Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

STARE KUĆE I BUNKER U RIJECI ulica M. GENNARI

Riječka fortifikacija tvori jednu od najvećih i najsloženijih objekata u Hrvatskoj.
ivica.prpic
Šegrt
Šegrt

Teme: 6

STARE KUĆE I BUNKER U RIJECI ulica M. GENNARI

Post broj:#1  PostPostao/la ivica.prpic » 11.5.2014, 18:02

- Živim ovdje 10-tak godina. Prije isto samo malo niže. Poslikao sam da se vidi. Volio bih saznati djelić povijesti, tj, kad su ove 4 kamene kuće izgrađene (navodno 1892-1901) i tko ih je izgradio (navodno neki Rus). Na metal detektoru u svom vrtu i okolici pronašao sam ostatke austro ugarske municije, opreme i novčiće, zatim i talijansku WW2 municiju, gelere i ostatke oružja. Njemačku municiju ne, ali mi je susjed poklonio Njem. WW2 potkovu, navodno su Njemci imali tu u blizini konjušnice. Pronašao sam i ploču "Bellai", a to je u Istri ???
U ovim kućama je djelovao i jak Riječki pokret otpora i znam od susjeda puno o tome. Tu je i jedna rupa u stijeni gdje je pobacano puno WW2 i dr. sredstava. S druge strane naših kamenih kuća tj. na ulasku u crkvu Sv. Nikole Tavelića nalazio se veliki bunker, to znamo, susjedi kažu da je došla JNA s bacačima plamena uništiti zmije a potom da je explozivom srušila bunker za potrebe crkve, i da je sve to navodno crkva fotografirala. Bilo bi zanimljivo vidjeti slike svega narečenog ako uopće postoje. Zahvaljujem na svakom info. i pozz. - IP..

ulica M. GENNARI (1).jpg
ulica M. GENNARI (1).jpg (48.43 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (2).jpg
ulica M. GENNARI (2).jpg (111.98 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (3).jpg
ulica M. GENNARI (3).jpg (122.29 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (4).jpg
ulica M. GENNARI (4).jpg (110.23 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (5).jpg
ulica M. GENNARI (5).jpg (60.47 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (6).jpg
ulica M. GENNARI (6).jpg (58.16 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (7).jpg
ulica M. GENNARI (7).jpg (74.86 KiB) Pogledano 1108 puta

ulica M. GENNARI (8).jpg
ulica M. GENNARI (8).jpg (59.85 KiB) Pogledano 1108 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 98

Re: STARE KUĆE I BUNKER U RIJECI ulica M. GENNARI

Post broj:#2  PostPostao/la Vežičanka » 11.5.2014, 22:14

Zanimljive si predmete skupio!

Na koje 4 kamene kuće misliš? Je li na ove iz stare slike koju si stavio? Na slici vidim samo dvije kuće. Da li te kuće još postoje? Ako postoje, možeš li ih poslikati?

Što se stare slike tiče zanimljivo je da je mi imamo ovdje na forumu vezanu za Krvavi božić 1920.godine u temi "D'Annunzio i njegovo doba" viewtopic.php?f=98&t=44&start=225
a kod tebe piše "Ulica Mario Gennari ispod Lovorke Kukanić-nakon savezničkog bombardiranja"
(znači u drugom svjetskom ratu)
Što je od toga točno?
Sada bar znamo točnu poziciju ove lokacije-to jest ulicu
Slika

Jesu li dvije kuće na tvojim novim slikama na mjestima starih kuća na staroj fotografiji?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 866

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 11.5.2014, 22:24

Bravo Vežica. Riješili smo i tu fotografiju.

Fotografija je iz serija fotografija iz razdoblja D'Annunzio kad su bila puškaranja po gradu. Saveznička bombardiranja teško da bi bila. To bi bila prva takva slika iz nazovimo okolice riječke koju sam ja vidio.

ivica.prpic
Šegrt
Šegrt

Post broj:#4  PostPostao/la ivica.prpic » 12.5.2014, 19:57

-Ne znam,mogu samo pretpostavljat ??? :?:

torretta
Šegrt
Šegrt

Post broj:#5  PostPostao/la torretta » 12.5.2014, 23:03

Da se nadovežem na gornje, ja sam odrastala u neposrednoj blizini i dobro poznam taj teren. Tamo su bile četiri stare kuće od prije II sv. rata i to mislim da imam na slici negdje u starim fotografijama na forumu samo iz drugog ugla slikano oko šezdesete godine. Spomenuti bunker je bio duguljast za razliku od ostalih u blizini i bio je spremište oružja teritorijalne obrane vjerovatno do kraja. Sjećam se da je moje društvo negdje krajem sedamdesetih došlo na suludu ideju da provalimo unutra i upotrebimo ga za "disko" no prije nego smo išta uspjeli učinit, tj. čim smo se počeli muvat oko ulaza i ruzinavog lokota stigla je "konjica" i eto nas u "marici". Mene su kao i još jednu curu brzo iskrcali pred kućom a dečki su malo "provozani" a roditelji pozvani na odgovornost, no srećom to je bilo sve. Ondašnji predsjednik kućnog savjeta (komunjara i prvoborac, Titov gardist) nas je prvom prilikom prozvao huliganima i budno pratio što radimo. Slike bunkera nemam jer se to nije ni smjelo slikati a da ne postaneš sumnjiva osoba. Ovi podaci o korištenju od strane teritorijalne su apsolutno točni, jer su naši očevi bili zaduženi za slučaj potrebe, samo što smo to doznali tek nakon onog našeg incidenta. I da još i to, i mi smo kao djeca pronašli bombe ali nešto višlje na području današnje zaobilaznice. Naime iznad naše kuće prema današnjoj Lovorki bilo je jedan veći dolac gdje je bilo posađeno svašta između kojeg i kukuruz koji smo volili peći. Točno na području Lovorke postajala je i nekakva štala iz koje su znali zečevi (ili kunići?) izaći pa smo se tamo igrali lovaca, i tako smo i odlunjali do bombi. Sreća u svemu je bila da smo zvali oca od jednog iz društva koji je bio u teritorijalnoj pa su bombe uklonjenje i nitko nije stradao.
Ma se te digo: tre de pan,tre de vin e tre de crodighin. E la polenta?

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#6  PostPostao/la Vežičanka » 13.5.2014, 10:41

torretta napisao:Da se nadovežem na gornje, ja sam odrastala u neposrednoj blizini i dobro poznam taj teren. Tamo su bile četiri stare kuće od prije II sv. rata i to mislim da imam na slici negdje u starim fotografijama na forumu samo iz drugog ugla slikano oko šezdesete godine. .......

Je li to ova tvoja slika sa 4 kuće koju spominješ? viewtopic.php?f=32&p=75895
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#7  PostPostao/la Vežičanka » 13.5.2014, 10:55

Adamić napisao:Bravo Vežica. Riješili smo i tu fotografiju.

Fotografija je iz serija fotografija iz razdoblja D'Annunzio kad su bila puškaranja po gradu. Saveznička bombardiranja teško da bi bila. To bi bila prva takva slika iz nazovimo okolice riječke koju sam ja vidio.

Da je slika iz serije fotografija iz razdoblja D'Annunzia vidi se i po tome što je na slijedećoj fotografiji na toj temi viewtopic.php?p=79161 isti čovjek s kravatom, najvjerojatnije procjenitelj šteta. Uz njega su vojnici čija uniforma je očito iz 1920ih.

ivica.prpic
Šegrt
Šegrt

Post broj:#8  PostPostao/la ivica.prpic » 13.5.2014, 12:35

-Čudo,kad majstori il majstorice rade,a nije nimalo lako otkrivati povijest skrivenu velom tajne,potreban je timski rad,potrebni su Lokalpatrioti, zahvaljujem,Pozz.-IP.. :pozdrav:

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#9  PostPostao/la Vežičanka » 13.5.2014, 16:22

Tako je. Kad se spoje dijelovi mozaika, a svatko ima ponešto, lakše se otkrivaju dijelovi povijesti.

Ona prva stara slika koju si postao je iz neke knjige ili?

ivica.prpic
Šegrt
Šegrt

Post broj:#10  PostPostao/la ivica.prpic » 13.5.2014, 18:50

-Sliku sam si jos od kada isprintao s nekog naseg Sajta,al vise ne znam kojeg,pod objasnjenjem da je to lokacija otprilike tu gdje zivim,i pod objasnjenjem da su ta ostecenja na kucama naseg rodnog grada s spomenute fotografije,posljedica Saveznickih bombardiranja,sto ocito nije tocno.Meni kao laiku za stare fotografije,al s iskustvom u restauracijama tj. detaljima,se konfiguracija terena i krajolik,te nacin gradnje,npr.grede po plafonu s trstikom,ucinala slicnom,tj. ukazivala da bi to stvarno mogle biti te kuce izgradjene za potrebe Austro-Ugarske vojske,i zato sam se zainteresirao.No tocno je to,da je Vasa fotografija tocna,tj. prikazuje upravo te 'Quattro Case' kako su ih mjestani nazivali,a nazivali su ih i 'Rusovo',navodno po nekom Rusu vlasniku.Susjedi kazu da je slikano upravo s tog srusenog bunkera,a ja sam pronasao identicni s fotografije,znaci WW2 standardni nosac bodljikave zice.Takodjer starosjedioci tu kazu,da si kroz taj sruseni bunker mogao izaci na Mlaku van.No price su price.Postoji i ona nauka,ne mogu se trenutno sjetiti strucni naziv,koja se bavi analiziranjem starih fotografija i odredjivanjem lokacije istih.Na TV-u na 'History'-ju,Ameri su tocno po starim fotografijama detaljno izanalizirali napad na 'Pearl Harbour',na licu mjesta forenzički slikali s starim i novim fotoaparatima,itd.,otkrivsi fantasticne detalje tragova torpeda i mini podmornica u moru,itd.Al vidimo da kod nas analiziranje starih fotografija vrlo dobro funkcionira i bez skupocjene 'High Tec.',tj.motiviranoscu pojedinaca.Pozz.-IP..

torretta
Šegrt
Šegrt

Post broj:#11  PostPostao/la torretta » 13.5.2014, 20:20

Da baš ta slika, iako mi se čini da postoji i ona koja izlazi na Mlaku,sa ću malo prekopat.U jednoj od kuća je živio tatin prijatelj s posla, direktorov vozač i ta je imala šternu,no onda je to imala valjda svaka kuća.Ovo je taj niz slika:

img05995 modified_4.jpg
img05995 modified_4.jpg (126.81 KiB) Pogledano 961 puta

img05992 modified_2.jpg
img05992 modified_2.jpg (124.37 KiB) Pogledano 961 puta

img05990 modified_2.jpg
img05990 modified_2.jpg (134.36 KiB) Pogledano 961 puta

img05989 modified_3.jpg
img05989 modified_3.jpg (135.97 KiB) Pogledano 961 puta

img05985 modified_6.jpg
img05985 modified_6.jpg (113.39 KiB) Pogledano 961 puta

Za ove dvije nisam sto posto sigurna ali ko da jesu :
img05991 modified_5.jpg
img05991 modified_5.jpg (116.77 KiB) Pogledano 961 puta

img05994 modified_1.jpg
img05994 modified_1.jpg (129.89 KiB) Pogledano 961 puta

ivica.prpic
Šegrt
Šegrt

Post broj:#12  PostPostao/la ivica.prpic » 13.5.2014, 22:40

-Čudo,jos kad pokazem susjedima,zasluzujete pice !!! IP.. :bravo:

torretta
Šegrt
Šegrt

Post broj:#13  PostPostao/la torretta » 14.5.2014, 10:57

Ma nije to ništa. A susjede ako koji ima postariji možda i poznam.

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Riječki bunkeri i utvrde