Da, nekoliko fotografija mi se posebno sviđaju. Treba spomenuti da se vidi mnogo pasa lutalica po gradu, što ukazuje na kaos u gradu. Naravno tamo gdje je vojska, cvijeće ne raste a mogu zamisliti tek kako je bilo kad su se vojnici napijali.
Trebalo bi reći par činjenica da bude posve jasno jer dosad nitko nije ništa napisao i potrudio se napisati nešto o tome. Prvi svjetski rat započeo je 1914.godine i to bi svatko trebao znati jer spada pod opće znanje. E sada nas zanima onaj dio vezan za 1918.-1919. godinu, šta su saveznici Antante radili kod nas?
Prije svega Prvi svjetski rat je trajao od 28. srpnja 1914. -do 11. studenog 1918. godine između dva saveza država (Antanta i Središnje sile) . 1917. SAD je u početku rata bio neutralan, što je zagovarao američki predsjednik Woodrow Wilson, ali je surađivao s Francuskom, Italijom i Velikom Britanijom. Njemački totalni rat na moru, gdje su potapljani američki brodovi, promijenio je stav SAD-a. Dana 6. travnja 1917. SAD je stupio u rat na strani Antante.
RIJEKA je pod savezničkom upravom,te formalno ne pripada nijednoj državi od 17. studenog 1918. do 8. rujna 1920.Formalno-pravno Rijeka je od 17. studenog bila pod Savezničkom upravom (talijanski, britanski, francuski, srpski i američki vojnici) a izvršnu vlast u gradu je preuzelo Talijansko nacionalno vijeće. Riječko pitanje se rješavalo na mirovnim konferencijama.
04.11.1918. Talijanski ratni
brod Emanuele Filiberto ulazi u riječku luku, a talijansko nacionalno vijeće preuzima grad. 4. studenog.
Pod zapovjedništvom kontraadmirala Rainera, uplovila je u riječku luku eskadra talijanskih ratnih brodova, na čelu s Emanuele Filibertom , uz kojeg su bili i Stocco, Orsini, Acerbi i Sirtori . Admiral je najprije tražio da se skine hrvatska zastava s Gradskog tornja i da se izvjesi talijanska.
10. 11.1918. U Rijeku je ušla jedinica od 700 ljudi, pod zapovjedništvom srpskog potpukovnika Maksimovića.
11.11.1918. Njemačka je kapitulirala . Kapitulacija je potpisana u želježničkom vagonu u šumi Compiegne. Njemački poraz ubrzale su unutarnje prilike i abdikacija cara Vilima II. Kapitulacijom Njemačke I. svj. rat bio je završen.
4.-15. 11.1918. Talijanska mornarica zauzima Pulu, Istru, Rijeku, kvarnerske otoke, dalmatinske otoke – osim Šolte i Brača, te Zadar i kopneni dio sjeverne Dalmacije. 16. studenog. Talijanska vojska zauzela je Rijeku i Sušak te područje od mosta Sv. Ane na Podvežici do Škrljeva, uključujući Martinšćicu, Kostrenu i Grobinštinu sve do Kastva.
17.11.1918.
Francuski razarač Audace iskrcava američke i engleske trupe koje preuzimaju kontrolu u gradu,
američki predsjednik Wilson postaje arbitar u jugoslavensko-talijanskom sporu oko grada. Predlaže da se grad Rijeka uredi kao
samostalna država i potencijalno sjedište Lige naroda .
17. 11.1918. Pukovnik Maksimović povukao je svoju jedinicu iz Rijeke u Kraljevicu, a u grad su ušle talijanske snage (16.000 vojnika) pod generalom Di San Marzanom. General je izbacio Rikarda Lenca iz Guvernerove palače i od tog trenutka upravu grada kontrolirao je Consiglio nazionale.
01.12.1918. Proglašena je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca , s glavnim gradom Beogradom.
05.12.1918.. Došlo je u Zagrebu do krvavog sukoba prosrpske policije i prohrvatske vojske. Na Jelačićevom trgu bilo je 13 mrtvih i 17 ranjenih. Neposredna posljedica bilo je raspuštanje hrvatske vojske i dovođenje jedinica iz Srbije, te naredba po kojoj se o Hrvatskoj govorilo kao o okupiranoj teritoriji koju drži srpska vojska .
29. 06.1919. Sukob riječkih legionara i Vijetnamaca (Anamita, francuskih vojnika) povodom potpisivanja mirovnog ugovora s Njemačkom u Parizu.
06. 07.1919. Sukob riječkih legionara i francuske vojske na Delti. Tom zgodom ubijeno je 13 vojnika (sve Vijetnamci), uz veći broj ranjenih.
12. 07.1919. Dolazak međunarodne komisije u Rijeku, koja je trebala ispitati događaje od 6. srpnja. Sačinjavali su je generali: talijanski Robilant, francuski Noulin, engleski H. E. Wats i američki N. Summeral.
03.09.1919. Objava zaključaka koje je Međusavezničko vijeće u Parizu donijelo u kolovozu: 1. raspustiti talijanski Consiglio nazionale ; 2. raspustiti Riječku legiju ; 3. talijanske okupacione snage smanjiti na jednu brigadu i eskadron konjice; 4. francuske snage zamijeniti novim jedinicama; 5. formirati Međusavezničku komisiju za nadzor uprave u Rijeci; 6. povjeriti održavanje reda i mira engleskoj ili američkoj policiji .
11. 09.1919. D’Annunzio napušta mjesto Ronchi i sa 186 dobrovoljaca, smještenih u nekoliko kamiona, koje je nabavio pilot-as Guido Keller, kreće prema Rijeci. Poslao je poruku Mussoliniju: Kocka je bačena !
12. 09.1919. D’Annunzia je dočekao Host-Venturi, na čelu svojih dobrovoljaca. Dramatičan razgovor Komandant je imao s generalom Pittalugom, zapovjednikom regularne talijanske vojske. U sam grad ušao je u 11.40 u crvenom Fiatu 501. Potom se odmora u hotelu Europa , dok je njegov akcioni tajnik , barun Guido Keller rješavao tehničke detalja preuzimanja vlasti. U šest sati poslije podne D’Annunzio se obratio okupljenom mnoštvu s balkona Guvernerove palače.
I ostalo je razdoblje
D’Annunzia o tome imamo posebnu temu. Dakle jasno je da su saveznici Antante pustili Italiji da zauzme teritorij koji je željela. Nedostaju mi podaci za odlazak saveznika.