Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Uništeno riječko gospodarstvo!

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
Rivera
Šta da ?
Šta da ?

Teme: 1

Re: Uništeno riječko gospodarstvo!

Post broj:#301  PostPostao/la Rivera » 6.1.2019, 00:28

Što se tiče 3. maja, imam potrebu komentirati, odnosno podijeliti s vama svoje razmišljanje.
Rekla bih da propast 3. maja Rijeku na neki način dovodi u krizu indentiteta, odnosno s gašenjem ovog zadnjeg velikog riječkog, višestoljetnog, gospodarskog giganta, Rijeka iz svoje definicije gubi pridjev "industrijski". Neminovno smo suočeni sa situacijom redefinicije grada i njegova identiteta koji, nažalost, više nije niti lučki niti industrijski. Smatram da Rijeka prolazi kroz dugo mračno razdoblje i duboku krizu na svim nivoima od gospodarskog, demografskog, socijalnog i drugog. I nije prvi put u zadnjih 200-ak godina. Čini mi se kao da je gradu iščupana duša, njegov "prirodni" karakter.
Što vi mislite?

Mah, možda sam samo sentimentalna.

A turizam? Drago mi je da u našoj zemlji ide barem turizam, ali gospodarstvo ne bi smjelo počivati na toj vrlo nesigurnoj gospodarskoj grani. Ne želimo svi raditi u turizmu i ne želimo da nam se gradovi pretvore u Dubrovnik ili Split gdje se ne da živjeti tijekom ljeta.

Ne znam koliko se u Rijeci turizam može ukorijeniti, imamo brdo sadržaja za ponuditi, ali nemamo formu (sređenu infrastrukturu i sl.). Dok sam bila dijete, kada bih vidjela turiste u gradu, pomislila bih: "Šta su ovi zalutali?" :D Mislim, razumijem da na ovom svijetu vječna samo mijena jest, dakle i mi u Rijeci trebamo naći našu slamku "spasa", tj. trebamo se prilagoditi vremenu, naći nove djelatnosti u kojima ćemo biti uspješni i od kojih ćemo zarađivati.

Rivera
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#302  PostPostao/la Rivera » 6.1.2019, 00:31

Vežičanka napisao:
Vlast želi da se u ovoj zemlji živi samo od turizma. Isključivo od turizma žive samo najsiromašnije zemlje.
Vidimo gdje je to dovelo npr. Grčku.

Hrvatska je užasno prazna (od ljudi i događaja) i tužna izvan sezone, posebno u malim mjestima.
Smeta mi kod turizma što većinom traži nisko obrazovane i slabo plaćene radnike da bi bili sluge onima koji imaju novac dok nam se ljeti zemlja pretvara u Disneyland. Što je s nama ostalima koje ne zanima turizam?

Rivera
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#303  PostPostao/la Rivera » 6.1.2019, 00:51

Bilo bi dobro da Konzervatorski zastiti barem veliku Krupovu dizalicu s velikim natpisom "3. maj".

Gledajući s visoka, s ceste, čini mi se da unutar brodogradilista ima arhitektonski zanimljivih gradevina, ponajprije mislim na ciglenu zgradu povezanih krovova poput jednostranicnih trokuta. Ta bi zgrada mogla datirati u najranije vrijeme brodogradilišta.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#304  PostPostao/la Adamić » 6.1.2019, 14:35

Slažem se. Gašenje 3.maja opet nije previše dinulo Riječane niti stanovnike Rijeke. Službeno Rijeka je sad bez industrije. Osjetit će se to i na BDP i srazat će nas dobro . Odgovor zašto je to tako. Možemo naći i u samom prosvjedu od 1300 radnika na provjed došlo ih je samo 600. Ok, možda to nije neki odgovor. Ali ako oni ne drže do sebe, drugi će još manje. Radnici su imali važnije stvari raditi doma od borbe za svoju firmu i tradiciju našeg kraja.

Definitivni odgovor propasti riječke industrije i pasivno promatranje radnika krij se u dokumentarcu o propasti Rikarda Benčića. Preporučam za pogledati. Može i od 23 minute. ;)

Gledaj na youtube.com

Croatia-Mustapić&Lukanović-Rikard Benčić-For example-documentary film Platforma 9,81 Split 2008
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Post broj:#305  PostPostao/la Vežičanka » 8.1.2019, 10:19

http://novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo ... jedne-kune

Zemljište bivšeg TIBA, tko god je bio ili prošao u blizini zna da je prelijepo s krasnim pogledom na cijeli Kvarner.

Ovo što se događa s cijenom zemljišta u svakom slučaju nije realno i posve sam sigurna da je za nekoga namješteno!
(imam i neke sumnje za koga)
Živi bili pa vidjeli!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#306  PostPostao/la Adamić » 17.2.2019, 21:55

Samo Hrvatskoj nije valjalo ! ;)

cigaretni papiric rola TVORNICA PAPIRA RIJEKA (1).jpg
cigaretni papiric rola TVORNICA PAPIRA RIJEKA (1).jpg (79.98 KiB) Pogledano 4098 puta

Prozivodili su za naše i strano tržište.
cigaretni papiric rola TVORNICA PAPIRA RIJEKA (2).jpg
cigaretni papiric rola TVORNICA PAPIRA RIJEKA (2).jpg (87.61 KiB) Pogledano 4098 puta

Sad uvozimo i ništa više nema oznaku "made in Rijeka" . Sve su uništili. :pozdrav:
Slika

Liburnian
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#307  PostPostao/la Liburnian » 18.2.2019, 12:03

Negdje sam pročitao da im je glavno tržište bio SSSR i Bliski istok. Navodno je papir bio posebno cijenjen u tim zemljama. Imao sam prilike motati škiju s riječkim papirom. Mana mu je bila što nije imao ljepilo na rubu pa ga je trebalo muški polizati da se zalijepi. :pušiti:

Ana
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#308  PostPostao/la Ana » 19.2.2019, 13:43

Krivo. Prema monografiji izdanoj u prilici 150-godišnjice postojanja, tvornica papira je izvozila svuda po svijetu osim sjeverne Amerike, Francuske i Pirinejskog poluotoka.

giovanni
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Post broj:#309  PostPostao/la giovanni » 19.2.2019, 16:06

Na internetu se može naći slijedeći podatak:

Modernizacijom tvornice 1962. godine tvornički kapaciteti su se naglo povećali na 8.000 tona godišnje. U okviru tvornice 1972. g. proradila je jedina jugoslavenska tvornica parafinskih šibica, koje su se proizvodile u količini od 55 milijuna kutija godišnje. Uspon tvornice se i dalje nastavljao pa 1991. tvornica drži drugo mjesto u Europi po količini proizvedenog cigaretnog papira, a u svijetu je držala čak 5% ukupne količine proizvedenog papira. O važnosti tvornice govori činjenica da je tada zapošljavala 1150 radnika, a 80% proizvodnje je bilo namijenjeno izvozu.

Na primjer na https://hr.wikipedia.org/wiki/Tvornica_papira_Rijeka

robertino
Šta da ?
Šta da ?

Teme: 7

Post broj:#310  PostPostao/la robertino » 4.11.2019, 20:45

Pozdrav

Da li netko zna kad je zadnji traktor, kamion izašao iz torpeda i kad je zadnji motor izašao iz Benčića

Hvala

Prethodni

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Općenite rasprave