Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

RIJEKA-što je bilo nekad i što je sad

Rasprave o arhitekturi Rijeke i okolici
Gost
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 23

Re: RIJEKA-što je bilo nekad i što je sad

Post broj:#46  PostPostao/la Gost » 17.10.2009, 20:11

Oprostite na ovom OFF TOPIC-u

nikola napisao:Nekada nacrt crkve i samostana u nekadašnjoj Via Trieste, sada Čandekova, godine gospodnje 1929.

skužajte, kolaž je načinjen od tri slike.

nikola, ako želiš dobar program za spajanje fotografija u panoramu, ja koristim PANAVUE, super program. možeš raditi ručno ili automatski. moja slika pogled na lukobran sa RI-ja je napravljena sa njime. Nije besplatan ali je super. a možda ga nađeš i negdje na netu! :smijeh:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#47  PostPostao/la nikola » 17.10.2009, 21:04

seas napisao:Oprostite na ovom OFF TOPIC-u

nikola napisao:Nekada nacrt crkve i samostana u nekadašnjoj Via Trieste, sada Čandekova, godine gospodnje 1929.

skužajte, kolaž je načinjen od tri slike.

nikola, ako želiš dobar program za spajanje fotografija u panoramu, ja koristim PANAVUE, super program. možeš raditi ručno ili automatski. moja slika pogled na lukobran sa RI-ja je napravljena sa njime. Nije besplatan ali je super. a možda ga nađeš i negdje na netu! :smijeh:

Ma panorame radim sa Codac-ovim alatom photo stich, ali volim se igrati pa u Picasa radim kolaže.Ja ti nisam expert za kompjutore, sva sreća imam sina koji popravlja što pokvarim.Neki dan sam Adamiću slao slike i slao, a on nikako da dobije, pa mi sin poslao sutradan. :slikanje:
A za PANAVUE ćemo vidjeti, reći ću sinu :lol: Tenks!!!
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 924

Post broj:#48  PostPostao/la Adamić » 20.10.2009, 23:36

Trg Grivica - proslava Sv.Vida 1921.g..
trggrivicaproslavasvvid.jpg
trggrivicaproslavasvvid.jpg (41.57 KiB) Pogledano 2070 puta

trggrivicadanas.jpg
trggrivicadanas.jpg (60.92 KiB) Pogledano 2070 puta
Slika

gost

Post broj:#49  PostPostao/la gost » 1.11.2009, 22:02

Ovo je crtež crkve (fotografiju nisam uspio nigdje iskopat) koja se nalazila u parku na Mlaci ili Giardinu.
Koliko sam uspio saznati, gradnja je počela ratnih godina, te je bila skoro završena, do te mjere da su se već i mise počele održavati, ali 1949 su vlasti odlučile da ju sruše...
Izlika je bila da smeta na putu novom bulevardu Marxa i Engelsa (današnja Zvonimirova) - na kraju se ispostavilo da uopće nije smetala...
Ako ima ki kakvu fotku, bilo bi super..
progetotemplovotivob.jpg
progetotemplovotivob.jpg (44.01 KiB) Pogledano 2070 puta

Gost

Post broj:#50  PostPostao/la Gost » 2.11.2009, 11:57

nikola napisao:Stari dok na mjestu današnjeg novog terminala.Iza u luci Baroš vidi se mnoštvo jedara od jedrenjaka.A na samom doku čini mi se čelični parobrod.Prekrasno!
Slika

Kasnije, puno kasnije, doba mira, jednakosti, manjka kave, benzina (par-nepar), banana, ulja itd. na doku "Viktor Lenac" teretni brodovi iz bivših socijalističkih ili nesvrstanih zemalja.Također na dokovima uz rivu i lungomare poredani teretnjaci sa robom za ukrcaj-iskrcaj.
I rampa, granica i most sve je tu.Da, ovaj grad poznat je po granicama.
Slika

Evo još jedne slike sa doka u riječkoj luci.
Rijecka_Luka_250_-_Porto_i_plutajuci_dok.jpg
Rijecka_Luka_250_-_Porto_i_plutajuci_dok.jpg (53.19 KiB) Pogledano 2070 puta

Ova je prilično starije od tvoje i čini mi se da je slikana oko 1914.

Ovo nije dok u luci nego dok u opremnoj luci 3.Maja. Dok je bio tamo sve do nekih 1940-tih kada je prodan, vidi post #59

gost

Post broj:#51  PostPostao/la gost » 2.11.2009, 20:34

Svojevremeno sam proučavao nekakav članak o gradnji između dva rata i naletio na modernu zgradu kojoj na pročelju piše bata...
Nikako ju nisam mogao smjestiti u nijedan dio grada...
Na kraju sam skužio...Robna kuća Korzo

1971 godine, današnja zgrada je spojena od dvije, koje se vide na ovoj fotografiji, slikanoj prije rata...
Gore je nešto pisalo, da li bata?
Uvijek sam mislio da je "korzo" novija zgrada, a ne da je izgrađena prije 70-tak godina...
6257d.jpg
6257d.jpg (100.85 KiB) Pogledano 2221 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#52  PostPostao/la Adamić » 13.2.2010, 18:24

nikola napisao:Našao sam još par sličica sa broda na str. http://www.ogurlic.com/hr/book/barba/barba_rijeka.shtml

Slika Slika
Slika

Slika Slika

Naletio sam na dvije slike broda " Barba Rude" .
Bilo bi lijepo opet imati striptiz. Bio bi to odmor za oči. :D Naravno djevojke bi trebale biti uredno plačene a i za ženske bi mogli imati muški striptiz ,vjerujem da bi uvijek bio pun klub. :lol:
Barba Rude 86518065.jpg
Barba Rude 86518065.jpg (230.83 KiB) Pogledano 2220 puta

Brod "Barba Rude" počeo je s radom 1963. godine i bio je čuven po svom streep showu.

Slika
Barba Rude bio je centar noćnog života Rijeke.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#53  PostPostao/la nikola » 7.3.2010, 19:56

Izgrađena po arhitektu Ugo Pagan kao "Caserma Honved", ili po naški, "Domobranska vojarna" na Školjiću, do 1955 bila je mjesto rezervirano samo za vojnike raznih vladara i država.Kasnije, od od 18.03.1955 NARODNO SVEUČILIŠTE U RIJECI, pa od od 13.04.1958 NARODNO SVEUČILIŠTE i na kraju NARODNO UČILIŠTE USTANOVA ZA OBRAZOVANJE I KULTURU U RIJECI.

Slika
Slika

Na parkiralištu se vide ostaci krova neke pomoćne zgrade kasarne ( pretpostavljam da je riječ o konjušnici, garaži ili kojem drugom zidanom objektu koji je izgrađen za potrebe kasarne).
Također, na slici ispod, vidi se koliko se podignuo nivo u odnosu na sadašnji, pa se krov nekadašnje zgrade sada nalazi na cca 1,5 metara visine.Znači da se najmanje za 2-3 metra podignuo nivo po kojemu sada hodamo.

Slika
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#54  PostPostao/la Adamić » 7.3.2010, 20:08

Dobar izvještaj. :zastava:

Nisam znao za ove podatke.
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#55  PostPostao/la Adamić » 11.3.2010, 09:35

Guvernerova palača !

guverrr.jpg
guverrr.jpg (294.83 KiB) Pogledano 2220 puta

Iznad stare jezgre Rijeke , na prostoru tadašnjeg Zagrada, sagrađena je 1896. godine nova Guvernerova palača. Stara palača (ima slika te zgrade negdje na ovom forumu, znam da smo ju ja i Nikola proučavali) , sagrađena u 18 stoljeću u zapadnom dijelu Korza ,nije bila reprezentativna za potrebe mađarskih guverenera, pa je budimpeštanski arhitekt Hauszman projektirao novu zgradu, sagradivši je u dvije godine.
guveramli.jpg
guveramli.jpg (179.68 KiB) Pogledano 2220 puta

Guvernera je opsluživalo dvadesetak ljudi koji su bili smješteni u pomoćnoj zgradi na kraju zapadnog arkadnog krila. Zgrada je imala svoje unutrašnje dvorište. u prizemlju su bile štale za osam konja, kolnica, alatnica, stan kočijaša i njegovih pomoćnika, a na prvom katu kuhinja, smočnica, stan kuhara, praonica i stan za služinčad.

Ima jedna zanimljiva priča za Guvernerovu pa da ju spomenem.

1896. godine završilo je idilično razdoblje vječne veze Rijeke i Pešte, guverner Batthyany, najzaslužniji za realizaciju monumentalnog objekta, odlazi sa svoje funkcije. Na mjesto guvernera dolazi Ladislav Szapary, najstariji sin ranijeg guvernera Geze szaparya, koji je upravo zahvaljujući očevoj funkciji proveo veći dio djetinjstva u Rijeci. došavši u palaču, a prisječujući se one u kojoj je živio s ocem, rekao je Batthyanyu da je nova građevina odviše velika. Batthyany mu je cinično odgovrio: Nije palača prevelika, nego si ti premalen. :zastava:

Guvernerova ppmhp270508ulaz.jpg
Guvernerova ppmhp270508ulaz.jpg (128.41 KiB) Pogledano 2202 puta

Godine 1955. postaje vlasništvom Pomorskog i povijesnog muzeja, što je i danas.
Slika

Gost

Post broj:#56  PostPostao/la Gost » 11.3.2010, 14:47

salsoul napisao:Ovo je crtež crkve (fotografiju nisam uspio nigdje iskopat) koja se nalazila u parku na Mlaci ili Giardinu.
Koliko sam uspio saznati, gradnja je počela ratnih godina, te je bila skoro završena, do te mjere da su se već i mise počele održavati, ali 1949 su vlasti odlučile da ju sruše...
Izlika je bila da smeta na putu novom bulevardu Marxa i Engelsa (današnja Zvonimirova) - na kraju se ispostavilo da uopće nije smetala...
Ako ima ki kakvu fotku, bilo bi super..
Slika

Nema sliku jer niti ne postoji slika te crkve (koliko ja znam), ali znam par podataka o njoj.

Ovo je crtež crkve Presvetog Otkupitelja (fotografija djelomično dovršene crkve izgleda ni ne postoji) koja se nalazila u parku na Mlaci.
Gradnja je počela ratnih godina po projektu Virgilia Vallota iz 1941, i bilo je predviđeno da se izgradi na Potoku. Poslje travanjskog rata 1941 počelo se prikupljati novac za izgradnju crkve na Mlaki. U unutrašnjosti je trebao biti mozaik sa likom Krista Otkupitelja na prijestolju. Kako je projekt bio odviše ambiciozan za to ratno doba, odlučeno je da se izgradi samo glavni brod i oltar, a nije dovršen ni visoki zvonik kroz koji se ulazilo u crkvu. Na kraju je bila skoro završena, do te mjere da su se već i mise počele održavati, ali 04.11.1949 vlasti su je odlučile srušiti. Izlika je bila da smeta na putu novoj "Autostradi Narodne Fronte" koja je povezala Mlaku i Kantridu, kasnije preimenovanoj u "Bulevard Marxa i Engelsa" (današnja Zvonimirova) - na kraju se ispostavilo da uopće nije smetala. Nažalost zbog krivih razloga (jer je bila smatrana simbolom fašizma) Rijeka je ostala bez jednog modernog sakralnog objekta.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#57  PostPostao/la nikola » 29.3.2010, 19:44

Lijepo vrijeme, proljeće 2010. i šetnja Rijekom.
Kad, odjednom, okrećem se, gdje sam, vidim more, Kvarner, Učka, poznate zgrade i ulice, a ipak...gdje sam?Via Girolamo Fabris, Via del Montello, Via Sabotino.Znam da se promjenio sat, ali godine...A sve to u Rijeci...
via Sabotino.jpg
via Sabotino.jpg (111.17 KiB) Pogledano 2221 puta

via Fabris.jpg
via Fabris.jpg (135.21 KiB) Pogledano 2221 puta

via del montello.jpg
via del montello.jpg (110.44 KiB) Pogledano 2221 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#58  PostPostao/la Adamić » 29.3.2010, 20:19

Ovako su prije za vrijeme Italije bili sandučići za pisma. Zgodno zar ne.. zapeli su mi za oko kad sam prošle godine šetao parkom Vladimira Nazora, ovi sandučići se nalaze skroz na kraju ulice. Inače u toj ulici kuče su pravi bomboni.

Slika
Slika

Gost

Post broj:#59  PostPostao/la Gost » 30.3.2010, 11:54

Slika

Doznao sam nešto novo!
Ovo nije dok u luci nego dok u opremnoj luci 3.Maja. Dok je bio tamo sve do nekih 1940-tih kada je prodan.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#60  PostPostao/la nikola » 20.10.2010, 13:28

Uspoređujući ovu sliku starog perila na Školjiću i plan gradnje željezničkog mosta na Školjiću, a znajući da je iz pravca Orehovice i ul.Račkog cesta i most preko Rječine izgrađen tek 60-ih godina, može se u mislima predočiti kako je zapravo to bila pješačka zona, a tek je postojala cesta prema Vodovodnoj ulici (kako se i vidi na slici perila).
Dakle, do 60-ih je to bio dio grada sa cestom uz Rječinu-Vodovodna i garaža Autotroleja.Preko Rječine, današnja Ružićeva (ex. braće Šupak, prije Tvornička čini mi se), i to je to.

malaib.jpg
malaib.jpg (119.8 KiB) Pogledano 2220 puta

nasip na Školjiću.jpg
nasip na Školjiću.jpg (144.51 KiB) Pogledano 2101 puta

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Arhitektura