Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Riječki morčić (Moretto Fiumano)

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Re: Morčić

Post broj:#166  PostPostao/la Vežičanka » 17.6.2018, 22:10

Prava "stručnjakinja". Negdje nešto popabirči na brzinu pa mudruje! Što treba gubiti vrijeme na takve, evo joj tu 11 stranica pa neka čita.
Ako se nešto nosi nekoliko stolječa na određenoj lokaciji onda je to autohtono.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#167  PostPostao/la Adamić » 17.6.2018, 22:14

:gore :gore :gore :zastava:
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#168  PostPostao/la Adamić » 22.6.2018, 15:56

Ali dat ćemo odgovor. Mogla je i Wikipediju otvorit ....

Autohtonost Čak su i oni uvrstili morčić na stranicu i to je vrlo pohvalno , jer samo su rijetki ušli na popis.
wikipedija morčić autohton.jpg
wikipedija morčić autohton.jpg (54.62 KiB) Pogledano 4677 puta

Na primjeru pršuta koji može dalmatinski, istarski , krčki , drniški da ne govorimo da može biti talijanski, slovenski, španjolski svi oni imaju zajedničko a to je da nose zaštićenu oznaka zemljopisnog podrijetla.

Što se tiče Venecije. Bio sam tamo i nigdje nisam pronašao da grad ističe svoj nakit Moretto veneziano . Ok, nisam dobro tražio. Jer sad sam pronašao da postoji Gioielleria Eredi Jovon koja proizvodi iste naše morčiće. No ako uguglamo Moretto veneziano jasno postoji razlika između našeg i njihovog.

venecijanski morčić.JPG
venecijanski morčić.JPG (404.56 KiB) Pogledano 4677 puta

Venecijanski morčić , razlika je očita.
https://it.wikipedia.org/wiki/Moretto_veneziano

Gioielleria Eredi Jovon (1).jpg
Gioielleria Eredi Jovon (1).jpg (130.87 KiB) Pogledano 4677 puta

Zlatarna koja prodaje među vencijanskim morčićima i isti onaj naš . Piše da slika ne treba odgovarat onoj u stvarnosti ? Ovo je baš jedini primjer da pod venecijanski spada i naš . I u Zagrebu se radi riječka verzija morčića. Tako da svatko ima zasada pravo radit, koju god verziju želi..
Gioielleria Eredi Jovon (2).jpg
Gioielleria Eredi Jovon (2).jpg (77.61 KiB) Pogledano 4677 puta

https://www.eredijovon.com/it/2605-more ... ziano.html

Pokrenuta je i inicijativa koju želi pokrenuti izdavač i urednik Silvije Tomašević da se započne s radom na kandidaturi morčića za UNESCO-vu listu zaštićene kulturne baštine a sigurno će i ova naša tema pomoći da dokumentacija bude bogata !

Zvončari s područja Kastva na UNESCO-vom je popisu nematerijalne kulturne baštine svijeta . Jedini su u Hrvatskoj ! Zvončari su 2009. godine uvršteni na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
http://www.min-kulture.hr/default.aspx? ... =320926053

Primjer zvončari
ETNOLOGINJA LIDIJA NIKOČEVIĆ

Možemo pitanje postaviti i obrnuto što to znači za svijet?

- Da bi ovaj običaj nešto značio široj zajednici, mora se prije svega pronaći način kako da on komunicira sa svijetom! Za pretpostaviti je da će sada biti više zainteresiranih da posjete krajeve gdje se on održava, da saznaju putem interneta i tiska nešto više o tome, da dobiju odgovore na stručna pitanja i konzumiraju programe koji će ih dovesti u kontakt o ovim običajem. Jedna od UNESCO-ovih ideja jest i ona da se pomoću kulture komunicira na planetarnoj razini i doista treba osmisliti programe koji će to omogućiti. Lokalne zajednice će također, prema svojim prioritetima, odlučivati o načinima i količini tog kontakta.

Članica ste Povjerenstva za nematerijalnu kulturnu baštinu Republike Hrvatske (za područje Istre i Primorja). Koji su daljnji planovi tog Povjerenstva, odnosno na kojoj fenomenologiji s ovog područja trenutno radite?

- I dalje nam valja prepoznavati nematerijalne kulturne pojave i predlagati ih (opskrbljene potrebnom dokumentacijom) za nacionalnu listu kulturnih dobara. Trenutno se radi na umijeću izrade suhozida (uključivši i kažune), jer, ne treba zaboraviti, znanja kako se što radi, također su kategorija nematerijalne kulture.

Međutim, zajednice koje su nositelji kulturnih dobara to i same mogu učiniti koristeći obrasce na internetskim stranicama Ministarstva kulture. Koliko god je važna ta Nacionalna lista, a tako i ona UNESCO-ova, još je važnije da se na lokalnoj razini prepoznaju i vrednuju nematerijalna kulturna dobra koja nešto znače određenoj zajednici i s kojima se ona identificira. Nitko ih drugi, uostalom, ne može bolje njegovati i širiti.
http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=5485

O turskoj vojsci na Grobniku , nešto kasnije...
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#169  PostPostao/la Adamić » 22.6.2018, 16:37

Dobio sam odgovor od te vencijanske zlatarne preko njihove online stranice i kažu , da je morčić sličan našem ali proizveden u Veneciji. Dakle, kao što sam i rekao. Izbjegavali su odgovor da li je to baš njihov venecijanski morčić. Zahvalili su se i bio je tu kraj priče.

Mislim s obzirom da Venencija ima milijune turiste, rade svašta da prežive. Kao što su u 17 st. Svoj morčiç radili u svakakvim verzijama fantazija kako pise pod povijest. Morčić ove zlatarne je na nekom predzadnjem ili zadnjem mjestu među nakitom kojeg prozvode.

Kažu da morčić danas nije popularan kod njih, kao kod nas ovdje.

Mislim da je vrijeme da što prije zaštitimo svoju verziju morčića ! Da nam ne bi netko drugi još preuzeo. Povijest ima,tradiciju ima. :čitati: :zastava:
Slika

fiju-man
Gost
Gost

Post broj:#170  PostPostao/la fiju-man » 10.7.2018, 09:33

Pozdrav svima na forumu. Ja samo novajlija ovdije pa evo da se i ja javim vezano za temu koja me je zainteresirala a to je 'morčić'. Naime moja majka, stara fjumanka je dobila od svoje none (moje pranone) dva morčića koji su tada, negdje 1940. imali preko 75 godina (po riječima moje majke). Ja dana nosim jednog od njih na uhu već više od 35 godina. Drugi, koji sam dao ženi doživio je totalni debakl: otpala mu je kopča ali je u tom svojem debaklu pokazao i jednu zanimljivu stvar koju nisam našao da je itko spominje (ili sam možda ja previdio taj detalj). Naime, morčić na sebi nema emajla niti jedan mikrogram! Sve što nije zlato je keramika a to se vidi namom 'posrnulom' morčiću.
Sada, kad sam vidio izbliza morčića kojeg nosim na uhu, definitivno sam odlučio kupiti nove a ove sačuvati za budućnost (počinju mu otpadati sitni djelovi keramike :( ).

Morčići stari više od 150 godina.JPG
Moji morčići stari +150 godina
Morčići stari više od 150 godina.JPG (75.17 KiB) Pogledano 4420 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#171  PostPostao/la Adamić » 10.7.2018, 11:06

Hvala na javljanju i zanimljivoj objavi. :pozdrav: :zastava: Pretplaćen sam na ovu izvrsnu temu pa dobijem odmah obavijest.

Jučer sam baš tražio najstariju sliku gdje se vidi morčić na nekoj osobi. Naravno iz doba AU me zanima jer bi to bio pravi pogodak. Dosad nism vidio da je netko takvo što objavio. . Zasad neuspješno JER KUT SLIKANJA TREBA BITI JAKO BLIZU ILI INFORMACIJA DA TA OSOBA NOSI MORČIĆ. . Ako tko ima takvu staru fotografiju molio bi da ju objavi. :srce

Tvoji morčići izgledaju još i dobro za onoliko koliko su stari. :shock: :shock: . Budem navečer kad uhvatim vremena stavio svoje kako izgledaju nakon 11 godina.

MOLIO BI SVE KOJE IMAJU STARE MORČIĆE DA IH NAM POKAŽU OVDJE. :zastava:
Slika

Sankt Veit am Flaum
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 3

Post broj:#172  PostPostao/la Sankt Veit am Flaum » 10.7.2018, 19:59

Jedan ali vrijedan. Naslijeđen od none.

Morcic1.jpg
Morcic1.jpg (184.68 KiB) Pogledano 4402 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#173  PostPostao/la Adamić » 10.7.2018, 20:07

Koliko bi morčić mogao imat godina ?
Slika

Sankt Veit am Flaum
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 3

Post broj:#174  PostPostao/la Sankt Veit am Flaum » 10.7.2018, 20:25

1923. g. na krštenju je nona dobila morčića od svoje tete, koja ga je isto dobila na krštenju, a dalje tko zna. To se prenosilo s koljena na koljeno. Ugrubo, stariji je od 150 godina.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#175  PostPostao/la Adamić » 10.7.2018, 22:52

A gdje su nonići ? ? Šta oni ne poklanjaju ništa. :lol:

Usporedba vašeg od 150 godina i mojeg od 11 godina.
morčić 11 god.jpg
morčić 11 god.jpg (136.95 KiB) Pogledano 4384 puta

11 godina star morčić, već je dao svoj. Nošen 24 h svaki dan , nikad skidan. Sad ide u penziju. Više se ne može nositi jer grebe i izgubio je boje i strukturu.

grabusic morcic.jpg
grabusic morcic.jpg (144.89 KiB) Pogledano 4384 puta

Moj novi morčić. Kupljen kod Grabušića. Oko 400 kn komad. Razlika je u tome, da nema crne točke u turbanu.
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#176  PostPostao/la Adamić » 26.8.2018, 22:06

Vezano za pitanje od gospođe da Turci nisu bili nikad ovdje u našim krajevima. Ne znam koju da literaturu pogledam, osim knjge "Morčić" Theod de C. iz 2004. godin. str.34.35

U isto doba Turci su bili prisutni u zaleđu Rijeke i dalje do Doče. Godine 1468. kretali su se putem do Senja, Vinodola, Grobnika i klane prema Trstu. Taj se put zove "strada Turcorum". Hrvati su od Turaka pretrpreli poraze na Krbavskom polju 1493. godine, a Mađari na mohačkom polju 1526.godine. Time su Turcima putovi za daljnje napade bili otvoreni.
Stoga Mađari, kao i Hrvatski sabor, 1527. godine biraju Ferdinanda Habsburškog za svog kralja. godine 1595. Turci su poharali i spalili grad Grobnik a 1601. godine bili su poraženi na Grobničkom polju.
Slika

Kantrida76
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 42

Post broj:#177  PostPostao/la Kantrida76 » 30.8.2018, 18:38

008.jpg
008.jpg (76.62 KiB) Pogledano 3569 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#178  PostPostao/la Adamić » 2.9.2018, 01:02

Napokon našao !!!

Ovo još nitko nikad nije tražio niti našao. Mogao bi knjigu napisat o morčiću bez problema, koliko se trudim i istražujem a i volim to. : smile01

Dakle stare slike osoba koje su nosile morčić.

Curica s kraja 19 st. :bravo: :zastava:

Slika
Sofija Urpani, Fotograf: Giuseppe Luzzatto
Slika
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#179  PostPostao/la Adamić » 2.9.2018, 01:03

Edvige Martinic r Kopajtic, Fotograf; Giuseppe Luzzato

Slika

Slika

Iz našeg fotografskog albuma Obiteljski album Dr Fran Pilepica napravljen izmedju 1860 - 1890 .To je koliko sam uspio naći osoba koje nose morčić i gdje se vidi sa sigurnošću. Možda netko vidi bolje.
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#180  PostPostao/la Adamić » 10.9.2018, 14:57

Morčić simbol Rijeke.jpg
Morčić simbol Rijeke.jpg (318.1 KiB) Pogledano 3513 puta
Slika