Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Salonitni materijali u Rijeci ! (azbest)

Rasprave o arhitekturi Rijeke i okolici
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 862

Salonitni materijali u Rijeci ! (azbest)

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 11.2.2014, 20:04

U akciji je uskoro zamjena azbestnih krovova i fasada u Rijeci pa bi bilo dobro da snimimo kakvo je trenutno stanje u našem gradu. :slikanje:

Azbest ima za posljedicu obolijevanje od karcinoma pluća. Znate kako dolaze to skinuti u vaš dom, tako da obuku svemirska odijela jer čestice azbesta su jako OPASNE !.
Najviša stopa smrtnosti zabilježena je upravo u našem kraju odnosno u Primorsko-goranskoj županiji – 3,82 osoba na 100.000 stanovnika …”.

No više u tome , možete pročitati ispod.
Zamjena azbestnih krovova i fasada u Rijeci.jpg
Zamjena azbestnih krovova i fasada u Rijeci.jpg (136.44 KiB) Pogledano 1518 puta

Moja Rijeka bez azbesta!

Pridružite nam se jer zajedno smo jači! i

Udruživanjem:

□ okrupnjavamo nabavu i posao i smanjujemo cijenu nabave i rada,

□ stvaramo mogućnost za dobivanje sredstava iz Fonda za zaštitu okoliša,

□ stvaramo mogućnost za dobivanje sredstava i od jedinica lokalne samouprave,

□ imamo više izgleda za priljev dodatnih sredstava iz EU fondova,

□ osiguravamo pravilno zbrinjavanje tog ekološki opasnog otpada, uz državni poticaj od 2,10 kn/kg skinutog azbesta za ovlaštenog skupljača otpada,

□ pridonosimo očuvanju zdravlja (uklanjamo izvor malignih oboljenja) i stvaramo ljepši ugođaj, a Rijeku pretvaramo u

poželjniju turističku destinaciju,

□ stvaramo mogućnost subvencije postupka energetskog pregleda i izdavanja certifikata energetske učinkovitosti zgrada.

Predavanje o projektu zamjene azbestnih krovova i fasada održat će se 21.02.2014. godine u Hrvatskom kulturnom domu, u Rijeci, Strossmayerova 1, u 18.00 sati, a proizvode naših sponzora možete pogledati u predvorju HKD-a 1 sat prije prezentacije. Uiaz je slobodan. DOĐITE!

Više informacija na:

Udruga „Moj otok“ - Punat / mob: 098 212-715, e-mail: mojotok@mojotok.info, web: http://www.mojotok.info, tel: 051 855-855, fax: 051 511-101 /// Podružnica Gradec / mob: 099 45 21 222, e-mail: gradec@mojotok.info

Zamjena azbestnog krova
zamjena  azbesta.jpg
zamjena azbesta.jpg (15.05 KiB) Pogledano 1518 puta

Zamjena azbestnih krovova je u principu jednostavna, ali je trebaju provoditi za to obučeni ljudi.
Stari azbestni (salonit, eternit) krov se jednostavno skine, a na njegovo mjesto postavi mediteran crijep ili neki drugi po želji. Prilikom zamjene je dobro provjeriti da li je potrebno promijeniti letve i vodonepropusnu foliju (PVC) što iziskuje manji trošak. Ako je potrebno promijeniti oluk, daske, grede ili popraviti samu bazu krova to već iziskuje veći trošak, ali ga je pametno provesti u momentu takve zamjene krova.

Preporučamo da prilikom zamjene azbestnog krova vodite računa o energetskoj učinkovitosti i prije postavljanja crijepa postavite na daske termo izolaciju.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Zamjena azbestnih krovova i fasada u Rijeci

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 11.2.2014, 20:07

Rijeka je još puna ovoga!

Azbest prijeti s krovova i divljih odlagališta

Autor: Tajana Petrović Čemeljić Objavljeno: 28.04.2013

Na Svjetski dan žrtava azbesta, danas se u Kostreni raspravljalo o porastu bolesti uzrokovanih azbestom – koji Hrvatsku tek očekuje u sljedećem desetljeću, a problem pogoršavaju brojna divlja odlagališta tog opasnog otpada.

Bolesti uzrokovanih azbestom sve je više, prvenstveno u Italiji, Njemačkoj i Francuskoj, rekao je Paolo Tomatis, predsjednik organizacije European Asbestos Risks Association, međunarodne udruge sa sjedištem u Trstu.

Do vrhunca pobolijevanja dolazi nekoliko desetljeća nakon službene zabrane uporabe azbesta, pokazuju javnozdravstveni statistički podaci iz europskih zemalja, u kojima se azbest koristio slično kao i kod nas – najviše u građevini i brodogradnji.

U Italiji je azbest zabranjen 1992. godine i ta zemlja sada bilježi snažni porast pobolijevanja. Takva je zabrana u Hrvatskoj donesena 2005. godine, pa se procjenjuje da će deseci tisuća naših građana oboljeti između 2020. i 2030. godine.

Posebno zabrinjava nemarni odnos Republike Hrvatske prema odlaganju nezbrinutog azbesta u okolišu. Još uvijek nisu ni locirana, a kamoli sanirana sva industrijska žarišta, poput deponija brodogradilišta, a olako se prelazi i preko ogromnih količina azbesta na krovovima.

Na tribini je stoga predloženo da se u GIS bazu podataka o građevinskim objektima, koja se upravo izrađuje zbog legalizacije, unesu podaci o azbestnim krovovima. Od saborske zastupnice Nansi Tireli, koja je bila na tribini, zatraženo je da najesen u Saboru pokrene raspravu o problemu zbrinjavanja azbesta u Hrvatskoj, stoji u priopćenju organizatora okruglog stola, ekološke udruge Eko-Kvarner.

Azbest je prirodni vlaknasti mineral koji je izuzetno čvrst, otporan na toplinu i kiselinu te s izvrsnim izolacijskim svojstvima. Godinama se koristio u proizvodnji toplinske i električne izolacije te za izradu vatrogasne odjeće i obuće. Međutim, zbog svoje je kancerogenosti zabranjen u većini zemalja, pa tako i u Hrvatskoj. Duža izloženost udisanju azbestnih vlakana dovodi do ozbiljnih oboljenja poput raka pluća i azbestoze.

http://radio.hrt.hr/radio-rijeka/clanak ... sta/15257/

Ovdje ga ima kao u priči. Lokacija Brajda, tik uz kuću Celligoi

Slika
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 11.2.2014, 20:11

Možda se i ovo makne s ove prekrasne zgrade i stavi nešto primjerenije.
Slika
Tržnica Brajda, paviljon izgrađen 1896. (secesija)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 11.2.2014, 20:31

Pa Potok
azbest potok.jpg

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 23.2.2014, 03:47

PREDAVANJE U HKD-u NA SUŠAKU ČLANOVI UDRUGE MOJ OTOK RIJEČANIMA PRENIJELI ISKUSTVA
MOJA RIJEKA BEZ AZBESTA

Kako se riješiti krovova i fasada štetnih po zdravlje
Riječ je o projektu koji ima za cilj ukloniti sav azbest iz okoline, motivirati suvlasnike – vlasnike da promijene krovište ili fasadu te informirati javnost koje mogućnosti tržište nudi prilikom izmjene

Ljiljana HLAČA
Svi nazočni na predavanju dobili besplatno članstvo u Udruzi
RIJEKA » Kako promijeniti krov ili fasadu od azbesta, što sve tržište nudi prilikom jednog takvog postupka te koliko je uistinu opasan ovaj materijal – bile su okosnice predavanja održanog u organizaciji Udruge Moj otok pod nazivom Moja Rijeka bez azbesta u Hrvatskom kulturnom domu. Riječ je o projektu koji ima za cilj ukloniti sav azbest iz okoline, motivirati suvlasnike – vlasnike da promijene krovište ili fasadu (jer je to opasno za zdravlje) te informirati javnost koje mogućnosti tržište te sam sustav prilikom izmjene nudi. Posjetitelji su prije predavanja imali prilike upoznati se i s nekim proizvođačima crijepova u slučaju da se odluče na investiciju.
Ovo je 16. po redu predavanje, slične smo susrete održali skoro po cijeloj Hrvatskoj, a predavanje uvijek izaziva veliki interes javnosti, rekao nam je Nenad Maljković iz Udruge Moj otok. Rezultati ukazuju da svijest o potrebi izmjene azbestnih krovišta kao i fasada raste, a osjeća se pomak i u kontekstu zbrinjavanja azbesta kao otpada. U Hrvatskoj 16 tvrtki zbrinjava azbest, a na području Primorsko-goranske županije njih četiri. Najveći sakupljač spomenutog materijala koji se najviše koristio 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća zbog svojih iznimnih izolacijskih svojstava na ovom području je Ecooperativa koja je tijekom 2013. godine prikupila čak 70.020 metara kvadratnog azbesta. Jedan metar četvorni azbestnog otpada teži oko 15 kilograma.
Ljudi bi mijenjali azbestne fasade no nemaju novaca. Zato je Udruga tu da im na tom putu pomogne, rekao nam je Maljković. Drugim riječima Udruga spaja investitore (u ovom slučaju suvlasnike – vlasnike zgrada odnosno obiteljskih kuća), izvođače te sakupljače azbesta s ciljem postizanja što niže cijene samog zahvata. Udruga savjetuje samo članove; stoga su svi koji su bili nazočni na predavanju dobili besplatno članstvo. Inače, članstvo za radno aktivne ljude je 200 kuna, za nezaposlene i umirovljenike iznosi 100 kuna, a onima koji nemaju novaca (uz potvrdu koja to dokazuje) Moj otok daje besplatnu podršku.

Škurinje, Drenova i Vežica

U Rijeci Škurinje i Drenova uglavnom imaju azbestna krovišta, a Vežica azbestne fasade. Prema dobivenim podacima od 2002. do 2009. godine u Hrvatskoj su umrle 443 osobe zbog azbestoze i mezotelioma, a najviša stopa smrtnosti zabilježena je upravo u Primorsko-goranskoj županiji – 3.81 osoba na 100.000 osoba.
Novi list

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Salonitni materijali u Rijeci ! (azbest)

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 5.3.2014, 12:51

A što kažete na ove salonitne dimnjake ?
salonit dimnjak azbest (1).jpg
salonit dimnjak azbest (1).jpg (171.12 KiB) Pogledano 1403 puta

salonit dimnjak azbest (2).jpg
salonit dimnjak azbest (2).jpg (109.07 KiB) Pogledano 1403 puta

Rijeka je puna stambenih zgrada, hala, skladišta, ... pokrivena salonit pločama . Osim što su ružne one su i vrlo štetne.

Najopasniji građevinski materijal koji sadrži azbest su ploče od betona, razne pregrade, u nas poznate pod nazivom SALONIT.

Azbest kao materijal još je osamdesetih godina zabranjen u Europi i svijetu, međutim još se nalazi u prodaji u obliku krovnih ploča, raznih kanalizacijskih cijevi i drugo.
Za primjer: Zagreb još danas ima 35 % vodovodnih cijevi koje su napravljene od azbestnih materijala.

O produžecima za dimnjake da i ne govorimo.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 19.9.2014, 19:41

Može li mi netko reći da li je ovo propisni odvoz razbijenih ostataka salonitnog krova ?

azbest krov kamion rijeka.jpg
azbest krov kamion rijeka.jpg (175.1 KiB) Pogledano 996 puta

Čestice lete svuda u vožnji a građani to udišu i gutaju.

Riječ je o ovoj fimi.
http://www.gradimo.hr/tvrtka/legac/62110

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 29.12.2014, 21:46

PODVEŽICA OBNOVA NEBODERA IZAZVALA REAKCIJE SUSJEDA
Azbestna prašina posijala strah u Ulici Ede Starca

Ima te prašine i dijelova fasade po cijeloj našoj ulici, na autima, po krovovima – žale se građani u čijem se susjedstvu, s nebodera u Ulici Andrije Peruča 2A, uklanja jumpet fasada u kojoj se nalazi i azbest

Ljiljana HLAČA
Datum objave: 16.12.2014
podvežica azbest.jpg
podvežica azbest.jpg (17.97 KiB) Pogledano 836 puta

Građani iz Ulice Ede Starca na kućnim brojevima 10, 12, 14 i 16 posljednih nekoliko tjedana uznemireni su zbog prašine odnosno dijelova »otučene« fasade koja pada s obližnjeg nebodera koji je u postupku sanacije. Riječ je o objektu u Ulici Andrije Peruča 2a na Podvežici. Razlog bojazni leži u činjenici što je riječ o jumpet fasadi, popularnom materijalu iz sredine prošlog stoljeća, u kojoj se uz stale materijale nalazi i omraženi azbest.
– Ima te prašine i dijelova fasade svugdje po cijeloj našoj ulici, pa na autima, po krovovima, frca to svuda oko naših kuća. Ne znam je li to otrovno ili nije? Je li kancerogeno ili ne? Nitko nam ništa ne govori, nitko ništa ne zna. Strah me je i prozore otvoriti te prozračiti sobe, ukazuje na problem jedan stanar.
Kaže nam da je kontaktirao Ministarstvo graditeljstva ali bez rezultata te komunalce. Komunalni redar je izašao na teren i obećao da će ulicu počistiti »Čistoća«. No to se nije dogodilo.
– Ono što sam ja sam počistio, sada držim u vrećama jer me je strah to baciti u posudu gdje se baca komunalno smeće. A možda će netko doći i uzeti taj materijal. Dalje, veliko je pitanje tko će meni očistiti moj krov koji je krcat tih dijelova, ističe naš sugovornik koji je želio ostati anoniman. Njemu nije jasna ta inertnost nadležnih službi te nezainteresiranost za ovakve probleme. Neboder u Ulici Andrije Peruča 2a obnavlja se već mjesec dana, a kako saznajemo od izvođača radova Danijela Jukića iz tvrtke Jukić – Dam, razloga za strah nema.
– Ako treba ja ću doći na gradilište i pojesti komad te otučene fasade. Ako azbesta ima u jumpet fasadi onda je to nekih jedan do dva posto, no on je uglavnom vezan za ostale materijale. Uglavnom da je to opasno, mi kao tvrtka ne bismo ni dobili dozvolu za taj rad, rekao nam je Jukić, dodavši da primjedbe građana na tu temu dolaze i danima kada se na gradilištu ništa ne radi. Ističe da je većina smeća što je pala s nebodera počišćena.
– Još ćemo dva dana štemati južni dio objekta a onda se selimo na druge dijelove građevine. Ostalo nam je za »otući« još dvije strane nebodera, otkriva Jukić. Od njega saznajemo da je prošli tjedan poslao zahtjev upravitelju zgrade, a to je Rijeka stan, i stanarima, da se objekt obloži posebnom termo sakupljajućom folijom, kako ne bi dalje prašilo. Još čeka odgovor. No, to bi cijeli projekt sanacije poskupilo za cca 80.000 kuna. Obnova fasade nebodera trebala bi biti gotova za otprilike tri mjeseca, investicija je »teška« 2,2 milijuna kuna, a objekt se oblaže kamenom vunom debelom čak 14 centimetara.
Dojavu građana zaprimio je i Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a koji je uputio građane da kontaktiraju nadležnu inspekciju zaštite okoliša.
– Ukoliko bi se radilo o azbestu kao sastojku prašine na koju se građani žale, onda bi to predstavljalo opasnost po zdravlje ljudi u slučaju udisanja odnosno dugotrajnog udisanja manjih količina ili kraćeg udisanja većih količina, rekao nam je Dobrica Rončević iz Nastavnog zavoda. Azbest je štetan samo kada se udiše, stoga se može jesti, dirati i piti. Trajan je i nerazgradiv materijal. Stoga treba izbjegavati prašinu, a radnici bi trebali nositi maske, ističe Rončević.

Inspekcija zaštite okoliša bila na terenu

Iz neslužbenih izvora saznajemo da je inspekcija zaštite okoliša bila na terenu, poslikali su situaciju i predmet je u daljnjoj obradi. Ono što u ovom slučaju inspekcija može učiniti jest naložiti izvođaču dodatnu zaštitu gradilišta. Prema nekim informacijama, opasnost od takvih fasada nije samo kada se one obnavljaju već i kada su oštećene. Vjetar raznosi opasne čestice. A ne treba osobito spominjati da je cijela Vežica obložena jumpet fasadama...

Novi list

reful
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#9  PostPostao/la reful » 30.12.2014, 11:03

Reakcije i strah susjeda su opravdani, a nije mi jasno zašto se na takve radove odlučuju u zimskim mjesecima, pogotovo na Vežici koja je poznata po buri koja je tad najčešća i najžešća.

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Arhitektura