Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Prehrambeno industrijski kombinat d.d. Rijeka (sve o PIKU, 1947.)

Naša industrija ima veliku i burnu povijest . Na našem području bilo je smješteno mnogo poznatih tvornica koje su sredinom 19 stoljeća tvorile više od 50 % ukupne proizvodnje Hrvatske . Rijeka se može pohvaliti sa prvim parnim mlinom u Hrvatskoj , prvom tvornicom čokolade na cijelom području Balkana, 1850.godine u prostorima nekadašnje rafinerije šećera bila je najveća tvornica duhana u cijeloj monarhiji,imali smo tvornicu papiru koja je prozivodila najkvaliteniji papir koji je izvozila diljem svijeta i još mnogo toga. Uz 12 brodogradilišta , riječki izum torpedo i rafinerijom nafte Rijeka najvećom na ovom kontinentu grad Rijeka je bio na vrhuncu svoje ekonomske moći.
DoX
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Re: Prehrambeno industrijski kombinat d.d. Rijeka (sve o PIKU, 1947.)

Post broj:#16  PostPostao/la DoX » 3.1.2016, 19:44

Taj PIK je, baš kao i Brodokomerc, zaostao u onom razdoblju prije 90-tih, tako da stanje njihovih objekata uopće ne čudi. Što se marketinga tiče, on je nepostojeći (čitaj - nema ga). Ali dobro, makar su uložili u modernizaciju proizvodnje.

Ljubitelj sam PIK-ovih kolača od malena i redovita mušterija u PIKO Slatko trgovinama. U zadnjih par godina su proširili ponudu kolača i ima ih stvarno izvrsnih. Cijene povoljne.

Gore spomenute pohvale na žalost ne mogu primijeniti i na PIK-ov kruh. Meni osobno nije baš nešto, a cijene su bar 2x nego što zaista vrijedi. Kora kao automobilska guma i svi imaju isti okus. Drugi dan za bacit. Po meni trebali bi poboljšanja koja su primijenili na kolačima primijeniti i na kruh jer gube mušterije, pogotovo od kada je u RI došao strani trgovački lanac koji ima izvrstan, a duplo jeftiniji kruh.

Ja osobno bi više volio kad bi riječki bio takav, pa da ostavljam novce riječkoj firmi.

sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 3

Post broj:#17  PostPostao/la sposaric » 4.1.2016, 12:27

[quote="Adamić"]Evo par minusa kako nemaju smisla za marketing i dobru reputaciju u zajednici. Nije mi namjera pljuvanje nego ukazivanje da može sve bolje. :gore

2016 škurinje reklame pik.jpg

Dakle , ovo su Škurinje i pogon od Pika. Ulica je jedan od najprometnijih u gradu, no to PIKu ništa ne znači iako je zid njihov posjed, reklame su našle brojne tvrtke pa čak i Plodine (moguće da su u dealu), no PIKOVE reklame nema nigdje !!!! Kakakav promašaj. : lud

Ovo je stvarno za pljuvanje! Na žalost, nije jedini slučaj u gradu da se ovako nagrđuje bezvezno natrpanim pločama. Pogledaj samo zid kako izgleda - kao da smo u 45-oj! :( Uzgred, PIK bi napravio odličan potez kad bi kruh i pecivo prodavao neposredno, ispred pogona, i po pristupačnoj cijeni.

eneo
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 4

Post broj:#18  PostPostao/la eneo » 4.1.2016, 12:53

Nešto sam načuo da taj pogon i zemljište na škurinjama nije u njihovom vlasništvu jer postoji vlasnik u inozemstvu koji je davno pobjegao iz komunističkog blagostanja. Navodno da to rješavaju odvjetnici i sudovi ?? :ne znam: Kažu ljudi koji su tamo radili na određeno vrijema za smiješne novce da ti otkaz daju nakon 3. godine takvog mrcvarenja. :riganje: Valjda si najbolje rade reklamu na taj način ! :lol: Tako stvaraju imidž voljenog grada. :ruka

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#19  PostPostao/la Adamić » 4.1.2016, 13:19

Je to stoji,sudeći po komentarima ispod članaka u N.l. . Šteta da se ne odnose lijepo prema svojim radnicima. Neka se ugledaju na DM.
Slika

eneo

Post broj:#20  PostPostao/la eneo » 4.1.2016, 14:15

U DM-u su vlasnici nijemci dok je PIK rezultat pretvorbe društvene u privatnu tvrtku. Sve jasno, privatizacija na hrvatski način. Dioničko društvo. :ruka

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 155

Post broj:#21  PostPostao/la Vežičanka » 4.1.2016, 15:42

eneo napisao:Nešto sam načuo da taj pogon i zemljište na škurinjama nije u njihovom vlasništvu jer postoji vlasnik u inozemstvu koji je davno pobjegao iz komunističkog blagostanja. Navodno da to rješavaju odvjetnici i sudovi ?? :ne znam: Kažu ljudi koji su tamo radili na određeno vrijema za smiješne novce da ti otkaz daju nakon 3. godine takvog mrcvarenja. :riganje: Valjda si najbolje rade reklamu na taj način ! :lol: Tako stvaraju imidž voljenog grada. :ruka

Otkaz daju nakon 3 godine mrcvarenja pod ugovorima jer bi po zakonu nakon 3 godine trebali osobu zaposliti za stalno pa se tako "snalaze" ne samo oni nego dosta drugih poslodavaca.

To im je naša vlast omogućila, da poslodavci mogu što god hoće i da su potpuno zaštićeni. Mogu i ne isplaćivati plaće, to se ne smatra krađom a u stvari je najobičnija pljačka.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#22  PostPostao/la Adamić » 4.1.2016, 20:54

Riječka tjestenina Pik.jpg

Riječka tjestenina :zastava:
Slika

sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 3

Post broj:#23  PostPostao/la sposaric » 5.1.2016, 10:47

Eh, ova riječka tjestenina, uza sve pohvale, najčešće je dvostruko skuplja od uvozne, npr. talijanske. Ne znam u čemu je problem; u (pre)visokoj marži, PDV-u ili glupavoj zamisli da je najbolje ono što je najskuplje. Osobno volim one istarske šurlice, ali skupe su i nisu trajni proizvod.
Uzgred, posredno ima veze s temom, cijene domaćih sardina i konzervirane ribe skuplje su od uvoznih. Čak i dagnje uvozimo iz Poljske! No, odkako je Podravka preuzela rovinjsku Mirnu, cijena svih proizvoda za kunu je skuplja!? Nerazumno, kao da je nekome cilj da tvornica propadne... Međunarodne korporativne snage će nas uništiti ako se nešto ozbiljno ne poduzme.
Kako sam gore napisao, bilo bi dobro da PIK svoje proizvode ponudi neposredno, doslovno na vratima gdje se proizvodi. Dakle, bez prijevoza do trgovine i trgovačkih centara i bez marže. To se već radi u čitavom svijetu, npr. dođeš na farmu i kupiš voća i povrća po cijeni koju ponudi farmer, a on plaća paušalni porez državi. Tako se, uz obvezatan nadzor nad uzgojem i kvalitetom, štiti domaći proizvod.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#24  PostPostao/la Vežičanka » 5.1.2016, 14:56

Kiosk na donjoj slici je ispred pogona pekare PIK na Vežici već nekoliko desetljeća. To je njihova prodavaonica ispred njihove tvornice. Ponuda je slaba a cijene nisu ništa manje nego PIKovi proizvodi u drugim prodavaonicama, osim toga radi samo do 13 ili 14 sati. Lidl je u neposrednoj blizini pa vidim vatrogasce iz obližnjeg Vatrogasnog doma da tu kupuju marendu a nekad su bili mušterije na kiosku, a da ne govorim o ljudima iz obližnjih zgrada. Za mene nisu PIKovi proizvodi toliko kvalitetniji koliko su im cijene više. Jednostavno nisu.
Slaba im je ta poslovna politika.

Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#25  PostPostao/la Adamić » 5.1.2016, 15:57

Škurinje Plodine reklame.jpg
Škurinje Plodine reklame.jpg (136.26 KiB) Pogledano 2676 puta

Bio sam danas u Plodinama na Škurinjama, sve reklame osim Plodina su maknute. Dakle sigurno dobivaju pristojan novac za reklamu.

Slika
Slika

eneo

Post broj:#26  PostPostao/la eneo » 7.1.2016, 13:23

Poznajem čovjeka koji tamo radi i nevjerovatno ali istinito ipak ga zaposlili za stalno ali tek četvrti put. Znači radio je tri puta po 3 godine. Nakon otkaza ponovo bi ga zvali nakon tjedan dana. Nažalost nije jedini koji je prošao tu kalvariju. PIK RIJEKA je stvarno totalna sramota ! :ruka

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#27  PostPostao/la Adamić » 7.1.2016, 18:00

Ovako izgleda glavni ulaz od sjedista PIK-a.
2016 Kresimirova uprava Pik.jpg
2016 Kresimirova uprava Pik.jpg (145.12 KiB) Pogledano 2652 puta

Krešimirova, slikano danas. Skoro da i nema oznake da se tu nalazi PIK. Ulaz neugledan. Lijevo zgrada je od Rikarda Benčića ali koristi ju PIK. Barem tako su rekli kad su pričali o revitalizaciji tog područja oko T zgrade.
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#28  PostPostao/la Vežičanka » 9.1.2016, 11:25

eneo napisao:Poznajem čovjeka koji tamo radi i nevjerovatno ali istinito ipak ga zaposlili za stalno ali tek četvrti put. Znači radio je tri puta po 3 godine. Nakon otkaza ponovo bi ga zvali nakon tjedan dana. Nažalost nije jedini koji je prošao tu kalvariju. PIK RIJEKA je stvarno totalna sramota ! :ruka

Postoji neki zakon da ako se otpusti radnika (znači da ti ne treba) ne smije se zaposliti druga osoba na isto radno mjesto 3 ili 4 mjeseca (ne znam točno). Ali to se naravno izigrava.

Također su, baš da izbjegnu sve gore navedeno, uveli zapošljavanje preko agencija koje kao neki lešinari žive od postotka ionako male radničke zarade. Nije to samo u PIKu nego manje više skoro svugdje.

eneo

Post broj:#29  PostPostao/la eneo » 9.1.2016, 16:04

Ajmo reći da je sramotan zakon o radu koji su izglasali naši političari. :riganje:

DoX
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#30  PostPostao/la DoX » 10.1.2016, 06:24

Te parazitske "agencije za zapošljavanje" su nam nažalost došle sa zapada. Sjećam se da sam se još prije 15 godina u Njemačkoj čudio kakve su to privatne agencije koje zapošljavaju ljude, i na koji način djeluju. Kasnije sam imao priliku raditi sa nekolicinom ljudi zaposlenih preko tih "agencija". Ukratko, ja sam tamo radio za jednu HR firmu i imao skoro duplo veću plaću od tih domaćih jadnika preko agencija. Pa si vi sad zamislite, ako tako to funkcionira u jednoj Njemačkoj, kako je tek to onda u HR. Jadni ljudi zaposleni preko istih.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Industrijska baština