Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Željeznički promet Rijeke i našeg kraja

Cestovni, pomorski, zračni i željeznički promet Rijeke i našeg kraja.
Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 157

Re: Željeznički promet Rijeke i našeg kraja

Post broj:#226  PostPostao/la Vežičanka » 12.11.2015, 17:27

Ovu sličicu sa stranice željeznice.net http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... -28122012/ moram prokomentirati

Na ovoj postaji (postaja Krnjevo) iznad istočnog ulaza u 3.maj/zapadnog ulaza u Torpedo, a ispod je i cesta za Industrijsku ulicu stajao je vlak 80ih godina prošlog stoljeća sigurno (kad je prestao ne znam) i dovozio mnoge radnike u 3.maj i Torpedo i sigurno također u druga poduzeća i učenike u srednju školu i odvozio ih natrag.
Miliću ako si imao običaj tuda prolaziti gore prema sadašnjoj Liburnijskoj (i dolje) sjetiti ćeš se.

željeznička postaja Krnjevo .jpg
željeznička postaja Krnjevo .jpg (231.26 KiB) Pogledano 510 puta

denis
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#227  PostPostao/la denis » 12.11.2015, 19:56

Zanimljivo! :gore Vežičanka.Spletom okolnosti sam u drugoj polovici 1995. god. vikendom putovao putničkim na liniji Rijeka-Šapjane(Ljubljana).Tad je vlak stajao tu,ali čini mi se da se samo jednom jedan putnik iskrcao.Znači zasad pouzdan podatak,prije 20. god. stajalište je još bilo u funkciji.A BTW pročitah nedavno neke najave uspostave gradske željeznice u Rijeci(2020. god.?)

Pero guska
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 6

Post broj:#228  PostPostao/la Pero guska » 12.11.2015, 22:27

Stajao je vlak do nedavno , dok nisu ukinuli lokalni promet Rijeka - Šapjane gdje je lokomotiva vukla 1 vagon (!) i ostalo je samo na 2 para vlaka Rijeka - Ljubljana.

A inače sve te priče o gradskoj željeznici su utopija i od toga ne bu ništa.

DoX
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#229  PostPostao/la DoX » 13.11.2015, 04:10

Bilo bi super kada bi se taj projekt gradske željeznice jednom i realizirao, dakle dvotračna pruga i uređenje postoječih i izgradnja novih stajališta, samo mislim da taj projekt također čeka sudbina autobusnog kolodvora.

Pero guska
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#230  PostPostao/la Pero guska » 13.11.2015, 11:27

Ne znam za koga, ako broj stanovnika opada, a broj privatnih automobila raste. Rijeka ni nema konfiguraciju za to jer gdje osim na Pećinama vlak se nigdje ne zaustavlja u blizini većeg bloka stambenih zgrada. A i sad se može ići iz Pećina u centar i obratno pa tko ide?

Damir
Quarnero
Quarnero

Teme: 2

Post broj:#231  PostPostao/la Damir » 13.11.2015, 13:34

Mi tj. Hrvati nemaju kulturu vožnje vlakom,a praktički je sve krenulo nizbrdo sa putničkim prijevozom ratnih godina i taj trend se nastavio danas.
Onda zbog rata,danas zbog sporosti,zastarjelosti i neučinkovitosti želj. prijevoza.
Kad su Kinezi nudili novac za nizinsku prugu te njihovu koncesiju na 99 god. onda se digla halabuka:" šta će nama Kinezi"??
Pe eto nam sad. Država je prezadužena dakle od toga ništa,a EU fondovi nisu dovoljni da bi izveli takovu prugu.
Obi i kompanija u gradskoj skupštini puno pričaju,ali ništa ne rade (stvar se odnosi na S bahn ili vam ga gradski želj. putnički prijevoz,ali isto tako za autobusni terminal).

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#232  PostPostao/la Vežičanka » 13.11.2015, 14:17

Pero guska napisao:Ne znam za koga, ako broj stanovnika opada, a broj privatnih automobila raste. Rijeka ni nema konfiguraciju za to jer gdje osim na Pećinama vlak se nigdje ne zaustavlja u blizini većeg bloka stambenih zgrada. A i sad se može ići iz Pećina u centar i obratno pa tko ide?

Nigdje se ne zaustavlja vlak sada ali bi se mogao. Na Vežici je nekada bila željeznička stanica (na slici zgrada lijevo). Radi lakše orjentacije onima koji ne znaju, kraj nje je zadnja stanica šestice.
Ja bih išla vlakom u grad kad bi vozili svakih recimo 30 minuta.
Ako čekamo dvostruki kolosjek to nećemo dočekati, zato nek se iskoristi ovaj

želj stanica Vežica.JPG
želj stanica Vežica.JPG (239.7 KiB) Pogledano 471 puta

Pero guska
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#233  PostPostao/la Pero guska » 13.11.2015, 14:40

Znam da je tu bila, ali danas je to već skoro periferija. Vjerojatno je i onda ukinuta iz nekog logičnog razloga što nije bilo dovoljno putnika kao što je ukinuta i stanica Sušačka draga.

Ali trenutno se nema s čim niti voziti gradsku željeznicu, varijanta lokomotiva + vagoni je preskupa, a elektromotornih vlakova nemamo u Rijeci za tu namjenu.

Ana
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#234  PostPostao/la Ana » 13.11.2015, 18:48

Nekad su na rad u Rijeku dolazili ljudi iz Slovenije (do Pivke) vlakom. Toga se sijećam iz djetinjstva. Sad imamo "granicu koja nas spaja" i nemamo industriju, a uskoro ni željeznicu.

DoX
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#235  PostPostao/la DoX » 13.11.2015, 20:05

Ja vjerujem da bi se ljudi vozili da je uvesti taktni vozni red i da se izgrade stajališta. Naravno i integrirana karta, što znači jedna karta i za bus i za vlak, kako je to vani već dugogodišnja praksa. Naravno da se, barem u početku to i marketinški poprati. Sad se ljudi ne voze jer je vozni red par puta dnevno, a i može se samo od glavnog do Pećina i obrnuto, i karta za bus ne vrijedi i za vlak i obrnuto. A dam se kladit da masu Riječana ni ne zna za tu mogućnost, jer marketing u HŽ-u jednostavno ne postoji. A tu je i loša infrastruktura i prastari vlakovi uz sve to.

Pero guska
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#236  PostPostao/la Pero guska » 13.11.2015, 23:40

Netko bi se sigurno vozio, ali osnovno je pitanje tko bi pokrivao gubitke koji bi bili višestruko veći od zarade. Ovdje treba i ima smisla razvijati jedino teretni promet.

Damir
Quarnero
Quarnero

Teme: 2

Post broj:#237  PostPostao/la Damir » 14.11.2015, 09:41

Ana napisao:Nekad su na rad u Rijeku dolazili ljudi iz Slovenije (do Pivke) vlakom. Toga se sijećam iz djetinjstva. Sad imamo "granicu koja nas spaja" i nemamo industriju, a uskoro ni željeznicu.

Toga se i ja sjećam,samo nekad bilo sad se spominjalo!
Što se tiče teretnog CARGO programa...uskoro će početi voziti strani operater riječkim prugama OBB (austrijske željeznice).
Kad neće HŽ Cargo hoće Austrijanac!? Mislim da je za ulazak stranog operatera opet "neko" stavio pozamašnu svoticu u džep. :ruka

Pero guska
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#238  PostPostao/la Pero guska » 14.11.2015, 21:00

Pa neka vozi tko hoće, promet je zadnje vrijeme jako slab, nikad ovako malo teretnih vlakova kao zadnjih mjeseci.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#239  PostPostao/la Vežičanka » 16.11.2015, 21:03

U vezi stare slike iz posta 213

kaže milić da nije nešto u redu kad citiraš sam sebe, ali eto.. : zubo
Vežičanka napisao:Pa mislila sam na točnu poziciju između Zlobina i Plasa i po mogućnosti novu sliku te lokacije ako netko ima.
Evo, ti si odgovorio. Još da je jedna nova slika....

Novu sliku sam našla tamo gdje sam se i nadala da ću je naći....naravno na zeljeznice.net; putopis pod nazivom "Railfan desant na Plase i širu okolicu"

usporedba 1908/2010
nasip između Plasa i Zlobina 1.JPG
nasip između Plasa i Zlobina 1.JPG (121.74 KiB) Pogledano 418 puta

Od granja na novoj slici ne vidi se je li išta ostalo od dvije zgrade sa stare slike.
Čini se prema ostalim slikama da nije ništa.

ovako piše u putopisu uz sliku stepenica
Na mjestu gdje smo čekali ovaj vlak, nalaze se ove široke stepenice koje ne vode nikamo. Enigma koju ćemo teško riješiti

stepenice.jpg
stepenice.jpg (215.45 KiB) Pogledano 418 puta

Kako ne vidim iz slika gdje su te stepenice, pitam se nisu li to stepenice koje su vodile do kuće na uzvisini sa desne strane fotografije iz 1908.?

milic
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Post broj:#240  PostPostao/la milic » 17.11.2015, 17:44

Bravo za usporedbu! :bravo:

Vežičanka napisao:kaže milić da nije nešto u redu kad citiraš sam sebe, ali eto.. : zubo

A svašta taj trabunja... :lol:
Daj balu mali!

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Promet