Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Casa veneziana (Dolac 7)

Najstarije zgrade u našem gradu. Neke zgrade na sebi imaju pisani dokaz o godini gradnje - bilo iznad ulaza, bilo u hodniku iza vratiju pa dobro gledajte ;)
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Casa veneziana (Dolac 7)

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 20.9.2009, 17:02

Meni se ova zgrada tako sviđa, predivna je.

dsc07726.jpg
dsc07726.jpg (110.91 KiB) Pogledano 3738 puta
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Re: Zgrada u ulici Dolac

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 20.9.2009, 17:37

Casa Veneziana (Dolac 7), stambena kuća Roberta Whiteheada, vlasnika tvornice Torpedo. Građena 1886. ističe se bogatim pročeljem od crvene opeke i bijelog kamena s nizom dekorativnim detalja.
img0940rb.jpg
img0940rb.jpg (102.99 KiB) Pogledano 3738 puta

img0943.jpg
img0943.jpg (107.36 KiB) Pogledano 3738 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 20.9.2009, 17:47

Hvala Nikola. ;)
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 31.3.2011, 14:24

Gledam malo ovu temu , tu je moj jedan od prvih postova na tek otvorenom forumu. :lol:
: super :čitati: :zastava:

U međuvremenu jedna od najljepših zgrada u Rijeci obukla je novo ruho.

casavenezianaprije2005.jpg
casavenezianaprije2005.jpg (84.87 KiB) Pogledano 3738 puta

Casa veneziana  prije obnove.jpg
Casa veneziana prije obnove.jpg (279.09 KiB) Pogledano 3738 puta

Radovi su koštali 2.33 milijuna kuna od toga su milijun kuna sakupili stanari ove zgrade što predstavlja vrlo rijedak primjer obnove pročelja . Zanimljivo je reći da Casa Veneziana iako nosi oznaku da je zaštićeno kulturno dobro od države je dobio tek nekih 10 tisuća kuna za restauraciju ulaznih vratiju tako da je eto i država sudjelovala s ovim malim iznosom . Za kompletnu obnovu fasade od države su dobili odbijenicu.

Casa veneziana robert whitehead.jpg
Casa veneziana robert whitehead.jpg (165.98 KiB) Pogledano 3738 puta

sam1360q.jpg
sam1360q.jpg (235.2 KiB) Pogledano 3738 puta

Kako god prošao taj dio, stanari Dolca 7 se mogu pohvaliti rijetkom zajedničkom inicijativom koja ne samo da za njih stvara sigurnije i privlačnije mjesto za život kao i uvećanu vrijednost samih stanova, nego istovremeno služi na ponos svim Riječanima koji će dobiti još jednu obnovljenu fasadu u centru grada. Casa Veneziana, koja je izgrađena u historicističkom stilu neoromanike i neogotike lombardijskog tipa, predstavlja jedno od najosebujnijih primjera arhitekture iz ovog vremena. Rađena je po projektu Giacoma Zammattija, koji je usporedo s riječkim Korzom trasirao ondašnju novu Ulicu Clotilde inferiore, današnji Dolac. Od 2003. godine upisana je u registar nepokretnih spomenika kulture.

P1080668.JPG
P1080668.JPG (214.81 KiB) Pogledano 3342 puta

Casa veneziana robert whitehead.jpg
Casa veneziana robert whitehead.jpg (165.98 KiB) Pogledano 3738 puta

:bravo: :srce :zastava: :slikanje:
Casa_Veneziana_Rijeka_Dolac_122011_3.jpg
Roberta F.
Casa_Veneziana_Rijeka_Dolac_122011_3.jpg (373.52 KiB) Pogledano 3340 puta
Slika

kobler
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 9

Post broj:#5  PostPostao/la kobler » 4.4.2011, 21:52

Adamić napisao:...
Radovi su koštali 2.33 milijuna kuna od toga su milijun kuna sakupili stanari ove zgrade što predstavlja vrlo rijedak primjer obnove pročelja . Zanimljivo je reći da Casa Veneziana iako nosi oznaku da je zaštićeno kulturno dobro od države je dobio tek nekih 10 tisuća kuna za restauraciju ulaznih vratiju tako da je eto i država sudjelovala s ovim malim iznosom . Za kompletnu obnovu fasade od države su dobili odbijenicu. ... Od 2003. godine upisana je u registar nepokretnih spomenika kulture.

ISPRAVAK OLAKO IZREČENE POKUDE:
1. Da zgrada nije registrirana uopće ne bi mogla konkurirati za neka sredstva. Taj posao registracije obavio je Konzervatorski odjel, odnosno Ministarstvo kulture.
2. Sredstva od spomeničke rente originalno su zamišljena kao prihod koji ide lokalnoj zajednici isključivo za redovno održavanje kult. dobara pod zaštitom Tako je uređeno, između ostalog, zato kako se i za redovito održavanje ne bi tražila sredstva od Ministarstva - neka vrst decentralizacije. Sredstva se ubiru lokalno, lokalno se i koriste, bez da prvo dođu u veliku hrpu državnog proračuna.
3. Obnova vrata je restauracija (a ne održavanje), pa su išla iz druge hrpe. Zato tu figurira Ministarstvo.
4. Grad je taj koji određuje pravila igre, pa traži od stanara participaciju. No, Grad sam određuje pravila.

Inače, mene bi više zanimala vaša ocjena kako vam se sviđa da je kovano željezo sivo, uključujući i ogradu ulaznih vrata, a ne crno, kao prije.
Što mislite o podgledima ispod prozora, koji su svi obojeni u zeleno među stupovima? Prije je isto bilo tamno.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la nikola » 4.4.2011, 22:48

Meni je renovirana STRAVA!!!
Sviđa mi se, fasada djeluje moderno, a ostalo je sve po starinski. Lijepo!
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

SupervisoRI
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#7  PostPostao/la SupervisoRI » 5.4.2011, 07:25

kobler napisao:
Adamić napisao:...
Radovi su koštali 2.33 milijuna kuna od toga su milijun kuna sakupili stanari ove zgrade što predstavlja vrlo rijedak primjer obnove pročelja . Zanimljivo je reći da Casa Veneziana iako nosi oznaku da je zaštićeno kulturno dobro od države je dobio tek nekih 10 tisuća kuna za restauraciju ulaznih vratiju tako da je eto i država sudjelovala s ovim malim iznosom . Za kompletnu obnovu fasade od države su dobili odbijenicu. ... Od 2003. godine upisana je u registar nepokretnih spomenika kulture.

ISPRAVAK OLAKO IZREČENE POKUDE:
1. Da zgrada nije registrirana uopće ne bi mogla konkurirati za neka sredstva. Taj posao registracije obavio je Konzervatorski odjel, odnosno Ministarstvo kulture.
2. Sredstva od spomeničke rente originalno su zamišljena kao prihod koji ide lokalnoj zajednici isključivo za redovno održavanje kult. dobara pod zaštitom Tako je uređeno, između ostalog, zato kako se i za redovito održavanje ne bi tražila sredstva od Ministarstva - neka vrst decentralizacije. Sredstva se ubiru lokalno, lokalno se i koriste, bez da prvo dođu u veliku hrpu državnog proračuna.
3. Obnova vrata je restauracija (a ne održavanje), pa su išla iz druge hrpe. Zato tu figurira Ministarstvo.
4. Grad je taj koji određuje pravila igre, pa traži od stanara participaciju. No, Grad sam određuje pravila.

Inače, mene bi više zanimala vaša ocjena kako vam se sviđa da je kovano željezo sivo, uključujući i ogradu ulaznih vrata, a ne crno, kao prije.
Što mislite o podgledima ispod prozora, koji su svi obojeni u zeleno među stupovima? Prije je isto bilo tamno.

ja bi da bude kako je i bilo,barem nije teško pogodit boju,jedino je onda original

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 5.4.2011, 10:15

Kobler sve stoji. :kava:

Nova pročelje je bonbon. Sad da li tražiti neke nedostatke , ja u to ne bi ulazio.

Južno pročelje zgrade bi trebalo isto obnovit ( treba poslikati stanje iz Kružne ulice da vidimo kakvo je :slikanje: ).
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#9  PostPostao/la nikola » 5.4.2011, 18:44

Bio ja neki dan, nisam imao fotić sobom. Ne mogu se sjetiti, ali mislim da je isto uređena. Jednostavo pročelje, bez ukrasa i piz*arija.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 5.4.2011, 20:08

nikola napisao:Bio ja neki dan, nisam imao fotić sobom. Ne mogu se sjetiti, ali mislim da je isto uređena. Jednostavo pročelje, bez ukrasa i piz*arija.

Ovo podrcrtano ti nije trebalo..to si više ovako napisao u afektu ..upravo takve stvari podižu vrijednost zgrade.. Zato je npr. moja zgrada iako ima preko 100 godina nije baš estetski zanimljiva kuća pa zato nikad ni neće od grada dobiti lovu za obnovu pročelja.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#11  PostPostao/la nikola » 5.4.2011, 20:20

Ma to ja u prenesenom značenju. :kava:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la Adamić » 5.4.2011, 20:44

ma znam... :gore

Našao sam dvije fotke Kružne ulice u svojoj arhivi... prva je iz 2009 a druga iz 2010. Vidimo obnova fasade je i sa ove strane gotova već. Svaka čast, mislio sam da neće imati dovoljno love. Obnova je čak prije završila od sjevernog pročelja.

kruzna2009radovinafasad.jpg
kruzna2009radovinafasad.jpg (115.62 KiB) Pogledano 3736 puta

242010kruznaulica.jpg
242010kruznaulica.jpg (261.69 KiB) Pogledano 3736 puta
Slika

kobler
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 9

Post broj:#13  PostPostao/la kobler » 5.4.2011, 22:20

Adamić napisao:Kobler sve stoji. :kava:

Nova pročelje je bonbon. Sad da li tražiti neke nedostatke , ja u to ne bi ulazio.

Južno pročelje zgrade bi trebalo isto obnovit ( treba poslikati stanje iz Kružne ulice da vidimo kakvo je :slikanje: ).

Ne razumijemo se. Kolegica koja je vodila radove konsultirala se samnom i složila se kako bi pročelju trebalo dati novi, gotovo čipkasti izgled i da to pokušamo postići čišćenjem i izbjegavanjem kontrasta boja koji je bio prije. Kad pogledaš stare fotke ovdje, fasada izgleda kao da je u pitanju industrijska arhitektura, a ne palača. Ublažavanjem boje cigle (pranjem vodom pod pritiskom), izbjegavanjem crveno/crnog pritiska kontrasta cigle i kovanog željeza (zato je sivo), te svijetlim zelenim tonom ožbukanih dijelova i žutim atike pred krovom, mislim da smo postigli željenu lakoću i da je fasada jednostavno procvala. Pitao sam i vas za mišljenje, kako bih doznao je li to samo moj utisak ili nešto što i ostali promatrači primjete i kad ne idu za tim.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 5.4.2011, 22:33

Kako sam i rekao, meni se sviđa.
Moderno, a starinski.
I kako kobler kaže, prije mi je izgledalo industrijski, sada djeluje kao palača.
Inače sam slab na zelenu, pa me još više bode oči u pozitivnom smislu. A pijeskarenjem (pretpostavljam da je tako posvjetljen kovani čelik) su ti kovani elementi došli do izražaja i podigli cijelu sliku. Svijetla cigla je pun pogodak! Sa bijelim nadvojima i elementima oko prozora, lice je dobilo svjetlu budućnost slijedećih 100 godina.
Još da srede sami ulaz (ili je to namjerno ostavljeno???)
Ja bi tamo stanovao!

LPR
lr1-2014
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 6

Post broj:#15  PostPostao/la LPR » 6.4.2011, 09:50

i ja bih vrlo rado tamo stanovala.

palača je prekrasna. jedino me zbunilo to što sam mislila da se restauracija MORA obaviti na način da boje budu izjednačene sa originalnim...a sada vidim da to ovdje nije bio slučaj. ili griješim?

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: do 1900. te