Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Rupnikova Linija

Riječka fortifikacija tvori jednu od najvećih i najsloženijih objekata u Hrvatskoj.
Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Teme: 2

Rupnikova Linija

Post broj:#1  PostPostao/la Petar Lončarić » 18.6.2013, 15:39

Pozdrav!

Bavim se Claustrom Alpium Iuliarum, ali kako je krenulo bavim se i sustavom fortifikacija koje je osmislio general Italo Gariboldi (takozvani Vallo Giluio ili del Litorale) između Kraljevine Italije i Kraljevine S.H.S. Pronašao sam njegove nacrte u Firenci i o tome pišem članak. Sad me zanima da li itko zna gdje bi mogao naći podatke o Rupnikovoj liniji? Tražio sam u Vojnogeografskom Institutu u Beogradu, ali tamo je ekipa pod državnim jaslama pa im nije na kraj pameti da postanu profitabilni poput njihovog pandana u Firenci. Naprosto se ponašaju kao da je nešto iz '20 godina prošlog stoljeća i dalje vojna tajna te da nisu autorizirani davati svoje karte hrvatskim državljanima (???). S time da se ta birokratska šarada da lako riješiti ako nađem građanina Republike Srbije koji bi te karte tražio za mene. Nakon toga, čovjek mi je objasnio da jugoslavenska vojska nije radila nikakve nacrte glede položaja svojih vojarni i bunkera jer bi to bilo kontraproduktivno kad bi zapalo u neprijateljske ruke (???). Pa je li moguće da jugoslavenska vojska nije imala inženjeriju koja se bavila geodetskim poslovima. Kako su onda znali sa čime raspolažu i gdje se to nalazi? Zahvalan sam bilo kome ako mi može bilo kako pomoći glede pronalaska gore spomenutih karti. Pitao sam i Zagreb pa su mi dali do znanja da oni nemaju povijesnu dokumentaciju.

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Re: Rupnikova Linija

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 18.6.2013, 19:38

Mislim da je tu kompetentan lappino, pa čim pročita ovaj post, siguran sam da će ti odgovoriti.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost1

Post broj:#3  PostPostao/la gost1 » 19.6.2013, 15:33

Zapravo ne znam što reći.

Koju posluku porati?

Vallo nije Giulio.

I nije del Litorale.

I nije (samo) između Italije i SHS.

Gariboldi pak nema stvarno veze s time.

Google bi trebao dati već dosta informacija i o Vallo Alpino, ali i o Rupnikovoj liniji.

O kojoj postoji fantastična knjiga M. Habrnala "Rupnikova črta", kao i manja (ali meni srcu draga) "Rupnikova linija" od A. Jankoviča-Potočnika.

O Vallo Alpino ima stvarno dosta na netu. Nešto i u tisku, pa i na hrvatskom jeziku. :mrgreen:

Enivej, moram biti manje čangrizav. :oops:

Za Rupnikovu liniju valja malo pogledati na kolekcionari.com.

Dolazim u Ri za par dana, nek me krivac za čudotvorno raspelo kontaktira, bit će mi drago da podijelim informacije koje imam o temi...

kobler
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 9

Post broj:#4  PostPostao/la kobler » 19.6.2013, 16:28

Bojim se da je "krivac" u Firenci ... Kad se vrati?

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 19.6.2013, 16:47

kobler napisao:Bojim se da je "krivac" u Firenci ... Kad se vrati?

Čini mi se da sam krivca prekjučer vidio kako stupa škalama kod guvera...daleko je to od Firenze... :putopisac:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#6  PostPostao/la Petar Lončarić » 19.6.2013, 19:20

Ovako, ako ćemo točno..., u Firenci sam nabavio topografske karte koju je potpisao Italo Gariboldi kao šef talijanske komisije za uspotavu granice između SHS i Italije. U 1931. godini je napisao tekst za Manuaetti di Tecnica e di Civilta' Militare u sklopu Rivista "Esercito e Nazione"

"Lungo i Confini della Patria" - Fascicolo XI

La frontiera Italo-Jugoslava

1. La zona di confine in generale

Fascicolo XII

La frontiera Italo-Jugoslava
2. La linea del confine Giulio

Časopise sam našao uz topografske karte u Istituto Geografico Militare di Firenze koje je deponirao sam Italo Gariboldi.

Zanima me:

da li je granica kraljevine Italije i SHS (kasnije Jugoslavije) isto što i Vallo Giulio (ili Alpino ili del Littorio?

Koliko sam shvatio, Vallo Alpino ili del Littorio je zapravo čitav kompleks koji ide duž alpske linije, od Genove do Rijeke. Vallo Giulio je njegov dio koji ide od Rijeke preko zapadne Slovenije sve do tromeđa sa Austrijom.

U tim topografskim kartama nema nekoliko vojarni poput one na Štulcu za koju znam jer sam bio tamo gore sa Nikolom i Draženom.

Zahvaljujem se Lappinu na pomoći. Koja ironija, tražeći Rimljane tražim Jugoslavene, Talijane, Nijemce i Partizane...

http://i1333.photobucket.com/albums/w62 ... b2fe8d.jpg
Zadnja izmjena: Petar Lončarić; 19.6.2013, 20:07; ukupno mijenjano 1 put/a.

Petar Lončarić
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#7  PostPostao/la Petar Lončarić » 19.6.2013, 19:26

nikola napisao:
kobler napisao:Bojim se da je "krivac" u Firenci ... Kad se vrati?

Čini mi se da sam krivca prekjučer vidio kako stupa škalama kod guvera...daleko je to od Firenze... :putopisac:

aman taman sam nosio teti Vilmi ručak na Belveder :)

ozren
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 16

Post broj:#8  PostPostao/la ozren » 14.10.2013, 22:30

Za obranu vrlo dugačkog graničnog fronta od oko 3000 km na kopnu i oko 1400 km na moru,jugoslavensko vojno-državno rukovodstvo je smatralo da će utvrđivanjem granica omogućiti uspješnu odbranu teritorija Kraljevine Jugoslavije.
Zato je,u duhu svojih defanzivnih planova još 1937.godine poduzelo utvrđivanje državnih granica i za rukovođenje radovima oko utvrđivanja formiralo Štab za utvrđivanje.

Za izvođenje radova formirana su četiri odsjeka ili sektora(u to vrijeme je imao naziv otsek) za utvrđivanje uz talijansku granicu(poznat kao "zapadni front").
Pošto je 1938.godine odlučeno da se utvrdi i zona oko Cerknice,formiran je i peti sektor.
Uz granicu prema Austriji(zapravo Njemačkoj),na planinskom terenu Karavanki i Kamniških Alpi formiran je jedan sektor.
I na granici prema Mađarskoj formirano je još šest sektora za utvrđivanje.

Unutar sektora formirane su posebne građevinske ekipe,koje su na početku radova brojile oko 15.000 tisuća ljudi(civila) ,raspoređenih unutar nabrojenih sektora.
Do 1939.godine broj ljudi u građevinskim odjelima se povećao na 40.000 tisuća ljudi,a izgrađeno je 12 teško utvrđenih položaja i oko 4000 manjih betonskih bunkera.
Nakon njemačkog napada na Poljsku gradnju je preuzela vojska i to većinom rezervisti koje su uposlili kao građevinske radnike,sa namjerom da se ubrzaju radovi.

Od 1937.godine odgovorna osoba za građevinski dio posla pri Štabu za utvrđivanje bio je divizijski general Leon Rupnik,a od 3.studenog 1938.godine unaprijeđen je u komandanta Štaba za utvrđivanje.Na donjoj slici Rupnik je drugi slijeva.
Rupnik4.jpg
Rupnik4.jpg (39.55 KiB) Pogledano 789 puta

Po njemu je fortifikacijska linija u nastajanju dobila ime.
Rupnik5.jpg
Rupnik5.jpg (35.46 KiB) Pogledano 789 puta
U maju 1945 Rupnik je zajedno sa slovenskim domobranima pobjegao u austrijsku Korušku,gdje se predao Englezima.
2.siječnja 1946.godine u selu Štorje kod Sežane,britanski vojnici su Leona Rupnika izručili jugoslovenskim vlastima.
Na poznatom Rupnikovom procesu u Ljubljani 27.kolovoza 1946. osuđen je za izdaju i suradnju sa okupatorom i 4.rujna 1946.godine je strijeljan.
Rupnik6.jpg
Rupnik6.jpg (74 KiB) Pogledano 789 puta
Rupnikova linija
Denkschrift.jpg
Denkschrift.jpg (59.95 KiB) Pogledano 789 puta
Gornja karta potječe iz njemačke knjige Denkschrift uber jugoslawische Landfestungen iz 1942.godine gdje je uz manja odstupanja dobro prikazana Rupnikova linija na "zapadnom frontu".

gost1

Post broj:#9  PostPostao/la gost1 » 15.10.2013, 13:33

Nastavak? ;)

Ako su i podaci iz teksta uzeti iz Denkšrifta, onda su naravno netočni.

Prvo mi je upalo u oko onih "12 teško utvrđenih položaja" - ako se misli na "Velike oslonce" ili "Velika Uporišta"...nije bilo izgrađeno niti jedno. Počelo se kopati, na par lokacija se iskopalo više nego što su npr. Talijani ikad uopće mogli sanjati, ali nije bilo ni približno dovršeno niti 5% (onako odoka) od predviđenog...

ozren
Rijekofil
Rijekofil

Teme: 16

Post broj:#10  PostPostao/la ozren » 15.10.2013, 19:15

Vraga su iz Denkschrifta,nemam ga ni blizu.
Tu rečenicu gdje se govori o 12 teško utvrđenih položaja sam prepisao iz knjige
"Rupnikova Linija-Odkrivanje utrdb ob rapalski meji";Ad Pirum,2009.god. Aleksandera Jankoviča Potočnika.
Bio sam siguran u točnost njegovih navoda,ali eto,uvijek ima onih koji znaju više.
Zato te i imamo i nedamo nikome. :gore

gost1

Post broj:#11  PostPostao/la gost1 » 16.10.2013, 02:07

Ipak Denkšrift, dakle...:)

Ne znam zašto je Jankovič ostavio ovaj dio u knjizi, kad sam veli da "Kako piše J. Kaufmann prema njemačkim i američkim izvorima"...

On Kaufmanna citira iz njegove knjige "Fortress Europe", gdje je jugoslavenski dio prepričani Denkšrift, a on se pak bazirao na pretpostavljenom stanju, koje smo vrlo brzo "razmontirali", a i Kaufmann se imao priliku za posjeta Sloveniji i Hrvatskoj uvjeriti u stvarno stanje. Pa će slijedeće izdanje, ukoliko ga bude, od "Fortress Europe" biti vjernije.

Jankovič pak zna veliku većinu lokacija "teških položaja", koje sa realnim stanjem i nacrtima spominje i u knjizi. Ja sam s njime posjetio samo podzemni dio utvrde na Hlavčim Njivama kod Žiri - profili tunela su "kamionski", ali umjesto pravih velikih nadzemnih bunkera izgradilo se tek jedan mali "priručni"...

Vrati se na: Riječki bunkeri i utvrde