin Gjon Antoni i senator Aldo Di Biagio, koji je publiku pozdravio kraćim uvodnim govorom. Senator Di Biagio je, između ostalog, spomenuo kako predstavljanje knjige Tajanstveni Morčići – Moretti Misteriosi spada u jednu od inicijativa kojima se obilježava 20. obljetnica potpisivanja Ugovora između Republike Hrvatske i Talijanske Republike o pravima manjina, nakon čega je predao riječ gospodinu Tomaševiću. Prof dr. sc. Damir Grubiša dao je koncizan prikaz povijesti riječkog morčića kroz sadržaj dviju Riječkih legendi (Leggende Fiumane) vezanih za nastanak tog nakita, jednog od naprepoznatljivijih simbola Rijeke, Kvarnera i Hrvatskog Primorja. Gospodin Milan Bandić pozdravio je sve nazočne. Knjiga o povijesti riječkog nakita objavljena je zahvaljujući potpori grada Zagreba. Na kraju je riječ preuzeo autor knjige gospodin Gjon Antoni, poznati restaurator i zlatarski majstor za izradu morčića. U rezimeu sadržaja svoje knjige spominje Mariju-Anu Savojsku, suprugu Ferdinanda I., austrougarskog cara i kćer Viktorija Emanuela I. Savojskog , koja je dala ideju za izvedbu nakita-morčića nakon što je isti promatrala na ušima pučanki. U nastavku svog izlaganja autor je objasnio tehniku izrade morčića (odljevak u sipinoj kosti i upotreba emajla). Po završetku predstavljanja prisutni članovi Hrvatsko-talijanske udruge kupili su knjigu i odnesli na potpis autoru. Taj susret ovjekovječen je zajedničkom fotografijom. Napisala: Klara Barčić

Tajanstveni Morčići (1).jpg
Tajanstveni Morčići (1).jpg (65.26 KiB) Pogledano 3903 puta

Tajanstveni Morčići (2).jpg
Tajanstveni Morčići (2).jpg (81.26 KiB) Pogledano 3903 puta

Tajanstveni Morčići (3).jpg
Tajanstveni Morčići (3).jpg (62.69 KiB) Pogledano 3903 puta

Bandić , grad. Zagreba je na slici. Zanimljivo. Nakladnička kuća Agencija Roma d.o.o. za izdavačku djelatnost iz Rijeke, 1. maja 34, obratila se zamolbom za otkup primjeraka knjige Gjona Antonija Tajanstveni Morčići za Knjižnice grada Zagreba. Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport donio je odluku o otkupu 200 primjeraka knjige.
Autor knjige Gjon Antoni draguljar je i umjetnik, jedan od posljednjih stvaratelja nakita „morčić“. Morčić je vrsta hrvatskog autohtonog pučkog nakita, jedan od najprepoznatljivijih simbola Rijeke, Kvarnera i Hrvatskog Primorja. Umjetnost izrade morčića Antoni je naučio od svog oca, a njegov otac je to znanje dobio od Raula Rolandija koji je od 1948. do svoje smrti 1960. godine u Rijeci djelovao kao morettist. Monografija je pisana na hrvatskom i talijanskom jeziku, ima 72 stranice formata 21x25 cm u boji, tvrdi uvez.
Za otkup 200 primjeraka knjige Gjona Antonija Tajanstveni Morčići za Knjižnice grada Zagreba moguće je osigurati 19.800,00 kuna. Sredstva su osigurana u Planu sredstava za financiranje javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2017. godinu, Razdjel 009., Glava 05. Djelatnost kulture, Program 1002., Nezavisna produkcija, Aktivnost A100001, Knjižnična djelatnost, Pozicija 48, Broj ekonomske klasifikacije 3811, Tekuće donacije u novcu, Proračun Grada Zagreba za 2017., Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport.

A zanimljivo je i ovo... :lol:

USKOK ZATRAŽIO BANDIĆEVE PUTNE NALOGE ZA RIM
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#165  PostPostao/la Adamić » 17.6.2018, 12:39

Na našoj Facebook stranici, neka žena je u temi koja nema veze s morčićima , napisala da riječki morčići nisu autohtoni te da Turci nisu nikad bili na Grobniku te da o tome nema nikakvih zapisa. S obzirom da bi ovakvih upita možda bilo u budućnosti , trebalo bi joj odgovoriti i riješiti to pitanje. :čitati:

Prenosim joj komentar . Ima plus za riječku zastavu.

Biserka R. -
Zanimljivo je da je do sada, najveći "simbol" grada (kao svojevrsni suvenir) bio "morčić". Svaka čast spretnim zlatarima koji ga izrađuju decenijama no to nikako nije originalni nakit već obična venecijanska kopija a tzv. "legende" o morčiću su utemeljene na nepotvrđenim povijesnim činjenicama. Pouzdano se zna da Turska vojska nikada nije bila na Grobniku niti se vodila ikakva bitka.Podržavam inicijativu za povijesnom trobojnicom grada.
Slika

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Općenite rasprave