Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Zanella Riccardo (1875-1959) predsjednik Slobodne Države Rijeka

Ne ograničava se samo na područje Rijeke nego na sve osobe koje su ostavile traga u našem kraju.
Pravila foruma
Osobe su poredane abecedno po prezimenima.
Teme otvarate tako da prvo napišete prezime osobe a onda ime , nakon toga poželjno je da stavite godinu rođenja i smrti te zanimanje. Primjer "Kobler Giovanni (1811.-1893.) -povjesničar ".
Unutar rubrike imate forumsku tražilicu.
nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Re: Riccardo Zanella-predsjednik Slobodne Države Rijeka

Post broj:#16  PostPostao/la nikola » 29.8.2012, 10:40

Kako je izgledao Ricardo Zanella prema opisu riječke Prefetture?

Zanella je bio visok, robustan, glatke kose, prosjed. Lice mu je bilo ovalno, veliko, ružičasto, visokog čela, kestenjastih obrva i očiju srednje veličine. Nos mu je bio velik, ispupčen, uši srednje veličine, ovalne, brkovi sijedi i glatki, povremeno ih je brijao, katkada pušta bradu. Vilice uske, okruglog je podbratka, čela naboranog, usta srednje veličine, vrat srednje visine, ravnih je ramena i nogu, šake su mu srednje veličine, ozbiljnog je izraza lica, elegantno odjeven. Neosuđivan.

U opisu karaktera stoji: preko svake mjere umišljen i uobražen, spreman poduzeti bilo kakvu akciju koja pothranjuje njegovu ambiciju, ali je strašljiv. Nije osobobito kulturan, ali je veoma lukav i prepreden.

Zanella je sin podvornika na mađarskim željeznicama, rođen 1875. Završio je srednju školu u Rijeci, a zatim nastavio više studije u Budimpešti. Sa dvadeset jednom godinom života postao je zamjenik profesora iz predmeta knjigovodstvo na Višoj mađarskoj trgovačkoj školi u Rijeci, ali su ga sami učenici potjerali nakon nekoliko mjeseci jer "nisu mogli podnositi njegove seljačko ponašanje". U tom ih je podržao nastavnički savjet, pa je Zanella, kako bi zarađivao za život, počeo prodavati šivaće strojeve.
Djelovi teksta iz S.Revija, Ljubinka Toševa Karpowicz

Imamo i temu : Slobodna država Rijeka / Stato Libero di Fiume
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 856

Re: Zanella Riccardo (1875-1959) predsjednik Slobodne Države Rijeka

Post broj:#17  PostPostao/la Adamić » 10.1.2015, 16:08

Tema o Zanelli a nigdje slika iz serije slika o izborima za prvog PREDSJEDNIKA države Rijeka !! :ne znam: :roll:

Evo onih za koje ja znam i jednu novu sam baš otkrio danas. ;)

O nekima smo bili detaljno raspravljali i odredili točnu lokaciju kao što je ova fotografija.
Slika
Ovo je Starom gradu, 1921, travanj. VELIKIM slovima piše ZANELLA.

Kozala Belveder Zanella Fiume Rijeka   1921 april (1).jpg
Kozala Belveder Zanella Fiume Rijeka 1921 april (1).jpg (166.64 KiB) Pogledano 82 puta

I ovo sam čak riješili ! Sad baš gledam ovo križanje, nalazi se granici između Belvedera i Kozale tik uz bivši Clintona..ili nekoć pizzeria Milan.

Slika
Svaka čast superinadecosala , on ju je riješio, evo njegova usporedba...

Zanella  1921 travanj Kozala  Belveder Fiume Libera (4).jpg
Zanella 1921 travanj Kozala Belveder Fiume Libera (4).jpg (161.59 KiB) Pogledano 82 puta

Kozala, FIUME LIBERA ! I ovu smo riješili tj.ja sam.

Belveder Zanella 1921 april (1).jpg
Belveder Zanella 1921 april (1).jpg (137.7 KiB) Pogledano 82 puta

Belveder , kod sata.

Mlaka 1921 Zanella april (1).jpg
Mlaka 1921 Zanella april (1).jpg (137 KiB) Pogledano 82 puta

Mlaka

Slika
Ovo je Vie Trieste, Vukovarska , odnosno na samom križanju Vukovarske i Uspona Tome Ladislava u dijelu Rijeke znanom kao Štranga. U temi "Dvoglavi orao lokacija ?"ima dosta slika s tog mjesta pa pogledajte.

Štranga  Zanella Riccardo (1875-1959) predsjednik Slobodne Države Rijeka.jpg
Izvor SDR FB
Štranga Zanella Riccardo (1875-1959) predsjednik Slobodne Države Rijeka.jpg (112.03 KiB) Pogledano 82 puta

To je ta nova slika. Također Štranga. Datum na slici piše 5.10.1927. Riječka Kostituanta . Što bi to bilo, jasno je da je ova slika iz 1921 ? :ne znam:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 856

Re: Zanella Riccardo (1875-1959) predsjednik Slobodne Države Rijeka

Post broj:#18  PostPostao/la Adamić » 11.1.2015, 16:00

Potok Brajda Zanella.jpg
Potok Brajda Zanella.jpg (149 KiB) Pogledano 71 puta

Kakva ludo,dobra fotka ! :D :zastava:

superinadecosala