Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Rujevica i Pehlin-bunkeri

Riječka fortifikacija tvori jednu od najvećih i najsloženijih objekata u Hrvatskoj.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 866

Rujevica i Pehlin-bunkeri

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 12.8.2010, 13:34

Poznato je da su Romi oduvijek imali dobar njuh za posao. Tako nisu ni ovaj put promašili kad su poslije II.svjetskog rata naselili Pehlin i Rujevicu. Tada je na ovom području bio samo krš i napušteni bunkeri. Danas to područje tvori jedno od najlješih i naskupljih lokacija u gradu Rijeci.

Rujevica -Pehlinjpg.jpg
Rujevica -Pehlinjpg.jpg (103.61 KiB) Pogledano 687 puta

Donosim priču o prvom stanovniku

PRVI STANOVNIK ROMSKOG NASELJA RUJEVICA

21. 11. 2007.
Pronašli smo,kako on sam tvrdi, prvog stanovnika romskog naselja Rujevica.To je Hamdija Osmani,koji je još davne 1949.godine doselio u Rijeku,na Rujevicu bježeći od ogromne bijede s Kosova.Tamo nije bilo nikakve budućnosti pa je stigao čak do Rijeke i odmah otišao na mjesto današnjeg romskog naselja na Rujevici. Tamo nije bilo ničeg osim šume, šipražja, trnja i kamenja.Pošto je Rujevica od velikoga vojnog i strateškog značaja,bila je krcata raznim vojnim bunkerima pa se siromašni rom dobro sjetio i uselio u stari bunker kojeg je podigla talijanska vojska i koji je Hamdiji dugo godina bio topli dom.Da, stari bunker mu je bio dom i to, kako vitalni osamdeset dvogodišnjak kaže – najljepši dom na svijetu.
Hamdija kaže: Nije to bilo ko sada, živijo sam u jednom malome selu kraj Prištine na Kosovu i nismo ništa imali,bilo je to posle rata i nismo imali šta da jedemo,nije bilo budućnosti pa ošo od svoje kuće i tako stigo u grad Sušak, jer tad je bilo povuci potegni sa vojnom »zonom A« i »zonom B«. Kad sam stigo na Rujevicu, tu je živijo samo jedan čovek koji se je zvao Šaban, nadimkom Krpar koji je skupljo stare krpe i prodavo ih.Volio je da me vređa.Uselio sam u jedan stari talijanski bunker. Došo sam u Čistoću poso da tražim i ispričao svoju tešku životnu priču i eto, odmah su me zaposlili da čistim i dali mi metlu i lopatu.I tako sam se snašo i radio do penzije.A šta ćeš,moraš nekako da živiš.Uvijek moram da kažem da trebaš da poštuješ sebe i onda će te i drugi poštovati.

prviromnarujevicixq9.jpg
prviromnarujevicixq9.jpg (9.02 KiB) Pogledano 687 puta

Hamdija Osmani
-------------------------------------------------

Zanimljiva priča zar ne ?.....gospodin Hamdi ima 80 godina da je kojim slučajem umro ovaj važan povijesni trenutak ne bi znali nego bi samo nagađali. Dobar je ovaj dio gdje spominje da ga je neki Šaban sakupljač starih krpa vrijeđao :smijeh: ,vjerojatno jer je znao da mu je posao gotov dolaskom Roma.

S ovih lokacija nema slika bunkera ,da li su srušeni većinom ili ?

gost1

Re: Rujevica i Pehlin

Post broj:#2  PostPostao/la gost1 » 12.8.2010, 17:49

Ovo ti je topnička baterija na Pehlinu.
Mogu se primijetiti 4 okrugla položaja za topove 90 mm i dva ukopana skloništa - računam da su to upravo spomenuti bunkeri gdje se ekipa naseljavala...

topnička baterija na Pehlinu.jpg
topnička baterija na Pehlinu.jpg (13.32 KiB) Pogledano 668 puta

Vjerojatno je bilo još manjih bunkera, a ima i jedan svjetloplave boje, koji je danas pretvoren u nastambu i malo dograđen...

Usred mjesta gdje je sada romsko naselje na Pehlinu trebala je niknuti utvrda koja veličinom ne bi puno zaostajala za Katarinom "A" - u dubini postoji navodno više stotina metara hodnika, uz 4 neizgrađena položaja i 5 podzemnih prostorija skloništa...

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 12.8.2010, 18:35

Odlično, odmah sam dobio volju da tamo krenem. :putopisac: :zastava: Nadam se da će me Romi lijepo prihvatiti. : ruka

gost

Post broj:#4  PostPostao/la gost » 12.8.2010, 20:35

možda da potegnemo veze :mrgreen: :mrgreen:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 12.8.2010, 20:45

Zokxy mogli bi se ja i ti dogovorit za jedan dan i zaletit se gore ako si za akciju..i vi ostali slobodno se javite ako želite ići gore..

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 16.8.2010, 22:18

Zoky ne vidiš baš u zadnje vrijeme ili ?

gost

Post broj:#7  PostPostao/la gost » 16.8.2010, 22:57

ma piskaram po svom portalu, pa stoji da sam online, a ne navraćam po sat i više ...
mogli bi se dogovoriti, ali kad me prođe uklještenje živca zbog kojeg sam završio na hitnoj pred 10 dana i koje mi ne da normalno hodati do danas!
Ko invalid sam ovih dana - kuća pos'o :roll:

najbolje mi piši pp, to vidim sigurno odmah kad se logiram ili povirim na forum

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 17.8.2010, 04:06

Ok, ako te bole leđa odi kod kiropraktičara da te namjesti kako treba . :lol:

skakandraković
Šegrt
Šegrt

Teme: 2

Post broj:#9  PostPostao/la skakandraković » 17.8.2010, 09:17

Nije ni cudno da je Rujevica odabrana za topnicku bazu ,obzirom na kakvoj se poziciji nalazi :)
Lokalni Lokalpatriot

elvis

Post broj:#10  PostPostao/la elvis » 10.10.2010, 09:57

Adamić napisao:. Kad sam stigo na Rujevicu, tu je živijo samo jedan čovek koji se je zvao Šaban, nadimkom Krpar koji je skupljo stare krpe i prodavo ih.Volio je da me vređa.Uselio sam u jedan stari talijanski bunker.

Taj useljeni bunker se odlično vidio krajem 70-ih sa ceste, u međuvremenu je sagrađeno još kuća, a sam bunker je "proširen" i jedva se nazire da je to nekada bio bunker. Kada se ide iz grada, to je prva kuća , svijetloplave boje. Dio prema gradu je nadograđen a sjeverni dio je još uvijek okrugao i to je originalni dio bunkera. Ne bih znao koliki dio bunkera je preživo nadograđivanje (sa unutarnje strane), ali s obzirom da nisu štedjeli cement pri gradnji mislim da je ostao cijeli unutar dogradnje.

gost

Post broj:#11  PostPostao/la gost » 10.10.2010, 11:56

ajde to poslikaj

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la Adamić » 10.10.2010, 11:58

Da,ajde nam pronjuškaj to malo i poslikaj, da vidimo to malo :piti: :zastava: :pozdrav:

acori
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#13  PostPostao/la acori » 15.12.2010, 00:42

Evo ovo je bunker na Smućenom bregu! Nisam expert pa neznam o kakvom se tipu radi, :ne znam: , ali nesumnjam u vas!
Slika
I unaprijed se ispricavam ako sam sta zeznuo sto se tiče velićine slike i ostalih pravila, ali tu smo da naučimo!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la Adamić » 15.12.2010, 00:55

Imaš li fotić da ga uslikaš izblizine?

Možeš li malo točnije odrediti gdje bi to bilo . Znači jednu sliku iz visine pa označi gdje bi to bilo.

acori
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#15  PostPostao/la acori » 15.12.2010, 01:13

pozicija_1_ucrtana pehlin.jpg
pozicija_1_ucrtana pehlin.jpg (156.17 KiB) Pogledano 669 puta

Ovo zaokruženo je taj bunker, a ovo sa strelicom je ograđen ulaz u neku spiljicu, sjecam se ko klinci da je tamo živio neki beskucnik ili uglavnom neki jako ljuti barba :evil: tako da nikad nismo imali sanse ući unutra. Znali smo nalaziti čahure od metaka tamo, starija ekipa je kao našla stari revolver, mada ga nikad nitko nije vidio :D
Što se tiče fotoaparata,trenutno nemam, ali se da nesto iskombinirati!

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Riječki bunkeri i utvrde