Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Analiza i ekspedicije - Bunkeri na brdu Križ

Riječka fortifikacija tvori jednu od najvećih i najsloženijih objekata u Hrvatskoj.
Ivo
Šegrt
Šegrt

Teme: 5

Analiza i ekspedicije - Bunkeri na brdu Križ

Post broj:#1  PostPostao/la Ivo » 10.5.2010, 00:58

Edit by Adamić: Ova tema prvenstveno služi za raspravljanje o fortifikaciji na brdu Križ.Napravljena je iz stare teme Bunker na donjoj Vežici

Dakle

Njemački bunker na donjoj Vežici
Na mjestu gdje se sada otprili nalazi odvojak famozne D 404 i izlaz donja Vežica koji je savršeno gledao na Martinšćicu oliti V.Lenac.

Što je sada sa njim ?
Došao sam tamo sa autom ali ga nema. Vjerovatno je nasuta cesta preko njega jer sumnjam da su ga kod izgradnje išli demolirat jerbo bunker nije baš lako razmonitrati.

Možda tražim na krivom mjestu ?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 866

Re: Bunker na donjoj Vežici

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 10.5.2010, 14:20

Odlično postavljeno pitanje. Inače razmišljamo da otvorimo temu o riječkim bunkerima i utvrdama kojih je jako mnogo.Samo trebamo skupit dovoljno dobrovoljaca za istraživanje. Za ovaj bunker nisam znao da je zakopan ili šta se je već desilo snjim da ga više nema...

Ivo
Šegrt
Šegrt

Post broj:#3  PostPostao/la Ivo » 10.5.2010, 21:45

Jbga možda je još tamo.

Tko je odgovoran za projekt tog bunkera, mislim gdje bi mogoa pitati što je s njim u Konstruktoru ???

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 10.5.2010, 21:56

Ivo napisao:Jbga možda je još tamo.

Tko je odgovoran za projekt tog bunkera, mislim gdje bi mogoa pitati što je s njim u Konstruktoru ???

Nije Konstruktor nego je Viadukt iz Zagreba zadužen za izgradnju pravca D 404.
Inače za ovakva pitanja najbolje se je obratiti mjesnom odboru.Oni bi ti trebali dati odgovor.

http://www.viadukt.hr/projekti/objekti/ ... a-cesta-d8

gost1

Post broj:#5  PostPostao/la gost1 » 11.5.2010, 10:48

Dvije talijanske nadzemne utvrde iznad Martinšćice su i dalje dobro, hvala na pitanju...
Govorim o velikom bunkeru u naselju Braće Pavlinić, te o (skoro) "blizancu" kod spoja na zaobilaznicu.
S njima se nije ništa dogodilo, dapače, nakon izgradnje ceste još su "ljepši" i vidljiviji.
A ako autor teme misli na kućicu uz magistralu ispod Plumbuma, mislim da se ne radi o bunkeru, već o nekakvoj stražarnici - dosta primitivnijem objektu, koji je imao slabašna metalna vrata i prozor koji je bio djelomično zazidan da nalikuje na nekakvu puškarnicu.

Uostalom, možda se tu nešto razaznaje...

http://free-ri.htnet.hr/fortress-fiume/SussakMap.htm

Ivo
Šegrt
Šegrt

Post broj:#6  PostPostao/la Ivo » 11.5.2010, 11:17

lappino napisao:Dvije talijanske nadzemne utvrde iznad Martinšćice su i dalje dobro, hvala na pitanju...
Govorim o velikom bunkeru u naselju Braće Pavlinić, te o (skoro) "blizancu" kod spoja na zaobilaznicu.
S njima se nije ništa dogodilo, dapače, nakon izgradnje ceste još su "ljepši" i vidljiviji.
A ako autor teme misli na kućicu uz magistralu ispod Plumbuma, mislim da se ne radi o bunkeru, već o nekakvoj stražarnici - dosta primitivnijem objektu, koji je imao slabašna metalna vrata i prozor koji je bio djelomično zazidan da nalikuje na nekakvu puškarnicu.

Uostalom, možda se tu nešto razaznaje...

http://free-ri.htnet.hr/fortress-fiume/SussakMap.htm

O fino fino Znači to je još gore ?
Ali ja to fakat ne bi mogao naći,al provat ću :gore

Evo karta
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=
106738900052250224991.0004864e201f825693414

Osim bunkera, ova skladišta, od čega su ? Sada su napuštena i devastirana,interesirma me samo od čega su ostala ?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 11.5.2010, 14:45

Lappino ti si majstor za bunkere. :gore Čovjek je prošao skoro sve bunkere u Hrvatskoj čak i u susjednoj nam Sloveniji. Vidi se odmah velika ljubav i znanje prema tom hobiju, :bravo:
Imam 2 pitanja za tebe:

1.) Da li se može prema izgledu odrediti koji je talijanski bunker a koji njemački? U biti ne znam jesu li Nijemci uopće gradili ovdje bunkere na riječkom području ili su ih samo preuzeli od saveznika Talijana.

2.) Da li bi znao približno izračunati u kune koliko bi danas došla izgradnja jednog takvog bunkera, znači sa svim popratnim materijalim koji su išli u njega čelik,beton itd. ?

Ova tema je jako zanimljiva, koliko vidim i publika ju obožava.

gost1

Post broj:#8  PostPostao/la gost1 » 11.5.2010, 15:02

Bunker označen na Google Earth pripada nedovršenoj talijanskoj utvrdi, drugi bunker koje gleda na Dragu, a osmatračnica i ulaz su joj ostali nedovršeni (kao uglavnom i podzemni dio).
Skladišta na slici pripadaju vojarni koje je izgradila još Austrougarska (tj. tko god da je vladao Sušakom 1911. godine), a bila je tamo i HV, koje je isti objekt i napustila.

Obratiti pažnju: velika većina fortifikacija na Sušaku su talijanskog podrijetla (vojarna na Sv. Križu - danas planetarij/zvjezdarnica, bunkeri na Sv. Križu i iznad Martinšćice, nedovršene utvrde na Strmici).
Njemački su bunkeri samo onaj na ulazu u V. Lenac neposredno uz more s zapadne strane uvale, topnički bunker na Boulevardu ispod "Pariza". Podzemno sklonište/zapovjedno mjesto u parku trsatske crkve je isto vjerojatno njemačko (bunkeri na ulazima su definitvo njemački).
Usamljeni primjerak starojugoslavenske fortifikacije je mali bunker na spoju ulice Ž. Marča i Sv. Križa.
...
Edit u svezi glede Adamićevog posta:
po izgledu se može odrediti nacionalna pripadnost bunkera, budući da je svaka strana svoje bunkere gradila tipski. Tih je tipova, naravno, moglo biti na stotine.
Talijansko podrijetlo bunkera npr. na Sv. Križu i iznad Martinšćice odaju specifični oklopni dijelovi za zaštitu puškarnica, i posebna pažnja koja se poklanjala kamuflaži (iako je negdje nisu stigli dovršiti).
Njemački npr. bunkeri često imaju otvorene kružne položaje za teške strojnice, dok im topnički bunkeri imaju stepenaste "nadstrešnice" velikih otvorenih puškarnica.
...
Cijena gradnje bunkera ovisila je o kubaturi i kvaliteti betona, armature, dodatnog oklopa, opreme i čega sve ne, i nisam se nikad zapitao koliko bi tako neki bunker koštao.
...
Enivej, svoj godišnji sam prilagodio prezentaciji o riječkim bunkerima, koja bi se trebala održati 17. lipnja ove godine.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#9  PostPostao/la Adamić » 11.5.2010, 15:13

lappino napisao:Cijena gradnje bunkera ovisila je o kubaturi i kvaliteti betona, armature, dodatnog oklopa, opreme i čega sve ne, i nisam se nikad zapitao koliko bi tako neki bunker koštao.
...
Enivej, svoj godišnji sam prilagodio prezentaciji o riječkim bunkerima, koja bi se trebala održati 17. lipnja ove godine.

Hvala na odgovoru a za ovo moj 2 pitanje treba zbrojiti cijenu čelika, betona i obujam...masu. Nisam nikad pročitao koliko je jedan takav bunker koštao u ono vrijeme ali se je pisalo da je bunker jako skup i zbog skupog čelika bunkeri su često ostajali nedovršeni.
Koliko su prosječno teški takvi bunkeri ? Koliko znam imaju više od tonu?

lappino napisao:Enivej, svoj godišnji sam prilagodio prezentaciji o riječkim bunkerima, koja bi se trebala održati 17. lipnja ove godine.

A gdje će biti održano ako se smije znati ?

gost

Post broj:#10  PostPostao/la gost » 11.5.2010, 15:46

lappino napisao:Skladišta na slici pripadaju vojarni koje je izgradila još Austrougarska (tj. tko god da je vladao Sušakom 1911. godine), a bila je tamo i HV, koje je isti objekt i napustila.

Ja imam drugu informaciju, da su prije vojarne koje se nalaze u podnožju sv. Križa, što gledaju na Dragu bile svinjska farma u vlasništvu jednog dražana i da su tek kasnije uz dogradnju još nekih objekata došle u funkciju vojske.
Sad se ne sjećam kada točno ih je vojska preuzela.

gost1

Post broj:#11  PostPostao/la gost1 » 11.5.2010, 16:06

"Izložba" (Šta? Izložba? Meni nitko ništa nije rekao!) "Riječke (nepoznate) utvrde 20. stoljeća" bi se trebala održati u organizaciji Kluba Sušačana.
Grad je čak izdvojio neka sredstva za to.
Možda mi plate kavu.
:mrgreen:
Enivej, napravit ću prezentaciju od cca 120-150 slajdova.
...
O vojarni u Dragi: godina koju imam dokumentiranu na zidovima zgrada je 1911.
Ne bi znao točno ako se već tada radilo o vojarni, ali već za talijanske okupacije su bili izgrađeni manji bunkeri okolo (još su tamo). Ovaj se objekt dobro razaznaje i na slikama strijeljanja njemačkih zarobljenika iz travnja 1945. godine. Na slikama se vide i bunkeri uz vojarnu.
Znači, ako postoji informacija o farmi prije WW2 - to nije nemoguće, ali već za vrijeme WW2 to je bila vojarna.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la Adamić » 11.5.2010, 16:11

Nisi mi odgovorio na pitanje koliko su teški bunkeri po tvojoj procjeni ? :lol:

Nadam se da te ne gnjavim. ;)

gost

Post broj:#13  PostPostao/la gost » 11.5.2010, 16:14

Sad se više ne sjećam od kud sam izvukao informaciju, ali podosta poznajem kraj jer je moja mama rođena u Dragi pa sam se naslušao raznih ratnih štorija, između ostalog mogu vam pokazat kamo je zakopan švabo uz cestu...

gost1

Post broj:#14  PostPostao/la gost1 » 11.5.2010, 16:38

Adamić napisao:Nisi mi odgovorio na pitanje koliko su teški bunkeri po tvojoj procjeni ? :lol:

Ne, nego zaboravih...

"Ravni štit" ("piastra piana") debljine 50 mm težila je cca 700 kg.
"Zakrivljeni štit" ("piastra curva", "piastra a minimo spessore frontale") cca 3100 kg.
Kupola za jednu tešku strojnicu - sastavljena od 3 prstena i krovne kalote, ukupne mase cca 30 tona.
Kupola za dvije strojnice - cca 14 tona.
Osmatračka kupola - cca 10 tona.
Kazamata za 75 mm top - malo manje od 40 tona.
Ovo, kao, nije procjena, nego više/manje konkretni podaci.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#15  PostPostao/la Adamić » 11.5.2010, 16:41

lappino napisao:
Adamić napisao:Nisi mi odgovorio na pitanje koliko su teški bunkeri po tvojoj procjeni ? :lol:

Ne, nego zaboravih...

"Ravni štit" ("piastra piana") debljine 50 mm težila je cca 700 kg.
"Zakrivljeni štit" ("piastra curva", "piastra a minimo spessore frontale") cca 3100 kg.
Kupola za jednu tešku strojnicu - sastavljena od 3 prstena i krovne kalote, ukupne mase cca 30 tona.
Kupola za dvije strojnice - cca 14 tona.
Osmatračka kupola - cca 10 tona.
Kazamata za 75 mm top - malo manje od 40 tona.
Ovo, kao, nije procjena, nego više/manje konkretni podaci.

Uuuuu zahvaljujem lappino na podacima. Nisam znao da može bunker biti tako masivan. :shock: Metak ih ne može ni ogrebati :lol:

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Riječki bunkeri i utvrde