Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Uništavanje gradske imovine

Općeniti razgovori o Rijeci, koji nisu pokriveni drugim rubrikama.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Re: Uništavanje gradske imovine

Post broj:#16  PostPostao/la Adamić » 17.8.2010, 22:49

zokxy napisao:
:mrgreen:

i ne znajući stavio si i moju sliku na forum - ja stojim krajnje lijevo - :mrgreen:

Ti bokca, imaš pravo. :smijeh:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Post broj:#17  PostPostao/la nikola » 18.8.2010, 15:21

zokxy napisao:i ne znajući stavio si i moju sliku na forum - ja stojim krajnje lijevo - :mrgreen:

I...zač si hitil auto va jaz?Ča ti je to tribalo? : lud
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#18  PostPostao/la Adamić » 18.8.2010, 15:26

On je kao onaj piroman što zapali kuću pa gleda iz blizine. :lol: :pušiti:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#19  PostPostao/la nikola » 18.8.2010, 15:28

Adamić napisao:On je kao onaj piroman što zapali kuću pa gleda iz blizine. :lol: :pušiti:

Danju Zokxy, noću Riki poznati riječki pirooman! :smijeh: :smijeh: :smijeh:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

samoubojica
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#20  PostPostao/la samoubojica » 18.8.2010, 16:57

strašno nešto...

al kad se vidi u kakvom su stanju ti kipovi, daje se slika da su nevažni, pa nije ni čudo da će netko to razbijati...
mislim, pa di su oni koji bi s trebali brinuti o gradskoj baštini i kulturi, koliko ovakvih sličnih stvari ima, a da ljudi ni ne znaju, i onda se dogode ovakve stvari i svi se čude...

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#21  PostPostao/la nikola » 19.8.2010, 10:52

Barokna skulptura »Žena« talijanskog kipara Orazija Marinalija kojoj su maloljetni vandali 12. kolovoza između 15.30 i 16 sati otukli lice, pod skrbi je Grada Rijeke i bit će restaurirana.

Prema informacijama dobivenim od Doris Šajn, voditeljice Kabineta gradonačelnika Vojka Obersnela, promptno su poduzeti koraci zbrinjavanja oštećenih ostataka i u tijeku su konzultacije sa stručnjacima koji će u dogovoru s gradskim službama odrediti način sanacije koju će financirati Grad Rijeka.

Prema Odluci o komunalnom redu, održavanje spomenika i skulptura na javnim površinama u nadležnosti je Odjela gradske uprave za komunalni sustav. Prema evidenciji Odjela, na javnim površinama u Rijeci je postavljeno 119 spomenika, spomen ploča i skulptura. Za njihovo održavanje u ovoj godini planiran je iznos od 40 tisuća kuna, a to podrazumijeva redovno održavanje, čišćenje, uklanjanje grafita, obnovu natpisa, popravak oštećenih spomen ploča i slično. Navedeni iznos ne podrazumijeva održavanje okoliša i građevinske radove u njihovoj blizini koji se financiraju zasebno, iz sredstava redovnog održavanja javnih površina.

Skulptura »Žena« nije se prvi put našla na meti vandala. I prije dvije godine ta skulptura je bila srušena, ali je promptno ponovno postavljena o trošku Grada Rijeke. Naime, spomenici, spomen ploče i skulpture na javnim površinama redovito se obilaze te im se daje dužna pažnja – poručuju iz Grada. Nažalost, nemoguće je stalno nadzirati sve skulpture postavljene u javnom prostoru, ali ovako teško oštećenje još nije registrirano.
NL

Damir Tulić: Simptom dugotrajne nebrige za spomenike

Skulptura »Žena« koja u parku kraj Državnog arhiva stoji od 1934. godine, a u Rijeku je stigla više od stoljeća ranije, najvjerojatnije iz neke od venecijanskih vila, vjerojatno je već tada bila načeta zubom vremena, jer je isklesana krajem 17. stoljeća iz vrlo mekog i poroznog kamena »pietra tenera« koji je veoma podložan oštećenjima usljed djelovanja atmosferilija.

Njezin autor Orazio Marinali značajan je venecijanski kipar druge polovice 17. stoljeća, pa se time radi i o značajnoj skulpturi za Rijeku, ali ipak ne o remek-djelu uz koje bi trebalo vezati identitet Rijeke i bez kojeg grad ne može. To, međutim, ne znači da skulpturu ne treba adekvatnije zbrinuti. Vandalski čin koji se dogodio zaslužuje svaku osudu, ali ona je i prije bila u veoma lošem stanju: lice i ruke su joj sasvim erodirali. Njezin smještaj u Parku Nikole Hosta inicijalno nije loš, ali možda bi vezano uz buduću prezentaciju trebalo razmisliti o nekom boljem kontekstu.

Naime, to nije jedina skulptura u tom parku, niti jedina koja je ugrožena. Postoji niz fragmenata stare Rijeke koji su raspršeni po gradu i nisu adekvatno vrednovani. Sve njih trebalo bi sustavnije proučiti, vrednovati i razmisliti kako ih prezentirati. Možda bi već postavljanje legendi s podacima o djelu pomoglo da se prema tim djelima odnosimo s većim pijetetom i razumijevanjem. Možda bi to pomoglo da se netko zaustavi pred skulpturom i razmisli o njezinoj vrijednosti umjesto da je uništi.

Treba puno raditi na edukaciji i vrednovanju tih fragmenata. U tom smislu pred Rijekom koja je od 1945. pretrpjela velike udare na baštinu stoji veliki posao, a vandalsko oštećenje skulpture zapravo je samo simptom dugotrajne nebrige za spomenike – kaže Damir Tulić, asistent na Odsjeku za povijest umjetnosti riječkog Filozofskog fakulteta čija je specijalnost skulptura 17. i 18. stoljeća.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#22  PostPostao/la nikola » 2.9.2010, 11:44

Lijepo vrijeme.
Uputio sam se prema guvernerovoj i već na ulazu ostao ugodno iznenađen! :gore Samo jedan auto je parkiran u krugu parka koji okržuje zgradu ex guvernerove palače, sada muzej.
Bravo, mislim se te krenem dalje dvorištem-parkom i evo dojmova: :putopisac:

Niti jedna lampa nije čitava, kao da je tornado prošao :lupiti:
Slika

Slika

Slika

gledam, pol zidića fali, sve porušeno :(
Slika

priđem bliže kad, imam što i vidjeti!Kameni lav sa postoljem leži i odmara u zelenoj travici.Pomislio bi putnik namjernik da je lavu došlo milo, pa legao k`o u Africi! :shock:
Slika

Slika

i tako dok lav spava, krenem desno pogledati neke exponate kad :shock:
razvaljena kućica od siporeksa koja je nazidana uz kameni zid, a naokolo leže djelovi rasvjete, lampe, kablovi i meni neki neraspoznatljivi komadi nečega za nešto : lud
Slika

a onda razočaran krenem do same zgrade palače i uz rub ugledam drvene ostatke namještaja.Odmah si pomislim da je riječ o namještaju koji je nekada služio caffe baru koji se tamo u blizini nalazio u moje doba, ali ipak...hm... :dole
Slika

ima tu okvira i drvenih dijelova stolica.Vidim uredno poslagano na najlonu...
Slika

pa ne znam da li ti izrađeni dijelovi obojeni bijelo i zlatno što vrijede :ne znam:
Slika

uvjeren da se ne radi o vrijednim stvarima, lagano odlazim i za kraj primjetim ovo zeleno uvijeno, razbijeno, odbačeno, ostavljeno...
Slika

Slika

E sad, niti uz jedan vanjski eksponat nema pločice sa opisom ili objašnjenjem u što čovjek gleda!Buljim u komad zida ili kamenu bitvu obraslu lovorom (koji je uzgred budi rečeno sviježe podšišan i sve miriže na lovor :gore ), isklesan grb, sarkofag, a nemam blage veze što je, odakle je, od kada je, tko ga je uradio i gdje se nalazio.
Apsolutno ništa.
Pomislio sam da su pločice skinuli jer uređuju zelenje :ne znam:
Namjera mi je ukazati na odnos prema ono malo što nam je ostalo.Dokaz je i nedavno razbijena glava skulpture žene u parku preko puta guvera.A opet, ovo je zatvoreno, što nema kamera oko guvera, noćnog čuvara, zaštitara ili slično.Grad je uveo gradsku policiju za pobirati šoldi na parkiralištu i radi "reda" na cestama.Što ne uvedu i gradsku policiju koja će brinuti o ovim stvarima?!?!?

rijeka53

Post broj:#23  PostPostao/la rijeka53 » 2.9.2010, 11:51

U Z A S
a kao hocemo biti neki turisticki urbani centar, a nemamo dva spomenika za pokazati
turistima u samom centru. Umjesto da nam Palaca bude PRVO polaziste ogledavanja Rijeke,
sa lijepim kaficem i domacom klopom, kamo turisti mogu sjesti, jesti i piti i prosetati
po parku V.Nazora i Botanickom.
U Z A S

Se si mislim da OBIJU posaljemo te slike, kako je on svojevremeno slao u Zgb, kartoline
sa zaobilaznice, ma dajte moramo nesto poduzeti za tu Guvernerovu.....

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#24  PostPostao/la Adamić » 2.9.2010, 13:38

Ajmo strašno ! :shock: Kako je to moguće ? Užasss !
Pa taj grad se stvarno ništa ne brine o našoj povijesti , pa stavite kamere , poduzmite barem nešto.
Slika

gost

Post broj:#25  PostPostao/la gost » 2.9.2010, 20:32

Recesija! Nema ljudi za održavanje vani. Broj zaposlenika nije dovoljan ni za održavanje unutarnjeg dijela muzeja (valjda pod muzej spada i uži okoliš). Nemam drugo objašnjenje.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#26  PostPostao/la nikola » 2.9.2010, 20:34

ilirija napisao:Recesija! Nema ljudi za održavanje vani. Broj zaposlenika nije dovoljan ni za održavanje unutarnjeg dijela muzeja (valjda pod muzej spada i uži okoliš). Nemam drugo objašnjenje.

Pa onda predlažem da uzmu lokalpatriote koji će im volontirati. :zastava:

gost

Post broj:#27  PostPostao/la gost » 2.9.2010, 20:55

Nije problem volontirat.Samo nisu to nadzorni odbori di možeš biti u 10 kom ne dolaziti a primati pare. Kad volontiraš, smatra se da bi trebao biti prisutan. A ja sam mislio voziti kombi ako treba za klub pomoraca ( :smijeh: ) pa sad još i to. Uf treba to sve stići

Marin
Krepat ma ne molat !
Krepat ma ne molat !

Teme: 5

Post broj:#28  PostPostao/la Marin » 2.9.2010, 21:35

Adamić napisao:Ajmo strašno ! :shock: Kako je to moguće ? Užasss !
Pa taj grad se stvarno ništa ne brine o našoj povijesti , pa stavite kamere , poduzmite barem nešto.

ma rekao bi da je to jednostavno jer ogromnom vecinom u gradskim sluzbama su zaposleni rodjaci i dobri prijatelji onih koj imaju pravo izbora, tj gradske vlasti. A ti isti ljudi su u 95% slucajeva nevijerojatno ogromne neznalice, nekulturni ljudi i boli ih briga za rijecku povijest kad vecinom niti jedan clan obitelji nema veze s ovim gradom a niko nije bio u stanju ih obrazovat da se kultura, i kad je tudja, mora postivati. u biti, kad si gost jednu tudje kulture morao bi je postivati jos 3 put vise nego svoju.
Znaci uvijek na jedno te isto dodjemo, primitivci vladaju gradom, vole se pravit intelektualci a nemaju pojma sto je uistinom kultura jer poznaju samo jedan povrsni oblik iste, i sto je najgore u tome sto misle da su pametni je da nemaju ni malo respekta za tudji svjetonazor ili tudje stavove o kulturi.. tako da ce ti ljudi, koliko bili pametniji od prosjecnog seljaka (zato i misle da su ko zna kako kulturni, jer gledaju samo ono sto je oko njihovih vrata i vide da su kako tako kulturniji, a zanemaruju siru sliku u kojoj su oni pak ti koj ispadnu nekulturni i provincijalni), jos dugo ostati na nekom prosjecno-niskom nivou jer nemaju ni malo skromnosti se suociti sa tudjim stavovima.
A oprostite isfrustrirani ispad, al eto.. treba svako toliko.. dodje covjeku za plakat kad vidi ovakve slike i misli sto bi pa moglo bit mjesto ovog i cijele sveukupne situacije ovoga grada..

gost

Post broj:#29  PostPostao/la gost » 3.9.2010, 12:13

Bravo Marine, dobro si to opisao..

Sad bi mogle pasti optužbe za ksenofobiju, ali što se može očekivati kad se riječkim identitetom bave osobe bez vlastitog identiteta, koji su se lijepo posjeli na rukovodeće pozicije raznim sumnjivim načinima i to čisto iz nužnog zla ili bolje rečeno, da se uhljebe.

Boli njih za neki kip ili dvoglavog orla, to onako njemu niš ne predstavlja jer nije dio njega, glavno da se nastavi niz, koji je krenuo od 45-e...

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#30  PostPostao/la Adamić » 3.9.2010, 12:44

Boli njih ona stvar za Rijeku glavno da novci kaplju.
Slika

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Općenite rasprave