TVORNICA VULKANPredstavit ću u slijedećim postovima tvornicu Vulkan koja je djelovala od 1929. do 2000. godine.
Tvornica je doživjela sudbinu velikog dijela riječke industrije i više ne postoji.
Tvornica
Vulkan započela je radom kao mehanička radionica 1929. u Ružićevoj ulici u Sušaku.
1931. registrirala se pod imenom Sila, a 1933. god mijenja ime u Vulkan.
Do 1945. god mijenja vlasnike a tada postaje državna firma.
Do 1948. godine djeluje u starom prostoru u Ružićevoj ulici, a te godine se seli u prostor bivše topionice olova Plumbum koja je prestala djelovati 1929. god.
O
talionici Plumbum viewtopic.php?f=86&t=2231Biti će to malo podsjećanje na tvornicu VULKAN koja je izrađivala različite proizvode za industriju i brodogradnju i u sklopu koje je djelovala ljevaonica.
Prostor na kojem je djelovala tvornica Vulkan od 1948. do 2000.god proteže se od Towera preko ceste, ispod pruge što prolazi Vežicom, do ceste što od Pećina vodi za Martinšćicu.
Danas su tu razne djelatnosti : tehnički pregled vozila, igraonica, teretana, hostel, skladišta i neki obrti.

- 1-Vulkan-rijeka.hr .JPG (48.62 KiB) Pogledano 6671 puta
Počeci:Nakon prvog svjetskog rata na desnoj strani Rječine postojala je razvijena industrija s duljom tradicijom.
Na sušačkoj strani Rječine osim Tvornice papira i brodogradilišta u Kraljevici nije bilo značajnije industrije.
Ipak se na Sušaku razvijala luka pa je nastala potreba za djelatnošću koja će se baviti popravcima brodova i opreme na njima. Svi popravci su se do tada obavljali u Rijeci, s velikim teskoćama zbog granice, ili pak u Zagrebu udaljenom gotovo 200 km.
To su bile osnovne pretpostavke što su pokrenule ideju o otvaranju odgovarajuće pomorske mehaničke radionice koja će ubrzo postati poznata pod imenom VULKAN.
Nekoliko imućnih Sušačana ostvarilo je namjeru da osnuju zanatsku radionicu za popravak brodskih palubnih, a i drugih industrijstkih postrojenja. Započeli su u skučenim i nepodesnim prostorijama u industrijskom dijelu tadašnjeg Sušaka, u Ružićevoj ulici.
U Vulkanu je našlo posao nekoliko desetaka radnika metalaca iz ovog kraja. Radilo je njih osamdesetak sve do II svjetskiog rata, a njih petnaestak je otišlo u rat.

- Detalj iz stare radionice Vulkan
- 2-Detalj iz stare radionice Vulkana.JPG (111.48 KiB) Pogledano 6671 puta
Prvo ime: SILAU inokosnom registru Kotarskog suda na Sušaku, knjiga ll, registarski broj 276, ubilježeno je da je 17.rujna 1931. godine pod brojem 10.873/gr, osnovana
„SILA - pomorska mehanička radiona Ivan Petrinović“.
U istom sudskom registru, 3. svibnja 1932. godine, uvedeno je brisanje tvrtke.
Očito je da je već u samom pocetku bilo teškoća, vjerojatno izazvanih i velikom svjetskom krizom koja je nastala 1929. godine i trajala gotovo punih 10 godina.

- Reklamni oglas Sile
- 3-Reklamni oglas Sile 1930.JPG (75.78 KiB) Pogledano 6671 puta
Novo ime: VULKANU Trgovačkom registru za inokosne brodske knjige Kotarskog suda na Sušaku, registrirana je 28. veljače 1933. godine, tvtka
„VULKAN - pomorska mehanička radiona i ljevaona“ u Sušaku, vlasništvo Metoda Tomljenovića, pomorskog kapetana iz Sušaka. Računovođa je bio Ivan Tomljenović iz Sušaka, (vjerojatno vlasnikov brat). Njih dvojica su ujedno registrirani kao potpisnici tvrtke.

- Radnici Vulkana 1933.
- 4-Radnici Vulkana 1933.god.JPG (83.94 KiB) Pogledano 6671 puta
Reklamni oglas Vulkana:

- 5-Reklamni oglas Vulkana 1933.JPG (91.72 KiB) Pogledano 6671 puta
Odmah nakon osnivarnja, VULKAN je počeo s pruŽanjem svojih usluga na održavanju i popravcima brodova i brodske opreme, te raznih industrijskih postrojenja na kopnu. Usluge su obavljane za Jadransku plovidbu Sušak, brodovlasnike: Matkovića iz Splita, Borovića iz Sušaka i Tripkovića iz Trsta, zatim za Atlantsku plovidbu Sušak, tvornice sapuna, papira i ukočenog drveta iz Sušaka, i mnoge druge.
Plan vulkana u Ružićevoj ulici:

- 6-Plan Vulkana u Ružićevoj 1939.JPG (148.51 KiB) Pogledano 6671 puta
Radnici ondašnjeg VIULKANA obavljali su veće rekonstrukcijske i montažne radove, a vrijedno je spomenuti: 1930-1931. godine djelomična izvedba i montaža Ljuštionice riže na Sušaku; 1932-1934. godine djelomična izvedba i montaža uređaja za impregnaciju željeznickih pragova na Sušaku (ovaj uređaj je nakon rata demontiran i prenesen u tvornicu „Našička“); djelomična izvedba i montaža Tvornice sapuna Rječina na Sušaku; djelomična izvedba i montaža parnog kotla, dimnjaka i cjevovoda, rezervoara komprimiranog zraka i slično, za skladište kreozota na Delti.
Radnici Vulkana 1939.god.:

- 7-Radnici Vulkana 1939.god.JPG (141.89 KiB) Pogledano 6671 puta
Za vrijeme II svjetskog rata došlo je do nekih promjena u vlasništvu tvrtke.
VULKAN poslije drugog svjetskog rataVulkan postaje
„Vulkan-državna ljevaonica i pomorska mehanička radionica“ u Sušaku, vlasništvo NR Hrvatske.
10.rujna 1946. radionica postaje poduzeće.
15. kolovoza 1955. godine, poduzeće mijenja naziv u
„Tvornica dizalica i ljevaonica VULKAN“ Rijeka. Od samog početka pa sve do 1948. godine, odnosno do preseljenja na lokaciju Plumbuma, djelatnost je bila palubna oprema, odljevci, industrijska postrojenja. U početku se djelatnost odnosila na popravke i održavanje brodova i opreme na njima, te održavanje industrijskih postrojenja na kopnu, međutim, ubrzo dolazi do samostalne proizvodnje.
Nastavlja se..........