Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Talijani žale za našim prostorima

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Re: Talijani žale za našim prostorima

Post broj:#31  PostPostao/la Adamić » 1.3.2010, 13:43

Lako tebi Igorino dođe li Italija opet na ove prostore ti se možes lako prešaltat na njihovu stranu a mi cemo ostali morati da trpimo teror. :lol:
Slika

igorino
Gost
Gost

Post broj:#32  PostPostao/la igorino » 1.3.2010, 14:55

Vidis nebi mi niti malo bilo drago da se to dogodi prvo jer za Talijane smo mi Fiumani samo sredstvo a ne nikakav povod za njihovo svojatanje Rijeke drugo i najvaznije je da se ipak ne vidim niti kao Hrvat ni Talijan ni Fiuman ni bilo sta drugo ja sam prije svega RIJECANIN a da dodje Italija to bi opet znacilo da mi je domovina okupirana. :zastava: :zastava: :zastava: :zastava:
RIJEKO DOME MOOOOOOJ !!!

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Post broj:#33  PostPostao/la nikola » 1.3.2010, 21:36

I tako ja jučer u Trstu, mislim se, e sada ću posjetiti onaj muzej, kad, poljubim vrata-zatvoreno!A bar znam gdje je.
Slika

Slika
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Patriota samo tako
Quarnero
Quarnero

Teme: 3

Post broj:#34  PostPostao/la Patriota samo tako » 2.3.2010, 17:59

Rijeka je uvijek svima bila zanimljiva, zemljopisno jer je na savršenom položaju, vojno ali i ekonomski. Talijani su imali Rijeku, a što su od nje napravili, šta je samo radio onaj ludi pjesnik/guverner D'Anunzzio, pa čak i oficijalna vlast u Italiji nije ga previše slušala i čekali su kako da ga maknu iz Rijeke...Zanimljivo je kad je prvi put Musolini došao u posjet Rijeci održao govor sa balkona Radia Rijeke i onda je prvi puta digao desnu ruku u zrak, to je kasnije postalo pozdrav fašista i nacista, da, Rijeka je svima bila veoma zanimljiva, svi su je željeli, ali imamo je samo mi i neka tako i ostane ubuduće.

Živjela Rijeka!!!! :zastava:
Reci čovjeku da u svemiru ima 300 milijardi zvijezda i vjerovat će ti, ali reci mu da je ova klupa pored njega upravo obojana i morat će je dotaknuti prstom da se uvjeri!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#35  PostPostao/la Adamić » 2.3.2010, 18:20

Tako je živjela Rijeka :zastava:
Slika

Patriota samo tako
Quarnero
Quarnero

Post broj:#36  PostPostao/la Patriota samo tako » 5.3.2010, 17:45

Adamić napisao:Pogledajte vi ovu sliku ,ajme majko ,docekani su sa cvijećem u ruci,žene se bacaju u trans i kleču pred vojnicima. :smijeh:

Slika

To je samo provokacija, to su talijani namjerno tako prikazali, kao du su oni oslobodilačka vojska, a možda su se lude talijanke i bacale, tko će to znati, onda su bila burna vremena.
Zadnja izmjena: Patriota samo tako; 12.3.2010, 15:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
Reci čovjeku da u svemiru ima 300 milijardi zvijezda i vjerovat će ti, ali reci mu da je ova klupa pored njega upravo obojana i morat će je dotaknuti prstom da se uvjeri!

Patriota samo tako
Quarnero
Quarnero

Post broj:#37  PostPostao/la Patriota samo tako » 6.3.2010, 16:30

Evo kako je tekla povijest Riječke zastave....

Slika
8 - Dana 8. rujna 1920 Gabriele D'Annunzio proglasio je talijansku uprava za Kvarner (Reggenza Italiana del Carnaro). Nova okomita zastava kreirao je talijanski pjesnik, u sredini se nalazi zmija koja jede svoj rep, simbol vječnosti. U zmijskom prstenu postoje Veliki medvjed zvijezde, na obje strane nalazi svitak s motom "Što CONTRA NOS". U donjem dijelu se nalaze dvije zastave Italije i Fiume.
To je ovako izgledalo
Slika

Zatim...
Slika
7 - 27. studenog 1919, pod vladom Gabriele D'Annunzio, Rijeka je to peta zastava: bila je talijanska trobojnica, ali s Fiuman grbom u sredini. Ovaj je grb bio promijenjen: bicefalan orao izgubio jednu glavu jer je prisjećajući se austrijski orao.

Ovo je bila 4. zastava
Slika
Četvrti Zastava je bila usvojena od strane austro-ugarske vlade 1870, ona sadrži grb grada Rijeke na boje (svjetlo ljubičasta naginjanje magenta / yellow / blue). Ova je zastava vijori se sve do 1918, kada je Rijeka bila preuzeta od strane hrvatskih snaga prije, a potom i Talijani.

3. zastava...
Slika

2. zastava...
Slika
Druga zastava je bila u upotrebi 1835-1849. kada je premješten Corpus separatum Rijeka od austrijske do mađarske uprave. Zastava je bila mađarskih boja (crvena / bijela / zelena) umjesto austrijskih boje (crvena / bijela / crvena).

1. zastava..
Slika
Prva zastava je bila istaknuta u Fiume sve do 1835 kada je grad bio zakonski Corpus separatum Austrijskog carstva. Boje su oni Austrije; grb je bicefalan orao s obje glave prema istoku i sa carskom krunom.

I za kraj...
Slika

Gost
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 23

Post broj:#38  PostPostao/la Gost » 11.3.2010, 19:12

ilirija napisao:
igorino napisao:Svako zeli ovaj komadic raja i to vam je to ljudi,Talijani,Slovenci,Madjari Srbi ko god je ovdje bio nikad nije zaboravio. Talijani su oduvijek takvi i bit ce puno galame i vike ali pas koji laje ne grize. D'Anunzzio je bio lopov i kriminalac i pisac sumnjive kvalitete njegovo velicanje je isto ko i velicanje Ante kod nas. Rabe ga budale kad nemaju nista pametno za radit. Nemojte ljudi generalizirat jer kao pripadnik talijanske manjine u Rijeci znam da je 99 % Fiumana protiv bilo kakve Italije i nekakvih pripojenja. Nema sanse za to sto se tice zastave ovu niti gotivim niti priznajem samo original i originalni grb dolaze u obzir. Rijeka nije nicija Rijeka je svoja jer smo sami stoljecima stvorili i svoju kulturu i mentalitet i nacin zivota. Sve je to jedan veliki mix svega dobrog i ponesto loseg od svih koji su pokusali vladati i preokrenuti ovaj grad a ove ljude htjeli asimilirati na kraju su bili asimilirani i najureni. Talijani su i vise nego svjesni toga. Pustimo ih sanjati LEGA NORD , PADANIA to su pizdarije i to velike tako da se nitko ne zamara time.
Rijeka i nasa regija nas Kvarner i sve sto nas okruzuje je mjesto gdje je bog imao posebnu inspiraciju kad je stvarao zemlju i ovog vise nema nigdje u svijetu pa pustimo druge da nam zavide i sanjaju RIJEKA pripada RIJECANIMA. :zastava: :zastava: :zastava:

:bravoveliki: Tako je Majstore

Tako je!
A Italijani bi Rijeku, a da ih pitaš da ti pokažu Rijeku na karti, neznaju gdje je.

Mi smo riječani drukčiji od drugih, i to svi znaju. To su znali i u SFRJ, to znaju i danas. Zato je i problem HDZ-u da dobije Rijeku. Ne razumiju našu dušu. I onda dođe Franjo na grobnik i pozdravi Gromoščane i Gromoščice i dobije veliki minus ne samo kod "Gromoščana" nego u cijelom primorju. I na takvim stvarima svi oni puše Rijeku!!! :pušiti:

30. Srpnja 1943.SKJ (za mlađe Savez Komunista Jugoslavije) tražio je izvještaj o situaciji u Rijeci i kako bi je komunisti trebali tretirati. Ivan Žigić i Ruža Bukvić napisali su izvještaj i za mene najbitniji dio koji dobro opisuje nas riječane glasi:

“…Jer moramo imati na umu da Fijumani, premda su porijeklom Slaveni, ne osjećaju to svoje porijeklo. Oni će možda priznati da Rijeka geografski pripada Jugoslaviji, kada bi mu se tumačil njegovo Slavensko porijeklo, možda se nebi bunio, ali bi ostao kod svog mišljenja da on nije nikakva narodnost nego Fijuman. Takav je ovdje mentalitet…”

Patriota samo tako
Quarnero
Quarnero

Post broj:#39  PostPostao/la Patriota samo tako » 12.3.2010, 15:41

Sinoć u emisiji "Pol ure kulture" govorilo se o stereotipima u Hrvatskoj i za regije Zagreb, Zagorje, Dalmacija, Slavonija i Hercegovina, a teklo je ovako:

Slavonci - bečari veseli :piti:
Hercegovina - bijele čarape i Mercedesi (kao snalažljivi su itd) :predaj:
Dalmatinci - lijenčine, sve polako ćemo :kava:
Zagorci- škrci, pijanci i ubijaju se za malo grunta :predaj:
Zagreb(čani) - hladni

Jedino što su rekli za Primorce i Istrijane da za njih nema stereotipa, već da su oni fini, kulturni kao zapadnjaci. To isto puno govori o nama, a ja kao Riječanin, Primorac, europljanin sam veoma ponosan što smo takvi....i nadasve tolerantni prema svima drugima. :zastava:

drossi
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#40  PostPostao/la drossi » 3.5.2010, 19:04

OPALA!!! generaliziranje!

Ajmo djeco malo o povijesti!

Neka mi neko definira "rijecana"! ;)

znaci, da bi se neko nazivao "rijecanom, koliko mora generacija unazad biti iz jednog mjesta?
5, 6, 7 ..? koliko generacija?

Rijeka je uvjek bila primjer multikulturalnog, i multietnickog grada.
ja sam clan Taljianske manjine ovog grada, i moram priznat da sam jako ponosan na to. ..toliko ponosan, da s obzirom na povjest ovog grada uopce ne dozivljavam drzavu pod koju Rijeka spada, nego dozivljavam samo ovaj grad.
ja se stvarno smatram primjerom lokal partiote, a ne patriote.

Reci cu vam par stvari iz osobnog iskustva:
velika vecina moje rodbine se je razbjezala, kad su partizani dosli u Rijeku. Moj nono je sa svojom obitelji (zenom i kceri) ostao u Rijeci, jer je smatrao da je grad u kojem je rođen, njegov grad, i nema zasto bjezat. Ostatak njegove rodbine se je naselila u okolici Rima, gdje i danas njihovi potomci sretno zive.
Posto je moj nono radio u tvornici Torpedo, koja je nakon rata unistena, ostao je bez posla. Po zanimanju je bio biolog, i sjetio se je lude ideje, da bi on u Rijeci otvorio zooloski vrt. Otisao je u opcinu (koja je onda bila jugoslavenska) i predlozio tu ideju. To je i dobio! dali su mu da otvori zooloski vrt u parku Vladimira Nazora, a da bi bio sto blize novom poslu, partizani, jugoslaveni, ili sto vec.. su mu dali i stan blizu.
Toe je bio covjek koj je rođen u Rijeci pod vladavinom Mađarkske, prozivio sve promjene vlasti ovog grada, i uvjek se smatrao Rijecanom.

svi oni koji su bjezali, i koji sad "traze" povrat njihove imovine, su ocito imali i razlog zasto su bjezali.
to sto po Italiji jos uvjek ima budala koji kazu da je Rijeka taljanska su budale. Jer ako je Rijeka taljanska onda moze bit i mađarska, ili njemacka..

Ljudi, samo nemojmo generalizirat! ;)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#41  PostPostao/la Adamić » 3.5.2010, 20:18

drossi napisao: s obzirom na povjest ovog grada uopce ne dozivljavam drzavu pod koju Rijeka spada, nego dozivljavam samo ovaj grad.

Nadam se da onda nisi ni fan slobodne države Rijeka jer onda gaziš sam svoju riječ.
Slika

drossi
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#42  PostPostao/la drossi » 3.5.2010, 23:33

Adamić napisao:
drossi napisao: s obzirom na povjest ovog grada uopce ne dozivljavam drzavu pod koju Rijeka spada, nego dozivljavam samo ovaj grad.

Nadam se da onda nisi ni fan slobodne države Rijeka jer onda gaziš sam svoju riječ.

ne, nisam fan niti jedne "drzave" koja je vladala ovim gradom, ja sam jednostavno "fan" Rijeke!
;)

Patriota samo tako
Quarnero
Quarnero

Post broj:#43  PostPostao/la Patriota samo tako » 4.5.2010, 15:32

drossi napisao:OPALA!!! generaliziranje!

znaci, da bi se neko nazivao "rijecanom, koliko mora generacija unazad biti iz jednog mjesta?

ja sam clan Taljianske manjine ovog grada, i moram priznat da sam jako ponosan na to. ..toliko ponosan, da s obzirom na povjest ovog grada uopce ne dozivljavam drzavu pod koju Rijeka spada, nego dozivljavam samo ovaj grad.

velika vecina moje rodbine se je razbjezala, kad su partizani dosli u Rijeku. Moj nono je sa svojom obitelji (zenom i kceri) ostao u Rijeci, jer je smatrao da je grad u kojem je rođen, njegov grad, i nema zasto bjezat. Ostatak njegove rodbine se je naselila u okolici Rima, gdje i danas njihovi potomci sretno zive.
Posto je moj nono radio u tvornici Torpedo, koja je nakon rata unistena, ostao je bez posla. Po zanimanju je bio biolog, i sjetio se je lude ideje, da bi on u Rijeci otvorio zooloski vrt. Otisao je u opcinu (koja je onda bila jugoslavenska) i predlozio tu ideju. To je i dobio! dali su mu da otvori zooloski vrt u parku Vladimira Nazora, a da bi bio sto blize novom poslu, partizani, jugoslaveni, ili sto vec.. su mu dali i stan blizu.
Toe je bio covjek koj je rođen u Rijeci pod vladavinom Mađarkske, prozivio sve promjene vlasti ovog grada, i uvjek se smatrao Rijecanom.

svi oni koji su bjezali, i koji sad "traze" povrat njihove imovine, su ocito imali i razlog zasto su bjezali.
to sto po Italiji jos uvjek ima budala koji kazu da je Rijeka taljanska su budale. Jer ako je Rijeka taljanska onda moze bit i mađarska, ili njemacka..

Lijepo si to sve napisao, sad znam tko je osnovao Rijhečki zoo vrt, baš sam pričao ovdje u Zagrebu da je Rijeka prva imala zoo vrt, pa se kasnije preselio u Zagreb, tako da ja ovaj Zagrebački ustvari zovem Riječki, a purgeri me gledaju u čudu :zastava:
A ovo drugo sa nonićem se isto lijepo napisao, slažem se s tobom.
Uživaj!

drossi
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#44  PostPostao/la drossi » 4.5.2010, 23:01

Patriota samo tako napisao:
drossi napisao:OPALA!!! generaliziranje!

Lijepo si to sve napisao, sad znam tko je osnovao Rijhečki zoo vrt, baš sam pričao ovdje u Zagrebu da je Rijeka prva imala zoo vrt, pa se kasnije preselio u Zagreb, tako da ja ovaj Zagrebački ustvari zovem Riječki, a purgeri me gledaju u čudu :zastava:
A ovo drugo sa nonićem se isto lijepo napisao, slažem se s tobom.
Uživaj!

..koliko ja znam, nije bilo bas tako.
neznam ti rec tocnu godinu do kada je radio zooloski vrt (lose pamtim datume), ali kad je moj nono otisao u penziju, zoo vrt je prestao sa radom, i ostao je samo muzej. imali su pred kraj i neki incident sa nekim medvjedom koj je ugrizao (ili odgrizao) ruku nekjo curici, koja ga je hranila. :(
Uglavnom, poslje odlazka u penziju nog nonica, nisu mogli vise nac nekog "pacijenta" koj bi se toliko ludo brinuo o zivotinjama, a i grad je to jako slabo financirao. Tom zoo vrtu je bilo suđeno zatvaranje. Znam jos samo da je poslje zatvaranja, vecina zivina prebaceno u zoo vrt u Zg. :)

rineno

Post broj:#45  PostPostao/la rineno » 15.5.2010, 12:47

TITO je kriv za sve !
:smijeh:

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Općenite rasprave