Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Rječina – rijeka po kojoj je naš grad dobio ime

Šetnice, planine, plaže, životinje, biljke unutar PGŽ-e... posebna rubrika kućni ljubimci u kojoj možete pogledati gdje se sve nalaze veterinarske stanice te njihove ocjene , pseće plaže i parkovi te rasorave o ostalim kućnim ljubimcima poput mačaka, kanarinaca i sl.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 6.9.2009, 01:39

.
Indeficienter, nepresušni izvor, geslo je koje krasi grb Grada Rijeke kroz povijest, a potiče od rijeke po kojoj je grad dobio ime – Rječina. Prvi poznati zapis o ovoj rijeci pod imenom Oeneus datira iz 2. stoljeća. U prošlosti se Rječina (lok. Ričina) naziva Tarsis ili Tarsus, Pflaum, Fluvis ili Fluvius, Reka (Recha), Eneo i Fiumara. Zabilježena su i imena Aenei (Oenei) i Tarsia.
rjecina.jpg
rjecina.jpg (86.93 KiB) Pogledano 3894 puta

Rječina
Rječina izvire na Zviru (Zvirjak), na nadmorskoj visini 323 (326) m. Do godine 1870. izvirala je ispod vrha Podjavorje, no te je godine u blizini Klane bio potres, pa je izvor zatrpan. Nakon toga izvor izbija pod sjevernim vrhom koji neki zovu Strmac, a drugi Brgudac. Ulijeva se u more u gradu kojem je dala ime - Rijeci.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Re: Rječina – rijeka po kojoj je naš grad dobio ime

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 13.9.2009, 21:03

"Požar mlina u Žaklju jedan je od najvećih požara u riječkoj povijesti, koji je gradu oduzeo njegovo najveće industrijsko postrojenje a mnoge obitelji lišio izvora zarade"
Mlin u Žaklju najveći je riječki industrijski mlin za žitarice. Podignut je 1841. u kanjonu Rječine, kao jedan od brojnih lokalnih mlinova izraslih sredinom 19. stoljeća, kojih je uz Rječinu bilo 27. Radio je u okviru tvrtke Stabilimento commerciale di farine. Nakon požara 1862., obnovljen je i povećan. Objekt je narastao na šest etaža, dužine 90 i visine 25 metara. U najboljim danima mlin je zapošljavao 300 radnika, koji su godišnje proizvodili 250 tisuća vagona brašna. Ono se u bačvama otpremalo u Istru, Dalmaciju i Trst, u Englesku, Njemačku, Francusku, Egipat i Brazil. Žakalj u sastavu Stabilimenta posluje do 1881., a od sljedeće godine u okviru novoosnovanog Dioničkoga društva za mlin. Mlin radi do 1894. Godine 1918. prodan je Ugarskom pivarskom društvu iz Budimpešte, koje u Žaklju planira izgraditi tvornicu piva. No, poratnim pomicanjem granica prilazna cesta i mlin našli su se rascijepljeni u dvije države pa zamisao o proizvodnji piva nije ostvarena. Žakalj počinje propadati. Na njega danas podsjećaju ostatci visokih zidova pogonske zgrade uz Rječinu, obrasli bršljanom. Mlin u Žaklju romantična je ruševina.

Slika

Slika

Požar u zgradi " Stabilimento commerciale di farina in Zakalj"( trgovačko društvo za proizvodnju brašna u Žaklju ) izbio 11.ožujka 1862.uvečer. Vijest o požaru stigla je do grada u 22 sata. Uzbunjeni su civilni i vojni kapetani, smjesta su s ljudstvom i opremom upućeni na mjesto događaja, gdje su pristigli točno u 22,30 sati.
Do mlina se dolazi odvojkom Ludvikove koji vodi do kanjona Rječine.Preko Rječine se prelazi jednim drvenim mostom do samog mlina.
Poduzeće se bavi meljavom žita pomoću strojeva pokretanim snagom vode. Sastoji se od 10 zgrada, od kojih je 7 međusobno povezanih a 3 izolirane. U skladištima se nalazilo
18.000 staja žita i 24.000 vreća gotovog žita i mekinja.
U vrijeme pristizanja ekipa za gašenje gorjelo je 5 zgrada. Vatra je gorjela punim
intenzitetom, plamen je izlazio ne samo na okna prozora, već i kroz krov, koji se već
dobrim djelom bio urušio. Nikakva umjetna sila više nije mogla ugasiti taj požar pa su sve
snage usredotočene na sprečavanje širenja požara na druge nezahvaćene zgrade.Vatra je bila tako snažna da su, zbog velike vrućine i jakosti plamena, manje pumpe ispale iz stroja te se sa gašenjem nastavilo samo sa jednom, najvećom pumpom iz veće udaljenosti. Vatra se postepeno širila i na druge objekte.Samo se zahvaljujući nadljudskim naporima dimnjačara i radnika koji su gasilii, te vjetru koji je pred jutro počeo puhati u povoljnom smjeru, može zahvaliti što se nakon 6 sati borbe s vatrom uspjelo 2 objekta spasit.Od 8 opožarenih zgrada ostale su samo vanjske fasade, ruine.
Vatra je tinjala još 13. i 14.ožujka, te se moralo pristupiti skretanju umjetnog kanala kako bi se voda mogla koristiti za hlađenje opožarenog područja. U svrhu sprečavanja ponovnog izbijanja požara i širenja vatre na obližnju šumu, žareće požarišta je zatrpano zemljom.Uprava mlina Žakalj imala je za intervenciju vatrogasaca platiti 289.40 forinti.
Gradskim vlastima postalo je tada jasno da vatrogasnu službu treba znatno bolje
organizirati. Zato se već početkom sljedeće godine, 26.siječnja 1863.,donosi odluka o osnivanju gradskog Vatrogasnog zbora sa deset profesionalnih vatrogasaca i 20 pomoćnih vatrogasaca.

žakalj crtež.JPG
žakalj crtež.JPG (40.6 KiB) Pogledano 3772 puta

most-iznad-Rječine.jpg
most-iznad-Rječine.jpg (34.01 KiB) Pogledano 3772 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

LLeon
Baniran
Quarnero
Quarnero

Teme: 4

Post broj:#3  PostPostao/la LLeon » 13.9.2009, 21:50

Prije dvije godine sam prošao cijelu šetnicu uz Rječinu. Od Trsatske kule do izvora. Šetnica je duga nekih 20 km, trebalo mi je dobrih 5 sati, ali isplatilo se. Cijeli put je prekrasan i preporučam svima koji mogu da prođu šetnicom.
Naši sugrađani plaćaju masne pare da bi otputovali u neke egotične zemlje, a pojma nemaju kakvu ljepotu prirode imaju na par kilometara od centra Rijeke. Isto tako, lakše je šepurit se po Kostreni i preseravat po Opatiji, nego obuć staru trenerku i tenisice i zaprašit pješke uz Rječinu.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 13.9.2009, 21:51

Želja mi je posjetiti ovaj dio grada. Jednog dan budem isao ;)

LLeon napisao:Naši sugrađani plaćaju masne pare da bi otputovali u neke egotične zemlje, a pojma nemaju kakvu ljepotu prirode imaju na par kilometara od centra Rijeke. Isto tako, lakše je šepurit se po Kostreni i preseravat po Opatiji, nego obuć staru trenerku i tenisice i zaprašit pješke uz Rječinu.

Tako je :!:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 20.9.2009, 19:22

Još jeda lijepa veduta mosta nar Rječinom, na Žaklju.Slika prikazuje vodopad na Rječini i most gledano prema Orehovici.

Slika
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la nikola » 20.9.2009, 19:37

Evo, našao sam u svojoj zbirci ješ jednu sliku mosta na Žaklju.

Žakalj 1910.jpg
Žakalj 1910.jpg (43.33 KiB) Pogledano 3772 puta

Jedva čekam da malo zahladi, ići ću prošetati tim područjem.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 2.10.2009, 14:21

Slika

Izvor izvire iz pećine ispod strme litice brda Kičej
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la nikola » 15.10.2009, 18:30

Ljudi moji danas sam prvi put u životu bio u mlinu Žakalj!
Moram reći da sam pun dojmova, pa to je ogromno!
Ja sam mislio da je to par zidova i gotovo, a ono, čitav jedan grad.Preporučam svima.
I sobom ponesite rezervne baterije za fotoaparat.

To velebno zdanje sa 90 metara dužine i 25 metara visine stvarno izgleda impozantno-kao neka crkva!
Slika

ogromni prozori davali su dovoljno svijetla
Slika

po mojem tehničkom znanju, ovo mora da je bio kamen-temelj za parni stroj koji je pokretao mlinski kamen
Slika

kvalitetna gradnja, trajat će još 100 godina
Slika

dio ukrasa sa zgrade mlina, dan danas izgleda lijepo
Slika

još postoji kamena cesta koja vodi do mlina
Slika

Od 200-tinjak fotki izabrao sam ove, nisam htio stavljati već viđeno.Nadam se da sam vas zainteresirao da i vi protegnete noge do Žaklja.
Zadnja izmjena: nikola; 15.10.2009, 18:38; ukupno mijenjano 1 put/a.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#9  PostPostao/la Adamić » 15.10.2009, 18:37

Prekrasne slike :bravoveliki:

Nisam još bio tamo ali budem. ;)
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la nikola » 15.10.2009, 20:27

Prije dolaska do nekadašnjeg mlina Žakalj naišao sam na mjesto gdje je nekada bio most.Uz malo volje, mogao bi se renovirati, kao i cijela šetnica uključujući i mlin, gdje bi naši građani mogli odmarati se i rekreirati.

na ovoj fotki vidi se u desnom kutu temelji nekadašnjeg mosta na strani Sušaka
Slika

mjesto gdje je bio most, vide se obje strane i duboki kanjon
most Žakalj img6794.jpg
most Žakalj img6794.jpg (142.78 KiB) Pogledano 3898 puta

druga strana mosta, vide se kameni blokovi i plato
most Žakalj img6656.jpg
most Žakalj img6656.jpg (100.18 KiB) Pogledano 3898 puta

evo i te pozicije bivšeg mosta.Čini mi se da bi preskočio na drugu stranu (da sam 20 god.mlađi :lol: )
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#11  PostPostao/la Adamić » 15.10.2009, 20:41

Skoči Nikola!Skoči :lol:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la nikola » 15.10.2009, 20:44

Pod mostom su hridi, ali malo dalje je rječina u "elementu" i ljuti vodopad.
Ipak, ne skače mi se, hvala! :kava:
Slika

Ivo
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Teme: 5

Post broj:#13  PostPostao/la Ivo » 10.5.2010, 01:02

Definitivno moram to posjetiti ni ja nisam znao sve ovo.
Znao sam za neki stari mlin i da se sada tamo igra paintball a ovo drugo mi je sve totala čudno.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 24.6.2010, 15:33

U Jutarnjem listu pričica o Gašparovom mlinu...

Brašno posljednjeg mlinara jelo se i na Novom Zelandu

Nekada je tu bilo 27 mlinova, a danas je u funkciji samo Gašparov mlin, star 360 godina

Slika

Nakon što je zimus pokazala svu svoju moć, gotovo potopivši pola Grobinšćine, Rječina je na proljeće, s prvom serijom sunčanih dana, zažuborila u punoj ljepoti, a ljeto je dočekala vrativši se svakodnevnici pitome rijeke koja pouzdano obavlja svoj prirodni posao od izvora do ušća.

Osim što je svjedočila ubrzanoj propasti riječke industrije koncem 20. stoljeća, Rječina je pratila i polaganu smrt zadružnih manufaktura koje su do ne tako davnih vremena hranile cijeli kraj. Tu dolazimo do priče o mlinovima, kojih je još krajem 19. stoljeća bilo 27. Danas je u funkciji samo jedan, Gašparov mlin u Martinovu Selu koji je danas samo turistička atrakcija.
Posao iz ljubavi

Unutra se ipak nešto melje. Na posao svaki dan, već punih 18 godina, dolazi posljednji grobnički mlinar, Bruno Kukuljan. Ispod teškog kamenog kola pšenicu i kukuruz strpljivo pretvara u brašno. Posao je to koji Kukuljan, kako sam kaže, radi iz čiste ljubavi jer vrijeme koje je potrebno da se na taj način samelje kanta kukuruza ni ekonomski isplativo. Fino mljeveno brašno, od kojeg se stoljećima pripremala “palenta kompirica” na kojoj su odrasle generacije Grobničana, ipak se prodaje, a kupci su uglavnom turisti. Kukuljan je jedna od onih osoba za koje se kaže da je čovjek od malo riječi. Tek tu i tamo ispali pokoju na grobničkoj čakavštini.

- Mlin ne more delat ako nisi uz njega, vavik mu je neć - rečenica je kojom vrlo jednostavno objašnjava svoju svakodnevnu posvećenost poslu. Ljeti, kada rijeka presuši, na mlin izvjesi poruku: “Ni vode - ni muke”. Muka je, inače, grobnički izraz za brašno.

Legenda o selu

Gašparov je mlin star punih 360 godina, a obnovljen je 1992. U knjigama uspomena “Teka za pohvalit, ali i za ošpotat” nećete pronaći niti jedno “špotanje”. Pohvale su ispisane na raznim jezicima - bilo je tu posjetitelja iz Argentine, Libije, Njemačke, Engleske, Amerike, a Bruno govori da je njegovo brašno putovalo čak i na Novi Zeland.

Martinovo je Selo, prema legendi, podigao Martin Juretić koji se ovamo prije više od 350 godina doselio iz Dalmacije. Martin je radio na pilani u Lukežima te je nakon toga sagradio mlin uz Rječinu. Potom je, zajedno sa svojih devet sinova, podigao i cijelo naselje koje je nazvano po njemu.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#15  PostPostao/la Adamić » 26.6.2010, 20:49

Slika i video sa naše ekspedicije :zastava:

Evo kako mlin izgleda sa druge strane brda (Katarina).
mlinzakalj.jpg
mlinzakalj.jpg (235.11 KiB) Pogledano 2963 puta

Slika

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Priroda